ffr== a Liederauonden te Brussel a 53 KJ 555 GROOTSCH GOUWFEEST TE KORTRIJK - es sss 53 Rond „Bet ülaamsehe Uolkstooneel' 204 ONS LAND IN WOORD RN BEELD >PiJcnJit, Meester Jochem, schoolmeester en rijmelaar Willem Rombouts. Treza Jans, een boerin Tilly Bruggen. Pedro Propdarm, een boerOscar Van Crombrugge. b) Zwijgers Bruiloftsvolk. zoo boeren als boerinnen, koks en mu ziekanten. c) Stommen Ronsinant, het oud mager paard van Don Quichot. Graeuwtje, de ezel van Sanche-Panze. Het tooneel verbeeldt een bosch, bij een dorp, in Mancha. Het spel begint des morgens en eindigt na den middag. Tocneelschikking en kostumeering Johan De Meester Jr. Liederen en dansen getoonzet door Eugeen Van de Velde. Ronsinant en Graeuwtje zijn afkomstig uit de stoeterijen van René Moelaert. Te Brussel gaat eene opvoering van Don Quichot in het gemeentepark van St. Jans Molenbeek (vroeger eigendom Crabbe) op Woensdag 21 Juli te 4.30 uur. Te Antwerpen zal eene opvoering van Don Quichot gegeven worden in het Te Bcelaerpark te Borgerhout op Maandag 26 Juli om 6 uur. Het volgend winterseizoen zal op 16 September worden ingezet met Lucifer van Vondel. Sedert geruimen tijd werd langs verschillende zijden gevraagd of niet een zangafdeeling in t leven kon wor den geroepen. Wie herinnert zich niet de vroeger bestaande <<_Lieder- avonden voor 't Volk alsmede dezer leerrijke herha lingen, gezellige uitstappen en tevens geestdriftige deel name aan Vlaamsche betoogingen, feesten en d. g. meer. Thans zijn we dan ook zoo gelukkig te kunnen mede- deelen, dat men erin geslaagd is Onze Liederavonden tot stand te brengen. De eerste zitting en herhaling hadden plaats Donder dag 24 Juni, te 8 uur 's avonds, zeer stipt, in 't Vlaamsch Huis te Brussel. Als leider mocht men er begroeten den heer Q. J. van Trigt, de befaamde Volks-, Concert- en Oratoriumzan ger. We twijfelen er niet aan. dat even als op den eersten avond, eiken Donderdag een zeer talrijk publiek hierbij zal willen aanwezig zijn. De toegang is vrij hoewel het genot hieraan onbetaal baar is. Gaarne sporen wij onze lezers uit Brussel en omtrek aan zich als leden op te geven van Onze Lieder avonden het is een hoogst verdienstelijk en aan te moedigen werk van volksverheffing waaraan het ver- franschte Brussel groote behoefte heeft. Binst de oefeningen. Het Secretariaat van Het Vlaamsche Volkstooneel 3» deelt ons mede Donderdag 8 Juli. te 6 uur, gaat te Moll op Het Rondde eerste openlucht-opvoering van Don Quichot (op de bruiloft van Kamache), van Piet Lan gendyk. De rolverdeeling van Den Quichot is als volgt a.Vertooners Kamache, een rijke boer, bruidegom van Quiteria Maurits Hoste. Bazilius. een edelman, minnaar van Quiteria Anton Van der Plaetse. Leontius, een adellijk landman, vader van Quiteria Leo Lambert. Quiteria, bruid van Kamache en minaresse van Bazl- lius Betsy Van Es. Laura, speelgenoot van Quiteria Judith Van Gelder. Valaske, vriend van Bazilius Leo Persyn. Don Quichot de la Mancha, een edelman die zich verbeeldt een dolend ridder te wezen Johan De Mees ter Jr. Sanche-Panze, zijn schildknaap Staf Bruggen. Vetlascepe, een Waal, kok en hofmeester van de bruiloftRenaat Verheyen. De Pastoor Lieven Renders. De kunstige pyramieden. Op Zondag 20 Juni, hielden te Kortrijk onze talrijke turnbonden uit alle hoeken van West-Vlaanderen toege stroomd, eene grootsche feestelijke bijeenkomst. Van 's morgens vroeg, wemelde het op t Marktplein van frissche knappe turners waarvan men het getal op ver scheidene duizenden mag schatten. En alles gebeurde on der lief en als meevierend zonnegestreel waardoor de honderden en honderden vlaggen en vaandels met hun blij schitterend kleurengesj>eiter tooverachtig schoon aandeden... De plechtige ontvangst ten stadhuize, de schoone dankmis, de indrukwekkende lange optocht dier De volksmenigte even voor den aanvang der oefeningen. Het schouwen van den stoet door den heer Burge meester en andere overheden, aan het stadhuis. Jonge turners, hoe flink ook, geraken toch wel eens moe de en nemen dan zoo maar na veel plicht plegingen hun klein rustpoos- je... welgespierde jonge kerels, de aandoenlijke vaandelgroet, de statige vlag overhandiging en vooral de zoo prachtige oefeningen van allen aard, gebeurden telkens onder ae levendigste belangstelling en midden een overgroote volks toeloop. Kortom, een wel geslaagd feest met de luidsprekende en opbeurende getuigenis, dat in dezen tijd van uitspat ting en ziekelijke genotzucht, de ordelijke tucht en ge zonde. weldoende lichaam- en geestesontspanning, bij ons, Goddank, toch nog immer weelderig blijven voort- gedijen... De stoet in de Lange Steenstraat.

Ons Land | 1926 | | pagina 12