De Vlaginhuldiging der Weerstanders van het Spoor SteuntSolidariteit September 1944-1946 2 Aan onze Abonnenten Vergeten en Vergeven - Ter Overweging - Jebs. Weerstanders, Patriotten, leest en verspreidt F R O N T 8 September was een ware weerstands- dag voor het gewest Aalst. Dat de Spoor- (ongens goed gezien zijn is gebleken bij de Vlaginhuldiging. Gansch het Aalstersch Weerstandsverbond verleende zijn mede werking. Vanaf 9 uur stroomden degenoo- digden naar het Statieplein en de inrich ters konden verzekerd zijn van het succes. Rond 9 u. 50 zette de stoet zich in bewe ging, tientallen vlaggen gaven een mooi uitzicht aan het geheel. Een plechtige H. Mis werd gecelebreerd ter intentie onzer gevallen kameraden der twee oorlogen. Na de Mis trok de stoet naar het Statie plein, waar de Nationale en plaatselijke afgevaardigden op het spreekgestoelte plaats namen. Den Heer V. De Schrijver verleent het woord aan den Algemeenen Nationalen Onder-Voorzitter der Weer standers van het Spoor, die een gloedvolle rede uitsprak, enkele prachtige daden der spoormannen onder de bezetting naar voor bracht, allen lof toezwaaide aan het plaat selijk komiteit, inzonderheid aan den heer Pieters Georges, Voorzitter riep op tot eenheid onder alle Weerstanders, waarop hij in naam van het Hoogste Bestuur der N. M. B. S. een prachtige driekleurige vlag aan den heer Pieters overhandigde, die op zijne beurt den vlagdrager ter hand stelde en hem in korte woorden de waarde van dit kleinood, hem ter hand gesteld, deed uitschijnen. Daarop nam de heer Pieters het woord. MevrouwenMijne Heeren, Patriotten. Weerstanders. Het verheugt mij ten zeerste, de tolk te zijn van"De NationaleVereeniging Weer standers van het Spoor,, Gewest Aalst, om U allen hartelijk te danken, door Uwe aan wezigheid er toe bijgedragen te hebben tot het succes onzer Vlaginhuldiging. Daareven ontvingen wij onze prachtige nieuwe Weerstandsvlag uit de handen van den heer De Schrijver, in naam van Zijne Excellentie, den Heer Rongvaux, Minister van Spoorwegen. Dit verheugt ons ten zeerste, niet alleen omdat hij onzen Mini ster is, doch meer nog, omdat hij onder de bezetting een kameraad-weerstander was,, en wij dus gerust kunnen zeggen Wij kregen onze vlag uit Zuiver Patrioti- sche handen. Ik durf U dan ook uit ons aller naam zeggen Deze vlag berust in goede han den. Onder zijne plooien zullen wij op- marcheeren tot de volledige overwinning, de vernietiging van het néo fascisme. Neen, het néo-fascisme is niet dood het leeft en werkt onder den grond, zoo als wij tijdens de bezetting. Zooals zij in 1938-39 en -40 het Bel gisch leger hebben ondermijnd. Zoo on dermijnen zij vandaag de Weerstand of trachten dit te doen. Door valsche aantijgingen en laster te verspreiden, trachten zij de Weerstand te gen elkaar in het harnas te jagen. En ik bewijs, van bij onze stichting ontstond het gerucht Er zijn geen Weerstanders bij de Weerstand van het Spoor. In 1941 werd voor het gewest Aalst het O. F., gesticht. 3 personen waren aanwezig 4 perso nen hadden er moeten zijn De drie aanwezige personen waren 1Een bestuurslid van het pas gestichte O. F. schoolmeester uit het Antwerp- sche, met als deknaam JAN. 2. Een agent der N. M. B. S., toen ter- tijde wachter, vandaag Hoofdtreinwachter. 3. Een agent der N. M. B. S., toen ter- tijde wachter, nu Hoofdtreinwachter. Een 4de persoon uit het privaat - schit terde door zijn afwezigheid. Die 2 personen van de N. M. B. S. wa ren dezelfde die op 6 Juli 1940, onder eede zich verbonden Den bezetter met alle ter hunner be schikking zijnde middelen te bekampen.De zelfde die van af bovengenoemden datum hunne collega's met eigenhandig geschre ven strooibriefjes tot verzet aanspoorden, dat waren 2 spoormannen. In 1943 werd het noode geacht een illegaal blad te laten verschijnen, getiteld - "De Spoorman,, Het blad verscheen en wie de verant woordelijke uitgever Een Spoorman. Wie was de hoofdopsteller Een Spoorman. Wie waren de bijzonderste medewerkers? Spoormannen. En nu spreek ik nog niet eens van de duizenden uren vertraging aan de treinen die het Duitsch verkeer lam legden. Dan spreek ik niet eens van de tientallen trei nen die nooit of nooit hun bestemming hebben bereikt. Van de machienen die vrijwillig werden stuk gemaakt.Van de aan slagen door hen zelf op het spoor gepleegd. Neen, de Spoormannen hebben niet ge wacht tot einde 1944 om zich tegen de Duitschers te verzetten. Het is dan ook omdat ik weet wat U, Weerstanders van het Spoor hebben 'ge presteerd, dat ik zoo fier ben Uw Voorzit ter te zijn. Weerstanders, in het verleden hebben wij U aangetoond, wie en wat we waren, in de toekomst zullen we U bewijzen dat de Weerstanders van het Spoor steeds aan Uwe zijde staan, dat we nevens en rond U strijden, tot we, na den vijand uit ons land te hebben gedreven, ook de neo-fascisten onder onzen hiel zullen verpletteren. De stichting der Nationale Vereeniging der Weerstanders van het Spoor heeft als eerste doel onze eigene belangen door on ze eigene mannen te laten verdedigen en bolwerken. En die belangen noemen we in de eerste plaats "De Zuivering van het Spoor,, want wij hebben de pretentie te zeggen de zuivering op het spoor is nog niet eens begonnen. Ziedaar waarom de verq/eniging van den Weerstand van het Spoor gesticht werd. Daarom vraag ik U Weerstanders in het algemeen, Weerstanders van het Spoor in 't bizonder. Blijven wij den eed afgelegd door onze duurbare slachtoffers, getrouw. Hand in hand, als één man vooruit Voor een Demokratisch, Voor een gezuiverd Vaderland. Het woord werd nog gevoerd door den Heer Huybrecht graag gezien door alle spoormannen welk een oproep richtte tot alle Weerstanders, maar dezen van het spoor in het bijzonder, om alles in het werk te stellen om onze eenheid te bewerkstel ligen en alles te vermijden wat ons zou kunnen scheiden. Ook den Heer Wijnand, NationaleVoor- zitter van den Weerstand van het Spoor, voerde het woord in het Fransch en dankte meteen de Aalstersche bevolking voor het goede dat ze gedaan hadden voor zijn geboortestad Rochefort. Na deze plechtigheid werd het defilee gehouden voor de gevierde groepeering. Daarna werden bloemen neergelegd aan de monumenten. De stoet werd ontbonden op het Statie plein. Het was oprecht een Weerstandsdag en de inrichters mogen met fierheid op hun werk terugblikken. Het feestkomiteit, ond jr leiding van den Heer Carlos Schollaert heeft waarlijk won deren verricht. REPORTER. Langs dezen weg bedanken wij al de grocpeeringen, welke deelnamen aan onze Vlaginhuldiging. Namens het Bestuur Weerstand van het Spoor. Waarde Lezers. Indien U ons blad onregelmatig ont vangt, gelieve ons onmiddellijk hiervan in kennis te stellen. Hoe rap is er geen kaartje geschreven aan het adres van onzen ver antwoordelijken uitgever, Groote Markt, 15, Aalst. Woonstveranderingen dienen zonder verwijl bekend gemaakt te worden. Weet ge dat "Solidariteit,,, aangesloten bij het O. F., een nooit te vergeten daad heeft gesteld, met honderde zwakke kinde ren naar de gezonde oorden van de Arden nen, de Kust, Frankrijk en Zwitserland, KOSTELOOS te laten vertrekken. Dit edel werk kan niet genoeg ge steund worden 11 Iedere inwoner zou lid moeten zijn van "Solidariteit,,. De armste, mensch kan, al is het slechts 5 fr, per jaar geven. Niet honderde. maar duizende blee- ke kinderen moeten in 1947 naar die ge zonde streken. Dit edel werk, dat buiten en boven alle politiek staat, moet uitgebreid worden. Daarom doen we beroep op de gekende edelmoedigheid van de arbeiders, bedien den, handelaars, burgers, nijveraars, enz., volgens hun vermogen, ons te helpen in deze zware taak. Giften en inschrijvingen Vredeplein, 67. Aalst. In La Dernière Heure van 8 Septem ber, lezen wij Le "kulot,, des collabora teurs. Sedert eenigen tijd, om juist te zijn driemaanden, verblijft te Oostende de ge naamde DE VR1ESE Leon, ondernemer, te Lichtervelde, door den Krijgsraad van Brugge veroordeeld-op 21 November 1945 tot de doodstraf. De Vriese zou in voorloopige vrijheid gesteld zijn uit gezondheidsreden bij be sluit van het militair gerechtshof van Gent, Ons dunkens. om de genezing te beko men van dien collaborateur, waren 12 ver-, lossingskogels voldoende. Nog van het Militair gerechtshof van Gent Speelman Pieter, van Sinay, veroor deeld tot levenslange opsluiting, gebracht op 20 jaar. Pijlijser Theodoor, van Oostende, le venslange opsluiting gebracht op 20 jaar. Houtman Marguerite, van Averin- gen, veroordeeld voor verklikking tot 10 jaar, gebracht op 5 jaar. Impens Georges, van Lokeren, SS. Langemarck, ter dood veroordeeld, straf gebracht op 8 jaar. Hebben de eerste rechters zich dan toch zoo erg bedrogen De Jonghe Aimé, van Hamme, Waffen SS. veroordeeld tot 10 jaar, straf gebracht op 3 jaar. Buisset Firmin, van Gent. SS., ver oordeeld tot 15 jaar, straf gebracht op 5 jaar. De Rop Désiré, van Gent, Vlaamsche Wacht, veroordeeld tot 20 jaar, gebracht op 7 jaar. De Krijgsraad heeft Alice De Wit, 32 jaar oud, uit Pepingen, tot de doodstraf met den kogel veroordeeld, Tijdens de bezetting was Alice De Wit de vriendin van een zekeren Fuss, een lid van de Geheime Feldpolizei die jacht hield op werkonwilligen. De Wit verklikte talrijke Belgen waarvan er vier ingevolge folteringen in Duitsche koncentratiekam- pen, overleden. Zou deze straf ook niet kunnen herzien worden, er zijn er maar amper vier die door het verraad van Fraulein De Wit in Duitsche koncentratiekampen overleden. En zoo kunnen wij wekelijks de goed hartigheid van het Militair Gerechtshof van Gent bestatigen en dit is de reden waarom er zooveel onverschilligheid komt onder het volk, maar het is ook een reden om ons Weerstanders, aan te sporen meer dan ooit te strijden voor de zuivering tijd winnen, de processen der landverraders en kollaborateurs op de lange baan schui ven, dit is het vuil werk der advokaten die de zwarte bende verdedigenmeer dan ooit is het noodig dat alle echte Weer standers, van welke groep zij ook zijn, zich de hand reiken, geen verdeeldheid zaaien, de echte Weerstanders hunne rechten doen bekomen en dezen onverbiddellijk uit hun rangen verbannen die hun geweten niet zuiver is, het geld, dat vervloekt geld, die er zoovelen toe gedreven heeft hulp te verleenen aan den vijand, mag bij ons geen invloed hebben. DE NIEUWE KLOPPER. Zooals ons Nationaal blad Front de bevrijding van de hoofdstad van België vergelijkt met deze van de Fransche hoofd stad, hebben wij, Weerstanders van het ge west Aalst, de bevrijding onzer stad als een doodeenvoudigen dag laten voorbijgaan. Wellicht druk ik mij te pessimistisch uit, doch de overwinning op de Duitsche hor den, in September 1944, heeft het lang ver beide einde van het nazisme niet gebracht. Wij zullen nooit de vlucht vergeten van de nazis in hun vrachtwagens, die zij met groen en met roodkruisdoeken hadden be dekt. De klappertandende verraders tracht ten radeloos hun meesters te vervoegen in den ongelooflijken warboel van den af tocht. Onze wegen lagen bedekt met allerhan de geraamtens van oorlogstuig. Ons volk had in zijn binnenste een traditie weerge vonden, misschien die der revolutie. Razend werd het land gereinigd met machinegewe ren en allerlei andere soort wapens. Onze Weerstanders, onze Maquisards waren helden en werden geroemd door de overheid van de Geallieerde legers. Verder is het nooit gekomen. Een officieele datum in September wordt ons niet gegeven om het feest van de bevrijding op een Natio nale wijze te vieren. Nochtans was zulks de wensch van elke patriot. Neen' September moet bij ons op gedempte toon gevierd worden. Die nalatigheid heeft als gevolg, dat een geweldige samenzwering sedert twee jaar gebeurt tegen hen die hun plichten hebben gedaan. Hoe werd de weerstand sedert dien niet belasterd. Hoeveel sluwe kam- pagnes werden er niet op touw gezet door diegene voor wie September 1944 het begin beteekende van een gemaakt patriotisme, dat het Feldgrau had uitgetrokken om zich in Khaki te verkleeden. Hen en hun aanhangers vinden we thans terug oponze weg, zooals wij hen vroeger in het vaarwater van het nazisme zagen. Hun uniform is veranderd, maar niet hun ziel. Indien wij hadden gewild, hadden wij bij de bevrijding zelf récht kunnen doen we dervaren en de jankende judassen met ei gen handen kunnen opknoopen. Wever- kozen hen over te leveren aan het Gerecht, en zonder twijfel was dat onze vergissing. Een Maquisard zegde nu; Indien het nog te herdoen was, ik zou hen allen neerschie ten, en dat die Maquisard een priester is, die meent recht en toegeeflijkheid niet te moeten gelijkstellen, zal door de 5e kolom niet geloofd worden. De Weerstand heeft zijn taak niet beëin digd en de harde strijd, die met de invasie begon, is niet gedaan. In ons land en ook elders, ontwikkeld zich een woedend offen sief tegen de vrede en de democratie, Neen, Mijnheer Jambon, het O.F. - ken laat geen blaasjes op. Het is in de rangen van den vijand en der verdeelers van de Weerstand, waar tot een nieuwe oorlog aangestuwd wordt tus- schen West en Oost. Wij hebben gestreden voor de Demo cratie, en zullen blijven strijden. In onze rangen is er geen plaats voor ontmoediging en defaitisme. In de clandestiniteit hebben we andere vijanden gekend dan de lamme Leopoldis- ten en de verdeelingzaaiende agenten. Tegen die heeren zijn wij in de nacht blijven vechten. Ditmaal doen we het in volle licht en zullen de mannen en vrouwen van België die, in September 1944 uit de duisternis opstonden, nu in 1946, zijde aan zijde blijven strijden zoodat het weer eens ,de Weerstand en de Democratie zal zijn die het land voor de tweede maal zal zui veren, maar op een andere manier.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2