Onze Vlaamsche Meesters. Kunstschilder Albert De Vos ONS LAND IN WOORD EN BEELD 427 Immers, het leven van den kunstenaar is eenvoudige zelfontwikkeling. De deemoed van den kunstenaar bestaat in zijn onvoorwaardelijk aannemen van alle ervaringen, volkomen als de liefde bij den kunstenaar eenvoudig de zin der schoonheid is, die der wereld haar lichaam en ziel openbaart (Oscar Wilde in De Profondus Na een haast-eindloos zoeken en uitkijken in de goede Gentsche stede mocht ik me eindelijk verheugen het werkatelier van Marinist Albert De Vos te ontdekken, in den doolhof achter 't Gravensteen. Geene uitbundige dekoratieve meubelen versieren het stemmingsvol atelier maar het laat zich eenvoudig opwekken door een adem van werklust er door den schilder aan den dijk gelegd. Innemend wenschte me Albert De Vos hartelijk welkom om t onverwachte bezoek en vertelde me gedurende meer dan twee uren van zijn werkvol leven, breède idealen en oprechte kunstliefde Weinige kunstenaars zoowel Vlamingen als Neder landers konden me zoo betooveren door hun boeiend vertellen. O! grondig groene zee (Gezelle) wat hebt gij het hart van dezen kunstenaar bemachtigdZijn drang naar haar, zou haast met een zacht woord bedilzucht mogen genoemd worden Hij is geworden als 't visschersvolk naaide vast (Gezelle.) en geen landschap kan zijn hart zóó bekoren als de eeuwige zee in eindelooze deining (KIoos.) Het almachtige, de eeuwig-ruischende-bollende wateren, het heimelijk oneindige der groen grauwe zee heeft zijne schoonheidszwangerige ziel bekoord. Wat voelde ik me De terug-keer Naast 't geweldige tempeest met holle uitgelaten baren, eene kalme effen-irisgroene zeevlakte waarin zonnestralen als diamanten vonkelen, naast het met mist-omhulde strand waarop de avonddeemstering donkert, het daglichte mor gen aan 't strand waar witte baren breken op het witte zand;,, dit alles getuigend van het breedziende kunstenaars oog waarmede De Vos alles heeft nabespeurd. Die schoonheden hebben me oneindig bekoord en "Eine Sehonheit soil den Menschen durch das ganze Leben be- gleiten. (Schubert.) Albert De Vos is een rasecht artist en wie als artist voelt en dat is de eenige die eigenlijk in aanmerking voor een oordeel komt hoeft een bijzonder onafhanke lijk en zuiver begrip te hebben, een gemoed dat heel zuiver al het echte in al zijne uitingen aanvoelt Prinsen in N. R. C.) en zulk een kenmerk bestempelt Albert De Vos Hij is drager van een rijp kunstenaarsgemoed en beg ijpend verstand in zake "oordeel der kunstuitingen... Zijne kunst is geene voorbijgaande opflikkering maar een blijvend dag licht dat we naar waarde moeten schatten. Er schuilt eene levensechte-voelende dichterlijkheid in zijne ontvankelijke zachtzinnige natuur. Belangstellend zal ik zijhe verdere werken volgen met de intense hoop hem nog rechtgemeend te feliciteeren. Het was me dubbel aangenaam persoonlijk kennis (zijn werk volg ik sedert jaren,) met hem aangeknoopt te hebben en uitstekend heeft me zijn hartelijk onthaal bevallen. Ne vens eene warme eerbiedvolle hulde aan zijn knap talent, bre g ik aan Albert De Vos mijn innigsten dank voor de fotos zijner schilderijen, die ik hiernevens aan de lezers van Ons Land tot bewonderen overlaat. Tony MARGET. Gedane taak. Zonsondergang. In den mist bitter klein tegenover dezen waarheidslievenden kunste naar met zijne machtige zeevisoenen! Hij maalt ze met eene technische vaardigheid, kleurrijk koloriet allen verscheiden en nauwgezette analy seerkunst tot een harmonieusch geheel. Aangrijpend treffen me zijne tafereelen en droomerig vertelde hij me wat werd hij dichterlijk! van de grootscheid der zee en tooverde voor m'n oogen de eeuwig- rollende golven met vasten maatslag en 't immer op en neerdalen met lachen en geschrei (Gorter een mei). Zijn fijn kunstenaarsgevoel voelt het poëtische der zee als een prachtige epos van klanken, rhytmen en kleuren vol suggestie en innerlijk gevoel. Menig avontuurtje heeft Albert beleefd en bracht vele angstige uren op notendopjes midden het rondborstige visschersvolk. Hij begrijpt die menschen wonderwel en kan ze prachtig voorstellen in hun eenvoud en stoere vastge- ankerde liefde tot de wijde oeroude zee. Albert De Vos be zit een goed hart dat voor kunst inimer oplaait en hem stemt tot noestig voortwerken spijts de onrechtvaardige oordeelen, waardoor men sommige kunstenaars wil doen kantelen. Zijne oprechtheid trof me diep, zoo diep als zijne schil derijen waar ik nooit ben moe op gekeken me trof fen, omdat ik naast den kunstenaar den mensch vond. Mijne oogen dwaalden over zijne met-liefde afgewerkte tafereelen en lieten me toe een paralleel te trekken tusschen de diepvoelende kunstenaar en de oneindig diepe zee. De machtige zeevisies bekoren om de oneindige natuur- tuurpracht en verscheidenheid, waarin de schilder ze tracht weer te geven Nabij het strand

Ons Land | 1926 | | pagina 11