De wereldberoemde beiaard en zijn beiaardier Jef Denijn Als gij des Maandags bij zomeravond te Mechelen komt is de Groote Markt zwart van vólk, al de ter rassen der koffiehuizen bezet door eene stilzwijgende menigte in wachtende spanning. Al deze lieden van de vier hoeken van Europa en zelfs van over zee, komen hier luisteren naar het beroemde klokkenspel van St. Rombaut's kathedraal en waar Jef Denyn de ziel van is. Plots in de avondschemering klinken door de lucht de toonen beurtelings zwaar daverend en kristal helder van eene rondo uit vervlogen tijden. De ingeto gen stilte van deze geheele menigte toont aan hoe zeer zij van deze hemelsche muziek genietgeen enkele beweging is merkbaar tusschen allen hier vergaderd, die onder den indruk van deze musicade atmosfeer in ver rukking staan te luisteren. Bij het eindigen van het stuk stijgt een donderend applaus naar den top van den toren en dringt tot in de enge cel, waar de beiaardier zijn bezweet voorhoofd afwischt. Gaan we door het smalle deurtje dat toegang geeft tot den toren... 380 treden naar boven en hier staan we op eens voor Jef Denyn die ons de hand toereikt. Niette genstaande zijne 63 jaar is hij buitengewoon vlug voor zijnen leeftijd; het is waar, men moet niet aan rheumatiek lijden, om dag aan dag naar zijn beiaard te klauteren en daar het klavier te bespe len want het uitvoeren van een concertstuk is geen kleinigheid. Jef Denyn is weer aan het klavier gaan zitten om een Veni- tiaansch gondellier van Mendelshzon te spelen en wij zien hem met voeten en vuisten op houten toetsen bewegen, terwijl dicht bij ons de klokken in de ruimte hunne verrukklijke liederen zingen. St-Rombauts Kathedraal en marktplein te Mechelen. oktaafrondom de kroon leest menYhesus est nomen meum henricus Waghevens me feoit anno iomini LXXX (mijn naam is Yhesus, Hendrik Waghe vens heeft mij gemaakt in het jaar onzes Heer 1480. De tweede groote klok Kareis, in do, werd hergoten in 169 door Melchior De Hazes, die haar het eerst opschrift van 1524 teruggaf de overwinning herdenkend van den slag van Pa vie door Karei V op Frans I, koning van Frankrijk. De overlevering wil dat de deuntjes van het automa tisch klokkenspel tweemaal in het jaarveranderd moe ten worden Met Paschen en met St. Baafs 1 Okto ber). Het speelt met het uur het 1/2 en het 1/4 uur. Om het uit elkander zetten der stalen klampen heeft men twee dagen noodig. Dit werk wordt verricht gedu rende de heilige Week terwijl de beiaard stom blijft. CONFIDENTIES Het bruidspaar was alles behalve jong. De bruid was achtenzestig en de bruidegom, die nu reeds voor de derde maal trouwde, was zeventig. Na de plechtigheid, zei de bruidegom tegen den gees- En wilt ge nu wel gelooven, mijn heer de paster, dat zij m'n eerste liefde is geweest Ja, voegde de bruid erbij, toen ik twintig' jaar was, waren we 't samen eens. De bruidegom werd nog vertrouwelijker Het zou beter geweest zijn, als ik dadelijk met haar getrouwd was. Dat had me twee begrafenissen uitgespaard. Beiardierschool, door den heer Jef Denijn ingericht en door hem bestuurd. 262 ONS LAND IN WOORD EN BEELD Groote trommels van het automatisch klokkenspel. De wereldweroemde beiaardier, Jef Denijn, aan het klavier. Een zicht in de klokkengalerij. Jef Denyn begon als beiaardier op 19jarigen ouderdom en verving op 1 Januari 1887 zijn blind geworden vader. Sedert dien datum groeit zijn faam met den dag, en heden, is zijn naam bekend van al de liefhebbers tot over zee. Vele klokkenspelen heeft hij ingewijd èn op het vasteland èn in Groot Bretagne. Hij inaugureerde het klokkenspel Simeof op de ten toonstelling te Wembley. In 1922 stichtte hij de school voor beiaardiers die heden 28 leerlingen telt waaronder 2 Nederlanders, 2 Engelschen en 2 Amerikanen. De cursussen bestaan in drie studiejaren en worden kosteloos gegeven. De Openbare instellingen ook Commission for Relief in Belgium en Educational Fondation steunen door toe lage de school maar het afzonderlijk initiatief zal op eene bestendige wijze een aanzienlijk deel van hare hulpbronnen moeten verzekeren. Iets nu over het klokkenspel. Het bestaat uit 45 klokken, de 6 dikke klokken zijn zoo bewerkt dat ze geluid kunnen worden. De 39 andere klokken zijn meestal in reien opgesteld midden in de klokkenzaai (12X12 m. op 5 m. hoogte) voorzien van groote ope ningen. Het klavier van den beiaardier, door eene cel beschut, is daar in de zelfde plaats als de klokken gesteld, derwijze dat de overdrachten zeer kort en rechtstreeks kunnen gedaan worden, wat medewerkt tot de lenigheid en gedweeheid van het spel laten wij zeggen van het uitdrukkingsvermogen. De oudste klok is de do dièze van de tweede

Ons Land | 1926 | | pagina 6