Weerstanders... Gij zijt vijgen 2 Vergeven en Vergeten. Jebs. Open brief van Sis aan het Offieken. SPELDEPRIKJES SteuntSolidariteit - Oh lala 1 dat is roos want ik zie al verschillende aangezichten die "wit" wor den van "koleire" en toch, als deze Weer- standers even mijn gedachtengang willen volgen, zullen ze moeten toegeven dat, al hoewel ik mij misschien wel wat te alge meen heb uitgedrukt, er toch veel waarheid steekt in mijn beschuldiging. Even een voorbeeld ter inleiding Wat zoudt ge zeggen van een man, die jaren zwoegt en kampt en zijn leven waagt om een erfgoed uit vreemde handen te red den, om het te bewerken en schooner te maken, en, zoodra hij zijn doel bereikt heeft, het land laat braak liggen en zijn vij anden de gelegenheid geeft om er distels en doornen op te zaaien ledT verstandig mensch zal hem aanzien voor een "halve gare" of een karakterlooze vod. Hoe treffend is dit voorbeeld van toe passing op den Weerstand Vreemde handen, Duitschers en hun knechten van V.N.V., Rex, De Vlag, enz. wilden ons erfgoed, ons landeke met zijn vrijheden en democratische instellingen, overrompelen en verkrachten. Wij, Weerstanders, hebben gestreden, ons leven gewaagd, tallooze offers gebracht om dit te belettén. Wij zijn er in geslaagd dank zij de zelfverloochening en de opoffe ringsgeest van duizenden kameraden. Hoe dikwijls hebben wij in het heetst van dezen ongelijken strijd tegen den be zetter en zijn knechten gezworen, dat het DITMAAL "genoeg" was, dat we na de bevrijding het onkruid zouden uitroeien met wortel en al, opdat ons landeken schoo ner en grootscher uit zijn puinen zou her rijzen Van al deze dure eec'en isniei veelover- gebleven Op enkele loffelijke uitzonderingen na, zijn de meesten hervallen in den "sleur van voor den oorlog Hun actie is herleid tot "nul komma nul". Het is bij sommigen zelfs zoover gekomen, dat ze hun schouders op halen wanneer hun aandacht er op geves tigd wordt, dat ze bezwarende feiten ten laste van een zwarte kennen, en het hun plicht is het gerecht hiervan op de hoogte te brengen. MAAR ZOO GAAT DE VLIEGER NIET OP, HOOR! Het volstaat niet kwaad te worden als er zwarten losgelaten worden of wit te wor den van koleire". Er moet gewerkt worden. Het is ook unfair te zeggen dat het ge recht "niet meewil - Wanneer een ware Weerstander WERKELIJKE FEITEN, ten laste van een landverrader, bij het gerecht aangeeft, KAN het gerecht niets anders dan er rekening mee houden. Moest er dan. niettegenstaande alles, toch links of rechts een fuite zijn, dan is er nog steeds ons blad om op onregel matigheden te wijzen 1 Nog' een ander argument dat door som mige "ontmoedigden" vooruitgezet wordt: "Het is niets gekort dat we ons moe maken voor den Weerstand, want die heeft toch afgedaan 1" Wel, in zekeren zin kunnen ze gelijk hebben. Voor sommige oppervlakkige toe schouwers schijnt de weerstand verwaterd tot een soort Vogelenpikmaatschappij die haar leden van tijd tot tijd bijeenroept voor een bal of een teerfeest of om te paradeeren. Dat is natuurlijk geen Weer stand. Van den Werkelijkcn Weerstand valt aan de oppervlakte weinig te bespeu ren, tenzij onze maand- en weekbladen die regelmatig "NAGELS MET KOPPEN brengen en de onrechtvaardigheden in het licht stellen. Deze bladen hebben niet het inzicht van U wekelijks of maandelijks een paar uurtjes proza te bezorgen; ze willen U op de hoogte houden van wat is en wat zou moeten zijn. Het is aan U. Weerstan ders, te reageeren op onzen oproep. Gij alleen kunt door uw reactie verkrijgen dat weerstand niet het werk blijft van enkele wakkere geesten, maar dat alle weerstan ders SAMEN hun programma afwerken. Zooals we U reeds vroeger voorhielden, hebt gij rechten, maar ook PLICHTEN, niet alleen tijdens de bezetting, MAAR OOK NU NOG. Uw grootste en meest dringende plicht is Eenheid, Samenwerking te verkrijgen. Zooals in Nederland EEN groote weer- standsgroepeering bestaat, zooals het "kleine" Groothertogdom Luxemburg zijn UNIE van den Weerstand heeft, zoomoet ook België zijn WEERSTAND" krijgen, zonder andere voornamen. Eerst dan. wanneer gij allen, de handen in elkaar, EEN blok zult gevormd hebben om verder te strijden, zult ge weer van Weerstand kunnen spreken. Dan eerst zult ge Uw plicht kunnen volbrengen Indien deze massa zich verder laat drij ven en verdeelen, verdient die massa ten volle dat men smalend herhaald "Weerstanders ge zijt vijgen O. F. - F. I. - Denderstreek heeft de handschoen opgenomen. Het wordt een strijd op leven en dood. Volgens de menschelijkheid is het on duldbaar geworden, dat met een genomen besluit nog langer getalmd wordt, om te weten, of zij gefusiljeerd zullen worden of door een prinselijke goedertierenheid ge nade zullen bekomen Denken de Heeren verdedigers van die incivieken, van die landverraders, van die beulen van onze vermoorde vrienden, dat wij het slogan Vergeten en Vergeven van na den oorlog, in praktijk zullen laten brengen 71? Denken die Heeren, dat wij niet dage lijks de wrakken van onze gefolterden van Breendonck, Buchenwald, enz., niet voor ons zien voortstrompelen Zijn die Heeren dan vergeten, hoeveel duizenden meisjes en vrouwen, zonder ee- nige reden, dan alleen Belg, ware Belg te zijn, weggevoerd werden naar Duitschland om daar door dat "Herrenvolk", dat S.' S. gespuis, verkracht en gefolterd te worden en als beesten moesten dienen voor hun wetenschappelijke opzoekingen, onmen- schelijke behandelingen ondergingen, te wreed om hier neer te schrijven Neen, duizendmaal neen, Mijnheeren Wij, Weerstanders, evenmin als de Belg die de naam van Belg waardig is, kunnen en zullen niet "Vergeten en Vergeven". Wij zullen hameren, vechten, strijden, tot wij voldoening bekomen hebben. De moor denaars van onze patriotten hebben ook geen medelijden gekend, tijdens de be zetting Wij werden, als uitschotsel van de we reld. door hen achtervolgd en met duizen den uitgemoord. Zij zijn gestorven als hel den. Tijdens de folteringen behielden zij een bewonderenswaardig zwijgen en geen enkel woord van verklikkinq kwam over hun lippen, dan slechts drie woorden "Vrienden, wreekt mij Ja, Vrienden, de Weerstand zal niet rus ten alvorens gij gewroken zijt. Vergeten en Vergeven is niet mogelijk voor ons. Moest tijdens de bezetting het woord "Vergeten en Vergeven in ons land uit gesproken geweest zijn, dan zou het een heilzame invloed teweeg gebracht hebben en duizenden van onze makkers zouden nog leven. Neen, tijdens de bezetting werd door hen dat woord veracht. Nochtans,hier bui gen wij diep voor de uitzonderlijken die het aandurfden en daardoor naar de Ma quis moesten of gestorven zijn in de folter- kampen. Wat zij voor de patriotten tijdens de be zetting niet gedaan hebben, is het voor ons TOTAAL onmogelijk, zelfs maar één se conde te denken, het voor de moordenaars van ons patriotten te doen. Wee hen, die daaraan medehelpt, want, onze vraag is niet "genade?" maar, VOOR WANNEER Wij ontvingen van SIS het volgende schrijven Aalst, den 3 September 1946. Naar het schijnt heeft O'Gust zijn bé& gedaan om de gebroeders Agenten, lederf van de Unie, te doen benoemen. Wij on derzoeken hun zwarte daden, en zullen niet nalaten ze kenbaar te maken Geloofd zij Madame Gravez. den Hengst en Paster Kloet. Mijnheer den Hoofdanglopel Het is vandaag twee jaar geleden, dat uwe vrienden, de Geallieerden, onze Ger maansche broeders uit onze geboortestad verjaagd hebben, waarin wij, de Sissen, ze gedurende vier jaar zoo feeder vertroeteld hadden Dien dag hebt gij gejubbeld en wij gejammerd Dit zullen wij U. en uwe tra wanten nooit vergeven. De schrik die wij op dien dag uitgestaan hebben, heeft onze duurbare levensstonden met tien jaar inge kort. Reken nu eens uit. Tien jaar voor iedere zwarte. Dat maakt voor Aalst alleen 10 x 200 is 2000 jaar. Bruut berekend ver tegenwoordigd dat veertig menschenlevens. Zeg het nu zelf. Zijt gij terroristen, of zijt gij het niet Gij moogt zelf antwoorden. Wat nu. kleine weerstander G lukkig hebben wij. Sissen, ons onmid dellijk goed georganiseerd, Goed georden de samenbundeling van alle rasechte Vlaamsche saamhoorigheid en veel hulp van den baron en Monseigneur, hebben er toe geleid dat de meesten van ons reeds door de toegeeflijke goedertiernheid van de vroome minister van justicie, los waren voor dat den dief Gutt om onze Judaspen ningen kwam. Wij hebben dan allen een kloosterken gevonden, waar wij onze Duitsche ballekens braaf gedeponneerd hebben Op deze wijze kregen wij alles terug uit betaald in echte Belgische franken. God zij geloofd, de 60 t h. inbegrepen. Met behulp van deze kluiten, ziin wij stilaan weder onder stoom gekomen, Wij hebben dan de eenheidspartij, waarin plaats is voor alle eerlijke verklikkers en collabo rates, namelijk de C. V P. gesticht. Tita- pol werd ons wachtwoord en het heeft ons geluk bijgebracht. Vandaag is de straat nog eens voor U. Toekomend iaar is het onze beurt Dan mag er zich een enkele weerstander meer vertoonen. Op 3 September °47 mogen alleen nog buiten komen de kajotters, op rangen van drie en den dolk van "Bluth und Ehre., aan den gordelriem, het derde orde onder geleide van zotte Adèle en de pikaards uit Winterhulp, Allen zullen een Titapol op den buik hangen. 's Morgens zullen wij de heilige mis bij wonen, waar wij binnensmonds zullen zit ten vloeken of naar de dikke loezen van de kajotstersjzullen pieren, 's Namiddagsnaar de Vespers en het Lof en dan Soupee van stoverij en saucissen. 's Avonds op de Groote Markt, uitvoe ring van de cantate "Drie kleine varken tjes... Den Hengst zal de maat slaan en paster Kloet zal den bombardon spelen Den volgenden dag congres in de Koorn- bloem. waar de bloem van de Vlaamsche boerenuithongeraars zal bijeengeroepen worden. Als onderwerp wordt vooropge steld de beste methode om de stadskinde ren uit te hongeren, of de Kristelijke leer aangepast aan den woekerhandel Deze onderwerpen zullen meer volk lokken dan de missen voor den vrede, gedurende den te snel verloopen oorlog. Daar wij op deze dagen geen Weerstan ders. dus geen bolchevieken op straat zul len dulden, zullen wij eens vrij en vrank onze gouden horloge op zak mogen steken, zonder gevaar dat ze zal gepikt worden. Maar gij gelooft dat niet, hé, mijnheer den Anglofiel, dat de bolchevieken horlogedie- ven zijn. Welnu, vraag het maar eens aan onzen vriend Eloot, die te Berlijn te lang op zijn broeder gewacht had, die van het Oostfront moest komen. Eloot heeft de Russen gezien. Zij hadden hunne zakken vol horloges en de officieren droegen op hun rug een groote Westminster. Spijtig dat "Signaal,, niet meer verschijnt, ge zoudt er dan de foto's van gezien hebben, getrok- Lees verder onderaan 1e kolon. Is het niet om wanhopig te worden als men den zwarten Callens in onze stad ziet rondloopen met zijn Duitsche tronie en men daarbij bedenkt dat ons Aalstersch Feestkomiteit nog reklaam maakt op hun program der koers en zijn bloedgeld aan neemt als steun Nochtans zijn er bij ons weten geen zwarten in dit comiteit. Maar was er dan toch niet een echte om zich daartegen te verzetten 77! De Duitsche Fraulein Slagmulder, Gent- sch»straat. die tijdens de bezetting in de Werbestelle werkte, is voor het krijgsge- recht verschenen Bij de vraag van den rechter of ze nooit de gedachte gehad heeft iemand te bevoordeelen om hem van weg voering naar Duitschland te behoeden, antwoordde ze kordaat "Dienst is dienst,. Tot overmaat moeten we hier nog bijvoe gen dat haar advokaat, politiek gevangene, dan nog met dat zwart schepsel gaat dan sen en zwieren, ja zelfs gaat dineeren en. de vogel is al veel van zijn pluimen ver loren SOL-PRONOSTIEK ten bate der weduwen en weezen onzer gefusil- lieerden. TERESA door Peter Parm MIMOSA-REEKS Uitgave A. Manteau, N. N. - Fr. 20 Het gezellige omslag van dit boekje, versierd met de foto's van Shirley Johns, nr 2 van de Mimosa reeks, waarin alsnr 1 «Tragische Liefden verscheen, laat ons reeds onmiddellijk de populaire reeks liefde romans vermoeden diejonge, trouwlustige meisjes en kinemaliefhebbers aan het hart liggen. Het burgerlijk milieu De mama die waak t over de faam van het gezin. Een veren arm geworden nichtje dat de schijn van een indringster aanneemt. De ver liefde zoon van de deftige moeder, de andere, min kieskeurige zoon. Een intrigue rond een vooropgeaet huwelijK. Deugden standvastige,bergen-verzettende liefde Happy End. Vlug en vlot geschreven met een tikje poëzie zoo als dat hoort bij overwinnende deugd en gestrafte ondeugd. Ditmaal met een Belgisch decor. De grootstad en de Ardennen. Gemakk elijke treinlectuur voor ieder een die niet graag hoofdpijn krijgt van een spannend detectie ven verhaal. Om de maand verschijnt een dergelijk roerend verhaal van droom en illusie Weet ge dat "Solidariteit,,, aangesloten bij het O. F., een nooit te vergeten daad heeft gesteld, met honderde zwakke kinde ren naar de gezonde oorden van de Arden nen, de Kust, Frankrijk en Zwitserland, KOSTELOOS te laten vertrekken. Dit edel werk kan niet genoeg ge steund worden 11 Iedere inwoner zou lid moeten zijn van "Solidariteit,,. De armste mensch kan, al is het slechts 5 fr, per jaar geven. Niet honderde. maar duizende blee- ke kinderen moeten in 1947 naar die ge zonde streken. Dit edel werk, dat buiten en boven alle politiek staat, moet uitgebreid worden. Daarom doen we beroep op de gekende edelmoedigheid van de arbeiders, bedien den, handelaars, burgers, nijveraars, enz., volgens hun vermogen, ons te helpen in deze zware taak. Giften en inschrijvingenVredeplein, 67. Aalst. ken van uit een stucka. Lees maar eens het Nieuwsblad, de Neue Standaart, of de Libre Belgique, ge zult er alles van weten. Ik weet dat mijn brief U geen plezier zal doen. Maar toch reken ik op uw sportivi teit om hem op te nemen. Gij hebt nu reeds zooveel met mijn voeten gespeeld. Toe. doet dat eens voor mij. Uw dierbare Sis. Daar Sis zijn neus niet voorbij klapt, voldoen wij gaarne aan zijn wensch en danken hem op voorhand voor zijn volgend minnelijk briefje. Maar dan moet hij ons beloven zijn vrouw eens tegen zijn gilee te trekken en zooveel niet naar de kajotsters te pieren. EEJETVAST.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2