ONNOOZELE BLOED 1 1 CU CU 396 ONS LAND IN WOORD EN BEELD O O NOVELLE o-o Door E. H. UYUNGS Ja juist, antwoordde Fredl somber. Ik herinner- me dat mijn vader voor een jaar of vijf 't driedubbele afsloeg. Dat kan wel, zei juffrouw Morrels met haar snib big schami-ergeluidMaar nu is het vandaag, en niet vijf jaar geleden. En wat wij koopen is de zaak zooals ze nu is niet zooals ze vijf jaar geleden was. Om u de waarheid te zeggen, zie ik geen kans meer te geven dan die helft van het vroeger genoemde bedrag. De helft herhaalde Fred, bitter teleurgesteld. En dan zijn we er nog niet eens erg graag op, ging de directrice der firma Morrels voort, 't Is de vraag of de zaak nog wel iets waard is. Als we koopen is het alleen de naam, die voor ons iets beteekent. Juist de naamzei Fredhij herinnerde zich de bewering van meneer Smelt dat de firmnaam eigenlijk zijn voornaamste bezit uitmaakte. Natuurlijk heb ik geen inzage in uw boeken gehad, vervolgde juffrouw Morrels. Maar ik denk niet dat uw balans over 't afgeloopen jaar erg gunstige resultaten zal uitwijzen. Ik weet niet of u de balans hebt ingezien; mocht het zijn van niet, dan zou ik u raden het te doen. Dan zult gij merken dat er heusch niet veel bdj is, waar wij jaloersch op hoeven te zijn. Als gij de cijfers verge lijkt met de onze... Ik heb juffrouw Selwijn gevraagcr een staatje te maken... Juffrouw Selwijn, hebt gij die proefbalans De gestalte, die over het ta feltje bij bet raam gebogen zat, kwam overeind, naderdeen Fred zag dat het een jong meisje was, klein en mager en bleek. Het meest spraken haar oogen, die donker waren, groot, zeer helder, en de kleine vastberaden mond. Het meisje was heelemaal niet knap, on danks de roerende uitdrukking van haar droevige oogen. Ze had niet eens de bekoorlijkheid van het jeugdig-frissche. Haar haren waren zeer gewoon en werden door een smal fluwee- len bandje strak gehouden. En toch maakte haar voorkomen op Fred een eigenaardig be koorlijken indruk door het ruis- tige, schrandere, berustende, dat tegeijk de kracht en de teecjer- heid van haar karakter bewees. Natuurlijk was Fred zich op dit oogenblik, van dit alles nie mendal bewust. Eerlijk gezegd drong het niet goed tot hem door hoe zij er uitzag. Hij was, in zijn eigen stemming van het oogenblik, onder den indruk van het feit, dat zoo een klein bleek ding vertrouwelijk omging met zulke duistere geheimnissen als proefbalansen, en zelfs in staat bleek tot die verbluffende prestatie een staatje te maken, zoo gewoonweg als hij een sigaret opstak Met een vluggen lichten stap, een papier ln de hanci, kwam ze nader, en toen ze 't vel op de tafel van juffrouw Morrels lei zag Fred, dat er twee evenwijdige rijen getallen op stonden en keurige roode lijnen. Dat ziet er vreeselijk netjes uit, mompelde hij. Juffrouw Morrels keek een beetje vreemd, ze ver stond de opmerking niet goed, maar besloot er geen notitie van te nemen. Dit is cmze stand van zaken op heden, zei ze droog, het papier in de hand nemend. Juffrouw Selwijn was bij de schrijftafel blijven staan, afwachtend of haar nog iets gevraagd zou wordem Nu wendde zij zich om en wilde naar haar plaats terug gaan, maar Fred, niet langer in staat zijn spontane be wondering te verhelen, hield haar staande met de vraag Vindt gij dat geen moeilijk werk?... Juffrouw Selwijn keek hem verwonderd aan, en nu zag Fred wèl hoe vreemd diep haar oogen waren en dat er een uitdrukking van stille droefheid in lag. Zij beant woordde zijn vraag niet. Het was juffrouw Morrels die sprak, ongeduldig Juffrouw Selwijn is eene bekwame boekhoudster. Anders zou ze trouwens niet in onzen dienst zijn. Dus dit zijn de cijfers ik meen dat ilk ze u wel kan laten inzien... ik behoef nauwelijks te zeggen: in strikt ver trouwen. Zij stond op en overhandigde hem het papier; en veelde heel goed dat de manier, waarop hij toen óók opstond, en het papier aanpakte, en het ding vasthield en er naar keek, hem aan de kaak stelde; dat de dame tegenover hem begreep hij snapt er geen lor van. Gij zult wed inzien, ging juffrouw Morrels voort, dat een firma, die op zulke resultaten kan wijzen, vol strekt niet begeerig hoeft te zijn om een zaak als de uwe op het oogenblik is over te nemen. Met den dag verliest gij terrein. Neem bijvoorbeeld dat Schotsche contract dat hebben wij; neem de vertegenwoordi ging van Jachtfeld die krijgen wij. Zij nam een ander papier, uit een der nette stapeltjes die vóór haar lagen. Dit kreeg ik vandaag, zei ze, het briefhoofd toonend, een grocte order. Ik denk niet dat gij van dien kant nog iets te verwachten hebt. En de Ver- eenigde confectiefabrikanten... om u de waarheid te zeggen, geloof ik, dat die nu al meer vertrouwen stellen in onze zaak dan ze in de firma Perelaar ooit gehad hebben. Enfin, dat zult gij nog wel merken. In ieder geval gaan wij daarvoor ook inschrijven. O ja deed Fred, en hij trachtte te glimlachen, maar het lukte niet best. Nu, als dat zoo doorgaat zul len wij niets dan de afgekloven beentjes overhouden Juffrouw Morrels gewaardigde zich te glimlachen en 't is jammer van t prettige woord glimlach dat het hier staan moet. Zoo ziet ge, hernam ze, snel de cngewenschte ont spanning van haar gelaatstrekken overwinnend, zoodat ze nog een beetje zuurder en grimmiger keek dan te voren, wij kunnen ons aanbod niet handhaven. Maar als gij op een bod van vijftigduizend wilt ingaan, zal juffrouw Selwijn aanstonds een cheque voor u klaar maken. In zijne huidige stemming van droefgeestigheid en ont moediging voelde Fred een sterke bekoring om maar Een deel van het panorama van Brussel, genomen van den Kemmelberg te Vorst. hem de lust, tegen lagen pnijs uitverkoop te houden, uit gemakzucht... om aan een moeilijkheid te ontsnappen, zijn traagheid' te overwinnen eigenlijk En ineens besefte hij ook wat moesten ze hem dom vinden En gedeeltelijk door zijn eigen schuld; want hij had er reden voer gegeven, door een soort baldadig overdrijven van zijn gebrek aan ervaring. Zou er dan geen andere weg zijn Dat bleeke magere ding daar, een kantoormeisje, die zou vechten, als het haar zaak was Laat juffrouw Selwijn, hij vond het prettig haar naam te weten zich geen moeite geven, zei hij. Tenminste nu nog niet. Ik wou er nog eens over den ken... raad vragen... Het gezicht van juffrouw Morrels, dat betrokken was bij zijn plotseling verzet, klaarde weer op. Zij twijfelde er geen oogenblik aan wat Fred met die twee laatste woorden bedoeldehij wou meneer Smelt raadplegen. De cnnoozele bloed had klaarblijkelijk te weinig wil en te weinig hersens, om zelf een beslissing te nemen, bui ten zijn procuratiehouder om. En welken raad meneer Smelt geven zou dat wtist ze heel goed. Zooals gij wilt, zei ze kort en schijnbaar onver schillig. Ons voorstel blijft gehandhaafd tot het einde der maand... d!at is zestien dagen. Maar als gij het dan niet aangenomen hebt moet gij het ons niiiet kwalijk nemen, als we weigeren er vijftig duizend centen voor te geven. Tot ziens, meneer Perelaar. Zij belde om een bediende, die den bezoeker uit zou laten, en verdiepte zich weer aan stonds in de papieren die vóór haar lagen alsof zelfs de her innering aan Freds bestaan uit haar geest- was weggewischt. Maar terwijl Fred langzaam wegging, verwonderde hij zich over twee dingen ten eerste, dat juffrouw Morrels dezelfde uitdrukking had gebruikt, als Smelt den vorigen dag, name lijk dat de zaak binnenkort nog geen vijftigduizend frank waard zou zijn; en ten tweede, dat juf frouw Selwijn, die geen woord had gesproken, ten slotte aan de onderhandelingen een beslis sende wending had gegeven. - Als zii er niet geweest was, had ik toegehapt, sprak Fred bij zichzelf. Juffrouw Annie Selwijn, de rechterhand van mejuffrouw Morrels, was inderdaad, wat laatstgenoemde met directoriale soberheid haar geprezen had een volleerde boekhoudster, in alle geheimen van handel en administratie doorkneed. Cijfers waren haar volkomen ve aanstonds toe te slaan. Vijftigduizend franken was niet trouwde dagelijksche vrienden, en zij deed er om zoo te zoo heel veel, maar voor het sombere wrak zijner firma zeggen mee wat ze wou. Maar desniettegenstaande had kon hij misschien niiet meer verwachten. En al had hij ook zij er moeite mee, een weeksalaris van acht-en- gedacht in beteren doen te zijn er waren er zooveel veertig franken te doen opwegen tegen een stapel weke- die heelemaal niets bezaten, en toch in Amerika of Indië lijksche rekeningen, die een totaal van een-en-vijftig met meed begonnen en het ver brachten. Het mocht franken beliepen. En aan die taak was ze bezig den hem al veel waard zijn, dat hij los kon breken udt het avond van den dag, waarop zij het onderhoud tusschen warnet van mislukking en misleiding, waardoor hij zich Fred Perelaar en juffrouw Marreis had bijgewoond, bekneld geveelde heelemaal vrij kon raken van oit Als men een ziekelijke moeder te verzorgen heeft, die geheimzinnige zakengedce, weg, naar een frisscher, haar kleine extratjes niet kan missen, en als de prijzen klaarder sfeer, waar hij in harden arbeid mensch zou van alle levensbehoeften maar steeds naar hooger stre- kunnen zijn tusschen menschen, en niet een duif tusschen ven, dan is het heel lastig drie franken te bezuinigen; en de sperwers, een weerloos lam in de handen der scheer ders... Op zijn ongeschoolde trekken stond zijn aarzeling zoo als men in dienst is hij een juffrouw Morrels is het nog moeilijker, drie franken opslag per week te verkrijgen. -Ze zou me bedaard ontslaan als ik op een dubbeltje duidelijk te lézen dat juffrouw Morrels er aanstonds salarisverhooging aandrong, peinsde Annie droevig. En partij van trok. Juffrouw Selwijn, dan ooit, schrijf eens een chèque op naam van meneer Perelaar voor vijftigduizend franken. toch iets moet er gebeuren of minder uitgeven of haar stem kraakte valse her meer verdienen... Zij kon hierop niet nalaten even te schreien, en terwijl ze daarmee nog bezig was zag ze, tot haar Zij hield het er dus maar voor dat hij toestemde. En groote verwondering, de slanke figuur van Fred Perelaar hij, hij had den lust en den moed niet haar tegen te verschijnen voor het tuinhekje, dit openen, door het spreken. voortuintje gaan, hun voordeur naderen en aan de bel trekken. Van verwondering werd, zij stil midden in een snikje, en luisterde terwijl ze een traan, die neergleed Plotseling werd hij zich bewust dat juffrouw Selwijn langs haar gelaat, wegveegde, hem strak aanzag, en in haar groote droevige oogen... Zij hoorde Fred's stem vragen of juffrouw Selwijn was het minachting, verwijt, wat hij daar meende te hier woonde en of zij thuis was, en haar moeder op zien schitteren beide vragen bevestigend antwoorden. Toen ging de Juffrouw Selwijn, hebt ge me verstaan? snauwde deur open en haar moeder sprak, op een toon, die vol- juffrouw Morrels. doening, verrassing, twijfel, verdenking en waarschu- Het meisje wenddë zich af met een ruk en trok van wing tegelijk moest uitdrukken de tafel, waaraan zij zat, een la open. Maar al keek ze Daar is een heer om u te spreken, Annie. Hij heet nu den bezoeker niet meer aan, 't was Fred als voelde Perelaar en hij zegt dat hij u vandaag op het kantoor hij haar blik nog op hem rusten met een uitdrukking getroffen heeft en dat hij voor zaken komt. van vragenden twijfel en verbazing... en ineens nam Zaken? Welke zaken kon bet hoofd der firma Pere hij een besluit. Zijn mannelijke trots kwam boven, en laar te bespreken hebben met een ondergeschikte van het besef dat er iets niet in orde was... Plotseling verliet de firma Morrels?

Ons Land | 1926 | | pagina 12