GLOBE ■JI=H» ft Verfrisschend, uitnemend fijn van smaak, onverge lijkbaar om zijne zuiver heid, is Globe de uitge lezen drank voor ieder die aan sport doet. DE ZIEL DER CITROEN ONS LAND IN WOORD EN BEELD 685 schuchter naar die opeengepakte, valsche menschenzee. Er waren ook mannen die op haar glimlachten, maar ze wende verachtend het hoofd om. Geen enkele man met oogen als Henk, geen enkel met krulhaar als hij, geen enkele zoo schoon als hij Ze zag in hun oogen dat ze niet zoo goed en rein waren als hij, de herdersknaap. Plots ging alle licht uit, ,er bleven enkele roede lichtjes in het duister branden. De menschen lachten niet meer en alles was stil. Doortje verlangde, ze staroogde naar het donker-roode gordijn. Een zacht-ruischende muziek steeg op, 't was een herdersdeuntje dat telkens stiller en stiller weer galmde, 't was als een zoete melodie komend uit reine hemelsferen, een muziek die de ziel bezat van Doortjes wereld, ze genoot omdat het recht tot haar hart sprak. Daar rees het gordijn Hoe was 't mogelijk die hooge bergen en dat mooie dalze keek en keek. Ze zocht naar Henk, niets, dan alleen die hooge bergen. Zoo was haar wereld niet, maar ze dacht dat dit ook een reine wereld zijn moest. Het herdersdeuntje kwam dichterbij, haar hart klopte geweldig, 't leek wel een beetje op 't deuntje dat vader vroeger op zijn schalmei blies. Ze trachtte het motief in 't hoofd te prenten. O!... wat hoorde ze nu? een krachtige, mooie man nenstem weerklonk en harmoniseerde overheerlijk met de meesleepende muziek. Dat was Henk, ze voelde het, ze herkende de stem, wat klonk ze nu eindeloos mooier dan vroeger. De woorden die hij zong, verstond ze niet, ze hoorde een tred, ze hijgde, daar verscheen hijO heel en al dezelfde als vroeger, alleen zijn gelaat vond ze niet meer zoo mooi, dat kwam misschien door de verf die ze hem op 't gelaat gesmeerd hadden. Hij zong..., zong maar niet voor haar, hij zong voor die heele men schenzee met hun valsche hartelijkheid. Hij keek haar kant uit, maar zijn blik gleed even onverschillig voorbij. Kon ze hem maar roepen, maar ze dacht weer aan de spottende menschen. Hij zong zoo mooi, zijn lied vond weerklank in 't harte van zijn vroegere wereld Er kwamen nog meer men schen in schilderachtige kleederdrachten en ze zongen allen door elkaar een klinkende melodie, maar Henk hoorde men er boven uit. Wat keek hij nu verlangend naar die vreemde vrouw, eerst had ze hem niet willen bekijken en Doortje vond het mooi van die vrouw, maar langzamerhand, naarmate het stuk vorderde werd zij vriendelijker, eindelijk vlogen ze in eikaars armen- en zoenden lang en innig Dat was te wreed voor Doortje, ze sloot de oogen om 't aangrijpend tooneel niet te zien... Gelukkig, 't doek viel, een donderend ap plaus brak los. 't Publiek juichte haar Henk toe, de vrouwen met laag uitgesneden kleederen wierpen bloe men naar hem toe. Hij groette links en rechts en wierp kushandjees naar de vrouwen. Neen, hij was niet meer van haar en ze dacht Zijn liefde is dood en ik vind ze nooit meer weer Ze wilde vluchten, terug naar haar schoone land, treuren aan de beke, maar haar liefde weerhield haar. Ze liep het gebouw rond en bleef staan voor een deurtje, waar ze 't koorpersoneel zag buiten komen. Mis schien zou ze hem hier wel kunnen ontmoeten. Juffrouw, vroeg ze aan een nog tamelijk jong meisje. Kunt ge me ook zeggen of Henk Herders hier niet is Henk Herders?... ge bedoelt den eersten tenor mijnheer Herders Ja, gaf Doortje toe. Daar langs dien gang. de eerste deur rechts. De menschen staken hun hoofden bijeen en spraken slecht van 't rein-onschuldig meisje. Een bescheiden tok op de deur van den eersten tenor. Ja, hij was er en ook twee vrouwen. Doortjes haat laaide op. Dag Henk, begroette ze hem als in den tijd op de weide. Niemand antwoordde, de vrouwen keken verbaasd; hij boos op Ik ken u niet, zei hij bitsig. Henk, hoe is 't mogelijk, ge hebt me trouw gezwo ren toen ge ons land verliet Ik herhaal dat ik u niet ken Mijnheer heeft nooit trouw aan een boeremeid als gij zijt gezworen, bracht een der vrouwen in. Hij durfde haar waarheid sprekende blik niet trot- seeren en lachte aldoor om zijn ontsteldheid te verbergen, daarbij zijn acteurstalent hielp hem uitstekend, Dora liep op hem toe. Henk, smeekte ze. kom mee, verlaat deze. wereld Ga, beval hij net alsof hij op de planken gestaan had. Ik heb u nooit gezien Doortje zocht steun, draaide den deurknop om en vluchte weg. Ze wist niet wat komedie was, maar kende de ware slechtheid van de wereld die ze nu ook gezien had. Ze keerde terug naar haar goede streek, waar de lucht onbedorven is en weende om Henk dien ze niet vergeten kon. Lange jaren verliepen, Henk Herders was wereld beroemd geworden. Zijn stem, zoowel als zijn spel wer den door iedereen geprezen. Hij was een schoone man, maar zijn hart en zijn ziel waren niet zoo mooi als zijn uiterlijk. DezJe reine, naïve herdersknaap, die niets af wist van de wereld, was zoo onbewust in de valstrikken geloopen. TWIJFEL AAN HET LICHT, maar twijfel niet aan de chlcorei Trappisten Vincart. 334 Nochtans, sinds hij zich van de vrouwen afgetrokken had, omdat h;j ze moede was, dacht hij dikwijls aan zijn schoone jeugd en aan 't lieve Doortje, die zoo heel anders was dan al die anderen. Toen kwam de wroeging, hij voelde de schuld die loodzwaar op hem drukte. Waar om was hij ook zoo zwak geweest Waarom had hij zich laten meeslepen. Zijn verlangen was eens sterker geweest dan zijn liefde, maar hij voelde dat de liefde langer stand had gehouden. Er was toch nog iets in zijn goede herdershart gebleven en hij was er blij om. Toen was hij onbekend, maar rein en bemind; nu was hij be roemd, maar reine liefde van iemand bezat hij niet. Hij zou terug gaan en vergiffenis vragen. Zij was goed en zou hem niet aan de deur wijzen. En hij vertrok en ging denzelfden weg op dien zij gekomen was om hem te halen. Hij kwam. als een pelgrim die voor zijn zonden boeten wil. Met groote teugen ademde hij de frissche, reine lucht in, zij gaf hem moed en kracht. Zoo naderde hij 't kleine, schilderachtige huisje. Hij vond haar, zit tend in een leunstoel met kussens achter haar rug, een oud dagblad op de knieën. Ze zag er bleek en verouderd uit. Haar oogen keken vaag als zocht ze naar iets dat ze niet vond. Haar blik bleef op hem rusten. Doortje, riep hij hartstochtelijk. Vergeef me, ik kom tot u weerWeenend viel hij voor haar voeten. Ach Doortje, reine, goede ziel, vergeef me voor mijn kwaad Henk, sprak ze zacht, Ik vergeef u, ik wist wel dat ge weer zou komen, zoo... is het... goed! Ze viel ach terover. Doortje, riep hij wanhopig. Straft ge me zoo Ach, verlaat ge mij nu niet Zoen me Henk..., mijn goede Henk, ik ben nu ge luk..., het woord stierf op haar lippen. Ze lag onbe weeglijk. Henk keek haar aan, zoende de kleurlooze lippen, nam haar in zijn armen, maar ze bleef roerloos. Zij had hem vergeven, nu gingen ze gelukkig zijn en ze was dood Henk weende, weende en zijn heete tra nen rolden op haar koude, gevouwen handen... En dat alles zijn schuld. Maar hij wilde goed zijn en bleef, zooals zij 't gevraagd had, hij bleef in 't land van onbe dorven schoonheid. Hij zong... ter eere van haar die 't jonge leven voor hem had opgeofferd. De dagbladen schreven groote kolommen over de ge-' heimzinnige verdwijning van den grooten kunstenaar, die even sprookjesachtig verdwenen als gekomen was. Een heele wereld treurde om hem. Hij alleen weende ergens in een ver dorpken van een schoon land, om 't verlies van zijne reine liefde. Hij alleen zong zijn wee klacht uit nabij de oevers van de zilveren beke. Antwerpen. Maria VAN SINTRUYVEN. EEN AANBEVELING Een tooneelspeler kreeg den volgenden aanbevelings brief mee van een directeur Hij speelt Lucifer, Gdjsbrecht, Hamlet en billard. Maar billard speelt hij 't best. Het leven bereidt menigeen niet anders dan een bitter bewustzijn, hoe het had kunnen wezen. In goede instellingen wordt enkel Globe geschonken, maar mijdt U voor na maaksels in tweede rang huizenj G-s-Y*

Ons Land | 1927 | | pagina 13