3 GEWEST AALST. Aan alle O.F.ers en P. M.ers en Vrienden van den Weerstand. U wordt opgeroepen om de bloe menhulde bij te wonen die ieder jaar plaats grijpt op het grat van onzen overleden makker FELIX LANGLET Deze plechtigheid zal plaats heb ben Op 1 November, 's namiddags, omstreeks 5 uur. Alle oprechte Patriotten, Weer- standers en Vrienden van den Weer stand, moeten het zich tot een plicht rekenen tegenwoordig te zijn. Namens het Bestuur Walgraef, Van Renterghem, Pieters. Dirk Martens roskamt SPELDE PRIKJES Nieuws uit Viane Moerbeke. Steenhuize - Wijnhuize. Weerstandsgolflengte 0,32, Lede MOERBEKE-bij-Geeraardsbergen Aan den Heer Lilar, Minister van Justitie. PROGRAMMA 16 ure. Vergadering in het lokaal, bij Gilbert Pappaert, Blekte, Hofstade. 16,30 u. stipt. Optocht naar het kerkhof. 17 ure. Bloemenhulde en gelegenheidsrede uit te spreken door den heer Pieters Georges. Gansch het Aalstersche Verband van den Weerstand (met vlaggen) neemt deel aan de Plechtigheid. De Comedie gaat verder, om de week leest men Jef de spons, Vlaamsche Wach ter, 4 jaar gevang. Tist Haerekens, V.N.V. en Vlag, 2 jaar, enz. Tevergeefs zoekt men achter Collaborateurs, geen spoor er van te vinden, vooral niet wat Oost-Vlaanderen betreft, en zeker niet Aalst. Naar wel ingerichte kringen zou de zaak van Polle Von Schijt geklasseerd zijn, he- wel verdomme, dat ware een ongehoord schandaal, één uit de vele. Het Collaboratiewerk van René Piron, Van Mulders, Jef D'Haen en andere, ko men maar niet voor op het krijgsgerecht, wat is de reden Verraders en kerels zooals een De Bra- banter, Edgard De Cock, Jozef Borms (Scheft), Robert Borms, Pie Kees, Pier Bombeeck (coiffeur), Bric Nichels en an dere schoften loopen in vrijheid, er bestaat wel een dossier, en de zaken zijn nog niet geklasseerd, maar ze loopen vrij, dat is eenmaal zeker. Wij gaan nog verder nu, er zijn er dui zenden en nog eens duizenden die zeker én vast overtuigd zijn, dat die kerels dienen zwaar gestraft te worden, maar boven de ze schurkenstreken staan nog andere groo- tere misdadigers, de Nazipers in den oorlog "Le Nouveau Journal die trachtte de ge dachte te vergiftigen van ons volk om den vijand te steunen en mede te werken. Herr Poulet, hoofdopsteller van dit ver kocht blad, verklaarde Maandag 1.1. voor den Krijgsraaddat den Koning zijn goed keuring werd toegezegd aan "Le Nouveau Journal" betreffende de instemming met de gevolgde Politiek. Deze goedkeuring die door tusschenkomst van Graaf Capelle, se cretaris van Leopold III werd overgemaakt bleef bestaan zoolang het blad is versche nen. Poulet heeft deze voortdurende goed keuring medegedeeld aan al de redacteurs Colin heeft me slechts gezegd, dat hij tweemaal den Koning zag Dit beteekent dat onze mannen Fraiteur. Raskin en Berthulot, die hun leven gaven om de verrader Colin neer te kogelen, een goede kennis van den Koning uit den weg geruimd hebben wegens hoogverraad. Zij gaven hun jong leven opdat België zou be vrijd worden, terwijl den verrader Colin bij Leopold ontvangen werd en zijn goedkeu ring hechtte aan de verraderspers, en waa rom niet, dat is toch niets volgens de C.V. P. het zijn maar fabriekwachters die mis daan hebben en moeten gestraft worden. Maar eerst de grooten zegt Dirk Martens. Collaborateur De Kimpe, de man die miljoentjes "verdiende" heeft opnieuw van hem doen spreken. Dit heerschap was lid van het comité dat de beenhouwers op hitste tot staking. Waarom was De Kimpe zoo moedig niet tijdens de Duitsche bezetting, toen hij al lerlei smeerlapperijen in doezen flapte voor ons volk, en de goede marchandise na tuurlijk den goeden weg opzond. Nicht, Herr De Kimpe? Dat heerschap vond er niets beters op dan met een breed gebaar te schreeuwen "Ik ben in dienst van den Heer Kronacker,, In geval dat zulks juist i», hopen wij dat zulks spoedig zal gedaan zijn en Herr De Kimpe een duchtigen schop voor zijn Ger- maansch achterwerk zal krijgen. Want toen men vanwege Herr De Kimpe een fabel achtige som aanbood om ham met rust te laten, was dit wel omdat hij zich schuldbe wust roeide. Hij werd echter wandelen ge zonden met zijn vuil geld. Een 7 tal weken geleden greep alweer een drama plaats, waarin de Gangster-Ge stapo Bric Nichels nog eens de hoofdrol speelde. Ditmaal gebeurde het niet te He- kelgem, maar wel te Assche, Gemeente plaats, in een groot Café, bij Marteken. De gangster kwam als gewoonlijk half bezopen binnenvallen en moest pistolets hebben. De vrouw antwoordde dat zij wel café hield, maar geen restaurant en, niet wetende wie zij voor haar had, kreeg hij een boterham. Dan bemerkte de gangster een Aalste- naar aan den toog en hij trok er op af. doch de Aalstenaar kende voorzeker Bric Nichels en deed alsof hij den pater niet zag. Deze greep een stoel en (in de bezetting had hij een revolver) sloeg er naast. Daarop daag de de Aalstenaar den gangster uit met hem buiten te gaan en daar te vechten. Pater Bric ging op het voorstel in, maar zal het zich voorzeker nog lang beklagen. Om kort te zijnmedelijdende zielen heb ben het bebloede bakkes van den gangster afgewasschen, zijn beide knieen staken door zijn broek. Spijtig genoeg is de ploert nog niet dood. Wij zouden graag dien Aalstenaar ken nen om ons meer inlichtingen te verstrek ken over die match, want het zou ons spij ten als we later zouden vernemen dat ons verslag onvolledig is. Veel wordt er gesproken over degenen die gevallen zijn voor het Vaderland. Maar wij, zonen dier helden, moeten vast stellen dat ons Gemeentebestuur hen ver geten is, niettegenstaande het ook voor die heeren was dat ze gestorven zijn. Beziet het monument der Oud-Strijders Het is niet meer mogelijk de namen te le zen iets wat men van ver zou moeten kunnen, opdat zij in de harten van eenieder zouden voortleven en tot voorbeeld strek ken in de toekomst. Ook heeft er eenigen tijd geleden op het bord gestaan dat al de namen der Helden die gevallen zijn in den Oorlog '40-45, in het monument zouden gebeiteld worden. Wij zijn al ver het heeft op het bord gestaan. Maar wanneer wordt het voor nemen ten uitvoer gebracht Hallo Gemeentebestuur Geen belof ten. want beloften maken schuld. Wij moeten daden zien. Zoodus, Heeren, het monument in orde brenger, is een plicht, die gij verschuldigd zijt aan degenen aan wien we onze vrij heid te danken hebben. Het woord is nu aan U, niet meer op het bord met krijt, maar om hun namen te beitelen in het Monument. TITO. De algemeene vergadering der P. M. te Viane mag als een volle kaakslag aan het reactionair nest aldaar beschouwd worden. Talrijk en eensgezind zooals tijdens de bezetting, zijn bijna alle Weerstanders oud soldaten der Patriotische Milities en het Belgisch Partisanenleger opgekomen, om in een geest van Solidariteit hun bewijs te leveren van vertrouwen aan hun leidingen de doeleinden van het O. F. Na een blakende openingsrede van onze vriend Leurs, verantwoordelijke voor Moerbeke ea Viane, waarop hij na een dankwoord aan allen, wees op de noodza kelijkheid van onderlinge verstandhouding buiten alle Partij-Politiek om, na gewezen te hebben op de tergende en laakbare hou ding van een handvol niets ontziende Poli tiekers als een Dero en O', het uitdagende optreden en de vrijlating van de bijzonder ste Collaborateurs en verraders van het Vaderland. Werd ook nog in het bijzonder gewezen op de vreemde en verdachte handelwijze van zekere gewezen leden, die zich eens Weerstander noemden, maar door hun doenwijze en omgang meeloopen met hen. die den Weerstand steeds hebben mis bruikt en van wien het geweten is dat ze deze hebben willen in den grond boren en het heden nog pogen te doen. Deze weinige afvallige manschappen die Kd Leurs als profiteurs en deserteurs be stempelde van den Weerstand, werden met eenparigheid van stemmen uit de rangen gebannen en van hun rechten als gewa pende verzetsman vervallen verklaard. Na het bespreken der dagorde en het verwijzen naar de plichten en de zelftucht van elk P. M. lid, werd het woord nog ge voerd door den Heer Vermeiren uit Ide- gem, Regionalen Verantwoordelijke voor Geeraardsbergen, die in bezielende woor den hulde bracht aan de afdeeling Viane Moerbeke, en zijn achting uitsprak voor den lokalen leider, die om zijn kordaat en durvend optreden aldaar, het mikpunt is geworden van de Politiek der reactie en al dezen die zich op Vaderlandsch gebied iets te verwijten hebben. Na de uiteenzetting der feiten over de scheuring in de schoot van het R. C. Gee raardsbergen, en de onverklaarbare hou ding van zekere leidende figuren aldaar, werd deze vergadering in een midden van broederlijkheid en vertrouwen onder eec machtig en geestdriftig applaus geheven. Voorwaar een doorn in het oog van het Fascistengebroed van Viane en al dezen die den Weerstand hebben beklad en be lasterd. Bravo Viane-Moerbeke, doe zoo voort. Bij het ter pers gaan vernemen wij nog dat Victor Felix, uit zijn ambt ontslagen Burgemeester van Moerbeke. door Konin gin Wilhelmina van Holland vereerd werd mer een onderscheiding voor hulp aan de geëvacueerde Nederlandsche bevolking. Wij weten niet waarom deze onderschei ding, tenware het zou zijn voor bewezen diensten, dit terwijl Mr Felix in een inter- neeringskamp zije zonden zou hebben na gedacht wij gelaoven ook niet dat hij zou zwarte lijsten van Nederlandse gijzelaars aan den bezetter hebben overgemaakt zoo als hij deed met eigen landgenooten, daar voor was het te laat, de Feïdgendarmerie te Geeraardsbergen had zijn matten reeds opgerold. Is het waar dat den geschorsten Burge meester van tijdens de bezetting in zijn rechten hersteld is, en belooft heeft zijnen steun te verleenen aan de C. V. P. voor de aanstaande Gemeenteverkiezingen. Is het waar dat een liberaal propagan dist van Geeraadsbergen, kandidaat bij de laatste wetgevende verkiezingen, daar aan meegewerkt heeft.Daar komen we wellicht eens op terug. De maskers moeten af. Een Weerstander die niet vergeet, Wij hebben onlangs in het O. F. - F. I, vermeld de zonderlinge handelwijze van den Burgemeester dezer Gemeente, die tot tweemaal toe den Gemeenteraad bijeen riep, telkens afwezig was en de raadsleden onverrichter zake moesten terugkeeren.dat hij den tweeden keer na het vertrek der raadsleden in dronken toestand het Ge meentehuis (ook drankhuis) binnenkwam endaarden Verantwoordelijken van het O. F beleedigde, die desaan gaande klacht indiende, dat een onderzoek, bevolen door den Heer Gouverneur, tot heden geen uit slag opgeleverd had. Omdat wij het gedrag van dien Burge meester gelaakt hebben, zijn wij, volgens hetgeen teSteenhuyze rondgestrooid werd, het is immers bijna Gemeenteverkiezing, kommunist Nëen, wij zijn heel eenvoudig Weerstan der en hebben de verdediging op ons ge nomen van een kameraad. Dat men zich te Steenhuize en elders goed in het geheugen prente dat het O,F. - F.I. geen politiek or gaan is. maar wel dit van den Weerstand der Denderstreek. In onze rangen ii er geen Politiek be moeid, wij hebben onder onze leden ook C.V.P ers die met ons strijden. Maar wij zien ons verplicht de handelwijze te laken van zekere leiders van de C. V. P. die de zwarten kost wat kost willen wit wasschen en de Weerstand doen doorgaan als terro risten en omdat wij, niettegenstaande val- sche aantuigingen en bedreigingen, onze taak doordrijven, 't is te zeggen: zuivering. De Nieuwe Klopper. Het is heel zonderling dat het Krijgsge recht van Gent tot heden geen tijd gevon den heeft om over te gaan tot de veroor deeling vanAdhemar Capiau, Hoofdonder wijzer te Schendelbeke. Hij was Gewest leider V N.V., propagandist en meeting gever voor het Oostfront, richtte feesten in voor de in verlof zijnde strijders. Slachtoffers van dien laffen landverra der boeten hunne verdiende straf in het ge vang. maar hij, de ware schuldige, den op hitser der jeugd, loopt op vrije voeten. Het Gemeentebestuur van Idegem heeft hulponderwijzer Gerard De Backer ge schorst als V N, V er en Nazi-propagan dist Leutenant van Capiau, tot heden toe ook nog geen veroordeeling, het tactiek der reactie is klaar en duidelijkdie zaak uitstellen tot na de Gemeenteverkiezingen, met de hoop dat de C. V. P. de meerderheid zal bemachtigen en dan een onderwijzer be noemen die geen officieel diploma bezit, nochtans heeft het Ministerie verwittigd geweest. In het begin van den zomer hebben een tiental personen uit Idegem, onder andere de Politieke Gevangene Jules De Paepe. naar Gent geweest voor het onderzoek ten laste van den beruchten Gemeenteontvan ger Leopold De Cremer. tot heden geen nieuws wanneer het proces voorkomt. Het gerucht verspreidt zich als zou den extra-propagandist der nieuwe orde, den fameuzen "Champetter" Jozef De Cremer, buiten vervolging gesteld zijn 1 Van de vervolging tegen Albert De Cre mer. die in zwarten tenu pronkte, zooge zegd om tabak te smokkelen, hoort men ook niets meer. maar indien hij waarlijk tabak smokkelde, hebben de accijnsen daar niets in te zien voor verdoken accijnsrech ten Is het dan te verwonderen dat de recht zinnige, Vaderlandslievende bevolking met verontwaardiging uitroeptWat blijft er over van die schoone beloften en bedrei gingen van de "Radio" van Londen, Is het dan te verwonderen dat men ons Democratische Ministerie van lamlendig heid beschuldigd? De C.V.P. is in de minderheid en oefent reeds haren dwang uit, wat zou het zijn, moest zij de meerderheid bemachtigen. De Nieuwe Klopper.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3