v] Eenzaamheid X s Uit de tentoonstelling van Firmin Colardyn, te Roeselaere 654 ONS LAM) IX U'OORD EX BEELl) Paillasse van F. Colardyn. De Kortrijksche schilder Firmin Colardijn geeft ons nogmaals de gelegenheid zijne werken in te studeeren. in- de tentoonstelling die hij houdt van 9 tot 23 Januari in het nieuw stadhuis te Roeselare. De kunst van Firmin Colardijn is bovenal idealisme. geen kopie der natuur, doch de natuur gebruikt hij voor De Opdracht van F. Colardyn. van Christus neer, 't is alsof zij zich medeplichtig voelen tegenover het gebeurde. De gcadelijke Moeder verdenkt in stilte al het lijden van Haren Zoon en toch behoudt zij haar wilskracht en verdraagt alles met verduldigheid. Het werk De Opdracht is van buitengewoon colcriet (jammer dat in de reproductie zulks moeilijk tot zijn recht kan komen), monutaal en grootsch; de kunstenaars ziel uit zich hier in volle werkelijkheid in diep en grondig gevoel; 't is hier eer de dichter dan de schilder die optreedt, hij wil alles vertellen en komt alzoo tot de volle expressie... De werken, zooals Avond groet. AllerzielenKapelleke ter-Put. Kapelleke-ten-Bloe- de. enz., zijn van dezelfde poëzie doordrongen FirminColardijn vindt ook wel lust in 't schilderen van droomerige begijnhoven, doch die vallen altijd niet zoo erg mede; de constructie der muren laat dikwijls wel iets te wenschen, doch im mer baadt alles in een mys terieus en aangrijpend licht. Hij vindt misschien niet ge noeg de grootschheid der lijnen en verliest dikwijls het noodige evenwicht. In sommige begijnhoven echter was hij gelukkiger, zooals in Avondstemming symbolismus van 't kruis rustige natuur en dan zirrelen weer de takken der den- neboompjes. Voldaan gonst het vlijtige bietje naar heur korf, en het zingende vinkje sluimert in. binst de echo de laatste trilling van zijn zang werkaatst. Ieder levend wezen rust, en de stilte dringt zich op alom... De Piëta van F. Colardyn. waar 't verheven op pakkende wijze wordt weergegeven. Zijn sneeuweffecten liggen vol behaaglijke poëzij en brengen u wel eens tot droevige stemming. Schilder Firmin Colardijn is een kunstenaar die ons treft: hij is oprecht en ieder zijner wer ken brengt eene verrasing mee doordien hij eigen en persoonlijk is. R. P Oh stille eenzaamheid met al uw schoon geheimzin- ning Oh stille eenzaamheid met uw schat van zoete aandoeningen oh stille eenzaamheid die in uw schoot zooveel gedachten en in uw hert zoovele tranen ver bergt.. Hier onder Gods vrije hemelkoepel, omkransd door de rood-gouden stralen der ondergaande zon hier mid den het green der lachende velden, en de wierookwalm der denneboomen hier bij het harmonieuse water- Op Maandag 3 Januari vierden de echtelingen Petrus van Bugenhout-Stephanie de Vos in 't gehucht Lakeruy bij Kumpts hun gouden bruiloft. geborrci, zoo lustig en tevreden midden Gods milde ga ven. onder zijn alomvattend oog, en zijn alomgestrekte hand hier zoo dicht, zoo dicht bij Hem, ach hier is het rusten zoo verrukkend en het denken toch zoo mijmerend. Hier waar Hij zijn pracht ten toon stelt en zijn oog op rusten laathier waar Hij zijn windje waait en zijn boompjes ruischen doet hier waar Hij zijn bloempjes, zijn nederige bloempjes zaaide en zijn zonne dalen doet hier waar zijn bietje gonsde en waar zijn vogel zong hier waar zijn beekje borrelt en zijn avondsterre gluurt, hier woont Hij, in al zijn wondere prachthier woont Hij zwijgend sprekend - in de stille eenzaamheid... Hasselt. Lambert SWERTS. zoover hij het noodig acht. Hij zoekt naar stijl, of liever hij vindt zijn stijl door zijn gevoel uit zijn penseel te laten vloeien, spontaan en zonder overwegen. Ieder ding heeft zijn beteekenis, kleur en lijn, vormen een geheel. In zijne godsdienstige werken weet hij echter iets diep en raak te leggen dat de ziel treft; het licht wordt als goud, het donker als brons, men voelt het geluk van christen te zijn, men voelt in zijn werken dat het altijd gaat om hooger en hooger bij God te komen... Sommige zijner gewrochten voeren u wei degelijk van 't aardsche weg en maken onze lichamelijke genietingen tot een niet; men zou zeggen dat verscheidene zijner zinnebeeldige voorstellingen mede kunnen bidden, men voelt zielseerbied tegenover de Goddelijkheid. Het werk De Piëta is eenvoudig en grootsch van lij nen, nieuw en eigen schepping zooals een kunstwerk ver- eischt; de vrouwen zien met verbaasdheid op het lichaam Het klepperend kiokje uit den toren galmt zijn zilver klanken van het Angelus over het stille landschap. Aan de Westerkimme zinkt de zonneschijf van vuur. Zach tjes zirrelen de takken der dennebcompjes, die links den weg bezocmen, wijl rechts de groen-golvende vlakte der beemden zich uitspreidt. Het zilver kronkelend beekje drijft murmelend zijn golfjes voor zich uit. Zoemend zweeft een bietje van madelief tot madelief, die als zoovele perels het malsche groen versieren. Een vinkje gorgelt in de toppen der boomen een streelend aangenaam gezang, zijn laatste avondbee. Het- windje lispelt zacht als ware het den adem der

Ons Land | 1927 | | pagina 14