De Vakschool* Vanwaar kwam het geld SIS wordt schrijver! Aan onze Abonnenten SPELDEPRIKJES Mijnheer Leopold III houdt van herrie schoppen Doch niet van te antwoorden op bepaalde aantijgingen. Kardinaal Van Roey als bliksemafleider. Weerstanders, Patriotten, leest en verspreidt F R O N T "Awel Martiko, ge zijt zoo serieus, is uwe lachbui al over Sis "'t Is uit met lachen, benk. Ik heb ernstig werk op de plank en dan moet ik op mijn positieven blijven. Ge moet we ten dat ik mijne herinneringen ga schrijven. Dat zal een lijvig boekdeel worden. Er werden mij reeds enorme fortuinen aan geboden om mijn eerste-schrijversrecht af te koopen. Het zal een schoon boek wor den. Zeer leerrijk voor de jonge C. V. P.- gasten Zij zullen erin kunnen leeren hoe zij zich gedurende den oorlog moeten rijk pikken om na een eventueele bevrijding onder den rok van Monseigneur te krui pen om zich aan de straf te onttrekken. Maar er zijn ook reeds een heele boel Charels die met de poepers zitten. Ik zal natuurlijk verplicht zijn om 'twerk aantrek kelijk te maken, het boekje van een groot aantal collaborateurs open te leggen. Ik ben nog niet van wal gestoken, maar mijn plan ligt reeds gereed. Over de periode van 10 Mei 1940 tot op het oogenblik dat Fred Nichels door de Duitschers van het stadhuis gejaagd werd, zal ik natuurlijk zwijgen. Voor dit tijdperk heb ik ook het zwijgen aan mij. Ge weet nooit of er hier of daar niet een artist zou te vinden zijn die mijne activiteit wat na der zou durven onderzoeken. Fikken Bo- qué heeft mij ten andere met reden ge vraagd daar niet over uit te wijden. Ik stel mij dan ook voor, eerst eens de activiteit van eenige stadsbedienden, bij de gratie Gods. in het licht te stellen. Eerst wil ik beginnen met Fransken Lat, alias De Lattre. Beroepsdopper voor den oorlog, na zijn boeltje verscheten en ver- zeekt te hebben Werd uit compassie als tijdelijk bediende aanvaard. Bij de intrede der Duitschers ontpopte hij zich onmiddel lijk als rasechte Germaan. Werd vertrou wensman van de Fikken aan wie hij alle dagen zijn rapport indiende. De patriotten moesten op hun duiten letten. Bedreigde openlijk den Hr Gheys Achille. Barrez A. en De Veylder. Na de bevrijding kreeg hij als belooning het baantje van Ridder Von Hoogespriet en moest eerst eens duchtig frates flikken eer hij zijn bon kreeg. Dan komt Miel Vos aan de beurt. Over dien vent kan al wie met hem in aan raking kwam een heel boek schrijven, Kel derde regelmatig alle dagen eenige Britsche kruisers en vliegtuigmoederschepenj te veel om te vermelden. Dan overschouwen wij eens den levens loop van Alfred Presiaux uit Lede. Gat likker en vertrouwensman van A.Bastiaens de gevaarlijkste Unieman. Zoo kom ik bij den gebaarden Van Daele. De geleerdste man van westelijk Europa. Een miskende genie. Een gelukkig kwetsuurtje in 1914-18 bezorgde hem van wege de Belgische staatskas een rijkelijk pensioentje, 't Was ook daarom dat hij den smerigen Belgiek zoo verachtte. Hij was privaat-secretaris van Fikken Boqué en dat zegt genoeg. Daarna beland ik bij Van den Eynde, straatlooper van beroep. Ging den eerste vrijwillig naar Duitschland werken. Dan een eeresalut voor Van der Biest Cyriel, trommelslager van de hulpfeldgendarmerie op het Volhardenplein. Van de Velde Emile, boezemvriend van den bestuurder van de Werbestelle, Hae- rens Achiel, die van hem veel kostelijke inlichtingen ontving per telefoon, mag niet vergeten worden Er zijn te veel Aalste- naars die aan hem hunne deportatie te danken hebben. Meer ga 'ik U voor vandaag niet ver klappen, of ge zoudt mijn boek niet meer koopen, Maar alvorens te scheiden "ga ik U toch nog een goede grap vertellen. Mon seigneur van Mechelen, kreeg in datum van 26 9/46, het Groot Kruis van de"Edel moedigheid, hem door den massamoorde naar Franco toegekend. Zouden die twee benken zoo goed met elkander staan Ik kan de vraag van Sis niet beantwoor den. Dat laat ik aan ander Charels over. Misschien weet Pierlala daar meer van. MONTLADSUS. Indien U ons blad onregelmatig ont vangt, gelieve ons onmiddellijk hiervan in kennis te stellen. Hoe rap is er geen kaartje geschreven aan het adres van onzen ver antwoordelijken uitgever, Groote Markt, 15, Aalst. Woonstveranderingen dienen zonder verwijl bekend gemaakt te worden. DE C. V. P. TEGEN HET STATUUT DER P. G. Alles schijnt er op te wijzen dat het door Jean Terfve, gewezen nationaal secretaris van het O. F., uitgewerkte statuut der po litieke gevangenen, in de Kamer zal stuiten op de amper verholen vijandigheid der C. V. P, Na maandenlang geroepen te hebben dat het stemmen van het statuut voortdu rend op de lange baan werd geschoven, (door wiens schuld, tenzij door de katholie ken die niet ophouden de regering stokken in de wielen te steken) heeft de C. V. P. haar beste redenaars belast met het kelde ren van het ontwerp. Dusdoende beoogt de C. V.P. een twee ledig doel Vooreerst de communisten en de Joden de voordeelen van de wet te ontzeggen. Dat thema hebben ze reeds tijdens een hatelijke en schijnheilige cam pagne ontwikkeld. Vervolgens beletten dat onder de recht hebbenden de bijzitten zouden vermeld worden en de onechte kinderen van in Duitsland overleden gevangenen. Meer sectair en schijnheilig kan het wel niet. Al de beroepsvertenigingen die wen- schen in een zeer zwart midden te vertoe ven, kunnen hun vergaderingen beleggen in "De Nachtwacht,, Nieuwstraat. Wij verzoeken het "Verbond der Ac cijnsbedienden van Belgie,, in de toekomst haar vergaderingen elders te houden. Al de patriotten schuwen "De Nachtwacht,, en wij laten de accijnsbedienden weten dat zoo ze er op gesteld zijn een vaderlandsch lokaal te vinden, ze inlichtingen kunnen bekomen op ons bureel. Het destijds zoo beruchte gebouw, dat den naam van Werbestelle droeghet paradijs der twee menschenjagers Antiek en Blanckaert, werd aangekocht door Van Herreweghe uit de Zoutstraat. Er wordt veel omgebouwd, er komen geregeld vrachtwagens met bouwmaterialen aan. En tijdens den Krieg werden zooveel prachtmeubels doorVan Herreweghe naar het"Reich„ gestuurd. Is dat misschien de bestraffing voor zijn collaboratie Waarom werd er aan de geteisterden geen gelegenheid gegeven, daar een woonplaats te zoeken, in plaats van het gebouw te verkoopen aan een col laborateur. De ongelukkigen uit de Aca demie hadden er meer recht op dan dien Moffenfreund. Dat huis zou een gezonde woonstede voor hen geweest zijn. Een collaborateur heeft geen recht op luxueuse huizen. Den bij de gratie van den Führer be noemden Arrondissements Kommissaris Buytaert werd veroordeeld tot 4 jaar ge vang te Gent, wegens hulp aan den vijand, (milde gift) Den 1L affen SS Kastelijn verscheen te Gent voor den Krijgsraad en werd be schuldigd een zekeren Temmerman te hebben verraden. Temmerman en een cafébaas kwamen de feiten bevestigen. De Voorzitter vraagt 7 jaar opsluiting. Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 Mijnheer Leopold III, tijdelijk bewoner van het kasteel "Le Reposoir., bij Genève, in Zwitserland, maakt er nog steeds een "herstellingskuur" door van... zeer langen adem, daar het hart ermede gemoeid is. Zoo zei toch mejufferBaels, echtgenoote Leopold III, alias prinses van Retie, en zij moet er iets van weten. Maar indien het hart in de plooien is ge komen, sloop er een andere, moreele ziek te in het gemoed van mijnheer Leopold III. Hij wil steeds en altijd absoluut "iemand" zijn. Daar hij nu ten slotte "sinte niemand" is, "vreet hij zijn ziel op" zooals de volks mond het wat plat doch raak en schilder achtig zegt. Destijds was er aan ieder hofhouding een nar. Mijnheer Leopold III heeft de tra ditie in eere willen houden door M. Piren- ne aan zich te verbinden, zoogezegd als secretaris, eigenlijk als paljas, die de duis tere zaakjes voor zijn rekening moet ne men. Mijnheer Leopold III, die zijn beleefde afdanking als koning niet kan verkroppen, terwille van zijn kroost, zegt hij, terwille van zijn dictatorialen grootheidswaanzin, door de Baels-koorts aangewakkerd, schopt herrie te pas en ten onpas. Hij heeft een klak-groep gevonden in een groot deel der C. V. P. en der aange- branden aller acabiet, in België. Zoo iets noemt men de koninklijke partij 1 Sedert twee jaar. dat mijnheer Leopold III zijn opzeg kreeg, heeft hij steeds geloo chend en gedreigd, doch de loochening hield geen steek en de bedreiging bracht niets terecht. Ten slotte heeft hij nog geen enkele maal afdoende geantwoord op feiten die hem worden aangewreven. Zijn verdedi gers draaien rond den pot en halen er al leen het arsenaal van gevoeligheden bij, om de menschen te trachten te lijmen. Zoo bijv. is uit een onloochenbaar docu ment gebleken en het document is van een meer geloofwaardig persoon dan mijn heer Leopold III zelf dat Leopold vrij willig zijn wegvoering heeft aanvaard en zelfs uitgelokt! Wat liet hij zich ontvallen wanneer de bevrijding in het zicht was 1) hij niet wenschte te worden betrok ken in de beteugeling van de zwarte mis daden 2) hij geen enkel lid der regeering van Londen wou ontvangen 3) hij de Engelsche en Amerikaansche generaals brutaal en onkundig vond. Vriend Van Acker heeft er aan toege voegd: Ter misleiding zorgde de koning er evenwel voor, met behulp van een zekeren persoon, een protest op te stellen en later bekend te maken, dat er toe bestemd was hem het voordeel te verschaffen van een daad, welke de bevolking kon denken, te gen zijn wil voltrokken te zijn geworden Die brief werd opgemaakt met behulp van von Falkenhausen. Mijnheer Van Roey, kardinaal en poten taat van Mechelen, werd eens te meer be reid gevonden om te helpen "de waar aan den man te brengen en de noodige re clame er voor te maken vanaf de predik stoelen aller kerken 1 Dan begrijpt men best waarom a) de katholieken moeten marcheeren voor mijnheer Leopold III b) waarom de vrije scholen, patronages en kloosters voor het decor der konings- trouw moeten ijveren c) waarom incivieken, collaborateurs, zwartjes en alle verdoken V.N.V.-ers, Rex- isten, nationalisten, enz. den sleep houden der Leopold-actie Arm volk dat zich laat bedotten 1 Of weten de katholieken werkelijk niet dat mijnheer de kardinaal nog. andere vieze karwijtjes heeft moeten opknappen? En de Kerk door leugen onteeren (Uit Vooruit) Gedurende de oorlog had den Heer André niemand meer noodïg voor het be komen van buitengewone subsidieën van de stad van Aalst. Hij geloofde in de we reldoverwinning van zijn nazivrienden; ge voelde zich als oppergezagvoerder der Vakschool, zeker en sterk voor de toekomst, aanzag het als een vernedering aan zijn on dergeschikten hun medewerking te vragen, Nu had hij in de toekomst niemand meer te vreezen, zijn hoop lag in de eindoverwin ning van het nazisme. Hij onderhandelde voor de buitengewo ne subsidieën persoonlijk met den Burge meester, benoemd gedurende de bezetting en die ook een der leiders was van V. N. V. Zoo bekwam de Heer De Waegenaere A. gedurende de bezetting de som van 500.000 Fr. van de stad Aalst. Zonder Con trole van harentwege. De Betrekking met zijn nazivrienden brachten hem een mooi sommetje op voor de Vakschool. Terwijl de Weerstanders. opgejaagd als wild, honger en koude leden ter bestrijding van de Nazibeulen Terwijl de slachtoffers van Buchenwald, Breendonk en andere interneeringskampen in Duitschland, gemarteld werden door den Duitschen overweldiger, de cultuurvrien den van Herr André Terwijl onze helden aan de executiepaal werden vermoord, alles opofferden voor onze bevrijding, ontving den Heer De Waegenaere A. van de verraders van 't volk de zilverlingen. Wij O.L.P. noemen dit bloedgeld, dat moet gewroken worden. De Subsidieën voor de bezetting be droeg 25.000 fr. die de nazivrienden van den Heer De Waegenaere A. gedurende de bezetting brachten op 150.000 fr.'s jaars. Zoo heeft den Heer André gebruik ge maakt van de tijdelijke overwinning der Nazibeulen, om geldelijke voordeelen te bekomen voor de Vakschool gedurende de bezetting. Heer Van Sande A., heeft ooit iemand van het personeel geldelijk bevoordeeligd geweest gedurende de bezetting door de nazis of nazivrienden Heeft ooit iemand van het personeel zul ke daad gesteld? Nooit! Nooit! en toch werden sommigen, die André had aange wezen, getroffen. Wat zegt U, Patriotten en slachtoffers van de Nazibeulen? De Patriotten door de nazibeulen ver moord, roepen van uit hun eeuwige rust plaats om wraak! Gerechtigheid! Weerstanders, zij moeten gewroken worden!! Wanneer de Heer De Waege naere A. en Herr Van Sande A. Wij vragen van hoogerhand om een on derzoek in te stellen en eene vergelijking te maken tusschen De Waegenaere A.,Van Sande A. en het gebroodroofd personeel. Waarde Patriotten van 't land van Aalst, wij O. L. P. eischen eerherstelling zijner slachtoffers en voor hen de verdiende, rechtvaardige straf. O. L. P.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2