u KENT U ZE NOG 1 lil Hoe het Kapitalisme de zuurgewonnen penningen der kleine spaarders buit maakt 't SCHEFT. UsliU ORGAAN VAN HET ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT AALST - GEERAARDSBERGEN - NINOVE Redactie en Beheer Burgerhuis. Groote Markt, 15. Aalst. - Telefoon. Aalst 281, - Postcheckn, 1472.51 - Abon. -pr,,s pe, 3 maand 27 Fr. De Groot - Verminkten en het Verbond aan de eer. ZONDAG 4 AUGUSTUS 1946 2e JAARGANG,cNr 40 PRIJS 2 Fr. 0.F.-F.I. flendersra Weeral dezelfde kliek. Hier brengen ze een bezoek aan de Weduwe Buys, Kattestraat, deze woonde er althans ge durende de bezetting. Men herkent er onder andere Staf den Baard aap met zijn schoot hondje De Brabanter, Ex - Zwarte - Brigade Kommandant Jef Pode- vyn, onzen eerbiedwaar- digen oorlogsburgemeis- ter Bocqué en den gat lekker Aimé De Brouwer In onze vorige artikels hebben wij uiteen gezet hoe uit het kapitalisme de oorlog ge boren wordt, juister gezegd, hoe het kapi talisme zich zonder oorlog niet „in stand kan houden. Het kapitalisme vergenoegt er zich niet mee, de arbeiders uit te persen gelijk ci troenen, daarenboven ontlast het de kleine spaarders af en toe van hun zuurgewonnen spaarduiten. Wij zullen ons best doen om den lezer in eenige artikeltjes duidelijk te maken hoe de Heeren met 'n hoogen hoed in dezen te werk gaan. Vooraf zijn wij te dien einde genood zaakt, een paar nog al droge technische gegevens te ontleden. In een tweede en een derde artikel zullen wij gevolgtrekkin gen maken. Eerst en vooral willen wij er andermaal den nadruk op leggen, dat wij geen poli tieke doeleinden nastreven. Wij beoogen uitsluitend, onze lezers voor te lichten en hun onomstootbare waarheden in overwe ging te geven. Voor den wereldoorlog van 1914-1918 waren in ons land, benevens bankbiljetten, goud- en zilverstukken in omloop. Opdat een munt gezond weze, moet haar innerlijke waarde gelijk zijn aan haar nomi nale waarde, met andere woorden, een zilver- of een goudstuk moet evenveel waard zijn als men op de wereldmarkt be taalt voor het zuiver zilver of goud dat het inhoudt. Hieraan dient echter toegevoegd te worden, dat de prijzen niet schommel den gelijk vandaag, voor den anderen we reldoorlog ze waren eerder nagenoeg on veranderlijk. Het ging dus met minder moeilijkheden gepaard, zilveren of gouden muntstukken in omloop te brengen, en ze in omloop te houden. De goud- en zilverstukken hielden 9/10 edel metaal in en 1/10 koper. De hoeveel heid edel metaal noemde men "het gehalte" Voor den anderen oorlog was het zilver 15,5 maal minder waard dan het goud. Te genwoordig is die verhouding op en top anders. Vermits een zilverstuk van 5 frank (wie herinnert zich die beestjes nog?) 25 gram woog (9/10 zuiver zilver) had een goudstuk van dezelfde waarde moeten we gen 25: 15,5 - 1,613 gram. Dit beteekent dat een goudstuk van 1 frank 0,3226 gram zou gewogen hebben (gehalte 9/10). Een goudfrank hield dus 0,3226 X 0,9 0,29034 gram zuiver goud in. Aan de hand van deze gegevens kunnen wij berekenen 1° de waarde van een kilo goud, gehalte 9/10= 3100 frank. 2° de waarde van een kilo zuiver goud 3444,20 frank. Bouwende op deze gegevens, is het mo gelijk te berekenen of de nominale waarde der zilverstukken wel overeenkomt met de nominale waarde der goudstukken, anders gezegd, of de verhouding wel is, gelijk één staat tot 15,5, bij een gehalte van 9/10. Een kilo goud heeft dus een waarde van 3100 frank. 620 zilverstukken van 5 frank moeten dus 3100 fr, waard zijn en 15,5 kilo wegen. Dat is inderdaad het geval. (vervolgt) De plechtige vlaginhuldiging der Groot- Verminkten en Oorlogsinvaliden onzer stad is uitgegroeid tot een prachtig feest. In de voormiddag werd in stoet ter kerk ge gaan met de deelnemende maatschappijen, vervolgens naar de Groote Markt waar de Groot verminkten onder de vlaggen van het Verbond der Aalstersche erkende Weerstandsgroepeeringen doormarcheer den. Vervolgens werden eereteekens ver leend aan de verdienstelijkste Groot-Ver minkten door den afgevaardigde van den Prins Regent die gemoedelijk een paar woorden wisselde met de gedecoreerden. Daarop trok de stoet naar het monument van Koningin Astrid om er bloemen neer te leggen en terug te keeren naar de Groote Markt alwaar een defilée plaats greep ter eere der Oorlogsverminkten. In den namiddag rond 16.30 u. werd het Bestuur van het Verbond van de Aalster sche erkende Weerstandsgroepeeringen ontvangen in het lokaal der Groot-Ver minkten bij den Heer Emiel De Lombaert, Statieplein. De Heer Voorzitter Louis De Cock gaf in prachtige bewoordingen kort en duidelijk de reden waarom de Voorzitter van den Bond der Politieke Gevangenen de Aalstersche Zebra's en die tevens Voor zitter van het Verbond van den Aalster- schen Weerstand is, den Heer Ringoir Robert vanwege de Groot-Invalieden on zer stad een erkentelijkheidsmedaille en diploma toegekend werd, en deze onder scheiding ten vollen verdiende. Spreker werd op warm applaus onthaald, evenals den Heer Ringoir die de onderscheiding in ontvangst mocht nemen en gefeliciteerd werd door den afgevaardigde van den Prins-Regent en andere personaliteiten. Namens het Verbond van de Aalstersche erkende Weerstandsgroepeeringen dankte den Heer Walgraef D,. het Bestuur en de leden der Groot - Oorlogsverminkten in passende bewoordingen en bracht hulde aan den moed en het lijden der verminkten van beide oorlogen en verzekerde tevens dat den Bond der Groot-Verminkten steeds en altijd kon beroep doen op het Verbond der Aalstersche Erkende Weerstandsgroe peeringen en besloot met een hartelijk woordje voor de eer het Verbond aange daan met de onderscheiding die aan den Heer Robert Ringoir werd geschonken. Deze korte toespraak werd op een zeer warm applaus onthaald, en er heerschte een gunstige stemming. Het was waarlijk in zijn geheel iets prachtigs, een roerende korte plechtigheid, en den gevierde, den sympha- tieken Bob heeft ruimschoots door zijn werking en prestaties deze hulde welver diend. Aan de Groot-Oorlogsverminkten en in het bijzonder aan hunnen ïjverigen Voor zitter den Heer L. De Cock nogmaals on zen welgemeenden dank, aan ons aller Vriend Ringoir van harte proficiat! Bestuursleden van het Verbond der Aalstersche Erkende Weerstandsgroe peeringen. Hij was eens politieagent. Ook was hij landverrader van zijn eigen volk. Verschei dene gewezen politiekers door hem verra den, werden naar de uitroeiingskampen ge voerd. Klachten ten zijnen laste 1 Helaas Ons Belgisch gerecht begrijpt ons Belgisch gemoed niet, en lost de verraders bij dui zendtallen. Dat het er enkelen slecht zal bevallen zal 't SCHEFTwel best heb ben gevoeld. Ik heb schrik iets te vergeten, en daarom wil ik het eerst en vooral doen. Aan alle politieagenten, aan alle rijks wachters, die gedwongen zijn geworden Scheft tegen de volkswoede te verdedigen. In naam van al de Patriotten, van al de Weerstanders en de echte Politieke gevan genen, die aanwezig zijn geweest bij de af straffing van dien verrader, zeggen wij U dank - U hebt bewezen dat verraders en lafaards niet waard zijn dat eene der Uwen zelfs een schram zou oploopen door het beschermen der laagste soort zwarten de verraders. Gaan we tot de feiten over. Het was na tuurlijk nogmaals het O.F.-bestuur die had vernomen dat Scheft was gedagvaard te verschijnen voor het stadsbestuur ten einde zijn zaak te regelen. Wij hadden meer vernomenen dat kwam regelrecht uit den volksmond, er zouden zelfs menschen te vinden zijn ge weest die zijne verdediging zouden voor dragen, die menschen zouden schepene en? Weerstander 77 zijn. Enkele Politieke Ge vangenen werden verwittigd - de O.F. ers waren op hun post en de wake werd ge daan tot bij zijn verschijning. Een 20 tal kloeke Weerstanders en enkele goede Pa triotten wachtten Scheft op. Om 19 u. 35 komt hij er door - drager van een regen scherm. Een Politiek Gevangene slacht offer van Scheftgaat hem te gemoet en 't spel zit op den wagen, Ieder slachtoffer wou zijne beurt krijgen en een pandoe ring in regel In een café is hij binnengeslopen, waar hij moest worden beschermd door een zwa re politiewacht - ongeveer 800 Patriotten wachtten hem op, doch, eene zoo sterke politiewacht kwam hem ophalen dat verde re mishandelingen onmogelijk werden. Het volk huilde en vroeg om wraak. De rijkswacht en politie moesten hun plicht doen en 't Scheft vertrok onder het gewoel en gehuil van honderden patriotten. Dank gij allen, die er hebt aan meege holpen. om den grootsten der laffaards, den Aalsterschen SCHEFT zijn verdiende loon te geven. Wanneer moeten Bric Nichels, Norbert Roels, De Brabanter, Pie Kees, Piron, Edgard De Cock, Robert Borms e. a. voor het Schepencollege verschijnen. Het volk zou hen graag dezelfde hulde brengen. In 't kort, enkele andere verraders van dit slag, en stilaan zal Aalst zich zelf zuive ren. Het Bestuur van het O. F. P. S. Toekomende week verschijnen de Photo's over het gebeurde. RnlannriiL Rarirhl onzer Politieke Gevangenen, met een stok UClallljMJh UciILIIl. moetende uitgaan, had het groote ongeluk zijn stok te zien kapotslaan op het schurftige lijf van 't Scheft. Onzen Politieke Gevangene heeft niet de middelen zich een nieuwe aan te schaffen. Mogen we beroep doen op de mildheid onzer geachte lezers, opdat zij hunne penning zouden storten ten einde onze vriend een nieuwe pracht- stokaan te schaffen. Iedere gift is welkom op de bureelen van het O. F., 15, Groote Markt, Aalst. Deze zullen we laten verschijnen met kort kommen- taar in onze wekelijksche Sjalekenslijst. Dank bij voorbaat. HET BESTUUR.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 1