Dirk Martens roskamt 2 Het Toppunt van Durf Reportage Autokoers.. Groote Prijs Dr Gravez. De hoedanigheid van Weerstandet Kommissies worden ingericht. Een zaak die te Aalst veel stof tot na denken geeft is wel het geval SPITAELS René, Vakschoolstraat, 33, Aalst. Deze gemeene rekel heeft tijdens de Moffenbe- zetting het Uniform van Feldgendarm ge dragen en was met Antiek samen op de Werbestelle om jacht te maken op werk- weigeraars. Een der slachtoffers van Herr Spitaels is wel de Wwe D'Hoir, die haar eenigen zoon Pierre D'Hoir op verraad van Spitaels verloren heeft! De Wwe D'Hoir is aldus tweemaal zwaar getroffen, haar echtgenoot werd op 27 Mei 1940 ge dood door de Duitsche bommen te Lom- bartzijde, terwijl haar dochter Julienne voor haar leven verminkt werd tijdens hetzelfde bombardement. Den eenigen zoon van de Wwe D Hoir, n.l. Pierre, zwoer zijn vader en zuster te wreken en volbracht zijn plicht in de rangen van den Weerstand tot op 8 Augustus 1944 hij door het snoode verraad van Herr Spitaels werd aangehouden in zijn ouder lijke woning door de Feldgendarmerie. De Wwe D'Hoir kon na een paar dagen haar zoon in het geheim een bezoek bren gen in de gevangenis in de Kapellestraat te Aalst, waar het jeugdig slachtoffer aan zijn moeder zegdeMama het is René Spi taels die een brief geschreven en door hem onderteekend, gericht heeft naar de Feld gendarmerie, waarin hij verklaart dat ik op 6 Augustus bij ons thuis affichen getypt heb om aan de muren te plakken met anti- Duitsche propaganda, in geval ik levend weerkeer is hij mijn man, moest het echter anders zijn verlies hem niet uit het oog en doe gij het 11 Tot nog toe werd er geen enkel teeken van leven meer ontvangen van Pierre D'Hoir, hij werd naar de Duitsche Concen tratiekampen gesleurd, en is nog steeds vermist. Niettegenstaande deze erge feiten werd de verrader Spitaels in vrijheid gesteld voor een paar weken en liep dagelijksch voorde oogen der diepbedroefde moeder, het ging zoover dat de Wwe haar zenuwen niet meer langer kon bedwingen en er voor ongelukken gevreesd werd. Is het geen hemeltergend feit dat derge lijke schoft voorloopig in vrijheid gesteld werd, erger nog dat er mannen te vinden zijn die met zeemzoete stem vergeven en vergeten uitbazuinen. Dat die kerels zich eens vergewissen van den gemoedstoestand der zwaarbe proefde Wwe D Hoir, een uit de vele die eerst haar man verloor, haar dochtertje le venslang gebrekkelijk, haar zoon en eeni gen steun vermist dank zij de Naziterreur, en als die dan werkelijk gevoel hebben een stuk van hun tong zouden afbijten en juist bij die slachtoffers van ware vaderlanders, daar steun en troost gaan verleenen, in plaats van groot-collaborateurs te bescher men met alle middelen, zooals met lijsten te gaan bedelen om in te teekenen dat Herr De Geyter of Herr Keymeulen van de li keurstokerij niets of niemand misdaan heb ben, ofwel pakjes met kleederen en voe dingswaren aan SSwijven te geven. In het drama van de familie D Hoir speelde Herr Schelck Maurits, Nazilakei, ook een vuile rol Nadat Pjerrc aange houden was vond Herr Schelck Maurits dat hij ook zijn advies moest geven en be- tittelde Pierre D Hoir als volgt D Hoir is kommunist, maakte kommunistische propa ganda en moet naar Duitschland Te dien tijde was de hoofdvijand van de Nazi's het woord kommunist, de uitwer king van Schelck s rapport zal dan ook schitterend geweest zijn, maar alles behalve voor Pierre D'Hoir zelf. Het gerecht moet in deze zaak hard op treden en beide schurken een welverdiende zware straf opleggen, slechts dan zal de Wwe D'Hoir een weinig troost en sterkte vinden in het feit dat de schurken van het verraad op haar zoon, naar ver diensten gestraft worden. DIRK MARTENS. Ter gelegenheid van het 36 jarig bestaan der Vakschool te Aalst, werd er in een Feestzaal van het Gemeentehuis te Aalst, onder leiding van den Heer De Waegenaere André, Directeur en gekende Nazivriend, een zangfeest gehouden. Wij O.L.P., zijn verwonderd, dat het stadsbestuur de feestzaal daarvoor ter be schikking heeft gesteld. Werd er in den tijd niet veel gesproken in de afdeelingen van den oud-leerlingen bond, voor het bezoek van den Heer De Waegenaere André aan het stadhuis te Keulen, onder bescherming van de Duitsch- Vlaamsche arbeidsgemeenschap "De Vlag,, Waarom Jef Van de Wiele toen reeds de groote man was, zijn zij, die kuituurdragers met hun sadistische neigingen niet het be derf geweest der jeugd? Heeft Mijnheer André daar geen speach afgestoken voor de samenwerking van Vlaanderen met Duitschland. in tegenwoor digheid van Nazileiders? Werd er daar geen schuimwijn gedron ken op die verbroedering? Al die officieele ontvangsten en banket ten in Duitschland met uw nazi-vrienden, wat had dit alles te beteekenen, Mijnheer André, Directeur der Vakschool? Het bijzonderste gebeurde te Keulen, waar de ontvangsten besloten werden met een banket ter eere van den Rector der Technische School te Aalst, in het bijzijn der Nazi-leiders en Hitlerjeugdleidersen om de kroon op het werk te zetten werd een Hitlerjeugdkamp bezocht, Wat denkt het Stadsbestuur en de bevol king van Aalst erover, dat zulke personen ook nu optreden in de feestzaal van het stadhuis te Aalst? Roept het niet om wraak, politieke ge vangenen, gij die nazi-stormen hebt getrot seerd Moeten de slachtoffers van de Naziwol- ven te Breendonck, Dachau, Buchenwald, enz. zoo gewroken worden? Wat zeggen de weerstarders daarvan, die ten aanval trokken tegen den gehaten overweldiger. Is het geen kaakslag aan de patriotten van het land van Aalst, aan De Waegenae re André, Directeur der Vakschool, de feestzaal ter beschikking te stellen Hij die zich officieel ten stadhuizevan Keulen met de Nazis verbroederde op het oogenblik dat de Naziwolven een aanslag voorbereidden op Oostenrijken Tsjechoslovakije. Wie draagt hier de verantwoordelijkheid? Overal trachten de overblijfselen van het fascisme hun hoofd op te steken, geholpen door dezelfde finantieele machten, die de overwinning der democratie willen dwars- boomen. De Waegenaere André, gij, opvoeder der jeugd, hebt gij daar geen slecht gedaan aan de jongens, die U waren toevertrouwd? Hebben niet velen de voetstappen ge volgd van hun Directeur door het Nazi stelsel aan te kleven en zoo in het verderf te loopen? Wat is uw meening daarvan, Herr Van Sande A., gij als Voorzitter van den Bestuursraad en zuiveraar der Vak school. Gij zocht slachtoffers onder de kleinen, waarze niet te vinden zijn. Hebt gij soms verplichtingen tegenover Mijnheer André (dit was belangrijk het eens te onderzoe ken). Wie geeft ons daar inlichtingen over? De oude spreuk is hierin toepassing "Wol ven eten geen wolven Men straft de jeugd die een misstap heeft bedreven gedurende de bezetting, maar men vergeet diegenen te treffen, die de oorzaak zijn van hun onvaderlandsche op voeding. waardoor ze slachtoffers gewor den zijn. Zij zijn niet onvaderlandsch ge worden gedurende de bezetting, maar de meeste waren het reeds voor dezen bloe- digen wereldoorlog. Wie een onvaderlandsche daad he.bben gesteld gedurende de bezetting, zijn de schuldigen; maar de grootste zijn de opvoe ders, die voor de bezetting den onvader- landschen kern geplant hebben in 't hart der jeugd, door hun onvaderlandsche toe gepaste methoden en slechte voorbeelden. O. L. P. (Vervolg). Het was ongeveer een half uur voor den "depart...De kollaborateurs bewonderden en keurden de deelnemende prachtautos, vooral de wagen der Frères Van der Hae- gen's allerlaatste mode! trok de aandacht, alhoewel die niet deelnam en er slechts als reclame voor de mannen met den "poen., stond opgesteld. Op het laatste oogenblik kwam een telegram toe gericht aan de in richters, met als inhoud "Van Wijnen- daeleonbeschikbaar - volgt "La Ronde de France» stop, zorg zelf voor een spteker.,, Gelukkig was Sjalen Stropbroek aanwe zig. die het zaakje wel ging opknappen, en dus ging "spa:ken„. De koersplaten wer den aan de,wagens gehecht en de deelne mers zetten zich in lijn. Nog een laatste naamafroeping, een minuut stilte, waarna een dreunende Vlaamsche Leeuw gespeeld werd ter nagedachtenis der gefusillieerde S. S. en Gestapomannen, onwillekeurig gingen de gedachten naar August Borms, activist 14-18, hoofdverrader 40-45, en die begin dit jaar gefusillieerd werd. Pamfletten wergen uitgedeeld met den tekst die den "Hij lacht, hij is tevreden,, als protest uit gegeven had in verband met den "moord,, op den Gauleiter A. Borms,,, alle deelne mers brulden in koor"Houzee en daar, een schot... en den grooten prijs Dr Gravez was begonnen. Een geweldige stofwolk onttrok de deelnemers aan het zicht der toeschouwers en het koersbestuur ging post vatten op het verhoog waar de micro stond. Met vaste stem kondigde de spaeker de eerste premie van 30.000 ballen aan, te winnen op de Groote Markt, en daar zijn ze, ja'tis Miel Miel... huilen de toe schouwers en Miel Strooper wint de pre mie en steekt triomphantelijk de hand in de lucht, maar in vliegende vaart snort hij vooruit recht de academie binnen en stopt op èen meter van de muur, hij vloekt en tiert, draait vlug den wagen en zet de ach tervolging in op de groep met aanzienlijken achterstand. Het was tijd dat Miel daar buiten de Academie was, want de bewoners aldaar zijn buitengezette arme stumperds, die tij dens den Krieg ook mastiekbrood als luxe artikel gegeten hebben en weten dat Miel de tarwe uitzifte van 't rantsoen, zoodus nog een geluk dat hij uit de voeten was, 't had er anders kunnen leelijk doen Tijdens de 2e ronde werd er hard ge streden om in goede positie te hangen voor de premie van 20.000 fr. op de Markt, Daar zijn ze, 't is den auto van de stad "hoera den gangster Bric Nichels wint den priem, op den voet gevolgd door den Jeep, in de tweede ronde hebben we dus een overheersching van het stadhuis. Noch tans hangen de renners kort achter elkaar, pas zijn ze voorbij of de toeschouwers worden vergast op een prachtig lied "Op de heide waait de wind,, gezongen door een groepje van de K. S. A. Miel Strooper heeft 20 sek. achterstand op de groep. Plots schallen de bazuinen, en den heer met den chapeau bus neemt plaats op het verhoog onder daverend handgeklap van wege het publiek. De collaborateursfrauen Lefevre en Sehotte bieden hem een tuil bloemen aan voor bewezen diensten... maar daar zijn weerde renners, op kop Jef D'Haen van den Brusselschen steenweg, die den priem meeschept van 30.000 tisten en op 10 meter den gangster Bric, gevolgd door Polle Veylder, P, Sehotte. Piron, Everaert, den D'Jeep, met aan het stuur Herr Von de Velde van den Burgerlijken Stand en als laatste van den groep Ver- nimmen van den Bon Marché die door het raampje ondergoed uitwerpt ten titel van reklaam met kleine opschriften aan toege voegd "koop slechts bij diegenen die in dezen krieg met de kulturmenschen sym pathiseerden,,. Het publiek, waaronder vele Vlag- enV. en Veeleden, juichten har telijk toe. Daar is Miel die werkelijk den dood tart, de vlammen vliegen uit zijn echapements- buis. Strooper heeft nog 12 seconden ach- Lees verder onderaan 4e kolon. Bij ministerieel besluit werden de bepa lingen vastgesteld tot regeling van het werk der kommissie's. die de hoedanigheid van Weerstanders dergenen die hun aanvraag tot herkenning hebben ingediend, zullen onderzoeken. We geven hier de bepalingen die voor de betrof kenen het belangrijkst zijn Art. 8- - De weerstanders. leden van een erkende groepeering, dienen hun aan vraag om erkenning als lid van den gewa pende n weerstand bij voorkeur te richten tot het nationaal kommando van de groe peering waarbij zij op 3 September 1944 aangesloten waren, of bij ter post aange- teekend schrijven tot den Dienst van den Weerstand. Art 9. - De beslissingen der commis sies worden altijd ter zitting getroffen, zelfs indien de oproeping van de belanghebben den niet noodig geacht werd. Art. 10. - De aanvragen om erkenning van de hoedanigheid van weerstander wor den, door toedoen van den griffier der kom missie bij welke ze aanhangig gemaakt zijn, in een nieuwsblad voor de gemeente of streek der woonplaats van den aanvrager bekend gemaakt, zulks ten minste volle vijftien dagen voor den datum waarop de zaak hetzij voor beslissing, hetzij ingevolge oproeging van den belanghebbendeter zitting zal voorkomen, Art. 11. - De door.de kommissies ge nomen beslissingen worden, binnen de acht dagen volgend op de uitspraak, gedurende dertig dagen aangeplakt op de plakborden van het gemeentehuis der woonplaats van belanghebbende. Het staat eenieder vrij, binnen de veertig dagen volgend op de uitspraak, verzet tegen de door kommissies genomen beslissingen te doen door aangeteekend schrijvenge richt tot den voorzitter der commissie die de uitspraak heeft gedaan. Art. 5. - Deprocedure voor de kommis sie geschiedt in principe, op grond van do cumenten. Wanneer de kommissie het noo dig acht, wordt de aanvrager echter ver zocht persoonlek te verschijnen. In dat ge val wordt de oproeping volle ien dagen voor de verschijning verzonden. Wanneer een regelmatig opgeroepene niet verschijnt, wordt hem een tweede op roeping gestuurd, met inachtneming van een termijn van volle vijftien dagen- Verschijnt de belanghebbende niet bij de tweede oproeping, dan wordt uitspraak gedaan bij verstek, terstand. De feldgendarmmatrassen Priem en Bijou maken reeds een bed in gereed heid, en halen proppen watte en bandages te voorschijn wellicht denken deze edele dames dat Miel zich gaat verongelukken. Pas is Miel weg of daar. een geweldige plof en een gekraak, en amaai... 't is nog niks, Sjalen wilde vlug een pipike doen. terwijl de renners weg zijn. maar bleef met zijn stropbroek aan den draad van den luidspreker hangen, en plofte als een loo- den bal direct door de planken, juist in het beddeke, vier zorgzame maagdenhandjes schoten toe, maar Sjalen brulde "van mijr) lijf vetlappen, da wil eh kik nie„ en voor de verbaasde kattenoogjes van de frauleins Bijou en Priem wipte hij gezwind de trap pen van het verhoog op, waar een respec tabel aantal planken middendoor waren.. Daar zijn de renners, 't is voor een priem van 50.000 tisten. Theo Stroobants wint met 30 meters voor op Everaert, dan Piron Lefevre, Poliet Sehotte, den djeep, Gebr. De Brucker van de Rotes Kreuz carosserie, den gangster Pater Bric, Jef Dhaen, Pee Kees en Van Mulders Frans D'Haens, Qentsche steenweg, Vernimmen en Miel Strooper die een prachtige remonte deed en de groep juist bij haalde. Vervolg aanstaande week.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2