MERE. SPEEL OP S0L-PR0N0STIC 3 MEDEDEELING. Alle leden van het O. F. Alle P. M. leden en vrienden van den Weerstand, worden vriendelijk ver zocht den namiddag van 1 November vrij te houden, ten einde deel te ne men aan de jaarlijksche bloemenhul de ter eere van hun afgestorven makker Felix Langlet. Niemand ontbreke, weze het ordewoord. HET BESTUUR SOL beteekent Steun aan alle oorlogsslachtoffers SOL-PRONOSTIC is overal te verkrijgen. De opbrengst komt ten goede aan de meest-behoeftigen. Begrijp Uw plicht,Sport' mannen, en pronosticeer op SOL-PRONOSTIC. Uit het Geeraardsbergsche. Uit de Bakermat der Verraders. Golflengte 0,32 - LEDE. SJALEKENSLIJST Weerstanders, Patriotten, leest en verspreidt •FRONT. Toen we destijds prijzen vroegen voor onze Zwarte Tombola - wij hebben in dien tijd de lijst der ingezonden giften gepu bliceerd - kregen wij van ons nationaal baardkrabberken ge weet wel, den be roemden weerstander uit de Meidagen'40, die een der laatsten weerstand bleef bieden op het beetwortelveld van een Franschen boer - een schepenzetel, dien hij toch niet meer noodig zal hebben na de eerstkomen de verkiezingen.) Het schijnt echter dat het hem nu spijt, zich van dat meubel te hebben ontdaan. Wat er ook van zijer wordt gefluisterd dat bij hemel en aarde aan 't bewegen is om een verkiesbare plaats te krijgen op een lijst. Hij denkt er niet aan, schepen te blij ven, zegt menzou hij het op den burge meesterszetel gemunt hebben? Menschen die beweren goed ingelicht te zijn vertellen dat hij zich het verloop der dingen voorstelt als volgt: de socialisten hebben de leiding in de regeering, en ze beschikken over de portefeuille van Binnen- landsche zaken. Die portefeuille zullen ze nooit of nooit uit hunne handen laten gaan. Welnu, het is de minister van Binnen- landsche zaken die de burgemeesters be noemt Een kameraad een volksvertegen woordiger) zal er wel voor zorgen, dat Mere een socialistische burgemeester krijgt, zelfs al moest er een buiten den gemeente raad benoemd worden.... Als de druiven maar niet te groen zijn.. Hoop doet echter leven, baardkrabber ken! Doch gij schijnt zekere dingen verge ten te hebben, waaraan wij u in 't kort wil len herinneren. Iedereen weet dat Gij straatarm gewor den zijt in den dienst der socialistische partij, en nu gij geen nagel meer hebt om uw gat te krabben, wil ze van u niet meer weten, Tenzij gij wegens andere redenen aan den dijk gezet werd Zoo ja, zouden wij gaarne vernemen dewelke? Als gij het niet wilt zeggen, zullen wij het ons tot een plicht rekenen, U er aan te herinneren. Weet gij niet meer dat gij voor de laat ste voóroorlogsche gemeenteverkiezingen een affiche uitgehangen hebt waarop een Duitsche pinhelm afgebeeld stond, waaron der men kon lezen: Voor het Vee-en- Vee stemmen is voor Hitier stemmen - en dat gij na de verkiezingen er niets be ters op gevonden hebt dan onze gemeente te "Zegenen" met een Vee-en-Vee-Burge meester en een Vee-en-Vee-Schepen. om toch ook schepen te kunnen spelen? Weet gij het niet meer, wij en de kiezers weten het nog wel En wij weten ook nog dat gij, schepen, uw medeburgers in den steek liet in Mei 1940, toen de nazi's in aantocht waren, en dat gij deel uitmaaktet van de achterhoede toen het op terugkomen aankwam. Weet gij niet meer dat gij binst den oor log weigerdet steun uit te betalen aan de ondergedoken werkweigeraars was het te gevaarlijk?) en dat Alfons De Groot zich na uw weigering met die gevaarlijke taak be lastte? Ten behoeve van hoeveel zwarte schur ken hebt gij al getuigenissen ten ontlaste geschreven? Getuigenissen die gij teekent: schepen en gewezen provinciaal raadslid - in den waan dat die titels uw verklaring kracht bijzetten Als gij zoudt durven loochenen, zouden wij wel den tekst van eenige uwer brieven durven publiceeren, hoort geGij hebt er onder andere eene geschreven ten behoeve van den landverrader Alexis Von Ribben- trop, bijgenaamd Joachim De Graeve, waarin.... hoe zullen wij het zeggen,., waar in het met de waarheid niet zoo nauw ge nomen wordt, niet waar? Ge herinnert u toch nog wel wat wij dienaangaande in een vorig artikel schreven Het zal zeker niet waar zijn dat gij te genwoordig nog al vaak - wij hebben hoo- ren zeggen alle weken - per auto op stap gaat met den genaamden Richard Key- meulen. uit de melkerij Sint Marie, Aygem, die door het volk kort en klein geslagen Lees verder onderaan 2e holon. Wij ontvingen volgend schrijven Mijnheer de Bestuurder, Bede onderstaande uitnoodiging aan de bevolking kosteloos in Uw geëerd blad te willen opnemen. Met hoogachting, De Burgemeester, A. Nichels. Bestuur der Stad Aalst. Plechtigheden. Aalst, 16-10-46. M.M., Wij hebben de eer U uit tenoodigen tot de plechtige inhuldiging der Josse Ringoir- kaai en Hugo Lefevrestraat, op 1 Novem ber 1946. ter nagedachtenis van deze twee helden-Weerstanders, die als slachtoffer hunner vaderlandsliefde in de Duitsche concentratiekampen zijn omgekomen. Men zal vergaderen ten stadhuize, om 14 uur, alwaar een stoet zal gevormd wor den, waaraan zullen deelnemen het Stads magistraat, de Burgerlijke en Militaire overheden en al de maatschappijen der stad. We hopen dat iedereen het als een plicht zal aanzien aan deze plechtigheid deel te nemen. (i. o.) De Gemeentesecretaris F. DE MEYST. De Burgemeester en Schepenen, A. NICHELS. BERICHT AAN DE O. F.ers en P. M. leden. De Kommandant Pieters Georges. werd na de bevrijding? En het is zeker niet waar dat Gij - socialist? - geabboneerd zijt op een dagblad der C.V.P. En gij denkt dat nog één Merenaarvoor Uzalstemmen? Wat mij betreft, ik hang me liever aan een koordje te bengelen. En welke partij zou met U voor den dag durven komen? Is het waar dat Herr Alexis von Ribben- trop, bijgenaamd Joachim De Graeve, van schrik in zijn broek gedaan heeft toen hij in de gazet las dat zijn naamgenoot te Neu renberg tot den strop veroordeeld werd Hij dacht dat hijzelf eindelijk zijn welver diende straf zou krijgen, ziet ge. Voor de aanstaande gemeenteverkie zingen zal de Vuiltong van de Boschstraat natuurlijk haar venster vol affiches van de C.V.P. hangen. Dat zal ze flikken om ple zier te doen aan den landverrader Herr Marcel De Ridder, die tijdens den oorlog geregeld pakjes kwam halen, terwijl ze niets, absoluut niets had voor haar naaste buren, en die haar na de bevrijding per auto naar den notaris voerde. Wij twijfelen er echter aan of ze de erfgenamen van wijlen Smekens Dolf zal kunnen overtuigen voor haar te stemmen.Zou ze niet beter doen met een affiche voor haar venster te hangen waarop te lezen staat hoeveel ze tijdens den oorlog gejeven heeft ten behoeve van onze jongens aan het Oostfront" Voor oas part mag ze er bij schrijven hoeveel de schoonbroeders Frans en Gust, eveneens van de Boschstraat, voor onze jongens afgedokt hebben 1 Vervolg der uittreksels uit den Pastoria- len brief van zijne Eminentie Kardinaal Mercier van Kerstdag 1914, getiteld Patriotisme - Volharding. Op eerewoord was België verplicht zijn Onafhankelijkheid te verdedigen, België heelt woord gehouden. De andere Mogendheden verbonden zich de Onafhankelijkheid van België te eerbie digen en te verdedigen, Duitschland heeft zijn eed verbroken, Engeland is er getrouw aan gebleven. Ziedaar de waarheid. De rechten van het geweten zijn oppermachtig; het ware on waardig geweest ons te verschuilen achter een spiegelgevecht, zooals sommige behen dige vreemde personaliteiten uit Italië en Holland zich uitlaten, wij betreuren ons eerste gebaar niet, wij zijn er fier op, be schrijvend in een rampzalig oogenblik, een plechtige bladzijde onzer geschiedenis, heb ben wij ze rechtzinnig en glorierijk gewild en wij zullen volharden. De nederige volksklas geeft ons het voor beeld de Burgers uit alle sociale standen hebben hun zonen aan het Vaderland ge offerd, maar de werkende klas in het bij zonder, gekweld door ontberingen, koude en honger, is met wilskracht bezield, wilt geen overgave maar weerwraak. Moed, mijne broeders, het lijden gaat voorbij, de Gloria onzer Natie is onvergan kelijk. Ik vraag U niet, merkt wel op, te verza ken aan eene Uwer Vaderlandsche ver wachtingen, integendeel. ik aanzie het als een plicht mijner Pastorialen opdracht Uwe gewetensplichten te bepalen tegenover den bezetter die onze bodem overweldigd heeft en waarvan voor het oogenblik het grootste deel bezet is, dit is geen wettige macht, dus moet gij hem geen achting, noch verkleefd heid noch gehoorzaamheid. De eenige wettige macht in België be hoort aan onze Koning, aan zijn Regeering, aan de Volksvertegenwoordigers. Hem alleen is voor ons de macht, Hem alleen heeft recht op onze verkleefdheid, aan onze onderwerping. Hetgeen wij in ons voorgaand en dees nummer geven zijn dus eenige uittreksels uit den Pastorialen brief van Kardinaal Mer cier, niettegenstaande den Primaat van België streng verbod ontvangen had dien brief ruchtbaai te maken, gaf hij bevel hem jn alle kerken te doen aflczsn. Nietwaar, beste lezers, dat het niet alleen nuttig maar tevens noodzakelijk is in dsn tegenwoordigen tijd de fiere taal van onze zoo diepbetreurden Kardinaal terug in het geheugen te roepen, in het bijzonder van dezen die beginnen te wankelen en naar eene taal te luisteren die niets gemeens heeft nog met den Godsdienst, nog met Vader landsliefde. (Wordt voortgezet) De Nieuwe Klopper. Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 De Golflengte 0.32 heeft terug een nieuws- je uitgezonden betreffende een zeer gekend nazi-hond Van Lierde Karei, hulpfeldgen- darm. V.N.V, stamnummer 35.884. woon achtig Broeder De Saedeleerstraat. Dit be richt toont aan dat die gemeene nieuwe- orde-man er als de kippen bij was om zich aan te sluiten bij de Duitsche organisatie, om zich naar gelang de Duitsche opmarsch te ontpoppen als een echte Germaansche volbloed. Ik zie hem nog altijd rijden met zijn schijnheilig gezicht dat geleek op een vooze raap. Ik geloof dat het al dikwijls doorzijn Germaansch brein is gegaan wat en wie hij zooal misdaan heeft, Wij weten het ook en het is daarom dat de Hulpfeldgendarm in andere gemeenten zegt. nooit iets misdaan te hebben, maar daar zijn er ook menschen die weten wat gij gedaan hebt Was het niet in de gemeente M., toen destijds arbeiders naar Duitschland ver trokken, dat hij hun den Hitlers-groet bracht en zegdeAls ge drie maand in ons groot rijk zijt zult ge U geen Belg meer willen noemen. Heil Hitier! en weg was hij. Maar wij zeggen nu: Hij ligt er 1 Zeg eens Von Lierden, herinnert gij U nog wanneer gij in de huizen om de adres sen gingt vragen van mannen die volgens Uw meening tegen de zwarten waren, en wanneer er geantwoord werdMijn man of mijn zoon is in Frankrijk, en men ver klaarde het adres niet te weten, dat gij er feldgendarmen op af stuurde? Weet gij nog dat gij medeplichtig zijt aan de aanhouding van een jongen die Duitschland heeft leeren kennen met al zijn ellende door Uw schuld, die door zijn stout moedigheid niet in de concentratiekampen is terecht gekomen. Herinnert gij u nog de woorden die gij uitspraaktAls gij een voet verzet, schiet ik u neer? Weet gij nog, schurk, dat gij een oude vrouw het gras deed uitgieten, omdat ze tegen U was? Ik kom nu juist te weten dat er bij U een hekje afgebroken is. Daar kan ik alleen op antwoorden dat, indien dat door den Weerstand is gedaan, het maar een klein deeltje is van wat gij hebt misdaan tegen over Uw eigen land en dorpsgenooten. Indien de Weerstand Uw straf had moeten uitspreken, dan zou het luiden: 15 jaar dwangarbeid, of nog beter, uitdrijving; dan zoudt gij Degrelle kunnen gaan ver voegen in Spanje. Hallo! Lemmens Bernard, het schijnt dat ge nog al veel toepé hebt en durft zeg gen Laat de Witte Brigademannekens maar eens'komenHeil onze Fuhrer". Doch dat woord verstomde in zijn keel, want een Weerstandsvuist kwam op zijn kin terecht en den Hitlersheld ging op den loop. de loop zit er natuurlijk nog in. Vergeet het nietl De Weerstand waakt! En wilt gij, Duitsche honden, lachen, dan zal de laatste lach zijn voor TITO. Omdat Jaak zijnen Koning van voor zijn venster is Fr. 50 Rondgehaald op de koffietafel van Wauters Marcel-Verbraeckel 250 Van een goede O. F. er 40

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3