Onze Èere-Galerij. Aan de Bevolking 2 Bericht aan de agenten S.R.A. De leden die nog geen vraag voor vergoeding aan de S. G. A. R. A. of aan den dienst voor oorlogsschade ingediend hebben, voor de voorwer pen afgenomen bij een huiszoeking ot bij de aanhouding, gedaan door den bezetter, zijn verzocht een bij zondere formulier te vragen aan het Federaal Komiteit van het Eenheids-, front van België, 82, Thomas Vin- cottestraat, te Brussel 3, voor de vorming van hun bundel. Bericht aan alle O.F.ers en P. M.-leden van Lede Alle leden van het O. F. enP. M. alsook vrienden van den Weerstand worden vriendelijk verzocht enkele uurtjes vrij te laten in den namiddag van 1 November, ten einde deel te nemen aan de bloemenhulde ter eere van hun afgestorven makker Julien De Backer en andere strijdmakkers. Niemand ontbreke, weze het ordewoord. Het Bestuur. SPELDE PRIKJES SJALEKKNSL1JST Uit het Geeraardsbergsche Op 1 November 1946 zal overgegaan worden tot de Plechtige inhuldiging van de Jos. Ringoirkaai en Hugo Lefevrestraat, ter nagedachtenis van de twee Aalsterse Weerstanders, achtergebleven in de con centratiekampen. De Erkende Aalsterse Weerstandsgroe- peeringen ontvingen afzonderlijk uitnoodi- gingen om aan deze Plechtigheid deel te nemen vanwege het stadsbestuur. Het is werkelijk bedroevend dat het Verbond der Aalsterse Erkende Weer- standsgroepeeringen aan deze Plechtigheid niet kan deelnemen, omdat reeds besloten werd deel te nemen aan de jaarlijkse Plech tigheid te Hofstade, van den in den Bevrij- dingstrijd neergeschoten Partisaan Langlet voor de ontvangst van de uitnoodiging vanwege het stadsbestuur. Hier volgt den tekst van het schrijven door den secretaris namens het Verbond aan den Gemeentesecretaris gericht Verbond der Aalstersche Erkende Weerstandsgroepeeringen. Lokaal "Den Beiaard* Nieuwstraat. Aan den Heer Stadssecretaris. Waarde Heer, De Aalstersche Erkende Weerstands groepeeringen. in vergadering op 17 Oc tober 1946, hebbende kennis genomen van de individueele uitnoodigingen, geeft mij opdracht U het volgende ter kennis te brengen. Gezien het Verbond zijn deelname ver zekerd heeft voor de jaarlijksche Plechtig heid te Hofstade aan het graf van den gevallen partisaan Langlet, is het Verbond verplicht haar gegeven woord te eerbiedi gen. en dus in de onmogelijkheid deel te nemen aan de plechtigheid ter eere onzer twee vermoorde Weerstandsmakkers. Het is ten zeerste te betreuren dat zulks zich voordoet, daarvoor kan het Verbond nier het minste verwijt toegestuurd worden aangezien de uitnoodiging ons toegestuurd werd NA de deelname voor Hofstade toe gezegd werd, en wij absoluut niet op de hoogte waren dat iemand zinnens was der gelijke plechtigheid op touw te zetten. Om dergelijke betreurenswaardige voor vallen in de toekomst te vermijden, ware het op zijn minst normaal EERST het Verbond te kennen, gezien het in de eerste plaats den Weerstand betreft, en om geen misverstanden met familieleden der slachtoffers te hebben, die tot onze Weerstandsorganisaties behooren. Aanvaard, Waarde Heer, onze verze kerde gevoelens. Namens het Verbond, De Secretaris D. WALGRAEF. Het Verbond doet een warmen oproep aan de Aalsterse bevolking om zoo talrijk mogelijk deel te nemen aan deze Plechtig heid, en hoopt dat in de nabije toekomst, als er straatnamen gegeven worden, aan de vermoorde Weerstanders, gezien er in Aalst nog zeer verdienstelijke echte strij ders van het eerste uur vermoord werden, dat alsdan het Verbond tijdig zou verwit tigd worden, gezien het den Weerstand betreft, en het de eerste plicht is van de inrichters den Weerstand te kennen, en niet meer voor een voldongen feit te stel len, en pas uit te noodigen als iedereen uitgenoodigd word b. v. vogelpikmaat- schappijen en sociëteiten van eten en drin ken. Onze Weerstanders die gevallen zijn in den strijd voor ons Vaderland, mogen nu niet misbruikt worden om verdeeldheid te zaaien in de getroffen families. Als men twee vermoorde Weerstanders herdenkt, met hun naam te vereeuwigen, door een straat naar hun naam te geven, moet men zulks voor alle Weerstanders die gevallen zijn, doen. Hun verdiensten zijn gelijk. Zij hebben alles gegeven. Laat het ons hopen dat men het gezond verstand laat spreken en het Verbond van den Weerstand in de toekomst eerst raadpleegt voor soortge lijke Plechtigheden. DE WAEL DELPHINE, geboren op 26-4-1903, wonende te Aalst, Bol- leweg, 89. Delphine en haar echtgenoot, Bom- beek Henri, zijn beiden Politieke Ge vangenen. In 1941 traden beiden toe tot het ON AFH ANKELIJKHEIDSFRON T. Van toen af kenden beide vrienden geen oogenblik rust meer. Het begon met die fameuze vrouwenbetooging te Aalst in 1941. Het was bij Delphi ne thuis dat het "bord met opschrift "Wij eischen kolen en brood" en de zwarte vlag klaar gemaakt werden. Dien dag hebben de medewerkers van den Mof warme uurtjes beleefd Er verbleven in het huis van Del phine ongeveer één jaar drij illegale strijders, er werd vaak tot 's nachts 1-2 uur druk gewerkt aan het druk ken der sluikpers, waaraan Delphine kranig meehielp. Hoeveel Patriotten hebben niet met veel genoegen ken nis genomen van den inhoud van de sluikbladen. die bij Delphine thuis gedrukt werden. Haar man, drukker van stiel, had zeer veel hulp van haar in zijn zware taak. Dit prachtig werk nam een onver wacht einde in Maart 1942, toen de Feldgendarmen het huis van Delphi ne doorzochten en haar gevankelijk meevoerden naar Gent. Niettegenstaande den hachelijken toestand waarin zij haar bevond, schreef zij een klein briefje voor haar echtgenoot Geef U niet gevangen, het kan mij niet schelen of ze mij ge vangen houden". Hier hoeft geen verderen uitleg aan gegeven te wor den, die woorden, in der haast neer gekrabbeld, spreken boekdeelen I Na zes weken opsluiting, en na dag in dag uit aan de strikvragen tijdens de talrijke verhooren weerstaan te hebben, werd Delphine vrijgelaten en.... hernam onmiddellijk haar wer king, maar niet meer bij haar ten huize. Heel bescheiden, een weinig be deesd in den omgang, volbracht Del phine haar taak tot met de bevrijding. Haar echtgenoot was reeds 30 maand van huis weg als illegaal strijder, hij werkte als drukker aan de klandes- tiene pers in Ronsc, Dendermonde, Brussel en, werd aangehouden 4 we ken voor de bevrijding, om onver wachts bevrijd te worden op den fa- meuzen spooktrein die in plaats van de Politieke Gevangenen naar Duits land naar de Concentratiekampen te voeren, achterwaarts terugkeerde naar Brussel 1 Delphine en haar man zijn natuur lijk beiden lid van de Aalstersche Ze bra's. Geen grootspraak, alles zeer eenvoudig, maar steeds offervaardig, geen oproep of Delphine is er. Lees vervolg hierneven. SECTIE EENHEIDSFRONT van BELGIE De Schuttersclub St-Sebastiaan had onlangs een aanvraag gekregen, om tot de club toe te treden van Herr De Decker, Bloemenweelde. Maar of Herr De Decker het prettig vond, betwijfelen we sterk, Hij werd er geweigerd. Voorzeker dacht de "Vlagman,, dat men zijn Germaanse hou ding vergeten had.... maar men was er niet op gesteld in St-Sebastiaan een vooraan staande zwarte figuur in hun midden te hebben. Om de talrijke Aalsterse Patriotten een genoegen te doen, die ons de vraag stel den, welke "invloedrijke,, persoon ten voordeele van den S.S. Kastelijn getuigde, geven we ons kort antwoord den Adjunkt Politiekommissaris Paelinck. Den ^fameuzen Feldgendarm Wauters uit de Nieuwstraat zijn vrouw, heeft een klein inspectie-tochtje gehouden in haar gewezen huis. waar de Engelse Canteen was, in gezelschap van Civoknul en het huis werd prachtig hernieuwd binnenin en Frau Wauters heeft terug haar intrek ge nomen en woont er mooier dan tevoren. Die affaire had allang genoeg geduurd, zegde Civoknul. Er vlogen twee huisge zinnen buiten om de Frau ran een Feld gendarm alleen er in te plaatsen. Het verwondert ons dat er nog geen Lyapol voor de venster hangt, of afflehen Stemt voor de Cil Vous Plait, daar alleen worden de rechten van de incivieken met poen, met klank verdedigt. Omdat Cabokel zich in zijn huishouden mag bemoeien Fr. 5 Voor den oorlog riep den Bult "Heil Hitier,, en nu "Leve de C. V. P. 15 Omdat Joseken zei dat den auto niet wou binnen komen 6 Het O. F. is fier op Delphine en haar man, en het ware te hopen dat beide prachtweerstanders, eindelijk geluk en voorspoed zouden kennen in datzelfde België, waar beiden zoo veel voor geofferd hebben. NICK. Een boekdeel van 636 bladzijden en ge titeld CEuvres Pastorales van Kardinaal Mercier, behelst al de waarheden die den Prelaat van België ruchtbaar maakte gedu rende den oorlog 1914-1918, wij eindigen met uittreksels eener aanspraak tot de Hee- ren Dekens op 99 Januari 1917, sprekende over «liefdadigheid» zegde hij Katholieken uit het buitenland, die in hun hart geen woord van afkeuring vonden tegen de Duitse legers, wanneer zij deonschuldige bevolking laffelijk vermoordden te Dinant Virton, Vise, Tamines, Aarschot, Leuven, enz. on ze steden en dorpen uitbrandden. Die bij hun valsche geruchten lieten ver spreiden, om de schuldigen te verschoonen en de slachtoffers als schuldigen te doen aanzien. Die na bijna drie jaar de armen ge kruist, zonder ontroering, met de lippen gesloten, de foltering van een volk aan schouwen, dat nooit Duitsland iets misdaan heeft. Diezelfde Katholieken vinden heden hart roerende uitdrukkingen om de christene broederlijkheid te verheerlijken, het verle den te doen vergeten, de vrede te bespoe digen. Verwarde geruchten zijn in omloop aan gaande onze betrekkingen van liefdadigheid en rechtvaardigheid tegenover den vijand van het Belgisch Vaderland. De onrechtvaardigheid van het schenden van onzen bodem is onbetwistbaar, zeil be kend door den plichtige. Het miskennen onzer rechten tot heden is onweerlegbaar. De weerwraak dier schreewende onrecht vaardigheid is dus een recht en voor dezen die er de middels toe hebben een plicht, willen dat dien plicht uitgevoerd werd, dat de schuldigen gestraft worden, dit willen met al de wilskracht die ons bezield, beant woord aan den wil der rechtvaardigen. Dit is haten zal men zeggen, en de liefda digheid verbant den haat. Voorzeker, maar wat is haten? Dit is aan iemand kwaad willen voor het kwaad, uwen evennaaste doen lijden, plezier nemen in zijn lijden, zulke zielsgesteltenis ware schuldig. Van een andere kant een lichamelijke straf opleggen aan iemand die onrecht ge pleegd heeft en er in volhardt, willen dat een schuldige lijdt opdat hij onder de drang der pijn tot andere gevoelens kome, die hij uit vrijen wil weigert, dit is niet haten, in tegendeel dat is billijk beminnen. De liefde tot wraak kan tot het uiterste gaan en tot wreedheden, maar kan ook zon digen met de schuldigen niette straffen. Zeker, het Evangelie neigt naar vergiffe nis, maar de kerk weet in welke voorwaar den zij ze mag toepassen. Volgen wij ze na. zij eischt van de schuldigen de belijdenis zij ner fout, het berouw, de belofte niet meer te herbeginnen. Weerstanders, rechtzinnige menschen, kent U landverraders die berouw gevoelen over hun laf gedrag gedurende de bezetting, die op hun geweten hebben den marteldood van duizende onzer kameraden. Kent U Kollaborateurs die beschaamd zijn en knaging hebben over de millioenen gewonnen met den vijand Is het niet droevig te bestatigen, dien slo gan van VERGETEN en VERGEVEN» en dit in naam der Christene leering, en dit ten voordeele van vuige collaborateurs en landverraders die paraat staan om hun vuil werk te herbeginnen. Is het niet walgend te lezen, in het ma nifest van de C. V. P. dat het O. F. met Demany aan het hoofd, een staatsgreep be raamde, dien bloedigen Novemberdag dat er op ongewapende Weerstanders gevuurd werd, door de gendarmen van landverra der (majoor) Van Coppenolle. Te beweren dat onze wapens niet inge leverd zijn, terwijl er bij de zwarten nog zooveel verborgen zijn, is eens te meer een der laagheden van de C. V. P. Huichelaars 1 wij kennen Uw taktiek van voor jaren en jaren. De gemeente-verkie zingen naderen. Uw leuze is: Liegt! en blijft liegen, er zal toch iets van overblijven. De weerstand is een macht die men zoekt te verbrijzelen met alle middelen, maar: de weerstand neemt den handschoen op, DE NIEUWE KLOPPER.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2