BREENDONK ORGAAN VAN HET ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT AALST - GEERAARDSBERGEN - NINOVE Reiactie en Beheer Bnraershuis. Groote Markt. 15. Aalst. - Telefoon. Aalst 281. - Postchecknr. 1472.51 - Abon.-prijs per 3 maand 27 Fr. of een tweevoudige Reis SPELDEPRIKJES Onze reis naar Antwerpen. PATER BRIC moet in de gevangenis Wordtde Oorlogs-Vee-en-Veeër Ghislaintje Politieagent? ZONDAG 1 SEPTEMBER 1946 2e JAARGANG, Nr 44 - Verschijnt wekelijks. PRIJS 2 Fr. 0.F.-F.I. Denderstreek (Vervolg) In ons artikel van verleden week over Breendonck staat geschreven Daar staan ze 10 palen Dit is de photo der tien felbesproken palen waar duizenden der onzen hun jong leven lieten. Wij belanden in een gang van ongeveer 1 meter breed, met ongeloofelijk dikke mu ren, die ons schijnt te leiden naar een on- dergrondsche gevangenis - neen - het is de zoo gevreesde folterkamer van Breen- donk. Ongeveer in het midden bevindt zich eene ruw afgewerkte, zeer zware tafel, waarop de slachtoffers aan armen, beenen en hoofd werden vastgebondenrechts een kachel, rond dewelke een paar folter- ijzers en tangen liggen, waarmede onze jon gens gepijnigd werden. In de kachel maakte men de ijzers gloei end. Rechts voor ons zien we de plaatsen waar haken in den muur waren ingemetseld, doch deze werden vóór de vlucht derDuit- schers uitgekapt, ten einde deze stille ge tuigen hunner gruweldaden te doen ver dwijnen - daarnaast de electrische schake laar. Onze leidsman,die ook verschillende ma len kennis gemaakt heeft met deze tuigen, vertelt ons op welke afschuwelijke wijze onze jongens werden gemarteld om hen toch maar tot spreken te bewegen, doch hij verzekert ons ook dat de Weerstanders, in weerwil der verschrikkelijkste pijnen, Weerstanders bleven en nooit hun makkers hebben verraden. Aan welke folteringen werden ze onder worpen 7 Het Herrenvolk had verscheidene ma nieren om te martelen. Hun eerste manier was de "schlagen". Den te ondervragen persoon werd met schoppen en stampen in de folterkamer gebracht.Daar werd hij aan handen en voeten gebonden. Het naakte lichaam werd met brandende cigaretten be werkt en verschrikkelijke slagen met de stierenpees regenden op hem neer. Ge woonlijk bleven de martelaars toch zwijgen, er moesten dus afdoender middelen wor den aangewend. Gewoonlijk werden onze dapperen daarna op de tafel gebonden en met gloeiende ijzers verbrand. De nagels der vingeren of - en der teenen werden uit gerukt, gezonde tanden werden getrokken tot de slachtoffers het bewustzijn verloren. Toen pasten ze de eenvoudigste en goed koopste methode toeeen emmer koud water over hetlichaam, om ze te doen bij komen. Indien dit alles nog niet hielp, werd het hangen toegepast. De handen op den rug met ijzeren kettingen vastgemaakt, een koord daardoor gestoken en het slachtoffer werd achterwaarts opgetrokken en men liet het onmiddellijk terug neervallen, zoo dat zijn ledematen kraakten en braken. Ofwel de foltering met electrische naald: die naald werd in het vleesch der martelaren js. jBSmraSSVai gestoken, hetgeen alle verzet onmiddellijk brak, zoodat de slachtoffers er half zinne loos door werden. Ziedaar in korte trekken een beeld der nazi-barbaarschheid. Hoef ik den lezer te zeggen dat al de aanwezigen in snikken uitbraken bij het hooren dezer uiteenzetting en dat er velen weenend als kinderen de folterkamer verlieten 7 Onvergetelijk voor al degenen die met ons Breendonk hebben bezocht, Breen- donk hebben leeren kennen. Eeuwige schande over hen, die reeds vergiffenis vragen voor de beulen onzer jon gens! Neen. wie een bezoek aan Breen donk brengt zal de beulen nooit of nooit vergeven, want dezen zijn niet eens meer waard, den naam mensch te dragen - en wij vragen ons afhoelang nog zullen die moordenaars onze gevangenissen vul len en ons brood eten 7 Wanneer krijgen ze hun gerechte straf? De strop. Het roept om wraak! Er zitten thans zwarten opgesloten in het Lees verder onderaan 3e kolon. Photo van de plaats waar de slachtoffers werden gehangen. De drie eerste waren Fraiteur, Raskin en Berthulot. Aan den zijkant van het verhoog be- merke men een draaier toen de slacht offers op deze soort kist stonden met de strop om den hals, werd de draaier een paar keeren omgewenteld, een opening of val opende zich onder de voeten der slachtoffers, en deze vielen in de diepte. Dit was het einde der onzen. Een schoone belofte van onzen goeden vriend Q'Gusttoekomend jaar zal de Ron de van Vlaanderen in Aalst aankomen. Die belofte werd hem gedaan door den be stuurder van het C.V.P.blad "Het Nieuws blad". Gij hebt die belofte aan duizenden sportfnannen gedaan 7 Zonder bijbedoe ling 7 Vroeger, onder het katholiek bewind, mocht in onze stad zelfs geen koers pas- seeren. Wat zullen de aanstaande verkie zingen ons brengen 7 Waarom zijt gij tegen de demokratische eenheid? Zoekt gij misschien een plaatsken in de C.V.P.? Gezien de vergadering die ge verleden Donderdag belegd had, U geen voldoening schonk, er waren 23 leden opgekomen, en gij geschreven hadt: moest de opkomst niet bevredigend zijn, dan zal ik onmiddellijk de plaats aan anderen overlaten, wenschen wij U dan ook goed heil in de C.V.P.,waar gij de rechte man op de rechte plaats der zuiveraars zult zijn7 Naar het schijnt heeft O'Gust een na volger uit een ander partijdie moet ook al dwang uitoefenen en brieven van vier blad zijden schrijven om de oud-gedienden op nieuw op zijn lijst te krijgen, nietwaar 7 Diezelfde Jambon meent het goed met de zuivering, gezien hij het is die de twee zwarte schapen van Wetteren in de bevoor rading van Aalst heeft gesmokkeld? In onze Aalstersche stede staat nog altijd op den gevel van een handelshuis geschre ven "Duitsch Magazijn Hoewel de gevel geverfd werd, heeft men dit opschrift be houden. Wij vragen ons dan ook af of wij dat moeten dulden. Wellicht waant die Heer zich nog in den bezettingstijd fort van Breendonk, en we kunnen den le zer, in verband hiermede, 't een en ander vertellen... 's Morgens en 's avonds, een half uur om te rooken. Ja, beste lezers, die beulen krijgen hun volledig rantsoen tabak, zooals gij, en ze mogen het naar be lieven oprooken. Het eten - juist hetzelfde als hun bewakers, en even zooveel. Van tijd tot tijd een wandelingetje op de koer of in den hof - zij moeten natuurlijk wat versche lucht scheppen. Werken - naar believen. En 's Zondags moeten ze absoluut niets doendie arme sukkelaars mogen met de kaart spelen. Dat is de straf die hen werd opgelegd. Dat is hun beloo ning om het verraad dat zij pleegden - om de folteringen die zij de onzen hebben doen ondergaan - om het dooden van dui zendtallen onzer partisanen en weerstan ders. Hoe lang nog zal dit worden geduld? Ons tweede doel was Antwerpen - Sint Anneken. Rond 11,30 u. zetten onze Auto-Cars zich in beweging. De gesprekken over Breendonk gaan hun gang, en frisch en ge zond komen wij ter bestemming aan. De knapzakken werden aangesproken en de plezierreisjes per boot,per tram en per trein vingen aan. Ieder trok zijn kant uit - ieder had zijn gading, en sommigen vonden het wel wat vroeg toen de terugreis moest wor den aangevangen. Een paar halten, en wij belanden allemaal meer dan voldaan in on ze goede ajuinstede. Dank aan de inrich ters - dank in 't bijzonder aan onzen kloe ken beer - Gust De Man en zijn Houten Dorpjongens. En wij zeggen hen niet te lang gewacht, hoor, en gezorgd voor een tweede reis met den Weerstand en zijn vrienden. Reporter - P, G. Een paar maanden geleden werd Pater Brik voor de tweede maal aangehouden, doch vijf dagen later terug in vrijheid gesteld. Wij zijn er echter nog niet achter geko men of hij achter slot en grendel gezet werd door het militair gerecht, ofwel ten gevolge van de klacht die door ons inge diend werd bij het parket, nadat hij zijn lastermanifest had laten verspreiden. Een ding is echter al uitgemaaktdat hij schaam teloos misbruik gemaakt heeft van den naam van den heer Fisette, die een eerlijk Weerstander is, en dat hij hem op zijn ma nifest vermeld had als verantwoordelijke uitgever, zonder zijn toestemming te vra gen, erger nog, zonder hem op de hoogte te brengen. Is het waar dat een zeer invloedrijk po litieker onlangs aan een weerstandsgroe- peering schreef dat ze met hem zou te doen gehad hebben indien Pater Bric langer aangevallen werd 7 Is het waar dat diezelfde politieker drie dagen later aan diezelfde groepeering schreef na inlichtingen ingewonnen te hebben dat hij zich over zijn eersten brief verontschuldigde en het lot van den gestapohond Bric Nichels hem voortaan onverschillig liet 7 Wij herhalen wat wij reeds zoo vaak schreven Pater Bric Nichels stond in den dienst der Sicherheitspolizei. Pater Bric Nichels heeft patriotten in een valstrik gelokt. Ten minste twee zijner slachtoffers crepeerden in een concentra tiekamp. Pater-Gestapo Bric Nichels heeft het bloed van Patriotten opzijn vuig geweten. WIJ EISCHEN DE AANHOU DING VAN PATER BRIC. Onlangs moesten de kandidaat-politie agenten een examen doen. Een der kandidaten was Ghislaintje Rey- dant, oor!ogs-Vee-en-Veeër en hondje van Pater Bric Nichels, den beruchten gestapo hond en verklikker van patriotten. Vroeger schreef het reglement voor, dat een politieagent ten minste 1,70 m. moet meten. Naar het schijnt is het thans vol doende dat ze 1,68 m. lang zijn. Twee kandidaten werden afgescheept omdat ze beneden de maat waren. Naar men vertelt hebben die jongens geprotes teerd en geêischt, dat ze ook met een me ter van caoutchouc zouden gemeten wor den. Ze beweren zelfs dat ze achter den naam van Ghislaintje 1,67 m, hebben zien staan, doch dat men den oorlogs-Vee-en- Veeêr opnieuw gemeten heeft en dat men van die 7 een 8 gemaakt heeft. De geschiedenis zegt niet of de titel van het opstel, dat de kandidaten hebben moe ten maken, luiddeVan een koordje met een koe aan Wij signalceren het feit aan de Besten dige Deputatie.die in deze kwestie het laat ste woord heeft. Ze heeft het recht, een onderzoek te bevelen, En aan de patriottische politieagenten van Aalst vragen wij of ze een kerel, die binst den oorlog lid van het Vee-en-Vee werd en voor knecht van den gestapo-hond en verklikker Pater Bric Nichels speelde en nog speelt, in hun midden zullen dulden 7

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 1