Speldeprikjes Het Verbond van den Weerstand 2 SIS LACHT, hij is tevreden. De zoon SEDEYN (Hitlerjeugd) liep over 3 jaar met de Belgische driekleur aan zijn hielen om te spotten en wilde nu 1946 de kermis aan de Watertoren op zijn ge mak afpieren in gezelschap van een Vee en Vee'er, Albert Verbeeren, maar... er waren ook Weerstanders en Herr Sedeyn werd de kermis afgedreven met zijn ideaal- genoot, dit was wat anders dan uit uw glorietijd, hé snotneuzen. Prachtig gewerkt mannen, het moffengebroed moet er weg blijven. De stoet was iets prachtigs één zaak nochtans was spijtig, dat Petrus Van Geirt als chinees'verkleed er aan deelnam. De menschen vergeten wat te vroeg de oor logsgruwelen, de politieke gevangenen, de slachtoffers en vergeten te licht de gehate medewerkers van den Nazivijand volledig uit hun midden te bannen. Patriottische bevolking van den Water toren, zorg er voor dat toekomende jaar dergelijk individu Uwen prachtigen stoet niet meer zou ontsieren en dan wenscht U den Aalsterschen Weerstand van harte proficiat op voorhand Verleden week in den artikel van Sis Kalle werd op het laatste van de rubriek de naam genoemd van Scheele Polle den Blaf, Sis Kalle zou te veel plezier hebben moest er iemand in Aalst denken dat we hiermede den Heer Leopold Teirlinck, Asscherendries, 34 bedoelen, gezien den heer Teirlinck, lid van het A. B. in den volksmond ook Polle genoemd wordt, maar Sis Kalle niet in zijn hart draagt, inte gendeel en.... Sis Kalle een genoegen doen is wel het laatste dat iedere Patriot zich zou durven indenken. Zaterdag 11. is den Zwarten boer BEY- GAERT getrouwd. Groot was de verwon dering dat aan een paar huizen van "Patriotten,, een driekleur hing, erger nog, er werden bommekes afgeschoten ter zijner eere. Hoe is het toch mogelijk, een paar menschen die eerst Beygaert vervloekten en nu bommekes ter zijner eere afschieten. Gansch de wijk spreekt er schande over en met reden, het is te hopen dat onze wijk dergelijke misstap nooit meer zal mede maken, deze maal noemen we geen namen, moest het zich nog voordoen, dan wel. Maandag avond, om 21 uur, hebben de Aalstenaars aandachtig geluisterd naar een uitzending over Rubbens, den Prins der Schilders, met achteraf phonoplaatjes. Als we het blad in Aalst, gekend onder den titel "Hij lacht, hij is tevredenmoeten gelooven, zijn we ver genoeg, over de ware Weerstand, gesticht in 1945 hebben we geen woord gehoord, of waren er op dat uur geen kluchtspelen voorzien Zij die Zwarten verdedigen en beschermen, zijn even misdadig als deze, Zij die bij Zwarten koopen, zijn den naam van Belg onwaardig. Den hengst Ignace stond aan de ingangs poort van 't stadhuis almaardoor in zijn broekzakken te koteren terwijl hij met bran dende blikken en smachtend verlangen uit keek naar de 2 feldgendarmmatrassen Priem en Bijou, beiden waren in hun nop jes en schikten de noodige potjes en flesch- jes om bij gebeurlijke ongevallen klaar te zijn. Plots werd Ignace brutaal opgeschrikt door de Heer Van Mulders en Pie Kees, beiden van den Molendries, die naar de feestzaal stormden óm hun nummerplaat en buiten adem nóg juist op tijd waren. Hierop werden de inschrijvingen gesloten en de Commissarissen en ScheidsrechteJs Norbert Roels-Von Blancawasser, Sis Kalle, J. F. De Geyter, Robert Borms en Edgard De Cock verlieten onder luid houzee-ge- roep de feestzaal op den voet gevolgd door den Heer met Chapeau Bus. (Vervolg a. s. week) Gij lacht, Sis, zijt gij tevreden - Sis - Dat wil ik wel gelooven. Wie zou er niet tevreden zijn 't Goevernemenc ligt omver en Achielisdeze maal voor goed buiten, zulle. De wraak van Berchtesgaden is over hem neergekomen. Ze kunnen zonder de C.V.P. niet meer uit de voeten. Ze beginnen schrik te krijgen. Onze voor mannen hebben getoond op de hoogte van het vak te zijn. Toen onze Struye opdracht kreeg het Ministerie te vormen, vergat hij met eene oprechte Leuvensche-studenten beleefdheid, de leider te raadplegen van eene partij die meer dan driehonderddui zend kiezers telt. Toen hij zich herpakte en voor een gesloten deur stond, zweeg hij als vermoord. Daarom moest de Charel hem nu toch ook niet buitenwippen. Maar de Charel en is onzen Titapol niet. En den Titapol komt terug, wat zotte Kamiel van Antwerpen er ook moge overdenken. Te Brussel houden de hoogere officieren, Liapoldisten, reeds regelmatig vergadering. Eene staatsgreep is niet uitgesloten. Zij zullen voor Titapol hun leven wagen zooals in 1940 voor den Belgiek. Te Toulouse of nog verder als het moet. Alles wordt voorbereid. Met hand- volletjes seffens, om de aandacht van den weerstand niet te trekken, gaan onze voor kampers er te Beverloo vandoor. Valsche passenfabrikanten als Pater Versmissen, krijgen eene maand voorwaardelijk, met of zonder felicitaties van den rechter. De doodstraf van onze oostfrontstrijders wordt omgezet in twintig jaar? Deze twintig jaar kan wegens goed gedrag omgezet worden in drie jaar. Een goed rapport van de almoezenier van de gevangenis en een schepje van den baron erbij, en de vogel komt naar huis? Dat alles gaat als een fluitje van een cent en de brave C. V. P. -kes en vinden daar geen graten in. Wie over een weinig verstand beschikt, moet bekennen dat de C. V,P. er goed voor staat. Van Acker voor goed de plank af. Titapol komt terug. De zwarten komen los. Wie had zulks een jaar terug durven den ken, behalve ik, nationale Sis, koning van de pikkers. Als ge niet gelooft dat er iets aan het veranderen is, telt dan maar eens de vensters van de liberalen en socialisten waar een plaatje voorhangt van alle dagen naar de mis en 's Zondags bij het lief". Plotselinge Godvruchtigheid Nee man, plotselinge pet. Verleden Zondag hebben wij reeds eene herhaling van onzen triomftocht gehouden. Naar Oostakker zijn wij gefahren. Onze K.A.J. voorop, op rangen van drie als de Wehrmacht. Dezelfde liedjes zingend als de Wehrmacht. Den arm opstekend als de Wehrmacht. Dat was schoon en aandoen lijk. Mijn hart en dat van de bruine paters die, de in bruinhemd gekleede gasten ver gezelden, zwol van fierheid. Als het wel gekende Kempenland weerklonk, moest ik van aandoening mijn gat toenijpen of het had er in gelegen. Dat moesten mijne vriendenJef Podevyn en Staf den Baard nog beleefd hebben. Spijtig dat Ons Lieven Heer deze twee sjamfoetërs zoo gauw tot zich geroepen heeft en dat die smerige weerstanders hem daarbij een handje ge holpen hebben. Maar nu is onzen tijd aan gebroken. De liberalen, de chochalisten en de kommunisten moeten eraan. Dan zullen wij een gelukkig België heb ben waar degroote meerderheid zal te zwij gen en te hongeren hebben in afwachting van de belooning van hiernamaals en de anderen zullen kunnen pikken naar harte lust. Dit alles onder de kundige leiding van Titapol von Berchtesgaden en Mon seigneur de Zwarte. Sis is een filosoof. Hij heeft het goed met ons voor. Hij is de man van de toe komst of een Gangster. Reeds lang werden door de verschillende bestuursleden van het Verbond voorstellen neergelegd tot het samenbrengen der leden van de onderscheidene groepeeringen, deel uitmakende van het Verbond 21 Juli, Nationale Feestdag, zou daar voor den gepasten datum zijn. Te zelfder tijd zou het gansche Verbond eene alge- heele hulde brengen aan de Politieke Gevangenen, in Aalst gekend als Aal- stersche Zebra's,,. Niettegenstaande de verschillende fees telijkheden welke in onze stad plaats had den, mochten wij op eene talrijke opkomst bogen. Rond 3 '/2u. werd door delegaties van al de groepeeringen, door de vlaggen vergezeld, eene prachtbloemengarve neer gelegd aan het monument van onze be treurde Koningin Astrid. Onmiddellijk namen de verschillende bestuursleden van het Verbond op het podium plaats. De Heer Carlos Schollaert zit de vergadering voor In zeer gepaste termen licht hij het doel der vergadering toe, looft de werking van het Verbond van den Weerstand en geeft vervolgens het woord aan een afgevaardigde ervan, die zich als volgt uitdrukt 21 Juli 1946. Vandaag wijst het kalender 21 Juli 1946, Nationale Feestdag, die we voor de tweede maal in volle vrijheid vieren. Ik beweer hier vandaag met klem. zonder vrees van tegenspraak, dat niemand, maar dan ook niemand in ons land of eender welk ander gewezen bezet land van Europa recht heeft op het vieren zijner Nationale Feesten, dan WIJ Weerstanders. Waarom Omdat wij Weerstanders, het zijn. die in de dagen van wanhoop de eer van ons Vaderland hebben gered door het verzet tegen het Nazigebroed. Omdat wij Weerstanders, bij de kapitu- latie van ons leger, niet hebben mêe geka- pituleerd zooals het grootste gedeelte der bevolking. Omdat wij,in tegenstrijd met al de ande ren, onze vrijheid hebben verworven door onzen ongelijken, doch rechtvaardigen strijd. Omdat wij ook vandaag niet kapitulee- ren. Omdat wij nooit zullen kapituleeren en toch tot zoolang nietdat't laatste verraad de laatste collaboratie met wortel en al zijn uitgeroeid. Daarom hebben wij Weerstanders Veto recht verworven, tot het vieren van onzen Nationalen Feestdag. En daarom zijn wij Weerstanders uit het Aalstersche, vandaag te samen, allen vereenigd, om ons door niets en niemand te laten verdeelen. Laat ons samen enkele 21-Julidagen herleven van onder de bezetting. Ik durf staande houden voor elk dat iedere Belg. zelfs niet weer standers, op iedere 21 Juli onder de bezet ting iets heeft gedaan tegen den bezetter. Maar voor elk weerstander was iedere 21 Juli dag een dag van strijd strijd en nog eens strijd. 21 Juli 1940 zien we op dassen en mantels onzer patriotten de eerste Drie- kieur-speldekens prijken. 1941, dezelfde strikjes in veel grooteren ge talie. In i 942 zijn het onze driekleurige vlag gen die wapperen op onze openbare instel lingen, fabriekschouwen en zoo meer. 1943 is het sein tot openlijk verzet. Neen ons volk, onze weerstanders zijn nietmeer te houden. Er op en er over is de leuze, Sterven of overwinnen is onze strijdkreet. 21 Juli 1944 de landing is geschied, de verbondene legers strijden als leeuwen op onze westkust. De Russen slaan bressen in de Nazi-rangen en heroveren steden en dorpen. De Weerstand is volledig gemobiliseerd. De teerling is geworpen 'f is Nationale Opstand Overal driekleur, Belgische. Fransche, Engelsche, Amerikaansche en Russische vlaggen wapperen op de gevels mannen en vrouwen met drie kleuren ge tooid. De eendrachtig on verdeelbare weer stand werpt zich ongemeten in den strijd. Makkers, Weerstanders, Uwe eensgezind heid, Uwe zelfopoffering. Uwen moed heb ben den vijand uit ons land gejaagd. Gij hebt onze vrijheid heroverd, leve de Weerstand. 21 Juli 1945: Wij waren terug vrije Belgen. Helaas toen gebeurde het zoo fata le feit voor ons allen, zoo één als de weer stand was onder de bezetting, zoo verdeeld stond hij bij de bevrijding. Hoe is dit gebeurd. Ongure elementen wier plaats in het gevang was instede in onze rangen, speelden de eerste viool. Zij hielpen bij het opsluiten van den kleinen garnaal, doch eens de beurt aan de grooten werd moord en brand geschreeuwd, want dat waren hunne vrienden. Soms hunne medehelpers. Instede den Weerstand te helpen, zou den zij hem in den grond boren en zoo zien we een groepje reaktionnairen van ons af gekeurd. Onze kas, bevattende 304.000 fr. werd meegenomen. Zij redeneeren als volgtzonder geld is het gsdaan en zoo zal het groot verraad en de groot collaboratie zijn gered, en zij terzelfder tijd, zoo dachten de ketters, maar zij doolden en zij dolen nog. Want enkele mannen hebben gewerkt en ge zwoegd en gewonnen. Een paar maanden nadien werd hen een kind geboren Een groot, schoon, kloek kind, 't was reeds een reus bij de geboorte. Het werd gedoopt en het kreeg zijn naam, men noemde het "Het Verbond van den Weerstand,,. Ziehier Uw kind, is het niet kloek, is het niet sterk, is het geen reus. En hij is geld waard dien reus, want een gekend reak- tionnair uit onze stad heeft gezegd "Het mag ons 100.000 fr. kosten, maar het Ver bond moet kapot. Ons antwoord Uw antwoord Weer standers NOOIT. Maar als ge wilt dat het Verbond leve, dat het zijn werking voortzette. Als ge wilt dat door het Ver bond de groot collaboratie, het grootver- raad worde gestraft. Dan roepen we allen uit een mond Leve het EENE onverdeel- bare Verbond van den Weerstand. En vandaag, Nationale Feestdag, heeft het Verbond een schoone taakte vervullen. Een bestuurslid van het Verbond stelde voor - het is nu ongeveer 14 dagen geleden - Om op 21 Juli het gansch Verbond samen te brengen en niet alleen dat, doch ook de zen te huldigen die we als helden uit den weerstand moeten aanzien, En hier bedoel ik onze Politieke Gevangenen, beter ge kend als onze Aalstersche Zebra's. Ziedaar onze taak. En waarom In de eerste plaatsOmdat er in ons stadsbestuur menschen zetelen, die schijnen vergeten te zijn dat er ook in hunne stad Politieke Ge vangenen waren. Ze achten het niet noo- dig hen te huldigen. En ik durf veronder stellen waarom ze het niet doen. Wie weet, schamen ze zich niet zelf niet volledig hun plicht te hebben gedaan ten opzichte van hun vaderland, of zou het soms niet zijn omdat ze zich hadden gereed gemaakt om andere helden te vieren, bij voorbeeldDe oostfrontstrijders. Of zouden ze zich scha men tegenover hun vrienden de collabora teurs Ofzijn ze benauwd zich nog maals te vergissen zooals ze gedaan hebben bij het uitdeelen van straatnamen Gaven ze geen straatnamen aan personen met ze ker besproken gedrag, in stede van een oorlogsheld?? Wij veronderstellen dat het daarom is dat ons stadsbestuur U niet hul digt. Nochtans, geen stad, geen gemeente, zelfs geen enkel boerendorp of de Politieke Gevangenen worden gehuldigd. Zelfs ken ik een parochie, en daar hebben ze ook willen Politieke Gevangenen huldigen, doch de echte Politieke Gevangenen waren hun ne Politieke tegenstrevers en die wilden zij niet huldigen, en om dan toch iets te doen, hebben ze dan een bekend V. N. V. er ge huldigd die zich zelf lid had gemaakt in 1941 Dat gebeurde te Hofstade, Dus Aalst spant de kroon, Aalst vergat zijne P. G. Weer standers, wij vergeten U, Aalstersche Ze bra's, niet. Wij vergeten U nooit. En daar- Lees vervolg op 3e bladzijde

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2