Internationale Problemen* Sjalekenslijst $an 3 Uit de bakermat der Verraders - LEDE De Aalstersche Boksclub - A. B. C - doet een oproep tot alle liet- hebbers-boksers van zwaar gewicht, om aan de eerstvolgende kampen deel te nemen. Oefeningen eiken Dinsdag en Vrijdag in 't lokaal "In den Beiaard,,, Nieuwstraat, 5, Aalst. Telkens om 19 1/2 uur. HET BESTUUR. Leest en verspreidt de Brochures verkrijgbaar bij al onze verkoopers van het O. F. en in de bureelen Burgershuis, Groote Markt 15, Aalst. Prijs 7 Frank, Internationaal Nieuws Het Amerikaansch-Yoegoslavisch geschil aangedikt door de heele reactionnaire we reldpers, heeft tijdens de laatste weken on betwistbaar al de aandacht van het on schuldige publiek opgeëischt. Bepaalde Engelsche bladen waren het zelfs eensgezind en stelden voor - dit als de doodeenvoudigste zaak ter wereld - een atoombommetje te werpen op het dappere land van Maarschalk Tito Nu begrijpen wij ten minste waarom de Engelschen zich zoo egoistisch met hun geheim opsluiten Het ligt zeker niet aan ons dit geschil op te lossen, maar toch is het ons mogelijk de feiten daar te stellen zooals ze zich in feite voordeden Sedert Nagasaki, Hiroshima en Bikini is de pretentie der Amerikaansche strategen zoo geweldig toegenomen, dat zij de mee ning toegedaan zijn. dat internationale re glementen en overeenkomsten voor de U.S.A. niet meer van toepassing zijn Zoodoende, schonken zij niet de minste aandacht aan de herhaalde protestnota's van Tito wegens de schending van het Yoegoslavische luchtruim door Ameri kaansche toestellen, totdat op zekeren dag het geduld ten einde raakte en Belgrado's jachtvliegtuigen eventjes de Sammies uit hun zoete droomerijen wakker schudden, dit met de gekende gevolgen- Dat dit voorval de Amerikanen er even tjes aan herinnere dat er nog kleine landjes bestaan, die, niettegenstaande atoombom men en consoorten, voorde Angelsaksische grootspraak niet achteruitdeinzen. Als echte gentlemen, die steeds bereid zijn zich op te offeren voor de goeie zaak, zijn de Engelschen en de Amerikanen be reid om gezamentlijk het probleem der Dar- danellen op te lossen. Om deze netelige kwestie beter te be grijpen, zullen wij ze eventjes verplaatsen in een ander kader. Zouden wij, Belgen, het recht hebben met Nederland een overeenkomst af te sluiten over het gebruik van de Schelde, die via Hollandsch gebied de doorgang is naar de Noordzee, of zouden wij vooreerst verplicht zijn het advies in te winnen der Engelschen en der Amerikanen, om hen daarna ten gepaste tijde nog uit te noodi- gen op een gebeurlijke conferentie, waar zij eveneens stemrecht zouden hebben om het probleem te bespreken Waarom heeft Engeland wel het recht Gibraltar en het Suez-Kanaal te controlee ren zonder iemands advies daarover in te winnen De man van de straat zal u hierop een gepast antwoord kunnen gevende beide steunpunten immers, zijn van overwegend levensbelang voor de verdere toekomst van het Britsche Imperiumdus is het lo gisch. dat België bijvoorbeeld hier geen medezeggenschap gaatopeischen. En toch staan wij verstomd te kijken als wij het standpunt nagaan dat de Angelsak- sers in dit Dardanellen-probleem gaan in nemen. De controle en de doortocht der Darda- nellen - om het even wie de kaart in de hand neemt zal hiervan overtuigd zijn - is een typisch Russisch probleem, waar rn kei deZwarte Zeestateningeinterrisseerd zijn. De Dardanellen verbinden de Zwarte Zee en de Middellandsche zee, die echter het gereserveerde water is van een groot macht, die nooit geen concurrentie heeft geduld Dit alles, niettegenstaande dat mooie Atlantiek-Charter dat tijdens den oorlog opgesteld werd en waarin er sprake was van de vrijheid der zee 1 Vrijheid is natuurlijk een betrekkelijk begrip Wij zijn de meening toegedaan dat en kele opklaringen vanwege de Amerikanen in verband met de verlengde bezetting van IJsland in vele kringen en in 't bijzonder bij de inwoners van het eiland zelf, welkom zouden zijn. Tijdens den oorlog, in volledige overeen stemming met de autoriteiten, werd IJsland bezet door de Yankees, op voorwaarde dat zij opnieuw zouden inschepen van zoohaast de gevaarlijke toestand" was opgeheven. Wat zij bedoelen met de gevaarlijke toestand" was natuurlijk niet gestipuleerd; iedereen, en de vredelievende IJslanders in 't bijzonder, dachten dat hier het einde der Hitler-heerschappij bedoeld werd, doch groot was hun verwondering toen na de Duitsche Capitulatie de Amerikanen zich eerst op hun gemak begonnen te installee- ren. Dit alles beieekent evenwel niet dat de inwoners de bezettingstroepen, die hen heerlijke luxe-auto's en lippenstiften brach ten. een onvriendelijk hart toedragen. Maar de zelfstandigheid van hun duur baar land gaat echter boven al dat schoone. dat van over den oceaan komt, zoodat er den laatsten tijd van talrijke zijden oppo sitie tegen de Yankees ontstaan is. Immers, de Amerikaansche vasthoudend heid op IJsland wordt al te kras. Waren het de Russen geweest, dan zou het geschil zonder den minsten twijfel reeds sinds lang op den Veiligheidsraad voorge komen zijn. Zooals ik reeds hooger deed opmerken schijnen de Amerikanen de kleine Staatjes volkomen te ontzien. Prof Olafus Thors, Minister-President van IJsland weert zich nochtans heftig, maar of zijn woorden gehoor zullen vinden te New-York, is natuurlijk een andere kwestie. De vreedzame inwoners dreigen zelfs met een guerilla-oorlog wanneer de Amerikanen niet vertrekken. Ondertusschen zijn de Sammies maar be zig met plannen te beramenvooreerst willen zij het glootste vliegveld ter wereld "Meeks Field" nog uitbreiden en zich ver der het blijvend bezit verzekeren van de luchthaven "Pattersons Field". Het is ons natuurlijk niet mogelijk te voor zien of de Amerikanen, ja dan neen, IJsland verder zullen blijven bezetten, maar het is natuurlijk een onomstootbaar feit dat IJs land met zijn vliegvelden en zijn natuurlijke steunpunten een kostbare schakel is in het verdedigingsnet van het Amerikaansch vas teland en... in de omsingelingspolitiek ten overstaan van de Sovjet-Unie. Als we schrijven «Uit de bakermat der verraders» dan is hier wel reden toe, want in Lede waren er niet minder dan vijf hon derd die aangesloten waren bij het V. N. V. en andere pro-l)uitsche organisaties. Niet te verwonderen dat Lede den naam gekre gen heelt van Klein üuitschland en als dus danig reeds een ver reikende vermaardheid kent. Lede had ook zijn Gestapo's, zijn Hulpfeldgendarmen, zijn zwarte-brigade- mannen, zijn S.S. en was tevens goed voor zien van propagandisten. Wij hebben er reids verscheidene aan onze geachte lezers voorgesteld. Een der vermaardste was wel den genaamden Smekens Petrus, Duitsche jachtwachter, beter gekend onder den naam van Piteuter, ook nog zoollikker der Feld- gendarmen en bijzonder van Cool Jozef, Bogaerts Alfred, het schoothondje van De Noos Frans. Aan de drie laatst genoemde personen maakte hij alle berichten over van wat hij zag en vernam uit de gemeente en elders. De persoonsbeschrijving van Piteu ter hoeven wij niet te maken en de helden daden van dezen schoft zijn ook genoeg ge kend. En zeggen dat diezelfde Piteuter de ver waandheid bezit om terug een aanvraag te doen tot het bekomen van de plaats als jachtwachter en dannog voorzien van goede papieren waarondereen bewijs van burger trouw. Waar zou hij dit wel bekomen heb ben in Lokeren toch niet zeker, waar hij zijn rustperiode heeft genoten voor zijn ver radersstreken van tijdens de bezetting Zou onzen Gemeentesecretaris hierover niets meer kunnen vertellen Wie heeft hier weeral achter de schermen gewerkt? Wij verwachten van onzen Burgemeester dat hij eens de handen uit de mouwen trekt! Het zou op't Gemeentehuis alras een boel worden waar niets anders dan V. N. V. ers of onwaardigen zitten. Voor wanneer de zuivering op het Ge meentehuis Het wordt stilaan tijd. Dat zeggen TITO I en II. Van een stoker en zijn machinist fr. 10 Ontvangen van AS- Hartelijk dank 1000 i >mdat Tettie in zijn ouden dagaan loopkoers begint te doen 5 Voor het meisje met het blauw oog 10 Omdat Antiek zijn 12 kogels zou krijgen van een goed patriot 10 Omdat die goede patriot hem liever zou zien ophangen 10 Omdat Gustje da kineke van de Ver- kemert zoo schoon kan zingen bij schoon Marieken 10 Omdat t menneken uit't Haantjen beloofd heeft te stemmen voor 5 ooiken. dank zij Garekes propaganda 10 Omdat Lisken op D. zijnen schoot zat geeft Rib 5 En Georges doet er nog 5 bij 5 Omdat de gekende C. V. P, er zou stemmen voor Sooiken en zoo zijn achterstallen zal mogen houden '0 Omdat de O,F. leden van Lede meer hand in hand zouden werken aangezien de hulp-feldgendarmen allen naar huis keeren 53 Voor een sterken stok D. M. G. 20 Omdat onze Nationale Fred v iend- schappelijke betrekkingen heeft met den ex-Ersatz Burgemeester Bocquéin de Brusselschestraat gezien door Pier 20 Heilig verklaring van onzen G. 10 Omdat Peeken hem zoo stijf kan houden als hij bedronken is 5 Omdat Peeken zoo tevreden is dat hij L. en G mocht een glas betalen 5 Omdat Peeken toch zoo goed kan vink-maaien vangen 5 Omdat voor Dolfken de W. C. in de keuken zou moeten staan 5 Omdat Fiel zoo goed overeenkwam met die Madam met haren zwarten hond, die zooveel priems gaf op het criterium geeft X 30 Nonkel P. doet er nog 20 ballekes bij 20 Omdat er een maske zei dat Igna tius zulke schoon gespierde beenen had 5 Omdat Ignatius ze toch zoo gaarne liet zien op Kapelleken kermis 5 Omdat de Krol altijd schieeuwd voor haren Marcel als zij genoeg heeft 5 Omdat het bogijntje zoo kontent is 5 Omdat Stance al zoo gaarne een kesse heeft als Matjen 5 Omdat Marcelineken zoo schoon kan roepen Roger kom 5 Omdat Henriken 8 dagen verlof kreeg om een stuk aan zijn pries te laten zetten 10 Nu is zijn vrouw tevreden, want hij kan meer dan Toulouse nemen 10 Frans lekt toch zoo graag aan de crème a la glacé 10 Gaat hij zich beteren want hij is zinnens iedere Dinsdag voor zijn be dienden een potje crème te betalen 10 Duizenden Patriotten gaven hun leven, niet omdat alles te herbegin nen zou zijnl Patriotten, Weerstanders, Sportliefhebbers, Denkt na vooraleer te pronostikeeren II Enkel SOL-PRONOSTIEKEN verde digen en heipen de slachtoffers van den oorlog, der sociale onrechtvaardigheden en bevorderen de schoolvacanties. Uw geld is dus nooit verloren en dient dus niet voor persoonlijke doeleinden. Ondersteunt dus ons werk en pronosti- keert enkel op SOL-PRONOSTIEKEN. Dank U. Solidariteit. Bisschop ter Vredesconferentie De eerste geestelijke op de Vredescon ferentie behoort tot Maarschalk Tito's de legatie. Het is Mgr Dr Rittig, de 73jarige bisschop van Zagreb. "Ik ben Katholieken Partisaan„ vertelde hij mij. Het bewijs, zoo vervolgde hij, dat er geen breuk is tusschcn hem en het Vatikaan, is het feit, dat hij nog altijd bisschop is. Maar ook, zei hij, dat hij het als zijn taak beschouwde den Paus een goed denkbeeld te geven van het nieuwe Joegoslavië. Mgr Rittig is minister zonder portefeuille in de Kroatische Je- geering. (Joegoslavië is immers een federa tie van autonome landen). Hij sloot zich in 1943 bij de Partisanen aan en zijn rede voeringen hadden veel invloed op de be- weging. "Daily Herald,, Voedings- Jargon Onder de nazi's (zoo zeggen de men- schen in Keulen en stellig ook in vele an dere steden in de Britsche zone in Duitsch- land), kregen we vitaminen onder de En gelschen krijgen we zaloriër. maar wan neer krijgen we wat te eten 7 "Manchester Guardian,, Om te lachen... De Amerikaansche psychiater Jiberson heeft tot zijn verdriet geconstateerd dat de menschen niet meer kunnen lachen. Hij geeft daarom volgenden raad Als de dingen U tegenloopen, ga dan niet met het hoofd in de handen zitten om een deuntje te huilen. Doe liever iets wandel, graaf een kuil in je tuin, zaag hout, of koop een hoed. "Les Lettres Franchises,, Nieuwe kreet. Er worden tegenwoordig zooveel ge koelde en bevroren spijzen aan de markt gebracht, dat een plaatje in de New Yorker, het volgende denkbeeld geeft van het huiselijk leven in de naaste toekomst. Men ziet er een huisvrouw op die haar gezin toeroept Komen jullie aan tafel 17 Het eten wordt warm "Daily Express,, Maak uw vrouw het Hof In een toespraak die Rev. George Need- ham, de predikant van Wonbwell (Yorks hire) in zijn kerk hield, gaf hij de getrouwde mannen in zijn gemeente den volgenden raad "Blijf uw vrouw ook in het huwelijk het hof maken. Verzuim niet haar nu en dan complimentjes te maken. Prijs haar kookkunst en bewonder haar kleeren. Als uw vrouw minder mooi wordt, kan dat dan zijn omdat u haar niet gelukkig maakt 7 Bedenk wel geluk is het beste recept voor schoonheid. "News Chronicle., Niet welkom, vreemdeling De (Britsche) Gallup Poll heeft het pu bliek de volgende vraag gesteld Keurt U het besluit van de regeering om Poolsche troepen, die niet naar Polen willen terug keeren, toe te staan in Groot-Brittanië te blijven, goed of af 7 56 keurde het be sluit der regeering af, 30 keurde het goed, 14 °/o wist geen antwoord te geven. "News Chronicle,,

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3