2 Bezoek van André De Waegenaere, Directeur der Vakschool te Aalst, aan Duitschland. Ste Theresia Boekhandel SPELDEPRIKJES \7r\r\y hof voncfor van Thf>rftl Voor den oorlog mocht iedereen een bezoek brengen aan gelijk welk vreemd land, alles hing af onder welke voorwaar den dit geschiedde. Hoe was het gesteld met de 8 dagen-reis van Mijnheer André, met zijn groep pro fessoren, naar Duitschland? Verschillende Duitsche dagbladen gaven dagelijks verslag over dit bezoek om pro paganda te maken bij hun eigen volk en de vriendschap, het vertrouwen van vreemde landen voor het nazi-regiem te winnen. Ziehier wat de Kölnische Zeitung - Stadt - Anzeiger - Morgenblatt N° 407 schrijft (eenige uittreksels). Vrijdag voormiddag werd door den plaatsvervangenden Burgemeester in het stadhuis een groep Vlaamsche techniek ers ontvangen Ze bevinden zich hier in het kader eener uitwisseling door de Deutsch Vlaamsche Arbeidsgemeenschap, De Vlag" op een studiereis door West- Duitschland, om het Nationaal-Socialis- tisch Duitschland te leeren kennen. Bij den groep bevindt zich ook de Rector van de Technische Hoogeschool van Aalst (Oost-Vlaanderen) De Waegenaere A. De genoodigden uit Vlaanderen bezoch ten Woensdag eerst Aken, waar ze zich de Technische Hoogeschool met haar moder ne inrichtingen en instituten lieten toonen. Op Donderdag namen zij een uitnoodiging aan voor de bergstreek. Daar brachten ze gansch den dag door in een kamp van den arbeidsdienst en Hit lerjeugd (Politieke propaganda). 1Bezoek aan een arbeidskampinlich tingen werden verstrekt door den kamp leider. A. Bezoek aan een arbeidsveld. B. Bezoek aan het kamp middagmaal genomen tusschen de arbeidsjeugd en het bijwonen van het nederhalen der vlag met daarbij de dagelijksche toespraak door den kampleider. 2. Bezoek aan het kamp der Hitlerjeugd. De jeugd, gewapend met een dolk, leefde daar in tenten op een beboschte hoog vlakte, Er was een symbool opgetimmerd uit sparreboomen, met als opschrift: Lan- gemarck. Organisatie en werking van het kamp werd er gegeven. U ziet dat de Nazis en Hitlerjeugdleiders veel vertrouwen hadden in den Herr André De Waegenaere, voor het vormen van de vijfde kolonne, en hem de Nazimethode voor het opvoeden der Duitsche jeugd heb ben laten bewonderen, en alle noodige in lichtingen hebben verschaft, voor een ge beurlijke toepassing in de vakschool van Aalst, cultuurdagen te geven om de nazi methodes verder in andere scholen over te planten. Het dagblad schrijft verder: Den Vrijdagvoormiddag ontvangst op het stadhuis. Bij die ontvangst op het Keulsche stadhuis wees den plaatsvervan genden Burgemeester op de geschiedenis van de Hansastad. Haar bloei kan alleen door een twee duizendjarige geschiedenis verklaard worden. In den tijd dat Vlaanderen zijn hoogte punt bereikt had, bevond Keulen zich op het hoogste punt zijner geschiedenis, en kon aanspraak maken de grootste stad van Europa te zijn. De toen reeds bestaande kultureele en wetenschappelijke banden tusschen Keulen en de Vlaamsche steden hebben zich door de eeuwen voortgezet. Alleen het wederzijdsch begrijpen, zoo sloot de vertegenwoordiger der stad zijn toespraak, zooals het reeds vroeger bij de voorvaderen was, kan de wederzijdsche belangen bevorderen, De Rector der Technische Hoogeschool in Aalst, De Waegenaere A. dankt in naam der genoodigden voor de ontvangst. Hun verwachtingen waren niet gering ge weest, doch ze waren meer dan verrast over hetgeen ze te zien kregen. Ze ver heugden zich te kunnen vaststellen hoe ge weldig zich kunst, wetenschap, handel en nijverheid, zich reeds hoogerop ontwik kelden. Hij hoopt, dat ook in de toekomst, de banden tusschen Keulen en Vlaanderen voor beide gewesten vruchtdragend moch ten zijn. Heer André De Waegenaere. pro-duit- ser, maakt propaganda voor een groot Duitschland, het programma van de De Vlag" waarvan Jef Van de Wiele de groot leider was. Herr André was voorstander voor een verbroedering aller Germanen. Heeft daar door de kiem gelegd van verraad, die bij de jeugd gedurende de bezetting weelderig is uitgegroeid. Wij O L.P. vragen wie de grootste mis daad heeft begaande misleide jeugd, of Mr André door zijn Germaansche propa ganda, nazimethode Vakschoolgroet.enz.) en zijn onvaderlandsche aoorbeelden? Op die ontvangst waren de nazi's en Hitlerjeugdleiders tegenwoordig, alsook de nazipers. Schuimwijn werd er gedronkeij op de verbroedering van Duitschland met Vlaanderen. 's Middags werd er een banket geg£ i-en door de stad Keulen in tegenwoordigheid der nazi's en Hitlerjeugdleiders, dit werd besloten met heildronken op de verbroe dering met onze toekomstige beulen. Herr André, hoeveel speachen hebt gij daar uitgesproken, en hoeveel guldenboe ken geteekend. Bij het afscheid met Uwe Nazi-vrienden werd op een vergadering veel lof gespro ken door de Germanen over den rector der Technische school te Aalst, den Heer De Waegenaere André. Eén album en een penteekening in een kader werd hem overhandigd. Den Heer Ancké dankte en beloofde het kadertje op d- Schoonste plaats van de school te han gen, als aandenken der verbroedering on der de bescherming van organisatie De Vlag (dit heeft iedereen verscheidene ja ren zien hangen in het bureel van den Heer André.) Hij wenschte de nazi's en Hitler-jeugd- leiders altijd welkom in de Technische school te Aalst (vandaar die bezoeken der Duitschers aan de Vakschool te Aalst). Nooit had toen iemand kunnen begrij pen wat de bedoeling was van dit bezoek met al zijn officieele ontvangsten, nazi-pro- paganda en wie dat alles bekostigde. Nu weten wij maar al te goed, dat het de stichting was van één der vermaarde vijfde kolonne, Daar werd de kiem gelegd van verraad onder de banier van De Vlag die zijn volle vruchten gaf voor en gedurende de bezetting. Daaruit werd een cel der vijfde kolonne geboren met als gevolg zijn massa land verraders. Wie is hier schuldig? De openbare ogi- nie vraagt een zware straf voor de misleide jeugd, maar van de slechte opvoeders, die het zaad der ondeugd hebben gezaaid en de schuld zijn der misstappen der jeugd, wordt niet aan gedacht. Is dit rechtvaardig? Blijven die slechte opvoeders geen ge vaar voor de toekomst van 't vaderland, moeten ze niet boeten voor hunne misdaad begaan tegenover de jeugd van 'tland? Waarom anderen en zij niet? Men had aan den Heer De Waegenaere A, in Duitschland den schoonsten kant van de medaille laten zien en zijn hoofd als op voeder en gezagdrager zot geraasd over hun ras, enz. Dit hebben de studenten en professoren het best gevoeld. Hij stelde zich van dan af aan als een hartelooze Fuhrer der Vakschool Aalst: de gemeenste middelen waren de zijne, om diegenen te treffen die zich niet wilden bui gen voor zijn fuhrertheorie daar komen wij O.L.P. op terug, met bewijzen der slachtoffers). Op hetzelfde tijdstip van het bezoek aan Duitschland had Hitier reeds den aan val op Belgié beslist. De Joden-vervolging werd met wraak lust doorgevoerd, de concentratiekampen werden gevuld met eigen volk en anti-Hit- lerianen, de broedermoorders waren in vollen gang. godsdienstvervolging werd er hardnekkig doorgevoerd. Mijnheer De Waegenaere A. gij hebt zelf persoonlijk in een Duitsche kerk de geestelijke hooren uitroepen, dat gedurende de schooluren het godsdienstonderricht werd verboden. De vijfde kolonne in gansch Europa gaf volle maat. Terwijl gansch de wereld op internationaal gebied volop in beroering was, bleeft gij, Herr André. in dit land de Germaansche verbroedering voortzetten onder de bai.ier van De Vlag de bron van verraad. Gij, Mijnheer André De Waegenaere, gij hebt in de vakschool te Aalst, na uw reis, de nazi-methode met koppigheid doorgevoerd, door den Hitler groet in praktijk te stellen envoi te houden gedurende gansch de bezetting, niettegen staande alle protest der leerlingen, profes soren en bevolking. De Vlaamsche jeugd hebt gij vernederd door Uw dagelijksche domme uitlatingen "lomperikken en stomme ezels" enz. en de Duitsche jeugd als voorbeeld te stellen. Gij hebt de studenten gedrild naar de opleiding der Hitlerjeugd, ze mochten bij het opmar- cheeren maar één persoon van gansch de vakschool groeten, en die persoon was Mr De Waegenaere André, Echte Fuhrer- streken Hij had als leuzeblind geloof en ver trouwen aan den Fuhrer André, niet rede neeren. dienst voor alles. Waarom dit alles? Omdat hij geloofde in het duizendjarig bestaan van het Hitler- reich, dat slechts een hersenschim is ge weest. Hij geloofde in hun macht, zocht hun vriendschap, zag in het nationaal-socialis- me den weg om ook fuhrer van klein for maat te worden, hier te lande. De nazibeulen hebt gij uitgenoodlgd om naar de vakschool te komen, om zoo pro paganda te maken voor het Hitlerisme en de jeugd er door te vergiftigen. Herr Van Sande A., gij als voorzitter van den bestuursraad (op papier) zijt gij voornemens te volharden in Uw gooche- laarstaktiek bij de zuivering in de vakschool. De voorwaarde voor een zuivering zou moeten samengesteld zijn met de onont beerlijke waarborg van onpartijdigheid en objectiviteit; met blinden haat en driftige wraaklust wordt de rechtvaardigheid en de vergelding niet gediend. Wij O.L.P. eischen de kaarten en dos siers op tafel, Heeren, maar ook de dos siers van De Waegenaere A. en Van San- de A. Wij vragen niet beter dan dat door het tribunaal van de openbare opinie zou wor den uitgemaakt wie van beide de schuldige is; de Heer De Waegenaere André of het personeel der Vakschnol. Volk van 't land van Aalst, eischt ge rechtigheid, laat U niet misleiden door een corps geheime agenten, uitgezonden door Mijnheer André, die alles in 't werk stellen om Herr Van Sande A., de vijf en zeventig jarigen collaborateur, en André De Wae genaere, den acht en zestig jarigen Direc teur der vakschool te redden uit den nazi modderpoel, waarin ze voor en gedurende de bezetting geploeterd hebben O. L. P. SJALEKENSLIJST Overschot abonnement v.Lede T.M.fr. 23 Voor bewezen diensten aan een Patriot 20 Omdat Henri en zijn vrouw gemist hebben in den J'aime J'aimé-dans 10 Omdat Henri B. zoo goed in gesprek was met den pater van de C. V. P, 10 Omdat een goed patriot overeenkomt met een spioen van de P. A„ gezien door Pier 10 Omdat Staaf zijn gestolen auto in pan stond 5 Omdat Maria zoo goed danste met den C V. P.-dokter 5 Omdat den dokter bijna met den toog weg was 5 Omdat de twee schoonzusters zoo goed den chalekensdans deden 10 Voor een beteren stok 10 Voor het venster van Ste Theresla Boekhandel, Kapellestraat, hangt een bordje met het volgende opschrift Alle boeken worden verkocht met 10 afslag op den gestelden prijs,,. Op Zaterdag 21 dezer ging een be kend Hollandsch schrijver dien Boek handel binnen om drie exemplaren van een zijner werken, te koopen Bartje - Bartje zoekt het geluk- Hilde kostte vroeger 200 fr. en moet dus nu tegen 180 fr, verkocht worden. De Ste Theresia Boekhandel is er echter op gesteld, woekerwinsten te verwezenlijken. De berekening was gauw gemaaktdrie boeken tegen 225 fr. kosten 675 fr. min 10 °/o is 600 fr. Toen de Heer A. De Vries vernam dat hij voor zestig frank bedonderd was, trok hij Maandag voormiddag terug naar den Ste Theresia Boekhan del en eischte zestig frank terug... en... kreeg ze. Het is een publiek geheim dat die boekhandel een allesbehalve vader- landsche boekhandelis. Die menschen verbeelden zich wellicht dat ze zich juist daarom meer mogen veroorlo ven dan goede Belgen. Wij signaleeren het geval aan de controlediensten, in de hoop dat ze maatregelen zullen treffen Weg met de woekeraars 1 Wij houden ons ter beschikking der bevoegde diensten om hun alle gewenschte inlichtingen te verstrek ken. Kermis Houten Dorp Was weer iets eenigs, prachtig geslaagd, puik gewerkt, mannen van het Houten Dorp. Natuurlijk waren er attracties die niet op het program ma voorzien waren, de gekende Aalster- sche clown O'gust kwam Maandag (en de ze keer zonder kollaborateurswijven) met "zijn,, auto het Houten Dorp met zijn .be zoek vereeren. Gezien de groote populari teit van O'gust werd er dan ook alles ge daan om het hem aangenaam te maken, en een der aangenaamste geschenken vopr O'gust was zeker wel de banden plat zet ten van zijn voituur, O'gust begreep alras dat zulks gedaan werd om te beletten dat onbekenden er zouden mee van door gaan en na de eerste herstelling werd een twee de geschenk O'gust aangeboden, en dit scheen hem minder te bevallen, met zwar te handen en brullend vloekend, maar op nieuw hersteld. Het volk van Jhet Houten Dorp wacht met ongeduld op het derde bezoek van O'gust, misschien wel a. s. jaar. Ieder Patriot die aan den Zeshoek die prachtige horloge en goudwinkel van den fameuzen Vlag-kulturmensch Roobroeck ziet, zal het als een plicht aanzien er nooit een voet binnen te zetten. Help de inci vieken van gewicht boycotteeren, zoo dient gij hen zelf een gematigde straf toe. Wij hebben in het Politiekorps hulpagen ten die dus tijdelijk aangesteld zijn. Onder dezen zijn mannen van den Weerstand,die van tijdens de bezetting als tijdelijk aange- stelden prachtig werk geleverd hebben en alle respect verdienen. Waarom worden die mannen nu achteruit gestooten ten voordeele van anderen die niets gepres teerd hebben. Allo, Heeren, een beetje eerlijkheid a. u. b. Mannen die niet ten voordeele van den gangster Pater Bric wilden teekenen, mogen onder hun patrio tisme niet lijden, integendeel het eerste wat we hierover vernemen, zullen we met alle geklap de zaak aanpakken. Omdat de gestapo De Beul Paul zijn doodstraf niet zou ontgaan 15 Voor de blauw oog van Gust 5 Omdat Bertha zoo schoon was met haar onderbroek aan 5 Omdat ze allemaal aan Gust zouden denken als er moet gestemd worden 5 Omdat de Kakkestoel het Houten Dorp niet kan vergeten 5 Maar 't Houten Dorp kan hem missen 5

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2