DE NATTE VINGER. "V ORGAAN VAN HET ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT AALST - GEERAARDSBERGEN - NINOVE ONZE KULTUURFREUNDEN AAN DEN DISCH SPELDEPRIKJES Een brok werkersgeschiedenis uit ons Zwarte Vlaanderen ZONDAG 25 AUGUSTUS 1946 2e JAARGANG, Nr 43 (verschijnt wekelijks) PRIJS 2 Fr. 0.F.-F.I. Denderstreek Redactie en Beheer Burgershuis, Groote Markt, 15. Aalst. Telefoon. Aalst 281, Postchecknr. 1472.51 Abon. -prijs per 3 maand 27 Fr. Kijk wat een lijkbiddersgezichten.... 50 fr. belooning aan den persoon die ons het eerst 1) Naam en adres van al de op de photo af gebeelde Nazi-zoollikkers (dpode en levende) kan laten geworden 2) en ons de juiste zitplaats van den ex-Zwarte Brigade Kornmandant Jef Podevyn kan aanduiden. Het is al meer gebeurd dat bepaalde fei ten ons nopen, den een of den anderen po litieker of de een of andere poli tieke partij met hun neus in hun eigen vuil te wrijven. Gewoonlijk werd ons dan het verwijt toe- gericht, dat wij aan politiek doen. Niets is minder waar. On'e slachtoffers zouden het natuur lijk beter vinden, dat niemand een protest deed hooren. Het zou echter laf van ons zijn, lijdelijk toe te kijken en te laten begaan. Wij hebben weerstand geboden aan het nazidom, Wij blijven weerstand bieden aan de kuiperijen der politiekers en der politie ke partijen. Meer dan ooit zijn wij strijd lustig gestemd en we trekken van leer tegen al degenen, die een nieuwen oorlog aan 't voorbereiden zijn. Natuurlijk zullen onze tegenstanders met hun gewonen dooddoener voor den dag komen, en ons verwijten dat wij kofnmunis- ten Zijn, dan wanneer wij geen ander doel beoogen dari de waarheid te dienen. Zoolang Rusland buiten den oorlog bleef, hoorde men de nazi's fluisteren dat het communisme zich verburgerlijkt had. Toen het den strijd tegen het nazisme aan gebonden had en zich met hand en tand verdedigde tegen het sterk-bewapende Duitschland, scheen iedereen er van over tuigd dat het per slot van rekening toch zoo slecht niet kon zijn in de Sowjet-Unie, aangezien haar burgers zoo hardnekkig vochten om haar voortbestaan te verzeke ren. Toen Rusland zijn eerste overwinningen behaalde, waren allen er van overtuigd, dat men hen vóór den oorlog belogen en bedrogen had in zake Rusland. En toen de Russen de Duitsche nazihorden definitief verpletterden te Berlijn, aarzelde niemand om te zeggenwij zijn communisten. Dat klonk echter onheilspellend in de ooren der duistere geldmachten, en een fluistercampagne tegen het communisme werd dadelijk ingezet, De vrijheid was her overd. De weerstanders' kwamen te voor schijn uit hun schuiloorden. De collabora teurs, en de nazi-freunde schuwden het licht, begonnen hun geniepig werk. en de naamlooze lasteraffiches tegen de patriotten deden hun verschijning. Op een paarden- leugen kwam het niet aan. De patriotten werden beschuldigd, en de salonhelden en de broekventen werden opgehemeld als groote patriotten. Den eerste uit Duitschland teruggeko men weggevoerde zagen wij te Moorsel. Hij vertelde dat hij Engelschen en Amerikanen gezien had die de Duitschers, soldaten en burgers, hun vingers afsneden om zich meester te maken van hun gouden ringen dat ze hun zakken vulden met armband uurwerken dat hij een neger naar een wekker had zien schieten, en wat weetik al meer. Veel waarde hechtten wij echter niet aan die vertelsels. Naderhand werd hetzelfde verteld van de Russen: dat is het eigenaardige van het geval. De Russen, alias de communisten, heb ben een breeden rug, Ze werden van allés en nog wat beschuldigd. Zoo 25 a 35 der overzeesche soldaten aangetast waren door geslachtziekten, verkrachtten de Rus sen alle maagdekens van 13 tot 84 jaar. Zoo de meid van den pastoor een roode vlag uitstak, was dat de schuld der commu nisten, en dat ze de roode vlag niet uit steekt is natuurlijk te wijten aan meneer de pastoor. Op de internationale conferenties zou den de Russen een zwijgende rol moeten spelen. Hoewel andere deelnemers, die met een atoombommeken op zak zitten, bij hoog en bij laag beweren dat ze een onbe grensde bewondering voor het Russisch volk koesteren. De gazetten maken er melding van dat een gezant MolotofF uitgedaagd heeft, zijn redevoering bekend te maken aan het Rus sische volk. doch ze gaan stilzwijgend het feit voorbij dat de Russische radio 's ande rendaags die redevoering woordelijk uit zond want de atoommannen mogen niet belachelijk gemaakt worden. Hoewel diezelfde vertegenwoordiger dagelijks harde waarheden te hooren krijgt gaat hij door met alles te steunen wat tegen Rusland gericht is. Want alles wat Rusland in een donker licht kan stellen wordt gaarne verkondigd en door de onnoozelaars even gaarne ge slikt, alsof 't koekebrood was. Wat hun Oef... 't is gebeurd. Onze vriend Herr René Callens heeft het gedaan gekregen om zijn auto. die den verrader Bric Nichels sinds de bevrijding in bruikleen had. terug op te vorderen. Onzen eerbiedwaardigen Burgemeester hadde graag nog gewenscht om zijn doch ter die aan zee vertoefde, met den auto van Herr Callens af te halen. Doch zijn chauffeur raadde hem dit af. Deze vreesde voor een "panne,, onderweg, daar de banden reeds in ver gevorderden toestand verkeeren. Dan maar toevlucht gezocht bij Herr Piron, laarzenfabrikant, die zich on middellijk bereid verklaarde dit werkje op te knappen. Onze vriend, Herr Callens René heeft zich al vast voorgenomen aan de eerstvol gende autokoers deel te nemen en den laureaat der laatst verreden koers, Bric Nichels, te onttroonen. Lees op tweede bladzijde het vervolg van Speldeprikjes niet weerhoudt, een oogenblik later te be kennen dat ze niets weten van wat achter "het stalen gordijn" gebeurt. Maar ze schij nen ervan overtuigd, dat het een gebie dende plicht is. Rusland aan te vallen met atoomhommen. Voor al degenen die slikken wat in de patronages uitgekraamd wordt, staat het als een paai boven water dat Rusland en de communisten, die er wonen, uitgeroeid moeten worden. Maar daarna Zou het Kommunisme dan uitgeroeid zijn? Zal het kapitalisme dan zijn voortbe staan verzekerd hebben Men moet kwaadzot zijn om oorlog te wenschen en te willen. Maar tegenwoordig vindt men zoowat in alle kapitalistische landen atoomzotten die niet beter vragen, dan het eens beter te doen dan Dolf, on zaliger gedachtenisde duivel hebbe zijn ziel Oorlog tegen Rusland, als de Russen niet bereid zijn zich den mond te laten snoe ren en zich te laten behandelen gelijk kleine kinderen. De misdadigers die op oorlog aansturen verliezen echter uit het oog, dat Rusland tientallen millioenen inwoners telt die - ze hebben het bewijs geleverd - bereid zijn voor hun ideaal te sterven. Het was vroeger de gewoonte, dat de oorlogvoerenden de schuld aan den oorlog in de schoenen der tegenpartij probeerden te schuiven. Maar tegenwoordig durven een handvol misdadigers openlijk verklaren, dat ze aansturen op een oorlog tegen het communistische Rusland. Maar. er is echter een maar! Ze weten niet wat er gaande is achter het stalen gordijn De kapitalisten beschikken over de atoombom, maar wie zegt dat die ver doemde communisten niet over iets anders beschikken om zich te verdedigen, iets dat de fameuze atoombom op kinderspeelgoed doet gelijken Als ze dat maar wisten En als ze wisten dat het inderdaad zoo is, wedden wij hon derd, Zelfs duizend tegen een, dat de hui dige oorlogstokers tegen Rusland, bereid zijn goede beste vrienden van Rusland, zelfs "overtuigde" communisten te worden. Want de natte vinger is een wapen dat meer vermag dan alle atoombommen en alle ander nog vreeselijker oorlogstuig. We vermeenen de uitg. S. M. Het Licht geluk te moeten wenschen bij het verschijnen van de laatste Germinal-reeks "Jan Bijl of de Geboorte van het Socialisme te Aalst,,, doorL. Roelandt. met drie brie ven van Vader Anseele. 't Is een brochure welke voor elkeen, zoo militant als tegenstrever, door oud en jong dient gelezen, 't Is een greep uit het pioniersleven van hen, die in het Vlaam- sche land de arbeiders uit de ellende en de slaafschheid wilden redden. Wat een geest van itioed, opoffering, zelfbewustzijn, over tuiging en liefde is er geweest om midden de algemeene aanvallen van klassegenoot, kerken patronaat stand te houden, na moeizame en nuttelooze pogingen te her beginnen om toch een organisatie te kun nen oprichten tot heil van het uitgebuite en onderworpen proletariaat. Dat alles beschrijft L. Roelandt in zijn "Jan Bijl, of de Geboorte van het Socia lisme te Aalst,,. Deze brok werkers- en so cialistische propagandistische geschiedenis is dezelfde van alle steden en gemeenten en dorpen van ons Zwarte Vlaanderen in het bijzonder van het gansche België. Hoe treffend, naar waarheid en aanvoelen geeft schrijver deze periode weer. Wij hebben er persoonlijk een stuk van beleefd en alles wat te Aalst gebeurde was, zooals wij het reeds zegden, zoowel waar te Gent als elders. De brochure is een stuk vollediging van "Een Terugblik,, door onzen vriend Avanti. Het apostelwcrk voor het socialisme door Jan Bijl en zijn handsvol kameraden, moest, zooals Vader Anseele in zijn brief van 29 Augustus 1937 aan den schrijver zegt, verschijnen. Waarom, vraagt wijlen Anseele En hij antwoordt zelf 1. Omdat zij het waard is. 2. Omdat het noodig is, in deze zware tijden te toonen dat men door moed. opof fering en aanhoudendheid uit het donkere, zwarte verleden naar het Roode Licht van den dageraad is gestegen. 3. Om de jongeren te doen inzien dat, zullen zij het moeilijk hebben moeilijker dan nu dat zij zullen vooruitgaan en overwinnen, als zij voor hun strijd dezelfde toewijding hebben als de ouderen. 4. Omdat de brochure een stuk geschie denis is, niet alleen van Aalst, maar ook van Vlaanderen en van België, 5. Opdat de kameraden van andere ste den in Vlaanderen uw voorbeeld zouden volgen, en wij aldus de ware geschiede nis van het lijdende, strijdende en over- wtnnende werkvolk zullen hebben. En dat zal een geestelijke verrijking van ons volk zijn. Naar onze meening zijn het vooral de jongeren die deze brochure lezen moeten. Zij moeten weten wat onze voorkampers hebben gedaan om de ideen van recht en zelfwaardeering bij onze arbeiders te doen doordringen. En niet alleen de jongeren, maar alle militanten, meernog alle sympathiseeren den en zij die van verzedelijking en verede ling van onze werkende klasse spreken zullen als ze niet te veel gefanatiseerd zijn hun hart voelen kloppen en hun geest doen opengaan in het bewustzijn dat het proletariaat een vooraanstaande plaats in onze samenleving verdient en waardig is. Intusschen raden wij "Jan Bijl,, ten zeer ste aan. JAN PROLO. (Overgenomen uit "Vooruit,,)

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 1