BREENDONK 3 of een tweevoudige Reis DE ATOOMBOM De Koninklijke Commissie. Weerstanders, Patriotten, leest en verspreidt "FRONT* Lamerenpraat. WeerstandetsPatriotten, VLAGINHULDIGING Op de laatstleden gehouden vergadering van het O. F. en zijn vrienden, werd beslo ten eene reis te ondernemen naar het Bel gisch vernielingskamp onder de bezetting, Breendonk, De naam alleen spreekt boek- deelen. Het was onze vriend Gust De Man. die met medewerking van het O. F. de reis organiseerde voor 15 Oogst. Een 150tal O. F. ers en vrienden van den Weerstand lieten zich inschrijven en trokken met drie groote auto's op reis. Breendonk was hun eerste, Antwerpen (plage) hun tweede doel. Een ontsnapte uit Breendonk vergezelde ons en zou ter plaatse den noodigen uitleg verstrekken, Rond 10 uur kwamen we te Breendonk aan. Geen enkele onder ons, of hij was terdege onder den indruk, zelfs werd menigen traan weggepinkt, alvorens intrede te doen in de echte hel die Breen donk tijdens de bezetting was. Een lange weg. aan weerszijden afge zoomd met 2 1/2 met hooge prikkeldraad, leidt naar het afgedankte fort. Eene afslui ting, bewaakt door een wachter met mi- traillette, doet ons begrijpen dat er nog incivieken in het kamp verblijven Eindelijk komt een oud Breendonk-ge- vangene, die zelf 17 maarden in die hel doorbracht, ons afhalen, om ons tot gelei der te dienen. Hij noemt zich Frans Peeters en stelt zich graag ter beschikking van on zen reporter om hem alle gewenschte in lichtingen te verstrekken. Wij danken er hem om. Hij verbleef in het fort terzelfdertijd als Bert Van Hoorick. Vergezeld door een ci pier begon dan de rondgang, die meer dan een uur in beslag nam. Bij onze intrede in het fort zelf, worden onze reukorganen gestreeld door een soep geur die ons deed watertanden, en de eerste opmerking van onzen geleider was dan ook "Ja, Makkers, het ruikt nu wat beter dan in den tijd toen wij hier verbleven de zwarten die hier thans opgesloten zijn, zijn door sommigen van ons te benijden, om den kost dien ze hier te verorberen krijgen. We worden naar een pikdonkere gang gebracht, waar zes kamertjes zichtbaar zijn, juister gezegd "holen... Ze meten 1 meter op 2 en dienden soms voor 6 man sommige gevangenen, waaronder eene vrouw, verbleven er 6 maand in het pik donker, maar zoo donker dat men geen hand voor de oogen zag De vrouw waar van sprake is er dan ook krankzinnig en blind van terug gekeerd. Nu komen wij aan de gevangenisblokk en bestaande uit 2 galerijen van 7 meter op 2, waarvan er 2 in strafcellen zijn omgebouwd. Die cellen- 1 meter op 1,80 meter, wa ren bestemd voor 1 en soms 2 man men ziet nog de ijzeren banden waarmede de gevangenen aan de beenen werden vastge legd. Het gebeurde soms dat die banden aan de beenen werden "gelascht., (gesol deerd). In deze cellen moesten de gevange nen van 5 uur 's morgens tot 8 u. 's avonds in houding staan, zonder ook maar een vin te mogen verroeren. Hier werd dan ook menige traan weggepinkt, men hoorde zelfs snikken Geen woord werd onderling ge wisseld. want elk vermoedt het lijden onzer makkers die daar vertoefd hebben. In cel 2 verbleef BertVan Hoorick.Over den koer, waar dagelijks het appel plaats greep en ook de cementen waschbakken staan, worden we door een gang geleid waar de sukkels soms uren moedernaakt moesten wachten om naar het bad te gaan; juister gezegd, ze werden het bad in- en uit geslagen, Vandaar komen we op het gewezen oefenplein, waar zooveel slagen en nog eens slagen werden uitgedeeld. Waar men sen van 80 jaar hetzelfde werk moesten doen als jongens van 16 jaar, waar het zweet en het bloed der onzen bij beken heeft gestroomd. Een geval uit de velen. Een man van 1,90 meter, die nog amper 24 kilos woog, werd gestampt en geslagen met de stieren pees omdat hij niet als de anderen kon werken hij stierf 2 dagen later. Toen werden we er opmerkzaam op ge maakt dat we weldra den weg zouden ne men die leidt naar de executiepalen en de galg. Sprakeloos, met den krop in de keel, werd deze weg afgelegd, tot we ons ineens op de plaats der terechtstellingen bevon den vandaag genoemd heilige grond onzer martelaren,,, Hier wordt geweend, gesnikt en gesnokt, hier beleven deOF.ers en hun vrienden een brok leed en voelen ze dezelfde wraakgevoelens als wanneer, ge durende de bezetting, een kort bericht de wereld werd ingezonden door de "Nazi- pers., X terroristen zijn op terecht gesteld. Daar voor om staan ze 10 palen. Wie van ons zal kunnen zeggen of zelfs veron derstellen hoevelen, de besten der onzen, daar zijn gevallen Hoeveel zoete hoop tot terugkeer bij de hunnen is daar niet ver zwonden Maar ook, en dit vooral, hoe veel verwenschingen en vermaledijdingen zijn daar niet geuit tegen het zwarte gespuis Rechts van de galg neen. velen draai en het hoofd af en kunnen het niet zien wij zijn geen beulen. Een zware balk, over 2 uitgestoken pun ten eener muur. waaraan drie kettingen hangen Drie tegelijk konden er gehangen worden. De drie eerste slachtoffers waren Brus selaars Raskin, Fraiteur en Berthulot drie partisanen die den verrader P, Collin neerkogelden. Broeders, O. F ers, vergeet dat nooit Patiiotten, ons bloed vloeide daar bij be ken, vergeet het nooit en strijdt met ons, opdat nooit, nooit meer sprake zou zijn van een Breendonk, gelijk onder Duitsche bezetting. (Vervolgt "De Folterkamer,,) Het Land van Belofte. Dat de wereld op zijn kop danst is geen nieuwtje meer. Terwijl men 15.000 meter hoog in de lucht gaat zweven, voor een peulschilletje 300 meter onder water duikt en de destijds zoo stoute droomen van Jules Verne thans kinderlijk dwaas en hopeloos verouderd gaan schijnen, hebben wij nog voor geen knoop verstand gekregen en voor een cent zouden wij elkaar vermoorden ge lijk destijds de holbewoners voor een Rhi- noceros-boutje. Zie maar eens naar Abraham's nakome lingen, die schijnen in Palestina een nogal duchtige swing te spelen, waarvan het ryth- me zoodanig naar de mode is, dat zelfs de stokoude, maar nog immer krasse Old Tom zijn stijve knoken voelt jeuken van pure irritatie. Ja, de Isaaks en de Levi's vinden dat zij nu reeds lang genoeg in de woestijn rond- gedompeld hebben en van 's levens naar geestigheden meer dan hun past binnen kregen. Zij hebben hun oude gewoonten afge legd en in plaats van hun kruin met schar- biljen te bestrooien of de kraag van hun jasje af te sleuren en bij de pakken te zitten treuren, hebben zij de beroemde schouwdraden in de eene hand, den tradi- tioneelen slinger met den kei in de andere genomen en de uitdaging van den reus Goliath met ware doodsverachting beant woord. Het moet nogal een kei van formaat ge weest zijn die zij slingerden, resultaat een Hotel de lucht in en meer dan tachtig dooden alsjeblieft. Of den Goliath daarmee op den loop zal gaan is echter zeer te betwijfelen, integen deel 1 Ons gedacht is nou gaat het lieve spelletje pas ernst worden, en dat alles om het beloofde land. Hemeltje lief, moest ons Lieven Heerken op voorhand geweten hebben wat de na komelingen van zijn eerste produkten, Adam en Eva, zouden uitsteken, dan zou hij er heel zeker ook wel zijnaan ge veegd hebben. The Big Three. Gelijk men weet heeft onze teergeliefde koning, Lijapol van Saksen-Koburg und Berchtesgaden, een commissie samengesteld die er mee belast is, hem vrij te pleiten van alle schuld. Van deze commissie maakt on der anderen deel uit de heer Jean Servais, minister van state en gewezen procureur- generaal bij het Hof van Verbreking. Onlangs publiceerden de heeren Paul Delandsheere en Alphonse Ooms een zeer belangrijk boek. België onder de nazi's Wat zeggen ze in het eerste deel, blz 237- 238, van dien heer Servais? 1° Hij maakte deel uit van de kleine groep die in 't geheim werkte om een op lossing te vinden voorzekere vraagstukken. Die groep werd voorgezeten door den Heer Wodon, gewezen secretaris van het Ko ninklijk Huis. Doch de Heer Wodon ver zaakte weldra het voorzitterschap, zoodra het bleek dat zijn medewerkers een uitbrei ding van het gezag van den koning op het oog hadden. 2° Benevens den heer Servais, maakten nog deel uit van die groepHayoit de Termicourt, advocaat-generaal bij het Hof van Verbreking, en Henri Velge, professor aan de Universiteit van Leuven. Graaf Louis de Lichtervelde verleende eveneens zijn medewerking. 3o Bezield met het verlangen, hun land te "dienen", werkten die mannen hard. Ze vergaderden drie maal per week na de ca pitulatie van het Belgisch leger. 4° Ze hielden zich bezig met de herzie ning der grondwet, hierbij rekening hou dende met onzen nationalen geest en met onze tradities. De vrijheid der drukpers zou beperkt worden door de verplichting, een zeer strenge tucht in acht te nemen. De Koning zou terzelfdertijd over het wetgevend en het uitvoerend gezag be schikken. Hij zou wetten uitvaardigen, na den Raad van State geraadpleegd te heb ben. Hij zou ter zijde gestaan worden door een verantwoordelijke regeering, Er zou nog slechts één Kamer bestaan, die uitsluitend bevoegd zou zijn om beslis singen te treffen in zake 's lands finanties. Zij zou de budgetten stemmen en te dier gelegenheid de politiek der regeering be spreken. De regeering zou aftreden indien ze van oordeel was dat de uitgebrachte kri tieken de openbare meening weerspiegel den. Er zou geen Senaat meer bestaandie zou vervangen worden door den raad van state. De leden der Kamer zouden verkozen worden op corporatieven grondslag. Ieder burger zou verplicht zijn, deel te nemen aan de verkiezingen, na voorafgaand een ver klaring te hebben afgelegd dat hij tot een corporatie behoorde. 5° Dadelijk na het stopzetten der vijan delijkheden en het sluiten van den vrede zou het land geraadpleegd worden over de kwestie of het er in toestemt, den koning te belasten met de herziening der Grondwet. Iedereen zou verplicht zijn. deel te nemen aan de stemming, op vertoon zijner identi teitskaart. In afwachting zou de koning, bijgestaan door twee of drie vooraanstaan de personen, het land besturen. Hij zou zijn regeering vervolledigen indien de uit slag der volksraadpleging hem gunstig was. Eerst en vooral zou hij dan de wetten uit vaardigen die in het bijeenroepen der Sta- ten-Generaal voorzien 6° De koning heeft den heer Velge be last met het opstellen van een ontwerp in zake sociale reorganitatie. Uit het voorgaande blijkt dus dat de heer Servais, terzijde gestaan door de Hee ren de Termicourt en Velge, reeds in 1940 een dictatoriale grondwet wilden invoeren en den koning verheffen tot de waardigheid van absoluten baas over den staatdat hij de persvrijheid wilde beknotten en regee- ren met één kamer - gelijk in de dictatori ale staten. Dat zijn de menschen die nu deel uitma ken van de, door den koning zelf samen gestelde "Koninklijke Commissie". Commentaar overbodig. MILLIARDAIRS. Dag Carolien... ge hebt zo ne chike voorschoot.., een fijn stofke, zulle. Ja, Antoinette... ik ben er schoon mee, niet waar... gekregen van mijn schoondoch ter, die in de "Uniprix" werkt. Mijne vent is zo geen beetje jaloers... die ouwe zot... Hij wil het maar niet gelooven dat het voor hem is dat ik mij schoon maak, Ja, Carolinke. de mannen zijn onge lovige Thomassen... ze denken altijd dat het voor 'nen andere is.., ze weten niet dat wij hen alleen gaarne zien... Zeg Antoinette mijne vent spreekt van veel geld gaan te verdienen... ergens in Europa... Waar dat Carolinke?... dan moet mijnen dopper er ook naartoe... Ik heb den naam vergeten... ik zal het het hem terug vragen... hij heeft het in de gazet gelezen Oh., dan weet ik het straks wel, want mijne zoon thuis is ne geleerde klepper... hij leest alle bladen... zelfs franse - Mijne eerste man zaliger kon ook een beetje frans... als hij kwaad was, riep hij... i^i imbecile... en als hij mij op zijn knieën trok... fluisterde hij... viene boubouleke... Kom. kom,.. Carolinke,.. haal geen ouwe koeien uit de gracht... Wat, mijne Petrus zaliger... een ouwe koeiGod van hier en daar... als ik mijn nagels niet gesneden had.,, mens lief... Allé... allé.. Carolinke.,. niet kwaad worden, hé... hier is ne mimbol. ik had dat niet op uwen Petrus bedoeld. en laat ons eens serieus klappen over dat veel geld ver dienen Ja... Nekke... werken moeten ze niet Ze gaan met honderd frank naar dat land, en brengen 200,000 trillioen bakbiljetten mee... Wacht, ik weet nu waar het is. met honger te krijgen weetik dat het in Honga rije is... Carolien wordt ge zot.., Hoe zegt ge dat weer Twee honderd duizend trillioen bank biljetten voor 100 Belgische franks... hebt g'het vast... ja. In Hongarije gaat het nu zoals in 1918 in Duitsland., dansen met de milliarden... rijk en arm. met'ne volle kruiwagen bankbiljetten naar de post voor ne zegel van,.. 5 centiemen. Neen.,. Carolien... dan moeten ze maar in hun Belgikske blijven... hier betalen ze maar 5 fr. voor 'ne pot bier en ginder zou het 100 trillioen zijn... amai. Ja. Antoinette... en als we onze mi nisters geen handje gaan toesteken aan de prijzenpolitiek... ook met de controleursom de zwarte markt teniet te doen. dan krij gen we hier, door de werking van een soort slechte Belgen van het zelfde laken een rok I A... neen, hé... Carolienke. dat zal niet... Tiens, ik ga me direkt nen haring kopen... en als ik hem duurder moet beta len dan hetgeen ik in de radio heb horen zeggen... ga ik direkt naar de statiestraat... daar zitten ze, hé... de controleurs. we verwachten U allen op Zondag 8 September, om 9 uur, op het Statieplein, te Aalst, voor de Feestelijkheden, ter gelegenheid van de van de Nationiale Vereeniging van de Weerstanders van het Spoor GEWEST AALST.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3