GLOBE miëè 31=1G 3S[=1É 3® Verfrisschend, uitnemend fijn van smaak, onverge lijkbaar om zijne zuiver heid, is Globe de uitge lezen drank voor ieder die aan sport doet. DE ZIEL DER CITROEN delijk alsof hij aan 'n klein kind 'n levensprobleem meest uitleggen. Iemand anders heeft om de vertegen woordiging gevraagd, en beweert dat hij 't voordeeliger doen kan, en nu wil mijnheer Jachtfeld eerst onderzoe- keen, of die ander wel in staat is de zaken te behartigen, zooals t moet. Nu dat kunnen we, is dat dan niet genoeg? Ja, ja, dat zou genoeg zijn, stemde Smelt toe, nog geduldiger, als wij meneer Jachtfeld dat plan hadden voorgelegd. Maar dat hebben we toch niet... Daar vergist ge u nu juist in, onderbrak Fred. Dat hebben we juist wel. Ge wilt toch niet zeggen..., begon de heer Jacht feld. Maar hij sprak niet uit. Hij bepaalde zich er toe Fred raadselachtig en overduusd aan te kijken. Meneer Smelt begon te lachen, maar bleef ineens midden in zijn lach steken, om Fred over de tafel heen buitensporig nijdig aan te zien. En juffrouw Morrels riep, met haar meest knarsend stemgeluid Kletspraat! Integendeel juffrouw, sprak Fred vriendelijk. Het schrijven, waar meneer Jachtfeld over sprak, heb ik opgesteld, en gezonden naar den onder-directeur, met verzoek het meneer Jachtfeld voor te leggen, maar voor- loopig niet te zeggen dat 't van mij kwam. We kunnen dus nu de besprekingen op regelmatige wijze voortzet ten vindt ge goed dat ik mijn secretaresse roep, om aanteekeningen te maken? Hij ging naar de deur. Wilt ge zoo goed zijn binnen te komen, juffrouw Selwijn. Annie kwam binnen, met een cahier en een potlood in de hand, en keek een beetje versuft, alsof ze niet goed wist waar ze was. Fred schoof een stoel voor haar bij de tafel en wees haar te gaan zitten. Verontwaardigd stoof juffrouw Morrels op Ze is uw secretaresse niet, maar de mijne! Ik heb haar vanmorgen pas ontslagen. Zeer juist, gaf Fred toe. En daarna heb ik haar in dienst genomen. Ge ziet, ik heb mijn tijd goed besteed vanmorgen. Ik heb b. v. ook de Vereenigde Confectie fabrieken even opgebeld. De Vereenigde Confectie-fabrieken! 't Was nu werkelijk schreeuwen, wat juffrouw Morrels deed. Wat moest ge daarmee?! Ja, ziet ge, antwoordde Fred, als ge op mijn kantoor met mijn procuratiehouder hardop zaken bespreekt, moet 't u niet verwonderen als ik er iets van hoor. Ge hebt met de Vereenigde Confectie-fabrieken getelefoneerd ik deed 't vlak daarop, en ik geloof dat ik meer resultaat zal bereiken dan gij. Zooais ge misschien al weet, heb ik hun net zoo 'n soort voorstel gedaan als aan mijnheer Jachtfeld. Ik kan u mededeelen dat ik aardig gevorderd ben. Als ik er heen ga, kan ik zoo de contracten teekenen. Maar..., maar..., stamelde juffrouw Morrels, ge zei dat ge even wat ging drinken... Heb ik ook gedaan, 'n Kop koffie. Maar daar doe ik nooit langer dan drie minuten over. Maar het... is onmogelijk! kwam Smelt nu. Hoe kunt ge nu genoeg van zaken weten, om zulke onder nemingen te overzien!... En ge zei me zelf, dat ge pas om vier uur in den nacht naar bed ging! Nu dat klopt toch? zei Fred, steeds even vrien delijk. Ziet ge, wendde hij zich nu tot den heer Jacht feld, ik had 'n hoop achterstand in te halen toen ik uit dienst kwam. Ik moest van voren af aan beginnen, en ik heb 'n massa van juffrouw Selwijn geleerd, boekhou den en zoo. Toen ik eenmaal thuis was in de getallen ging de rest heel gemakkelijk. Zooals meneer Smelt zegt zat ik tot vier uur half vijf op, om plannen uit te wer ken en de details van de zaak te bestudeeren. Ik dacht dat ge kaartte of danste of biljartte., gromde Smelt. Dan hebt ge toch heusch yerkeerd gedacht. Ik heb aardig hard gewerkt, eerst aan de plannen en toen aan de uitvoering. Ik heb al 'n paar aardige contractjes bin nen met de Vereenigde Confectie-fabrieken is 't ook zoowat in orde, en nu volgt meneer Jachtfeld, hoop ik. Meneer Jachtfeld, riep juffrouw Morrels er tus- schen, met een van opwinding schelle stem, ik wil al onze provisies met de helft verlagen! O zoo, zei Fred. Ja daar kan ik niet tegenop. Juffrouw Morrels moet natuurlijk zelf weten of ze voor niets wil werken wij kunnen ons dat niet veroor loven. Ook al niet in 't belang van meneer Jachtfeld, die van 'n ongezonde manier van zaken doen op den duur ook geen voordeel kan hebben. Maar daar hoef ik niet op in te gaan mijnheer Jachtfeld zal zelf wel beslis sen of hij u aan uw woord wil houden. Ik denk er niet over, zei de Duitscber. Meneer Perelaar, ge schijnt bijzonder veel handigheid en ener gie te bezitten. Hoe kwaamt ge dan toch op 't idee uw zaak aan juffrouw Morrels te verkoopen? Ik kwam niet op 't idee, antwoordde Fred, 't Was heelemaal haar eigen idee. Juffrouw Morrels had den onnoozelen bloed nog nooit erg hartelijk aangezien, maar zooals ze hem nu aankeek dat was nog nooit vertoond. Ze had haar zaak dien éénen morgen bijna de helft zien achteruit- EIN DELIJK ZAL HET WITTE BROOD ons zeer smakelijk lijken, gebruikt met de koffie met chicorei Trappisten Vincart. 384 ON&llAND IN WOORD EN BEELD gaan, en de vrees was niet ongegrond, dat de andere helft zou volgen, als ze niet heel erg oppaste. Zonder nog een woord te spreken, zonder iemand aan te zien en trillend als 'n juffershondje, keek zijn jongen patroon smeekend aan. Meneer Smelt, zei Fred langzaam, ge zijt heel lang in de zaak, en ik kan iets vergeven omdat ge u miskend voelde. Ge kunt dus blijven als ge wilt. Vader schreef me in een van zijn laatste brieven, dat ge 'n uitstekende kracht zijt als ge onder voortdurende leiding van den patroon stond. Ik hoop dat dit waar zal blijken. Overweldigd door een blij gevoel van opluchting, dat hem bijna tot kinderachtigheden dwong, viel Smelt terug in zijn stoel, en bedekte zijn gelaat met de han den. Fred wendde zich tot den heer Jachtfeld. Mischien zouden we nu 'n paar details kunnen bespreken, stelde hij voor... Meer dan 'n uur later, na een druk gesprek over vele dingen, stond de heer Jachtfeld op om te vertrekken. Hij scheen bijzonder in z'n schik te zijn. Ik verwacht mooie resultaten, besloot hij, al droomend van hooge dividenden, die hij op de vol gende vergadering aan zijn dankbare aandeelhouders zou kunnen toezeggen. Ik feliciteer u, meneer Perelaar. Voor uw korte practijk hebt ge een bijzonder goeden kijk op de dingen. Uw vader had een groot talent voor cijfers; ge schijnt dat te hebben geërfd, en misschien nog in hoogeren graad. 429 Och, ik weet niet..., in ieder geval ben ik blij dat ge er zoo over denkt, zei Fred, even blozend. De hoofd zaak is dat ik den boel goed én stevig heb aangepakt. Ik moest trouwens wel. Als ge u heelemaal op één ding gooit, moet ge 't op den duur wel baas worden, diunkt me, talent of niet. En ik heb veel geleerd van 'n bijzon der goede leerares. Ik kan zonder overdrijving zeggen wat ik van zaken weet heeft juffrouw Selwijn me geleerd. De Duitscher keek nu natuurlijk naar juffrouw Sel wijn, en zag dat ze heel bleek was, en dan langzaam maar terdege rood werd. Mijnheer Jachtfeld grinnikte genoegelijk. Nu, zei hij, dan feliciteer ik juffrouw Selwijn met haar leerling en u met uw onderwijzeres. Toen grinnikte hij nog eens en vertrok. Fred sprak zijn nieuwe secretaresse aan, achteloos alsof ze reeds jaren in zijn dienst was. YZal wel goed zijn dat we een memorandum van uw aanteekeningen maken, juffrouw Selwijn. Wilt ge even meekomen? Ik wil de aanteekeningen eerst even doorzien. Ze kwamen in Freds werkkamer 't privé-kantoor van den directeur. Maar nauwelijks was de deur dicht, of juffrouw Selwijn brak in tranen uit. Nu wat krijgen we nu? riep Fred verlegen. Juffrbuw Selwijn huilde als 'n kind. Ik heb... bijna niets opgeschreven... niets behoor- (Zie vervolg bladz. 431.) in goede instellingen wordt enkel Globe geschonken, maar mijdt U voor na maaksels in tweede rang huizen I

Ons Land | 1926 | | pagina 13