Merkwaardige Kunststukken Uit de mooie tentoonstelling ran Mevr. Maria Meuret-Philippot - - - van Marcinelle - - VAN TWEE ZONNEKENS ZOMERNAMIDDAG, van Mevr. Meuret. ONS LAND IN WOORD EN BEELD 595 •<ëx§xëxsx&<ëxëxë> De prachtige reeks doeken, die Mevr. Maria Meu- ret-Philippot, van Marcinelle (Groote Markt), in den schouwburg der Gulden Sporenstad, onlangs heeft opgehangen, verwekte terecht veel belangstelling bij het kunstminnend publiek, dat dadelijk de indruk kreeg van een diepgaande kunstuiting opvallend ver tolkt bij middel van eene machtige en streelende kleu- rensymphonie. De schildertrant is wel degelijk gansch eigen en om die talrijke lieve natuurhoekjes wist Mevr. Meu ret die innige stemmigheid te zeggen die onloochen baar eene uiterst subtiele visie verraden ten dienste van eene gevoelige en geestdriftige kunstenaarsziel. Het zwarte mijnland, met zijne levendige afwisse lingen en stoere golvingen, heeft ze trouw en liefde vol afgekeken, zoowel bij zengende zonhoogtij als in de kille herfstmaanden bij stervend boomtooisel of in den blanken droomerigen winterslaap. De herfsttonen vooral treffen om hunne lieve oogenstreeling en rijke verscheidenheid. Het water en de lucht, deze twee zoo boeiende elementen, weet ze machtig te behande len en als zeer bevallige motieven in te schakelen. Van Mevr. Meuret krijgen we later stellig nog veel ander moois te zien... Lod. V... Een stemmig hoekje der tentoonstelling. Daar stond 'n keer een wit huisje met een rood dakje en blauwe luikjes, 't Lag er lijk gebakken in een oven van groene boompjes met witte en roode en gele bloem pjes gevlecht. En boven dat huisje, daar schetterde een zonneken op een klaar blauwe lucht en dat zonneken liet hare straalkens spelenslieren in dat net mooi hofke en deed somtijds de helle ruitjes van de veranda blik semflitsen van* plezier en lachend bogen dan de roosjes hun rozekopkens en wiegden al over en 't weer, zotjes fijn. En in dat huizeken lief, daar leefde een vrouwtje, een oud afgegaan stil vrouwtje, die altijd haar wit kop- ken naar omlaag hield en die altijd aan Janneken' en Andreetie rozesprookjes vertelde. Janneken en Andreetje waren dol zot van hun grootje, die zoo schoon bezig kon zijn van roodkapje en duimpje en dan als 't uit was en dat roodkapje of duimpje terug bij hun moedertje waren, dan sprongen Janneken en Andreetje van plezier aan grootjes hals en zoenden haar, dat 't arm meetje bijna stikte. Wild galopeerden ze dan, onder de waakzame ciep peinzende oogen van grootje, in 't hofken en roken aan de viooltjes, aan de jasmijntjes, aan de roosjes en telden dan de botjes en taterde tegen al de bloempjes, lijk kleine kameraadjes. Zoo stif-naïef leefden die twee zonnekens van kindertjes op niets peinzend dan op hun bloempjes en sprookjes. En als er soms een zwart op goudgespikkeld vlindertje heel nalefjes om een roosje vlotte en met zijn navekje fijntjes tusschen de blaadjes tokte, dan kwamen Janneken en Andreetje heel stillekens op hun teentjes dichtjes en loerden op al 't gedoe van 't diertje, dat zijn vleugeltjes bijeen pakte en met zijn na velt je heel zoetjes 't zoete opsnavelde en dan weer oplaaide en de twee kleintjes naar een ander bloempje lokte tot wanneer het zijn bekomste had en in dolle lolle naar de wei fladderde... Zonnig leven, kinder geluk... Albert BLIECK. Hiernaast links Movie, engel, die dienst doet als paaschkandelaar koorlessenaar, in gegoten koper, hoog te 2 meters, 7 centim. Dit sierlijk kunst stuk bevindt zich in de aloude histori sche O. L. Vrouwkerk te Kortrijk. In den volksmond heet het de kope ren Tone naar aanleiding van den naam van den begiftiger waarvan het beeld als inschrift vermeldt Posuit reverendus dominus Anthonius Mael- faict, presbyter, obiit 1695, Martii 15. Hiernaast rechts Een ander merk waardig koperwerk uit dezelfde kerk, dragend een arend van geslagen koper, vervaardigd in het begin der achttiende eeuw. Dit kunststuk is eene gift van den kanunnik De Meulenaere en dient tot lessenaar voor de voorzangers. Th. S.

Ons Land | 1926 | | pagina 3