ORGAAN VAN HET O N AFH AN KE LI J KH El DS FRO N T AALST - GEERAARDSBERGEN - NINOVE Hoe het kapitalisme de zuurgewonnen penningen der kleine spaarders buit maakt. De C. V. P. eischt - moest nu de demokratie eens bevelen Een Vaderlandsch Feestje. SJALEKENSLIJST ZONDAG 11 AUGUSTUS 1946 2e JAARGANG, Nr 41 PRIJS 2 Fr RiJacti» en Behrer Burgershuis, Groote Markt, 15. Aalst Telefoon, Aalst 281, Postchecknr. 1472.51 Abon.-prijs per 3 maand 27 Fr. Een vijftal politieagenten houden de wacht,voor het huis waar SCHEFT bin nengevlucht was, in afwach ting dat een sterk gordon gendarmen en politie met een Rood - Kruis- auto hem ko men afhalen. li. Na den oorlog van 1914-1918 hebben wi) kennis gemaakt met de inflatie, d. w. z. de geleidelijke toename der massa in om loop gebrachte bankbiljetten. Dat was het natuurlijk gevolg van den oorlog. De kosten moesten door iemand betaald worden. En wie betaalt altijd de kosten? De kleine man. Dat weet iedereen. Krachtens het koninklijk besluit van 25 October 1926 werd onze frank gestabili seerd. De goudwaarde ervan werd herleid tot 0,0418422 gram. Met andere woorden, de waarde van onzen frank werd vermin derd de naam bleef, hoewel de frank van 1926 niet meer de deugdelijke frank van voor den oorlog was. De goud- of koop- waarde ervan werd op 1/7 teruggebracht, in feite was hij dus nog slechts ongeveer 14 centiem waard. In April/Mei 1928 brak een paniek uit op de beurs. Ze was de voorbode der econo mische crisis. Deze bereikte haar hoogte punt in 1932. Bij koninklijk besluit van 30 Maart 1935 werd onze frank andermaal gedevalueerd. Zijn goudwaarde werd teruggebracht op 0,0301264 gram. Die periode was het tijdstip der finanti- eele schandalen, Stavisky, madame Hannau. Boerenbond,, enz. Ten einde de kleine spaarders zand in de oogen te strooien, beweerde men dat de devaluatie slechts 28 °/o bedroeg. In feite bedroeg ze 39 °/o. Reken het zelf maar uit 0,418422 0,301264 1,389. Met andere woorden, wie voor de deva luatie 100 frank bezat, hield er zoogezegd 72 over, of waar vroeger honderd frank volstonden, waren er thans 140 noodig. Onze frank was dus nog ongeveer 0,104fr. waard. Er is echter meer. Na een korte heropflakkering, tengevol ge van de devaluatie, werd de crisis zoo hevig, dat men zich genoodzaakt zag, de producten beneden den kostprijs op de we reldmarkt te verkoopen. Intellectueelen en handarbeiders vielen zonder werk. Jonge mannen die hooge studies gedaan hadden zochten een baantje als eenvoudig bedien de, doch konden er geen vinden. Alleen oorlog kon aan dien toestand ver helpen. En de oorlog brak uit. Aan onze munt werd de volgende waarde toegekend: 176,625 frank stonden gelijk met één En- gelsch pond, wat een hieuwe ontwaarding van 1/3 beteekende Onze frank was toen nog 7 centiem van voor den oorlog van 1914-1918 waard. In het staatsblad Nr 165 van 14 Juni '46 werd deze stand van zaken bekrachtigd de aankoopprijs van goud in staven en van gouden munten, die door de Nationale Bank uitbetaald wordt, werd immers vast gesteld als volgt: goudstukken van 5, 10en 20 frank worden respectief aangekocht te gen 70,50 fr., 141 fr. en 282 fr. Voor een goudfrank betaalt de Nationale Bank dus 14,10 frank. Een gram goud, gehalte 9/10, kost dus 43,70 frank. In 1914 kostte dezelfde hoeveelheid goud 3,10 frank. Tegenwoordig veertien maal meer. Een frank is dus 14 maal minder waard dan in 1914. Wat moet men uit dit alles besluiten De arbeider, de bediende, de kleine spaarder, de kleine rentenier, die hun scha mele spaarduiten in een bank, in de Spaar kas of in staatspapieren belegden zijn 93°/o van hun bezit kwijt. En als men dan nog bedenkt dat krach tens het koninklijk besluit van 5 October 1944 60°/ovan het geld geblokkeerd werd.. Wat de oorlogswinstmakers betreft vinden wij dat opperbest, wij zouden met beide handen toejuichen indien men den laatsten centiem van hun gestolen geld voor eeuwig en drie dagen blokkeerde. Maar iedereen wordt over denzelfden kam geschoren, ook menschen die aan het einde van den oorlog uit armoede hun huisje verkocht hadden.... Niet minister Gutt stellen wij daarvoor verantwoordelijk. Het stelsel, het stelsel alleen draagt schuld. En daarom weg met het kapitalistisch ste'sel I Velen onzer stadsgenooten beroepen er zich op Patriot te zijn, en willen de Politieke gevangenen behulpzaam we zen gezien deze het zwaarste getroffen werden, dit is zeer gemakkelijk, pronos- tikeer op de Sol Pronostiek zelfde reglement als Prior, met dat verschil dat de winst van "Prior" opgeslorpt wordt door 4personen, terwijl "Sol Pronostic" ten voordeele der Politieke Gevangenen en Kindervacanties opgericht werd. Pa triotten, waagt Uw kans op"Sol Pro nostic Onze règeering is gestruikeld en geval len op een appelcienschil. Diezelfde schil die reeds een viertal Ministeries deed strui kelen en vallen. Na lang getreuzel over de vorming eener Demokratische regeering, vonden een paar elementen der Socialistische partij het ge raadzaam eene regeering te vormen met de C.V.P. Gelukkig voor de Demokratie heeft de C.V.P. hare eischen wat al te kras opge steld en konden ze niet door dezelfde So cialistische Leiders worden aanvaardt. Laten we dat alles op zijn verloop en spreken we eens over EEN eisch der C. V. P. Stellen wij er even onzen eisch bij. eisch welke on middellijk kracht van wet kan krijgen, ge zien de Demokratie toch de meerderheid heeft. Ziehier één der vele voorstellen De vrouwen stemmen mee Wij Demokraten volledigen dezen eisch met een paar paragraphen. Voor de e. k. gemeenteraadszitting stemrecht ontnemen aan a) Alle gekende leden van "De Vlag". b) Alle gekende leden van hetV.N.V. c) Alle collaborateurs zoo groote als kleine. d) Alle verraders. e) Alle openlijke propagandisten voor den bezetter. Niemand, die zich belg durft te noemen zal ons het recht, dien eisch naar voor te brengen, durven tegen te spreken. Is het niet meer dan billijk, al dezen die onder de bezetting "Anti-Belg" waren uit te sluiten, waar het er om gaat een Belgisch Lands bestuur te kiezen We zijn er vast van overtuigd dat alle weerstandsgroepen zich zullen bereid ver klaren, hunne medewerking te verleenen aan het opzoeken der bovengenoemden. Moge het eindelijk eens gebeuren dat de oogen der demokraten opengaan en ze er onmiddellijk toe overgaan dit stukje wet te stemmen. Een Demokraat. Een trouw lezer schrijft ons Op Woensdag 25 Juli had er in de stads- jongensschool n° 1 der Nieuwbeekstraat, een prachtig kinderfeest plaats waarvan de opbrengst ten goede kwam aan het huide monument der burgerlijke en militaire slachtoffers van Aalst. De bomvolle zaal werd niet teleurgesteld want benevens aangepaste zang en muziek die het hart verblijdden, kregen we ook een broksken werkelijk leven te zien en te hoo- ren, menigen traan werd weggepinkt bij verscheidene hartroerende tafereelen en toen de politieke gevangenen, gedrukt door het verafschuwd hakenkruis, lang zaam voorbijschreed, zag men vele strakke gezichten. De toeschouwers begrepen maar al te wel wat ellende, verdriet en verdrukking ze meegemaakt hadden, en van dag tot dag groeit hun verbittering aan wanneer ze vast stellen hoevelen er nog rondloopen, ja in het gezicht van de weerstandcrs spuwen, daar waar hun plaats in de gevangenis is. Toen het Vaderlandsch lied dit zoo prach tig en hartroerend schoolfeest sloot, kende de geestdrift geen einde en een daverend applaus viel den Heer Best '"-der, de be zieler van dit feest, zijn person»:' en al de leerlingen te beurt. Hartelijk proficiat aan hen allen vo», hun zoo puik verzorgd spel en het diepe mede- voelen van al deze nood en ellende, die het Nazijuk over ons landeken heeft uit gestort. Vooreen nieuwen stok J. V. fr. 20 Voor een nieuwen stok van een echten 15 Voor nen nieuwen stok, omdat hij nog eens hetzelfde zou kunnen doen 6 Voor nen schoonen stok J. D. 20 Nog voor een stok M. R. 20 d'Ouders van een slachtoffer van Scheft van den B.V.L. 40 Omdat Dominique goed kan Vlaam- sche princessen gereed maken 5 Omdat Malvina bij Brucker niet meer zou gaan 5 Omdat Jeanette onze steuners zou met rust laten 10 Ontvangen van A. S. maandelijksche storting. Hartelijken dank 1.000 EEN KLEIN GEDEELTE VAN HET AANWEZIGE VOLK. Gezien de moeilijke ligging was het onmogelijk het grootste gedeelte op de plaat te brengen. Jammer is het, dat de foto waar Scheft, on der geleide van een 15 tal gendarmen in de Rood-Kruis auto werd gebracht, mislukt is.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 1