Onze Eere-Galerij. 2 SPELDEPRIKJES Aan onze Abonnenten Belangrijke berichten Weerstand van het Spoor Geeraardsbergen. GEWEST AALST. Aan alle O.F.ers en P. M.ers en Vrienden van den Weerstand. U wordt opgeroepen om de bloe menhulde bij te wonen die ieder jaar plaats grijpt op het grat van onzen overleden makker FBriX LANGLET Deze plechtigheid zal plaats heb ben op 1 November, 's namiddags, omstreeks 5 uur. Alle oprechte Patriotten, Weer standers en Vrienden van den Weer stand, moeten het zich tot een plicht rekenen tegenwoordig te zijn. Namens het Bestuur Walgraef, Van Renterghem, Pieters. HOFSTADE Allerheiligen. Langlet - Fonds Af en toe bolt in de stad een auto, plaat nummer 295.052. De chauffeur van dezen wagen is niemand anders dan de gestapo- gangster Pater Brick, die in plaats van de doodstraf te krijgen per auto rijdt. Nochtans werden twee O. F. verant woordelijken van Harelbeke vermoord en de Pater Bric die hen verklikte, die dus hun dood op zijn geweten heeft, bolt per auto! En zeggen dat er hier en daar mannen zijn te vinden die dezen lafaard, die Patri- ottenbloed aan zijn vingeren heeft, nog goeden dag durven zeggen, erger nog, hem pinten bier verkoopen. En die baas noemt zich Patriot Wan neer het proces van den Gestapo-gangster Brick Nichels, die in 1945, dus een jaar na de bevrijding, illegaal werd onder den naam Jef d'Alost? De dubbele moord op onze Haselbeek- sche Weerstandsmakkers mag niet onge wroken blijven. Heeren van het gerecht, laat eindelijk recht geschiedenWij heb- hen genoeg bewijzen gepubliceerdleiders van de Gestapo getuigen dat Brick Nichels in hun dienst stond. Wat wil men nog meer Geen zwakheid 1 De Heeren met de hoo- ge hoeden en de valsche getuigen ten gun ste van den gangster Gestapo zullen wel een toontje lager zingen als de zaak aan 't rollen gaat. Het wordt meer dan tijd.De bevolking heeft er genoeg van den Gestapo- ploert in vrijheid te zien, terwijl de kleinen vaak dubbel bestraft worden. De winkel van Janksken De Geyter is heropend, natuurlijk op naam van den schoonzoon, die een goeie snul is. Als re- klaam zal Janksken het naamkaartje voor zijn venster hangen dat hij destijds aan ex- Zwarte - Brigadekommandant - Podevyn zijn vrouw stuurdeAlles voor Vlaanderen, Vlaanderen voor Christus. Innige deelne ming in den rouw. J. De Geyter-Rottiers en kinderen, Naarstigheidstraat. 4, Dit zal voorzeker een goede reklaam zijn voor de firma De Geyter, nicht Von Der Bult. De Gestaporekel Keymeulen van Kerks- ken is veroordeeld tot de doodstraf, verle den te Gent. Herr Leutnant Tack, uit de Kapellestraat werd onlangs door den Krijgsraad van Antwerpen ter dood veroordeeld. Beide uitspraken dragen een volledige goedkeuring, wanneer de uitvoering ervan? Er werd in "La Voix des Beiges,, van 13 October een oproep gedaan aan alle Weerstanders, of zij het bestaan kennen van de."Groep Rita„ die meer dan waar schijnlijk in Hofstade werkzaam geweest is tijdens de bezetting. Kan het nog onbeschaamder, zooiets vragen. Weten die mannen in Brussel dan werkelijk niets af van de strijdende een heden, n. 1. luchtwapen-, vloot- en ont- mijningstroepen, allemaal van de Groep Rita. Wij geven toe dat die Groep in 1945 gesticht werd en geven ook graag toe dat de Groep Zee-, Lucht- en Landtroepen Groep Rita nu in 1946 op zoek zijn om in een erkende groepeering aangenomen te worden, maar staan er op recht te geven, wie recht toekomt. De Groep Rita is wer kelijk een groep, die in 1945 gesticht en geboren, als Weerstandsgroepeering dien sten bewezen heeft, het was wel na de ka- pitulatie vanDuitschland. maar 'twas toch alsof de Aalstenaars in 't stadspark voor den aap gehouden werden 1 Indien U ons blad onregelmatig ont vangt, gelieve ons onmiddellijk hiervan in kennis testellen. Hoe rap is er geen kaartje geschreven aan het adres van onzen ver antwoordelijken uitgever, Groote Markt, 15, Aalst. Woonstveranderingen dienen zonder verwijl bekend gemaakt te worden. Aline VEILLEFON, geboren 31-3- '98. Aline en haar vermoorden echt genoot Albert Van den Brempt woon den aan de Oude Gentbaan, nog op Aalstersch grondgebied. In 1941 traden Aline en haar man toe tot het O. F. Van toen af kenden onze beide vrienden noch rust, noch duuronafgebroken stonden beiden met hart en ziel in den strijd. Een munitiedepot werd aangelegd in het huis dier beide onverschrok ken strijders, en ze verborgen even eens een machine en materiaal om sluiklectuur te drukken. Illegale strijders werden er met open armen ontvangen en kregen hun' deel van het schraal rantsoen der echtgenoo- ten. Aline werd koerierster in 1943. De gefusiljeerde Partisanenkom- mandant Jef Croes, verbleef onge veer 6 maanden in het toevluchts oord van Albert en Alineken. Laf verraad stelde een einde aan hun bewonderenswaardige activiteit. De Gestapo beloerde haar prooi, en op 25 Mei 1944 werden Alinneken, haar man. Albert Van den Brempt, Kamiel De Sutter en Henri Van Ren- terghem aangehouden en naar Gent overgebracht. Dank zij de moedige houding van Aline, die herhaaldelijk ondervraagd werd, ontsnapte Henri Van Renter- ghem aan het concentratiekampde diepbetreurde slachtoffers Albert en Kamiel gedroegen zich eveneens als helden tijdens die pijnlijke onder vragingen. Haar hachelijke toestand kon de moraal van Aline niet breken Op 16 Juli 1944, de dag toen Aline en haar man 25 jaar gehuwd waren, bevond Alinneken zich in de Nieuwe Wande ling, cel 279J te Gent. Op 3 September, den dag dat de geallieerden naar on ze stad oprukten, werd Aline, te za- mcn met 31 vrouwelijke Gevangenen uit de gevangenis gehaald, in een beestenwagen gestopt en onder sterk Duitsch geleide naar Ravensbrück overgebracht. Van 10 September 1944 tot 24 April 1945 vertoefde Alinneken in het moordhol der nazi's. Toen werden de Belgische vrouwelijke gevangenen naar Zweden gezonden door bemid deling van het Zweedsch Rood Kruis. Den 28 Juni 1945 kwam Alinneken terug. Ze was vol hoop Doch ze vernam dat haarman in Buchenwald bezweken was Door lijden en ellen de verhard, droeg Alinneken ook de zen zwaren slag, en verbetener dan ooit strijdt ze steeds in onze rangen. Niets is haar te veel. Het O. F. is een deel van haar leven. Zij is ook bestuurslid van de Aalstersche Zebra's Zonder veel lawaai, nederig, maar steeds offervaardig, is Aline Veillefon een voorbeeld voor allen. Laten wij van harte hopen dat we Alinneken nog vele jaren in een goede gezond heid in ons midden mogen behouden. NICK. Onze goede vriend, de heer Sjalen Stropbroek, gewezen Richter, verzoekt ons aan de bevolking van Aalst en omliggende bekend te maken dat de foto van meneer Titapol D'Herde-Baels, koning der C.V.P. en van de zwarten, van voor zijn venster verdwenen is. Sjaleken zou die'foto al lang naar zijn kachel verwezen hebben, doch hij heeft meester Karton van Hengstegem, be roemd pleiter voor den Werkrechtersraad te Brussel, niet willen nadoen. Gelijk onze lezers weten, verdween de foto van meneer D'Herde van voor mees ter Kartons venster, zoodra wij hem ge vraagd hadden of hij ze er geplaatst had om zwarten aan te lokken, die hij met vuur doch mits een behoorlijk eereloon, voor de Krijgsraden verdedigt en blijft verde digen. Sjaleken heeft ons meteen een bijdrage voor ons blad gezonden. Hij vertelt onder andere de plezante geschiedenis van een bekend verdediger van armen, weduwen en weezen (als ze kunnen betalen) die door zijn meid afgerost werd met een parapluie. Wij zullen Sjaleken zijn artikel in een on zer volgende nummers opnemen. Hij be sluit met ons de verzekering te geven dat hij ons niet vergeten heeft, hoewel wij hem al geruimen tijd niet meer voor den aap houden. Wij hebben U evenmin vergeten,Sjalen, goede, beste, bovenstebeste Sjalen eerst daags zullen wij het U bewijzen. De heer Baron Mengsken Koolmees- Sarbon van der Deken verzoekt ons de wereld kond te doen dat hij eveneens de reusachtige foto van Lijapolleken, die een venster zijner heerenwoning ontsierde, weggenomen heeft. En de heer Civoknul. die zeven en der tig groote en een en veertig kleine fotos van den eersten inciviek van 'tland voor zijn vensters gehangen had, heeft nog een kleintje dat men ternauwernood met een vergrootglas kan zien, op zijn plaats gela ten. Al de andere zijn eveneens weg. BERICHT. Op een algemeene vergadering, te Brus sel gehouden, werd het Nationaal bestuur volledig hernieuwd. Voor ons Gewest zijn de volgende personen verkozen als admi nistrateur De H.H. Pieters Georges en De Schrij ver Valery. Het Uitvoerend bestuur zal samenge steld zijn als volgt Voorzitter Winand, vlaamsch Rongval. Ondervoorzirters Waalsch Jamar. Secretaris-GeneraalDe Vos. Hulp-Secretaris Jacques. Schatbewaarder Delport. Hulp-SchatbewaarderDe Schrijver Valery Een Comité voor de pers [bestaande uit zes personen, werd aangesteld Onze Kd. Pieters Georges, werd tot lid van dit co mité benoemd. En nu aan 't werk is ons aller wensch. Medegedeeld. Weerstanders, Vaderlandslievende be volking uit het Geeraardsbergse, nutteloos wacht ge tot heden naar de bestraffing der zwarte helden, wat schuilt daarachter, vraagt ge U af, waarom die lamlendigheid van het Krijgsgerecht van Gent, waarom die voorloopige invrijheidstelling dier laffe verraders, zooals bijvoorbeeld een Capiau, uit Schendelbeke, twee zijner slachtoffers boeten in het gevang, en hij, de schuldige, de fiere propagandist voor het Oostfront, pronkt met zijn verraderstrone in de Ge meente, doet de Gemeenteoverheid wel haar plicht tegenover hem en Hilaire Van Lees vervolg hierneven. 1 November, is de dag, vastgesteld door de Vrienden van het om een bloemenhulde te brengen aan hun overleden strijdmakker, Felix Langlet. Dit fonds streeft ook nog een ander doel na. namelijk het monument, aangekocht met het geld in de Gemeente rondgehaald, dus betaald door de gemeenschap, - telken jare te verfraaien. Ten gevolge van zekere omstandighe den zal dit jaar op 1 November a. s. deze verandering uitblijven, daar we dit voor een volgende aangelegenheid voorbehou den. Het goede onzer actie werd dit jaar nochtans ingezien. Officieel kregen we door het Gemeente bestuur de toelatingons bij de ingezetenen onzer Gemeente aan te bieden met een inschrijvingslijst. Wij danken dan ook uit ganscher harte de H.H. Burgemeester en Schepenen, en ook den H. Robbrecht, gemeenteraadslid, die de tolk was van het fonds, en alle an dere raadsleden, om den grooten zedelij ken steun ons in deze grootsche taak verleend. Langs dezen weg richten we een oproep tot al de Patriotten onzer gemeente, tot al de vaderlandslievende Maatschappijen, om zich aan te sluiten bij het "Felix Langlet- Fonds,, om met ons deze bloemenhulde aan onzen held te brengen. Alle verdere inlichtingen zullen worden verstrekt door middel van strooibrieven, die zullen verspreid worden over gansch de gemeente. Toetredingen worden van nu af aan vaard mondeling of schriftelijk bij de H.H. Marchal André. Fransaert Se- verin, D'Hondt Henri of Pieters Georges. Geldelijken steun wordt door hooger- genoemden aangenomen. Dank bij voorbaat. Namens het Bestuur "FELIX LANGLET-FONDS„ Damme en de Veiligheid van den Staat, heeft die daar niets in te zien Zonderlinge geruchten zijn ook in om loop over den zwarten boel van Idegem en Grimmingen. Dat men echter niet denkt dat den Weerstand zich gedwee aan die schreeu wende onrechtvaardigheden zal onder werpen, van in het begin der bevrijding hebben wij verklaard, wanneer de fiere haantjes moord en brand riepen, laat het Gerecht zijn loop volgen, maar wij moeten bekennen dat wij nooit verwacht hebben hetgeen zich thans voordoet en toch zullen wij volharden in den strijd voor de Zuive ring. DE NIEUWE KLOPPER.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2