Nieuwe Oplossing van het Vraagstuk voor de Verkeersignalisatie i V dhij Avondschemer. 94 ONS LAND IN WOORD EN BEELD De steeds vooruitgaande automobielindustrie behandeld. Het is eveneens mogelijk de vier i 1 _;:JIJz-l onn to ct OU PT\ zijden terzelfdertijd aan te steken. Twee roode lichtjes (I en I fig 3). waar op de namen Wet en Regent zijn ver meld, herhalen voor den agent de signalen welke hij heeft gegeven. Een automatische schakelaar welke zich in heeft op onze nationale wegen en speciaal de drukke straten van onze steden een hoe heelheid personen- en vrachtauto's geworpen, dat het vraagstuk voor de verkeersregeling ernstig onder het oog moet worden gezien. Op dit gebied hebben enkele groote steden, zoöals Parijs, Lon den, enz., reeds ver schillende systemen van elektrische en andere signalisatie toegepast welke goede resultaten hebben gegeven. Wordt deze si gnalisatie toegepast uit een economisch of uit een veilig heids oogpunt? Het is niet aan ons dit te beoordeelen.maar wat het ook zij, is het toegegeven, dat in Brussel het si gna lisatievraagstuk op een origineele manier is opgelost. Wij bedoelen hier de proeven welke Wetstraa^'en 'de 'ijuitenboulevards. den paal bevindt, veroorlooft dat bij het ope- La LAMPE PHILIPS, S. A. Beige, is belast nen en het sluiten van de doos van het scha- ii i_x. 1--ii1 Urm-» automatisch uit en W/MM'/- TZ7ZT777-7 5IGNALISATI0N ROUTIERE PHILIP5 NEON Om uit te leggen hoe de circulatie plaats grijpt, geven wij hieronder een voorbeeld geworden tot het in werking stellen van het systeem onder toezicht van de ingenieurs vam Openbare Werken. In het centrum en ook op de twee andere hoeken heeft men een verlicht paal (fig. 1) van ongeveer 4 meter hoogte geplaatst. Deze paal (fig. 1. 2 en 3) is van boven voorzien yi-uenc iamp --- - van een metalen kist. welke de apparaten als overbrengen op de neonbuizen transformateur, weerstanden, kabels, enz., be- 1 - J- - vat. welke benoodigd zijn voor de voeding van de verlichte teksten welke zich op de vier buitenzijden bevinden. Deze tekst is Halte van ongeveer 25 cm. hoogte gemaakt van Philips néonbuizen (fig. A, B, C). Boven op den paal bevindt zich een groene bol (fig 2 welke 's avonds brandt als de circulatie in alle richtingen vrij is. De middelste paal bevat een doos met schakel borden van aluminium (fig. 3) voorzien van schakelaars, welke snel in en uit gaan. Deze apparaten hebben de laatste perfecties en bieden enkel weerstand aan de zware diensten welke hun worden op gelegd. Twee -handvat ten (L en L') zijn de eenigste dingen welke de agent, die met de circulatie belast is. moet behandelen. De drie palen(fig.l) zijn te zamen verbon den, zoodat de neon buizen bevestigd op de zijden A.C. en B.D. zich op hetzelfde mo ment verlichten. De zijden AC. en B.D. worden door twee ver schillende handvatten keibord, de groene lamp aangestoken wordt. Bij het openen gaat tevens de stroom auto matisch over naar de neonbuizen. Als de agent dus des morgens het verkeer begint te regelen, doet hij door het openen van zijn doos de groene lamp uitgaan en tevens den stroom Fiv. 2. Laten wij L (fig. 3) het handvat noemen voor het sluiten van de Wetstraat en L die voor het sluiten van de buitenboulevards. Als de agent 's morgens den dienst begint, opent hij zijn doos van het schakelbord, doet dus automatisch de groene bol uitgaan en de stroom overgaan op de neonbuizen. Al naar de omstandigheden,zal hij de Wetstraat of de boulevards sluiten. Laten wij aannemen dat hij de Wetstraat sluit: hij verplaatst dus het handvat L. De wagens komende van de 'Cinquante- naire eenerzijds en van de stad ander zijds, zullen stop pen voor het ver lichte woord «Hal te» op den paal. Wil hij nu de rich ting veranderen, dan verplaatst hij het handvat L en sluit zoodoende de heele circulatie en laat dan aan de wagens welke zich tusschen de palen bevinden den tijd om over te steken; en verplaatst daarna het handvat L weder in zijn eerste positie. De Wetstraat is hiermede dus vrij en de boulevards zijn afge sloten. Wil hij de circulatie op de boulevards weder vrij geven, dan volgt hij weer dezelfde beweging, te weten algemeene afsluiting en daarna weder vrijgevinq van de boulevards. De behandeling is dus van een zeer groote eenvoudigheid en komt slechts op het initiatief van een enkelen agent neer. Het voordeel dat deze signalisatie heeft zijn speciaal de neonbuizen. Men weet namelijk dat deze sterk in het oog vallen zelfs bij daglicht. Ook des avonds en bij mist hebben de neon buizen een groot voordeel, daar ze veel beter doordringen dan welk ander licht ook. Het licht dat ze afgeven kan met geen enkele andere verlichting verward worden. Iets wat voor de signalisatie van- zeer groot belang moet wor den beschouwd. Op deze foto ziet men hoe door de politie de dienst gemakkelijk en in goede orde geregeld wordt. NEG N PHIUP5 FIG 3 Wanneer de zonne zinkt in t' Westen En d'avondschemer langzaam stijgt. Wandel ik zoo graag langsheen de vesten 'Ar Hoor dan de laatste avondbede Wen alles stil is, doodsch en zwijgt... Van struik en boom en vogellyn; 'k Voel dat mijn ziel dan baadt in vrede, En 'k voel het stil alleene-zijn. Dan voelt mijn hart een dieper voelen; Dan zweeft mijn geest naar zielgcnot; Dan zou mijn ziele willen joelen. En 'k sla mijn oogen op tiaar God Hasselt, Maart 1926. Lambert SWERTS.

Ons Land | 1926 | | pagina 14