GAESBEEK ONS LAND !N WOORD EN BEELD 183 Algemeen buitenzicht in het park genomen. Boven de ingangpoort een reusachtige Brabantsche leeuw. Rechts de Rooden Toren waarin beneden, de kamer van Egmont, en boven deze der laatste markiezin- Algemeen binnenzicht van op het binnenplein. Merkt hier op de sierlijke fontein. De waterputkuip staat tegen de gebouwen in den schaduwrijken hoek links naast de uitgangpoort die "zich juist achter de fontein bevindt. Op slechts een paar uren van Brussel, in de richting van Sint-Kwinten^-Lennick, verscholen in dichte bosschen, staat de oude burcht van Gaesbeek. Een der indrukwekkendste versterkte kasteelen van 't land Op 3 Mei 1923 overleei te Parijs de laatste kasteelvrouw van Gaesbeek. namelijk de Markiezin Arconati-Yisconti. In Augustus van 1922 had zij Gaesbeek met zijn uitge strekt park (42 hektaren) en zijn inboedel van schatten aan het land als hulde voor het dappere gedrag onzer soldaten tijdens den oorlog geschonken. Nu is Gaesbeek een Museum, toegankelijk voor iedereen op Zondag, Dinsdag en E onderdag. Te weinigen kennen deze eenige gelegen heid om kennis te maken met de macht en de pracht der middeleeuwsche grooten. In de XIIe eeuw opgetrokken heeft dit kasteel een belangrijke rol in de geschiedenis van het land vervuld. Verschillige malen werd het belegerd en tot in den grond vernield. Vlamingen, Brabanders. Spanjaarden en Hollan ders verwoesten het om de beurt, maar telkens ook herrees het uit zijne puinen op. 't Was op gestook van de kasteel vrouw van Gaesbeek dat in het land van Gaesbeek op het grondgebied van Viesenbeek, Everaert 't Serclaes in eene laffe hinderlaag werd gedood. Als wraakneming belegerden en vernielden de Brusseleers de burcht. In 1566 brandde een gedeelte van 't kasteel af. Lamoraal van Egmont, de toenmalige kasteel heer was pas met den heropbouw begonnen toen een onrechtvaardig doodvonnis hem aan de liefde van heel de bevolking onttrok De We A rconati-Visconti wilde het kasteel in heel zijne pracht en luister van weleer doen herleven. Van 1887 tot 1893 heeft zij grootsche werken, zoo binnen als buiten 't kasteel, doen uitvoeren. Onverpoosd is er afgebroken en heropgebouwd, maar niet steeds met inachtneming van 't geschiedkundige. Het merkwaardigste onder al het bezienswaardige is wel de "kamer met het groote glasraam" dit is de slaapkamer van den laatsten markies. De "Keizer Karei Torentrap". De "Ridderzaal" versierd met prachtige muurschilderingen; de "Bibliotheek", in deze zaal werkte de markiezin als zij te Gaesbeek vertoefde; de "Archief kamer In deze en volgende zalen bevinden zich 8 tapijt werken uit de XVII« eeuw, eenig prachtig. Verder, doeken van Van Dyck en andere groote meesters; de "kamer van Egmont". De slaapkamer der laatste markiezin, in den Rooden Toren waar men een doek van Dirk Bouts en prachtige vensterramen aantreft. De "Groote Galerij" is op zich zelf een echt muzeum; 't is eene opeenstapeling van kunstschatten waaronder eene schets van Rubens Felix Keymolen veldwachter te Gaesbeek. Op Zondag 4 Juli zal Gaesbeek in overleg met het nat. verb, der veldwachters op grootsche wijze zijn 50 jarig jubelfeest als veldwachter vieren. Zeer veel stukken in Fransche Renaissance. De "Wapen zaal bevat schoone wapenuitrustingen. De "Eetzaal" waarvan de wanden met groote tapijten zijn bekleed bevat een overvloed van beelden, oude voorwerpen in porselein, tin koper en potaarde, verder portretten, ook de "keuken" moet men bezichtigen, daaronder was vroeger het gevang. In het park, dat overheerlijke lanen levert met eiken, olmen en vooral beuken die door geen vier man kunnen omgord worden. De "Ste-Geertruiekapel" dagteekenend uit 1615; het Lustpaviljoen uit hetzelfde tijdvak, verder de woningen van den kapelaan en van den hovenier zijn eveneens te bewonderen. Daar Gaesbeek op eene hoogte gelegen is werd het kasteel van grachten omringd, echter liggen deze nu droog. Op het binnenplein bewondert men eene zeer schoone fontein en eene oude pompkuip. In de muren, zoo rechts als links van den ingang (op het binnenplein) zijn muurplaten met opschriften, meest allen groote gebeurtenissen herinnerend. Langs de koerzijde is veel moois verloren gegaan door de ongelukkige werken van 1887-1893; zuiver bewaard bleven slechts twee deelen namelijk datgene boven de groote poort en een onaange roerde brok rechts. Om de burcht een middeleeuwsch uit zicht te geven, verknoeide men het geschiedkundige. De oningewijde zal daar echter niets van bespeuren en zal zoowel binnen als buiten het kasteel in diepe bewondering staan voor het grootsche, het indrukwekkende dat hij voor zich heeft. Gaesbeek is te schoon, te heerlijk om langer den doodj slaap te slapen waarin de laatste eeuwen het hebben gedom peld. Ook de gemeente Gaesbeek moet worden bezocht, landelijke plek, vroeger gehucht van St-Kwintens-Lemick. is het een der mooiste dorpjes van 't payottenlanci In een volgend nummer geven wij wel meer over de eigen lijke gemeente, waar op 4de juli aanstaande groote feeste lijkheden zullen plaats hebben tot viering van het 50-jarig ambtsjubileum van de gemeenteveldwachter Felix Keymtlen. M. SEMPELS. De geschiedenis van Het Kasteel van Gaesbeek door J. F. Vinck is verkrijgbaar bij J. Vercruysse, drukker te St-Kwintens-Lennick. De egge en uitgangspoort fvan op het binnenplein genomen) deze geeft op de oude ophaalbrug. Dit gedeelte is nog oorspronkelijk (Renaissance) Links van de poort staat de waterputkuip. Bewonder het lichteffect. De oude waterkuip links van den uitgang. Deur naar achter ingang der wapenzaal (nu wachtkamer) zie in den muur opschriften, links van de deur een familiewapen met drie hoornen en de spreuk Tout temps. Daaronder Filjps van Hoorne Door mij wierdt Gaesbeek uit puin gehaelt. Dit deedt ik van 1436 tot 1488. Een beukenlaan in de 42 hectaren groote park.

Ons Land | 1926 | | pagina 7