5e Kolonnewerk van de C* V. P* 3 MIJLBEEK. Over Advokaten en nog wat. Aan onze Abonnenten Uit de bakermat der verraders of de Weerstand Golflengte 0,32 - LEDE. Dirk Martens roskamt Twee kloosterbroeders, Pater Egfriedus en Pater Florentinus smokkelden berich ten en brieven binnen in het interneerings- kamp ran incivieken te Beverloo. en wer den onlangs aangehouden. De Korrespondentie der incivieken (er zijn er 4000) bestaat niet alleen uit brieven en postkaarten, maar ook uit express-brie- ven en telegrams. Het Brusselsch blad "La Dernière Heure,, is nadere bijzonderheden omtrent deze zaak op het spoor gekomen, waaruit blijkt dat het doel is "met de aanstaande Ge meenteverkiezingen stemmen te ronselen van familieleden van incivieken voor de C. V. P.„ GEESTELIJKEN ALS BRIEVENSMOKKELAARS "Aanvankelijk was er voor het inter- neeringskamp één enkele aalmoezenier, die op zekeren dag betrapt werd, toen hij brieven binnensmokkelde voor incivieken. Streng berispt door den heer Luyckx directeur van het centrum, beloofde hij zich daarvan verder te onthouden. Hij klaagde echter over teveel werk en vroeg twee helpers, 'de kapucijnerpaters Joseph Bertels (pater Florentinus) en Hubert Bleuckx (pater Egfriedus). "De keuze van den tweeden is verdacht daar de broer van Bleuckx, [bekend V. N. V.er, die zonder ooit soldaat te zijn ge weest, luitenant was in de gendarmerie van Van Coppenolle, in het centrum ge ïnterneerd was. Het is het adres van pateF Egfriedus dat in den geopenden brief gevonden werd. Deze pater werd echter reeds sedert lang verdacht, daar veel menschen zijn geheimzinnig gedoe bemerkt hadden. Hij nam zijn maaltijden dicht bij het postkantoor. Hij ging echter zijn klandes- tiene brieven posten in het station, om aldus minder opgemerkt te worden. Pater Egfriedus werd verleden week, Donderdag aangehouden.,, VERKIEZINGSPOP AGANDA Een onderzoek werd ingesteld en men stelde vast dat pater Egfriedus als eenige belooning voor zijn diensten aan de inci vieken vroeg, hun families aan te zetten voor de C, V. P. te stemmen. Sommige incivieken verklaarden ech ter "Het is niet pater Egfriedus die ons dat gevraagd heeft, maar den andere.,, En zoo werd Zaterdag avond ook pater Florentinus aangehouden. De Veiligheid van den Staat heeft thans talrijke onderschepte brieven aan den krijgsauditeur overgemaakt. In al die brieven wordt er propaganda gemaakt voor de C. V. P. In een post scriptum staat er "Verzeker de overwin ning van de C. V. P. het is onze eenige hoop Een gehoorzame echtgenoote ant woordt "Zeg aan den pater dat wij allen voor de C. V. P. zullen stemmen, maar zeg hem dat hij zijn best doet om vlug een vermindering van straf te verkrijgen.,, Aldus "La Dernière Heure,,. Deze ont hullingen werpen een helder licht op de bedrijvigheid achter de schermen van de C. V. P., alsmede op de rol die de geeste lijkheid in deze activiteit speelt. Hetzelfde gebeurt in alle dorpen en steden van VlaanderenStemmen van incivieken en hun familieleden ronselen met behulp van beloften van amnestie, gekoppeld aan den naam van Leopold III en Kardinaal Van Roey. KOMMENTAAR Te vergeefs alle C. V. P. bladen gelezen en herlezen, en natuurlijk zwijgen ze als een graf, en als het O. F. zulks sedert lan gen tijd bekend maakte dat de partij der incivieken de C. V. P. is, werd ons gezegd, blijf er af, het O. F. doet aan politiek. Ja, we doen aan democratische politiek, geen partijpolitiek, tegen het fascisme, en haar beschermers, de C. V. P. U. C. Wanneer men regelmatig de verslagen van onze Krijgsraden in de bladen leest of een der zittingen bijwoont, komt men tot de overtuiging dat vele van onze advoka ten in hun ziekte van voor Mei 1945 her vallen. Met den terugkeer van onze politieke gevangenen uit de Duitsche bagnos, had den wij gehoopt dat zij hun pleidooien zou den matigen, helaas, alles is reeds vergeten. Volgens de Belgische wetten heeft ieder betichte het recht een verdediger aan te stellen, Doet hij dit niet, dan wordt er van ambtswege een verdediger voor hem aan geduid. Enkele advokaten doen dit met takt en zonder iemand te kwetsen, anderen daarentegen maken er een soort tooneel- stuk van, waarvan zij de bijzonderste rol vervullen. Moeste'n de leden van de Krijgsraden al gelooven wat die Heeren vertellen, dan zou het er lief uitzien in Belgie. Sommigen ontpoppen zich als echte specialisten in hun vak en gaan prat op hun behaalde resul taten. Ze aarzelen niet hun klanten voor te stellen als echte martelaars. Ze zijn zieke lijk, half en zelf geheel zinneloos, ze zijn goed van inborst, hebben niemand kwaad gedaan en zeker en vast nooit een wapen gedragen. Ze zijn ingelijfd geworden te gen hun wil, waren ordonnans, kookten soep, vaagden den koer, kuischten de W C. en stonden zelfs de wacht met een stok. De collaborateurs hebben minder geld verdiend dan voor den oorlog, hun win sten hebben ze verdeeld onder hun werk volk, hebben liefdadigheidswerken ge steund en parachutisten verdoken gehou den. Kortom onze incivieken worden gewas- schen met een speciale zeep, die verbetert van kwaliteit naar gelang de finantieele thermometer hooger klimt. De volksmond beweert dat de collabo ratie en de verklikking het meeste opbren gen. Maar waar halen de zwarten het geld om die hooge kosten te betalen? Gebrui ken zij hun eigen bezit of bestaat er een zwarte kas Wij gelooven het laatste. De verdediging mag ook getuigen ten onlaste dagvaardendat zij daarvan ge bruik maken is hun recht, maar dat ze zich dan bepalen met vrije burgers op te roepen en niet opgesloten incivieken, die zelf hun straf zitten af te wachten, Zulke feiten deden zich hier onlangs voorop de zittingen van de lokale Krijgs raad, waar nog niet veroordeelde incivie ken, voor de te veroordeelen betichten kwamen ten beste spreken Heeren Advokaten, in naam van onze gesneuvelde Weerstanders en onze dood gemartelde politieke gevangenen, vragen wij U een meer taktvol optreden bij de Krijgsraden. SPECTATOR. Indien U ons blad onregelmatig ont vangt, gelieve ons onmiddellijk hiervan in kennis testellen. Hoe rap is er geen kaartje geschreven aan het adres van onzen ver antwoordelijken uitgever, Groote Markt, 15, Aalst. Woonstveranderingen dienen zonder verwijl bekend gemaakt te worden. De vrienden kan den Weerstand klop pen er duchtig op los. er werd voor de eerste maal gespeeld in eigen midden. Een weide werd bereidwillig ter beschikking gesteld van de nieuwe ploeg. Vlug werden de krijtlijnen aangebracht, doelstaken ge plaatst en het plein was klaar. De mannen van Moorsel kwamen met den vasten wil weerwraak te nemen voor de geleden nederlaag van voor 14 dagen. De lokaalhouder der ploeg, onze Weer standsmakker Petrus Dumoulin, deed zijn best om het de mannen zoo comfortabel mogelijk te maken: ontkleediag, kopjes koffie, enzoomeer, de Pie haalt eer van zijn werk. Van den Match gesproken, het ploegje speelde om te winnen, en den uitslag was een 4-2 overwinning voor de Weerstands- vrienden MIJLBEEK. De mannen van Moorsel waren er wer kelijk het hart van in, vooral dat ze in hun streek van de eene overwinning naar de andere wandelen, en tweemaal te reke van onze nieuwbakken ploeg op hunnen kop kregen. De vooruetzichten van de ploegeerst nog een paar proefwedstrijden tegen Erem- bodegem, en de Volksjeugd en dan zul len we verder zien, zeggen de mannen van de Langestraat en omgeving. Er zal in de toekomst voor gezorgd wor den dat de match op voorhand zal bekend gemaakt worden, om de Weerstanders, vrienden van den Weerstand en Sympati- santen gelegenheid te geven hun sportieve kameraden te komen aanmoedigen, en iets in de bus te schuiven voor aankoop van materiaal, is 't dat wat U wilde zeggen ALIDOOR? Vele lezers zullen zich al afgevraagd hebben, wat beteekent golflengte 032 en om niet te verwarren, wil Tito U er van op de hoogte stellen. Dit was het korps- nummer der Partisanen. waar de Nazi's niet met gedaan kregen, niettegenstaande honderden van hen om het leven zijn ge bracht. Maar de makkers van deze helden hebben den strijd op het Grosse Reich voortgezet, tot het in plaats van Duitsch- land, Gruisland werd. Dit mocht het ook te Lede geweest zijn, want geen enkel dorp in Belg.è heeft meer nazi-knechten geteld dan te Lede, van alle slag verraders zaten er, die het de Patri otten zoo bont maakten, dat er verschil lende onderdoken voor 2 of 3 jaar, dank zij den Weerstand en de solidariteit van de Belgen, hebben deze jongens het kunnen uithouden tot met de bevrijding. Wij hebben niet alleen P. A. maar ook O. F.ers en A. B ers in ons dorp gekend die onversaagd den strijd hebben gevoerd voor de vrijheid van Land en Volk, gezien alle gevaar die ze trotseerden. Maar wat knaagt er in de borst der weerstanders Dat ze aanzien worden als Bolchevisten, hetgeen nochtans niets met Weerstand te zien heeft. Het ordewoord was strijden tegen den overweldiger. Hitier Duitschland. Én dat schijnt in Lede niet aangenomen te zijn. Wie weet het nog wanneer de vlag van het A. B. is gewijd, waartoe ook de vlag van het O. F. tegenwoordig was. Welke kaakslag moesten we daar niet in ontvangst nemen. Onze vlag, waar zoovele onzer beste zonen zijn onder gesneuveld, werd zoo maar eenvoudig in de kerk verboden met de woorden het is een politieke vlag en dat mag niet zijn, buiten. Wat er dan omging in alle Weerstands harten is niet te beschrijven. O. F.ers als A. B. ers en Oud Strijders verlieten de kerk met de grootste verontwaardiging en buiten was het woord van ieder, dat er moest solidair gehandeld worden. Hebben ze ons tijdens de bezetting ooit gevraagd wat onze politieke overtuiging was Neen, nooit is daar een woord over gerept, voor ons telde alleen den Bezetter en zijn handlangers vernietigen, wat ge beurd is tot groot spijt van de Reactie. Zoo willen de C. V. P. Heertjes, die alleen maar hun cofferfort zien. den O. F.- er doen doorgaan als goddeloos, nochtans eerbiedigen wij als O, F.-er de godsdien stige overtuiging, omdat Godsdienst een gewetensvrijheid is. Tot daar. TITO. Het is voorbij, de leiders van het zalig makend Fascisme, hebben hun laatste woord gesproken met den kop door een sterke strop. Zij die zoovele miljoenen menschen deder. fusiljeeren. verbranden, ophangen en verhongeren, kregen einde lijk ook beurt. De C. V. P, bladen schre ven in blokletters dat zij (Von Ribbentrop en Cie) een schandelijken dood gestorven zijn. Hoe jammer toch voor de neue orde zeitungs van de C. V. P., anders kon men hier meetings organiseeren met die helaas te vroeg gestorven kultuurmenschen. Er blijft nog een kans om propaganda te maken, dat is met Franz Von Papen, Schacht, Fritscbe, en ei... zoo na was dat ook bijna verbrod, de bedoeling was slechts dien Russischen Rechter te doen dood val len van koleire. Waarom moest die kerel protesteeren tegen die vrijspraak. Al die brave lui die jzich jaren en jaren hebben afgesloofd om het zaligmakend fascisme te doen begrijpen en om een betere wereld te scheppen. Als de Patriotten opwerpen dat die schoften millioenen menschen vermoord hebben, moeten zij met een weinig kennis van zaken bestatigen, dat zulks in het pro gramma stond van de mannen met den buikriem "Gott mit uns„. Hermann Goering, de groote dikke Her man, die 17 kgr. madoillekens droeg, wist heel behendig de koord te ontsnappen, Herman was den laatsten tijd geweldig vermagerd. Men beweerde dat Frau Emma haren soutien aan hem vaagde, en met Amerikaansche officieren prachtige feesten hield, maar de werkelijkheid was de schrik voor de dood, die Herman zooveel vet deed verliezen, dat zijn achterkwartieren maar een armzalig figuur meer sloegen Hoe Herman dat klein tubeken vergif bemach tigde, is voor de wereld een raadsel. Juist zooals het voor alle Aalstenaars een raadsel is, waarom er te Gent geen proces plaats grijpt van de Werbestelle en Ar- beitsambt van Aalst. Er zijn hier honderden schurkenstreken gebeurd, en op vele andere plaatsen in het land hebben dergelijke processen wel plaats gehad. Wat niet op andere plaatsen gebeurde, was welhetuitplakken afzonder lijk van een Antiek en Cie, die den dood straf met den kogel op papier kregen, en nu nog steeds goed eten en drinken. Honderden Aalstenaars werden verklikt aan de Duitsers overgeleverd. In het Ar- beitsambt zaten kerels die paspoorts in hielden en aan de Werbestelle gaven, zoo doende het werkvolk verplichtend naar Germania te gaan. Waarom worden die kerels niet gezamenlijk gevonnisd te Gent. Iedere Aalstenaar vraagt Waarom?In den Krieg waren die kerels uit het Arbeitsambt en Werbestelle één in hun misdaden. Gansch Aalst wacht met ongeduld op dat proces, Het woord is aan den Heer Krijgs auditeur te Gent. DIRK MARTENS HOFSTADE Verplichte Algemeene Vergadering op Donderdag 31 October, om 7 uur, bij Gilbert Pappaert. Verplicht voor alle O. F. ers. Niet verplicht, doch zeer gewenscht voor alle lezers van dit blad die de zaak Langlet genegen zijn. Dagorde Bloemenhulde FELIX LANGLET.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3