3 Uit Viane. Bericht aan de agenten S.R.A. De leden die nog geen vraag voor vergoeding aan de S. G. A. R. A. of aan den dienst voor oorlogsschade ingediend hebben, voor de voorwer pen afgenomen bij een huiszoeking ot bij de aanhouding, gedaan door den bezetter, zijn verzocht een bij zondere formulier te vragen aan he Federaal Komiteit van het Eenheids front van België, 82, Thomas V in cottestraat, te Brussel 3, voor de vorming van hun bundel. Uit het Geeraardsbergsche HOFSTADE SJALEKENSLIJST Golflengte 032 LEDE. ZSti Sinds wanneet hangt men bij wijze van Belgische driekleur een ouden rooden on derrok en een zwarten rok (geel viel er niet te bespeuren in het venster? Het ant woord kan men gratis bekomen in de Al- bert Lienartstraat Het schijnt dat de uit vinder van de nieuwigheid een tweekleu rige driekleur van oude rokken) een brevet genomen heeft. Danscursussen, door professor Strop- broek. SpecialiteitDe beroemde Sjale- kensdans, Matige prijzen; 1 Fr. Schade vergoeding per les. ONGELOOFLIJKE DINGEN. 1De Heer Sjalen Stropbroek, gewezen Richter, heeft gratis gepleit, 2. Mengsken Koolmees - Sarbon Van der Deken lijdt koude. 3. Pater Bric Nichels is geen ploert. 4 Meester Karton Van Hengstegem weigert voor zwarten te pleiten. 5. O'Gust Kakkestoel den Broebelaar zal Burgemeester van Aalst worden hoe wel hij er niet op rekent). 6. Ghislaintje den oorlogs-Vee-en-Veër weet niet wat men wil zeggen als men van een koordje met een koetje eraan spreekt. 7 Ghilaintje uit den Yzer heeft nooit uitstaans gehad met de Kommandantur en de Feldgendarmen. SING ZOEKT EEN MASKER. Op een middag van een van die koude winterdagen van ve> leden week. als wan neer eenieder zijn kraag tot over zijn ooren trok, om zich maar eenigzins tegen die koude noorderwind te beschutten, kwam ik onze vriend Sing tegen, dampend als een kokende ketel zeepzop kletsnat, met opge rolde mouwen, en in zijn hand een bran dende fakkel, die hij zeker bij de laatste processie per abuis of niet, verzuimd had terug te geven, Misschien had hij hier en daar wel wat gezopen, maar erg bedronken leek hij niet. Hij liep rechts en links en dan weer links en dan weer rechts, wroetend en zoekend in alle]vuil en drek van de straat, almaar- door nauw hoorbare ichietgebedekens prevelend. Meenende dat onze beste Sing-Sing nu totaal van streek was geworden, daar bet geweten is dat verscheidene Politieke per sonen van Viane reeds inspuitingen heb ben gekregen tegen vliegenden waanzin en kwade zotternij, beproefde ik het op le vensgevaar af, hem te vragen wat hem scheelde En toen als een lamme goedzak vertelde me die door en door braven Sing van zijn huidig Jobsleven. Hadde 't geweest in den tijd van vader Jeremias, hij hadde zeker ook aan de muren van Jerusalem staan wee klagen. Want wee hem den ongelukkigen, hij zoekt een masker, laat zeggen een nieuw masker voorden hoofdbendeleider Richard de GRROOTE man van de grroote DE VLAG. Pas maar op.en hier begon Sing akelige apengezichten te trekken als van een kater die moet jongeren, hij zocht, naar zijn ge brul te hooren, een nieuw masker om het ontmaskerde schijnheilig gezicht van den reddeloos verloren Burgemeester terug in de frisco te trekken Verschrikkelijk Jeremiastte Sing aldoor, nochtans met de genade van Mr de Pastoor werd onze kadee aangenomen als troetelkind van de C. V. P. waar ze bij alle geluk nog gebro ken potten en geschonden pannen opne men, en werd hij er beloofd een nieuwe zuigflesch te krijgen, die wat melk en ook wat stemmekes zou geven. Maar bij alle duivels, 't was een leege flesch ]die ze hem hebben opgesolferd, en die begot noch melk noch water gafTot zelfs daar wordt hij in het geniep bedrogen. Komt nog daarbij dat deserteeren van onze beste voormannen uit ons strijdba- taljon. die liever capituleerden dan als held te sterven op het veld van oneer en schan de En dat allemaal die gevlamde schuld van die afgescheurde kattekoppen en die leelijke Bolchevisten en die mannen van het O. F. Kolosaalkolosaal, tot zelfs dat atoom strooibriefkens-offensief tegen dezen ver- wenschten chef is ook mislukt en dreigt.nu nog een staartje te krijgen met een aardi- gen reuk Wat ne mensch nu toch beleven kan. Maar onze Rik Vanderoken vind toch nog iets, verzekerde Sing, want in het kabinet van den nieuwen en modernen gestapo wordt ijverig gewerkt, of al moest hij al zijn tegenstrevers in den ban van de H. Kerk laten slaan, een nieuw masker vinden we toch, al was t een geplaasterd of geverfd Of het maar goed zal zijn, weten we niet maar we houden Sing aan onze lijn en zul len dit drama van den waanzin vervolgen. Uit den broekzak van Pier Katoen die ook wil meedoen SECTIE EENHEIDSFRONT van BELGIE ALLERHEILIGEN. Overal in steden en dorpen heeft men onze duurbare dooden herdacht, onze Va- derlandsche kringen, de vlaggen met rouw floers omhuld, hebben zich naar de eeuwi ge rustplaatsen begeven, en bloemen neer gelegd op de graven en aan de monumen ten en gedenkplaten onzer gesneuvelde helden van 1914-1918 en 1940-1945. HelaasBelgië telt 40.000 verdwenenen, 40.000 Vermoorden, Verbranden, Ver krachten ergens in Moffenland, slachtof fers van Hitier en zijn bende en de vuige landverraders. De families dier martelaren hebben den troost niet eenige nederige bloemen te leggen op hun graf, en wij, weerstanders, kunnen aan die helden, ge storven opdat België leve, geen openbare hulde brengen, maar in onze harten leven ze eeuwig, wij vergeten ze niet. Eens te meer op 1 November hebben wij onzen plechtigen eed herdacht hen te wreken en te strijden opdat hunne ver klikkers zouden voorbeeldig gestraft wor den. Omdat wij dien eed getrouw blijven zijn wij terroristen, omdat wij niet akkoord zijn met de mandatarissen der C. V. P. die alles in het werk stellen om de landverra ders en Collaborateurs wit te wasschen, beschuldigd men ons een Politiek doelein de te vervolgen. Wij zijn het volkomen eens met de Weerstanders, PolitiekeGevangenen. Oud- Strijders en Patriotten van Leuven die na een welgeslaagde Meeting, krachtdadig protest aanteekenen tegen de traagheid van de diensten van het Ministerie van Jus titie, wegens het onderzoeken der inge diende smeekschriften der terdoodveroor- deelden, het niet aannemelijk is dat ban dieten der gestapos, sedert 10 maanden ter dood veroordeeld om patriotten aange houden te hebban en naar Duitschland gestuurd waar zij den marteldood onder gingen, nog altijd niet terechtgesteld zijn. Klagen de schandalige houding aan van dezen die voetstappen doen en hunnen invloed gebruiken om het uur der terecht stelling te verlengen en ze zoo mogelijk te redden. De Nieuwe Klopper. PRACHTIG Nogmaals heeft het Langlet-Fonds van zich doen spreken. Zooals telkenjare zou er op 1 November een bloemenhulde wor den gehouden aan de laatste rustplaats van hun overleden makker. Van vroeg in den namiddag wemelde het reeds van deelnemers in het lokaal. Rond 3,30 u. werden de vertegenwoor digers van het "Aalstersch Verbond van den Weerstand,, in het lokaal ontvangen. Rond 3 3/4 ure zette de stoet zich in be weging. Met 4 trommelaars vaorop, ge volgd door de 5 vlaggen en een massa leden van het Verbond. Daarna volgde de vlag "Felix Langlet» van Hofstade, van prachtbloemen voorzien; Het Felix Langlet-Fonds had voor een puike verrassing gezorgd. Een groote V door schoone bloemen gevormd en bevattende het portret van onze Felix, met de hand geteekend Zoo begaven we ons naar het monument, waar een prachtige rede werd uitgesproken na mens het Verbond, door den H.Walgraef Dominique, Daarna was het de beurt aan den plaatselijken Verantwoordelijken van het O, F. den H. Pieters Georges. Menig traan werd gestort bij het afle zen zijner prachtige rede. Honderden men schen hebben dien dag met het "Langlet- Fonds,, meegeleefd. Zij danken dan ook al dezen die er hebben toe bijgedragen om deze bloemenhulde te doen slagen. Zij danken in het bijzonder de Bestuursleden en leden van het Verbond van den Aal- sterschen Weerstand die zoo talrijk waren opgekomen. Ook danken zij al de milde gevers die er hun steentje hebben bijgebracht en zeg gen tot Toekomend jaar. EENE AANVRAAG Na meer dan twee jaar bevrijding, twee jaar welke werden toegestaan aan het Gemeentebestuur, om op eigen initiatief, een straatnaam te verleenen aan onze af gestorven helden, zijn we tot de ervaring gekomen dat ons gansche Gemeentebe stuur er nog niet eens heeft aan gedacht, onzen plaatselijken Weerstandsheld met eene straat te gedenken. Veronderstellende dat dit nu lang ge noeg heeft geduurd en we op dit initiatief van ons Gemeentebestuur zouden moeten wachten tot in der eeuwigheid, zoo stelde den H Pieters voor, op de vergadering van het Langlet-Fonds eene regelmatige aanvraag te doen naar het Gemeentebe stuur over den H. Robbrecht, gemeente raadslid en lid van het Fonds. Deze vraag werd dan ook behandeld in de raadszitting van Maandag 4 November. En wonder boven wonder (de verkiezingen zijn nabij) is het in "princiepe toegestaan door den ganschen Gemeenteraad. Hofstadenaren (essen), onthoudt het goed "Het geven van een straatnaam in de kom der Gemeente, is in principe aangenomen. Dus er komt eene Felix Langlet-straat. Maar de wonderen op ons Gemeente huis zijn niet uit de lucht en er is dan ook EEN TWEEDE WONDER GEBEURD Na de aanvraag van het Langlet-Fonds is er daar een zekeren Heer WAKKER geschoten, een voorzitter van een bond van oud-strijders, en dan nog wel van de V.O. S. (in principe veroordeeld) denzelf den die den dag der bevrijding ons allen is komen tarten met een omgang te willen doen met bovengenoemde bondsvlag, den zelfden wier dochter, na eene ellenlange verkeering te hebben gekend met een geüniformeerde Belg in Duitsche kleeren, in het Gemeentehuis is binnengeloodsd als bediende, dienzelfden persoon, gekend onder de namen Jef Plafond of Jef de Verver, wordt ook soms genoemd Jozef Van Caeckenberghe, vond het gepast,mijn beste lezer, om tusschen te komen tot het bekomen eener straat voor de slachtoffers van den oorlog (houd U vast) 1914 1918 30 lange jaren zijn voorbij en nog had dien Voorzitter er 'niet aan gedacht eene aanvraag te doen voor zijne slachtoffers. Vandaag doet het Felix Langlet-Fonds eene aanvraag voor zijn medelid en nu ook denkt hij er aan. Oud-Strijders 1914-1918. Wat denkt U daarvan Hebt U hem deze opdracht ge geven W. Ik veronderstel het niet. want ik, moest ik in Uw plaats zijn, dan zou ik mij scha men een voorzitter te hebben. die slechts om de 28 jaar eens aan me denkt. Neen, we zijn er niet tegen dat een straatnaam Uwe slachtoffers |wordt opge dragen, doch we zijn'er tegen, omdat dit vandaag. 28 jaar na den datum, een belet sel zou kunnen zijn om deze aanvraag op het achterplan te zien schuiven, en ik ver onderstel dat U dat ook niet wilt. Wij komen daarop terug. Een Langlet-Vriend, GREGOR. Ontvangen van A. S.. maandelijksche storting. Hartelijken dank. Fr. 1.000 Van een stoker en zijn machinist 10 Gift uit Vlierzele 20 Omdat we zoolang naar 20 Fr. moe ten wachten hebben, van een Heer uit Hofstade, v. het LangletFonds 20 Omdat foséken op den trommel van Boby gaat slaan 5 Maar omdat ze hem niet te veel zou kittelen, geeft HDOGFLME nog 10 Fr. bij 10 Den Hulpfeldgendarm Van Lierde Karei heeft beweerd te Mere nooit te zijn ge weest. Hier wil ik nog eens den stamnum- mer van het V.N.V. bekend maken omdat hij het goed in zijn ooren zou knoopen 35.884 is dit uw nummer niet, zoollikker der Duitsche Feldgendarmen. Gij hebt zeker ook nooit naar de kom- mandantuur geweest, schoft? Wilt ge dan eens uitleggen hoe het komt dat ge op 11- 6-44 100 Fr. premie krecgt van de Feld- gendarmerie, en op 24-6-44 nog eens 50 f. die men aan U, vuige Duitsche schurk, te weinig had uitbetaald, en dat bovenop die lijst, waar uw vuige verklikkersnaam staat, geschreven is: Fur Hulfsfeldgendarme, Res- taascahlingsliste, watbeteekend achterstal lige uitbetalingslijst aan hulpfeldgendarmen waar U als N°9 opstaat. Uw plaats is hier niet te Lede, maar wel in de gevangenis tot gansch de Nazi-reuk uit uw Germaansch gestel is verdwenen. Er zijn te veel die zeggen, ik heb niets misdaan, maar als ze uit hun rustoord te- rugkeeren, zijn ze er als de kippen bij om hun vroegere Nazi-Kultuurmenschen een bezoek te brengen, zooals het geval was met Van Lierde Karei, die Willockx Jozef een bezoek bracht, natuurlijk in den don ker, denkende aan ieders oog onttrokken te zijn, maar dat bestaat niet, daarvoor staat den Weerstand borg. Duitsche schurk. En nu, gemeene verrader, als wanneer U een Weerstander in soldatenpak tegen komt, moet het gedaan zijn een uitdagende houding aan te nemen in eerbied voor de zen die hun leven veil hadden voor de vrij heid van hun land en volk, ofwel zou d« Weerstand U dit wel eens kunnen leeren, Compris. En nu, Van Lierde, ik zit in verkort van Postzegels, en goed wetende dat gij daar vroeger goed aankwam, denk ik er in 'tkort wat te zien, maar ik zeg er U bij als dat zij moeten uit Sint Barbara College van Wet- teren komen waar gij ze vroeger P en verkocht aan de jongens, ook geen waar zeker, 't Is toch erg hé, dat Tito dat al weet, van waar komt dat toch. Het O. F. staat altijd ter beschikking en ieder krijgt zijn deel. TITO.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 3