2 Vredes- of Oorlogsconferencie Erkenning van den Gewapenden Weerstander. Strooit wat zout op zijn staart zegt Sis, hij zal blijven zitten 8 SEPTEMBER Een en twintig bevriende staten zijn bijeen gekomen op de conferentie van Parijs met het doel, de wereldvrede te organise ren. De onderlinge verstandhou ding is echter ver te zoeken, Hoe meer ze spreken, hoe verder ze van elkaar staan. Rusland en Amerika zeggen elkander zuurzoete dingen, hoewel ze vijftien maan den geleden hand aan hand tegen de nazi's streden. Byrnes, de Ainerikaansche verte genwoordiger, looft de vrijheidsliefde van zijn land en verwijt Rusland zijn dictatoriale regeering hij daagt Molotoff uit, zijn rede voering aan het Russische volk bekend te maken. Niet langer dan daags nadien zendt radio-Moskou Byrnes' ^redevoering letter lijk uit, doch de Amerikaansche zenders geven slechts uittreksels uit de rede van Molotoff.... Het Westersch blok, dat men vroeger probeerde te stichten, hoewel het grootste deel der bevolking van West-Europa er tegen gekant was, wordt tegenwoordig op de Vredesconferencie van Parijs in het leven geroepen tegen de begeerte der Westersche volkeren in. Voortaan zal er dus een Oostersch en een Westersch blok bestaan. In het Oostersch zal Rusland de eerste viool spelen, en Engeland en Amerika in het Westersch. Twee blokken die tegenover elkander staan, dit wil zeggen een onver mijdelijke nieuwe oorlog. Dan wanneer er slechts één blok zou mogen bestaan een vredesblok. Hoe ongelooflijk dit ook moge klinken, de VREDESconferentie van Parijs wordt mogelijks het vertrekpunt van een nieuwe oorlog. Ieder land dat op de Conferentie verte genwoordigd is, maakt zijn verzuchtingen bekend. De diepste zuchten komen uit de krachtigste borsten. Rusland zoekt zijn vloot in de Zwarte Zee te beschermen en eischt te dien einde de herziening van het verdrag van Mon- treux. Het Westersch blok is tegen die herziening gekant. Ingeval Rusland geen toezicht mag uit oefenen op een zeestraat die zoo dicht bij zijn grenzen gelegen is en hem den toegang tot de Middellandsche Zee verspert, vra gen wij ons af met welk recht Engeland toezicht uitoefent op de zeeëngte van Gi braltar en op het kanaal van Suez, en Ame rika op Panama Wat zich vroeger nooit voordeed in vredestijd, gebeurt nu een Amerikaansch eskader komt een machtsdemonstratie hou den in de nabijheid van Rusland, bevrien- den staat. Amerika en Engeland eischen vliegvel den en petroleumbronnen in de nabijheid van Rusland. Of dat alles kan aanvaard worden als zooveel bewijzen van vriendschap, is een andere kwestie. Wij hoeven echter niet zoo ver voor beelden te gaan zoeken. Overkijkt uwe gemeente, en gij overki|kt dc wereld, zegt het spreekwoord. Stellen wij ten onzent niet vast en in de naburige landen zal dat wel hetzelfde zijn dat een zekere kliek aanstuurt op oorlog tegen Rusland Een eerwaarde kanunik sprak de Vlaam- sche studenten toe te Diest "Ik weet dat, indien er moest gevochten worden aan de Elbe, de katholieke actie niet zou aarzelen den strijd tegen het rood gevaar aan te vangen. Ik ben overtuigd dat er geen vaan- delvluchtigen in uw rangen zullen /zijn. Ik weet ook dat er veel van u als martelaren hun bloed zouden offeren voor het behoud van het christendom 1 Dat zei kanunik Dubois, die geen liefde, doch haat predikt haat tegen een be- vrienden staat, die heldhaftig gestreden heeft om ons van het nazidom te verlossen, een staat die millioenen slachtoffers be treurt, welke gevallen zijn om ons land, dat ook wel het land van den eerwaarden ka nunik is, uit de slavernij te bevrijden. Doch de eerwaarde heer is misschien van mee ning, dat de ersatz-S.S.-en recht hebben Vervolg onderaan 2ekolon. Patriotten, Weerstanders, Sportlief hebbers, Denkt na vooraleer te pronostikeeren 1! Enkel SOL-PRONOSTIEKEN verde digen en helpen de slachtoffers van den oorlog, der sociale onrechtvaardigheden en bevorderen de schoolvacanties. Uw geld is dus nooit verloren en dient dus niet voor persoonlijke doeleinden. Ondersteunt dus ons werk en pronosti- keert enkel op SOL-PRONOSTIEKEN. DankU. Solidariteit. Depothouders worden nog steeds aan vaard. Voor inlichtingen wende men zich tot Solidariteit, Vredeplein, 67, Aalst. Wat moet gedaan worden. In uitvoering van het Ministerieel Besluit van 5 Juli 1946, verschenen in het Staats blad ni' '200 van 19.7.1946, houdendeinrach ting van de Kontrolekommissies, belast met de erkenning van den Gewapenden, W eer stander, wordt den belangstellenden ter kennis gebracht 1) Alle weerstanders, voor 4 Juni 1944 aangesloten bij een oer erkende gewapende Weerstandsgi oepeeringen B. L. Beviij- dingsleger; G. L. Geheim Leger V. M.: Vaderlandsche Milities P. A. Belgisch Leger der Partisanen G. Groepeei ing G. (Algemeene sabotagegroep van Belgie) Groep Nola B. N. B. Belgische Nationa le Beweging N. K. B. Nationale Konink lijke Beweging aktiegroepen der Provin ciën Brabant, Antwerpen,Oost-Vlaanderen, W. B. Witte Brigade Fidelio O.M.B.R. Belgische Militaire Weerstandsorganisatie, worden vei zocht zich aan te bieden bij de Beweging, waarvan zij deel uitmaakten op 3 September 1944 teneinde hun bundel te doen samenstellen. 2) Alle Weerstanders, bij een der hooger vermelde Groepeeringen aangesloten ra 4 uni 1944 worden eveneens verzocht zich aan te bieden bij de Groepeei ingen waarvan zij op 3 September 1944 deel uitmaakten, teneinde hun dossier te doen samenstellen. 3) De Weerstanders oie, noch voor, noch na 1 Juni I 944 deel uitgemaakt hebben van een erkende Weerstandsgroepeering en die voor of na dezen datum daadwerkelijk heb ben medegewerkt hetzij aan den Gewapen den Weerstand tijdens de bezetting, hetzij aan de bevrijding van het nationaal grond gebied en die aanspraak meenen te mogen maken op den titel van gewapend weerstan der mogen hun aanvraag richten tot het Ministerie van Landsverdediging, Dienst van den Weerstand, 10, Stephanieplein, te Brussel. 4) De Belgen die deel hebben uitgemaakt van anti-Duitsche gewapende Weerstands- groepeeringen, opgericht in het Buitenland, mogen een aanvraag indienen bij den Dierst van den Weerstand onder dezelfde voor waarden als deze voorzien onder nr 3. hier boven aangehaald. op een diploma van vaderlandsliefde Dat gaat ver. En het volk reageert niet. Dat is het ergste. Moskou weet echter wat in het Westen voorbereidt wordt, en het verklaarde bij monde van Maarschalk Staline Millioenen arbeiders uit alle hoeken van de wereld zijn bewust van de groote tracht van Sow jet Rusland dat het fascisme heeft overwonnen en dat thans met succes de pogingen van de internationale reactie om een nieuwen oorlog te doen ontstaan, het hoofd biedt.,, Dc toestand begint zich dus precies af te teekenen. Het argument der atoombom schijnt op het oogenblik doorslaggevend. Wij kunnen het niet genoeg herhalen de argumenten der diplomaten berusten ge woonlijk over de sterkte hunner bewape ning. Men stuurt aan op oorlog tegen Rus land Het voorwendsel is reeds gevonden zeestraten, petroleum Er is echter een kracht die de oorlog kan beletten het volk. De moreele krach ten zijn echter eeuwen ten achter op de wetenschap. Het volk is onderling verdeeld gebleven, het laat zich oorlog welgevallen. Het zal echter het grootste slachtoffer zijn als een oorlog zonder voorgaande uit breekt, die het heeft laten voorbereiden 1 Sis zat gisteren aan het kapelleken van de vliegende bom. Maar in plaats van te bidden of binnensmonds zitten te vloeken, zat hij deze maal te lachen gelijk ne zot. Om mijn vriend tot zijn positieven te roe pen, gaf ik hem onverwachts een stamp te gen zijn kont, zoodat hij van op zijn knieën op zijn built vloog. Sis sprong recht en zet te zich in position de combat", maar zijn koleire viel toen hij zijn beste vriend her kende Gij hebt zooveel plezier. Sis, Ge zat zeker aan uwzelven een van die smerige verhaaltjes te vertellen?" SisGodvlammeste, miljaarde enz. Neen man. ik zat op de schoone Leon te peinzen. Op onzen nationale Leon, steun pilaar van de Jesuieten en ook van Titapol En ik dacht juist na over de twee gevallen. Titapol zou moeten terug komen om on ze nog niet bevrijde broeders te verlossen uit de folterkampen van Lokeren en elders, en ook om de fortuinen van de collabora teurs te redden Leon en mag niet terug komen, omdat hij zijn neus zou voorbij klappen en meer scha de dan profijt zou teweegbrengen, nog eens voor de collaborateurs. En zeggen dat er reeds veel stommerikken waren die dachten dat ze Leon nu beet hadden. Dan kennen ze de macht van onze cheffen nog niet. Luister man naar wat Sis U zegtDe- grelleen Rik De Man. komen nooit of nooit in de handen van het Belgisch gerecht. Onze Minister van buitenlandschezaken zal nu eens naar de Spaansche ambassade gaan en er misschien de deur eenstoesnok- ken zooals de hoorndrager die zijn vrouw met zijn helper betrapt. Maar dat spelletje kennen wij Dat is komedie, ofte zeepaan den baard van de goede gemeenschap. Herinner U maar eens het geval De Man. Hoe rap zat dien kerel niet in Zwitserland Die had nog een oude exentrieke duitsche matant te Brussel wonen. En die madam en Monseigneur, God zij geloofd, hebben samen meer macht dan gansch uwen Bel- giek. Degrelle is onze man. De man van de slip dragers en slipjeekers. Hij gaat rustig naar Zuid-Amerika een lochtje scheppen, en als wij hem noodig zullen hebben om eens eene groote smeerlapperij te flikken te Beauraing of elders, zal hij hier rap terug zijn. Lest lacht best lacht? Gij zult ons nog leeren kennen, Bij ons heeft elk zijne specia liteit, ziet ge. Ik ben een pikard, Degrelle is een gewetenlooze schurk, een groot af- truggelaar en een sadist. Denkt gij dat de slipjeekers dat niet wis ten toen zij hem in dienst namen om de ziel van het kind te lanceeren? Gij zijt er wel mee. Hij was nog veel te goed in hun oogen. Hebt gij dat reukje van ver brand vleesch nog niet geroken dat in de rokken van onze voormannen hangt Dat hangt er reeds in van in den tijd van de In- kwisitie of het Spaansche tijdvak, toen de voorgangers van Franco, de onnoozele Belgen bij honderden op den brandstapel roosterden, zonder dat de heilige vader een vin verroerde. Leon is een troetelkind van Rome. Fran co staat in dienst van het vaticaan. Franco heeft onzen schoonen Leon met een Spaansch schip naar Amerika in veiligheid doen brengen. Twijfelt ge nog aan onze macht? Hebt ge dan niet gelezen dat de heilige vader geen hand uitstak ten gunste van de vier millioen vroom-katholieke Polen, die tus- schen 1939-1944 braafjes naar den hemel gezonden werden. Hebt gif niet gelezen dat hij per telegram het hoofd van Geyssler, den beul van Polen, trachtte te redden? Welnu? Voelt gij onze macht en uwe eigen onmacht niet Als ge Leon wilt hebben, doe dan zooals alle sukkelaars, strooi wat zout op zijn staartje, hij zal misschien blijven zitten. Hier schoot Sis in een onbedaarlijke lach bui. en als hij nog niet opgehouden heeft, lacht hij nog. O. Nondepeer. Deze dag is uitverkozen door de Natio nale Vereeniging "Weerstanders van het Spoor,, om hunne vlag-inhuldiging te vieren. Aangesloten zijnde bi) het "Verbond van den Aalsterschen Weerstand,, zullen De Aalstersche Zebra's A. B. O.F. Witte Brigade Fidelio Partisanen B. V. L. en Solidariteit van het O. F. hun me dewerking verleenen. Alle vaderlandslievende maatschappijen Oud-strijders-vereenigingen, Invalieden, Groot-Invalieden, Vuurkruisers, enz. zul len er aan houden door hunne aanwezig heid luister bij te zetten aan dit heuglijke feest. Alle echte Weerstanders, zonder uitzondering, zullen dien dag door hun aanwezigheid bewijzen dat zij Weerstan ders zijn gebleven. Wij verwachten ook een sterke delega tie onzer in Aalst gekazerneerde soldaten. In één woord op 8 September blijft geen enkel patriot thuis allen zullen aan wezig zijn op het appel der Weerstanders van het Spoor. Als feestleider zal den heer Carlos Schol- laert optreden, wat een waarborg is tot het welslagen. Programma der Feestelijkheden Zondag 8 September, om 9 uur, samen komst van al de bestuursleden in het lokaal bij den heer Emiel Lombaert, Café "Sportwereld,,. 9,30 Samenkomst op het Statieplein 9,45 Gezamenlijke optocht naar de Sint Martinuskerk 10 u. Plechtige H. Mis, ter nagedachtenis onzer gestorven kameraden. Wijding der vlag. 10,30 Vorming van den stoet in de Brussel- sche straat, daarna optocht langs de Groote Markt, Kapellestraat, Graanmarkt, Albert Liénartstraat en Statieplein, 11 u. Plechtige overhandiging der vlag door officieele personaliteiten. Spreekbeurten. Na de plechtigheden zal men in groep bloemen gaan neerleggen aan het monu ment van Koningin Astrid, aan het Stad huis, op de Graanmarkt en aan de Statie, waar de stoet zal worden ontbonden. Om 14 uur wordt bij inschrijving een banket aan de leden van het Spoor aange boden. De prijs is voorloopig vastgesteld op 50 frank. Men kan zich van af heden laten inschrijven bij al de bestuursleden en bij dert lokaalhouder. Namens het Bestuur De Eere-Voorzitter, Costens, d. d. stationchef. De Secretaris, De Voorzitter, V. De Schrijver. Georges Pieters. Weerstanders van het Spoor Vrij van dienst zijnde Spooragenten. Langs dezen weg verzoeken wij U vriendelijk, de feestelijkheden van 8 September a. s. Vlag-inhuldiging van de Weerstanders van het Spoor,, in zoo'n grooten getale mogelijk bij te wonen in "dienstkleedij,,, of min stens Uw dienstpet op te zetten. Namens het Bestuur. STAD AALST. Te Begeven Plaats van Adjunkt- Politiekommissaris. Toepassing van de bepalingen der wet ten van 3 Augustus 1919 en 21 Juli 1924 voor 'de begunstigden en daarmee gelijk gestelden (invalieden, politieke gevange nen, oud-strijders, leden van het verzet, weduwen en weezen van den oorlog 1940/ 1945, enz.) De schriftelijke aanvragen moeten bij het college van Burgemeester en Schepe nen ingediend worden tot den 14 Septem ber 1946. Voor verdere inlichtingen, voorwaarden en indienen der vereischte stukken, zich wenden ten stadhuizeafdeeling Reken- dienst en Personeel. De Secretaris, De Burgemeester en F. DE MEYST. Schepenen. A. NICHELS.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2