Slag der Gulden Sporen -II Juli 1926 h xV"; ■JË 3t- =1-7 ai=]i=]£=ï ONS LAND IN WOORD EN BEELD Maar ballingen en kwaaddoeners, schuilende in de bosschen van Marke, dreigden „den cloostere te verbernenZulks bedroefde Beatrix. Ook nam zij het besluit zoo spoedig mogelijk eene nieuwe abdij te bouwen op eene veiliger plaats, te weten niet verre van de muren der stad Kortrijk. tusschen de Leie en den Gentschen weg, anders gezeid op Groeninge. En toen dit werk voltr kken was, wilde de gravin gare groote genegenheid voor de stichting nog nader betoonen. Daarom deed zij zich in het beluik des kloosters eene eigen woning en een kapelletje bouwen, waar zij zich van het gewoel der wereld afzonderde en de laatste jaren haars levens overbracht. Beide gebouwen waren voor de maand Juli 1286 gereed. Beatrix overleed den 11 November 1288. Haar stoffelijk overschot werd bijgezet in de abdijkerk van Markette nevens dat van haren tweeden gemaal Willem van Dampierre. Th. SEVENS. (1926) TU°OC) OOOOÜo0°0 childerij bewaard in het Kort- useum. ben andere wagen uit den historischen stoet te Kortrijk uitgegaan in T902 Het hedendaagsch kappelletje van Groeninghe in de huizenrij der Harelbeeksche straat ingetoetst en gesticht in 1832 door Felix-Edouard Dujardin die stierf op 18 April 1837, op het kapelletje prijkte eertijds een ware gulden spoor die echter nadien nachtelijk geroofd werd. _M_e_n heeft ze vervangen door een trouw nagebootste. merkwaardig doek van mevr. Colin van Brussel). Toen men over eenige jaren, in de kapel achter het hoofdaltaar, het witsel van het gewelf krabde, ontdekte men 116 zwarte leeuwen op gelen grond. Maar deze schildering kan ten hoogste tot de XVII" eeuw opklimmen. Voor het overige vergete men niet, dat de kerk van O.-L.-Vrouw eene kapittelkerk was met een groot, afgesloten koor. In den kcuisbcuk kon iedereen de vergulde zege- teekens zien; achter het koor hingen zij verborgen. Th. SEVENS. Uit den grootschen Historischen Stoet te Kortrijk in 1902 Ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest van den slag der Gulden Sporen in den zomer van 1902 bekostigde de stad Kortrijk eenen grootschen histo rischen stoet, bestaande uit twee voorname deelen 1302 en België in 1902. onderverdeeld als volgt 1 1" De Bruggelingen na den nacht der Metten. 2" Blijde intrede van Gwijde van Namen en Wil lem van Gul ik. 3" Optocht van het Vlaamsche leger. 4" Bedevaart der Kcrtrijksche meisjes, vrouwen, ouderlingen en kinderen naar O.-L.-Vrouw van Groeninge. 5" Het slagveld. 6" Zegevierende aftocht van ons leger. Roof van het slagveld. Het HiJdebrantslicd 1" Landbouw en nijverheid 2" Ambachten en kunsten. 3" Verheerlijking van België. Wellicht raden de geachte lezers van Ons Land. wat de zes tusschengeschoven platen voorstellen? Wagen uit den optocht van het Vlaamsche leger in den historischen stoet. Landbouw en nijverheid in 1302 en in 1902.

Ons Land | 1926 | | pagina 9