a a WINTER n k 702 ONS LAND IN WOORD EN BEELD Deze zeldzame foto dagteekent van 19 Januari 1867 en stelt België voor die de ongelukkige Prinses Charlotte onder hare hoede neemt op het oogen- blik dat Keizer Maximiliaan in Mexico te recht gesteld wordt. Winter, winter, booze winter. Woedt gij weder overal. Dat de late bloemen breken En verflensen in het dal De ander staarde hem aan en trachtte tevergeefs te spreken. Hij stond van den stoel op en strompelde naar den arts toe. And-rena-lin, hijgde hij. Dr. Parker Dobson begon een vaag vermoeden te krijgen van deze eigenaardige omstandigheden en van de wijze, waarop deze vreemde patiënt hier in zijn labo ratorium was binnen gedrongen. Voor zoover ik begrijpen kan, verwacht gij van mij, dat ik u een injectie met andrenalin zal geven 7 Al vorens ik echter tot iets dergelijks overga, zou ik toch gaarne weten hce ge hier binnen gekomen zijt, en wat dit alles te beteekenen heeft. Gaat u alsublieft weder zitten en... En nu snel of ik schietschreeuwde de asthma- lijder, terwijl hij een dreigende beweging met de revolver maakte. Ook goed, antwoordde de dakter, ter wijl hij zich omkeerde. Hier heb ik niets; ik zal beneden een en ander halen. Tege lijkertijd liep hij naar de deur. O neen, daar komt niets van in. Ik zal met u mede gaanzeide de inbreker met zijn wapen dreigend. Te zamen gingen zij beneden naar het studeervertrek. De asthmalijder leunde, zwaar hijgend, op den dokter, doch hield intusschen zijn wapen steeds schietvaardig. Beneden in de kamer liet de inbreker zich behagelijk op een stoel neervallen, terwijl de dokter het licht ontstak en den haard een weinig oppookte. Het gezicht van de rommelige tafel scheen Dr. Dobson zeer te amuseeren. Hij liet een zacht, sarcastisch lachje hooren, terwijl hij de medicijn en een injectiespuit uit zijn laboratorium haal de. Hij plaatste deze kalm op de tafel en zette zich neer in een clubfauteuil tegen over den inbreker, terwijl hij een groot lijvig boekdeel van zijn schrijftafel geno men had. Een kort oogenblik staarde hij naar den man tegenover hem, die als het ware vocht om lucht. Ik zal eens even zien, of uw sympto men, begon hij, overeenstemmen met de gegevens van dit uitstekend werk. Uw ge val interesseert mij namelijk ten zeerste. Ik heb wel sinds de laatste 10 jaren van mijn practijk geen dergelijk hevig geval van asthma aangetroffen. Bovendien ben ik van oordeel, dat de wijze, waarop de me dische hulp voor uw geval ingeroepen wordt, zeer origineel is. Voor zoover ik mij kan herinneren is mij zulks nog nooit overkomen. Hij scheen intusschen de betreffende pa gina in het boek gevonden te hebben en begon hardop te lezen Bij acute aanvallen der kwaal moet de oorzaak zeer vaak gezocht worden in het feitr dat de lijder kort te voren een zeer zwaren maaltijd heeft gebruikt, en wel spe ciaal, indien de patiënt zoo onverstandig is geweest dit te doen nadat hij te voren in de buitenlucht vertoefd heeft. Mijn waarde, zeide hij op de tafel wijzende, waarom hebt gij Chambertin ge dronken En ik zie, dat ge nog Stilton kaas op den koop toe gegeten hebt Nu, nu. Andren..., hijgde de ander. -Een enkel oogenblik, antwoordde de dokter vriendelijk; ik moet mijn diagnose vaststellen. En daarbij moet ik nog eenigs- zins voorzichtig zijn. Zooals ge waarschijn lijk weet, ben ik eigenlijk chirurg en geen arts. Hij nam zijn beek weder ter hand en las kalm verder. Verschillende medicijnen kunnen aangewend worden om de kwaal te verdrijven. Inhalatie van etherbromide, hm Dat lijkt me niet zoo bijzonder geschikt.O wacht, hier is het Indien de patiënt voldende sterkte van hartspieren heeft, kan eene andrenaline injectie in groote hoeveelheid ©ogenblikkelijk verlichting geven. Waarschijnlijk bedoelt ge dat? En snel, schreeuwde d'e inbreker woedend, terwijl hij nu weder het pistool naar Dobson ophief. Indien zulks onder de gegeven omstandigheden niet onmiddellijk helpt, ging de ander onverstoorbaar voort, zal de lijder sterven ten gevolge van dyspnoea. Dat beteekent beklemdheid der ademhalingsorganen, zeide hij, terwijl hij het boek sloot, en dit is ook niet zoo heel erg, want daar sterven we tenslotte allen aan. Maakt uw arm even bloot De dokter maakte de injectiespuit steriel in een vlam van een spirituslicht en vulde het. O, maakt u niet ongerust, het is werkelijk adre- JSaline, zeide de dokter, toen hij zag, dat de man keek, su<kt of het etiket der flesch vermeldde. aaT oen de inspuiting verricht was, informeerde hij lachend Dat doet u zeker goed. is 't niet 1 9aativ ander knikte bevestigend. Zijn ademhaling werd trok c wee, ncrmalei en rustiger. het bl De dokter reinigde de injectiespuit en merkte nog steeds onverstoorbaar op Gij zijt de eerste patiënt, dien ik behandelde, ter wijl men mij- de loop van een revolver onder mijn neus hield. De inbreker maakte een zwak gebaar. De asthma- aanval was zeer klaarblijkelijk voorbij, althans te oor- deelen naar de zeer normale ademhaling, doch nu sche nen zich zekere andere symptomen voor te doen. De greep, waarmede hij zijn pistool vasthield werd minder vast. Zijn lichaam zakte weer ineen. Neemt het mij niet kwalijk, merkte de dokter glim lachend op, maar is het onbescheiden om naar uwe eigenlijke bezigheden te vragen, Mt. Jones Zijt gij dominee-inbreker ofwel een inbreker-dominee Het is voor mij zeer raadselachtig. Zijt ge in uwe onderneming geslaagd, vervolgde hij. In ieder geval geef ik toe dat ge uwe partij enkele dagen geleden schitterend gespeeld hebt. Ik koesterde in 't geheel geen achterdocht, en De ander negeerde zijn opmerkingen totaal en nadat hij even zijn horloge vergeleken had met de pendule op den schoorsteenmantel, zeide hij Het is tijd voor mij. Ik zaJ nu tot mijn spjit geen gebruik meer kunnen maken van uwe gewaardeerde gastvrijheid. Op gevaar af, dat ge mij nog steeds nieuwsgierig vindt, moet ik u vragen of ge de juweelen gevonden hebt zeide Dr. Dobson. Zijn bezoeker gaf geen antwoord, doch probeerde op te staan, hetgeen hem nogal eenige moeite kostte.^ Och zoo, merkte Dr. Dobson op, voelt ge u nog iets zwak. Gaat u gerust weer zitten. Ik heb absoluut geen haast. Doodstil zaten de beide mannen ruim meer dan een kwartier tegenover elkander. De dokter bestudeerde met al zijn aandacht het gelaat en de houding van alen als dominee verkleeden inbreker. Hebt ge de steenen gevonden vroeg hij tenslotte nogmaals. De inbreker greep naar de kleine lederen tasschen die naast zijn stoel stonden. Ik heb ze gevonden, antwoordde hij. maar waar- Winter, winter, ruwe winter. Kent gij toch geen ander lied. Dan de klacht van bitter scheiden. Dan den toon van zielsverdriet schijnlijk zal het u zeer verrassen te vernemen, dat ik u zal voorstellen niet alles mede te nemen. Door uwe prompte behandeling hebt ge mij uit een zeer benarde positie gered en gij zult ervaren, dat ik niet minder dank baar ben als ieder ander mensch. Hij plaatste de kof fertjes op de tafel en vervolgde, terwijl hij den inhoud over de tafel uitspreidde Ik wil u namelijk voorstellen, dat ge uit den inhoud van iedere koffer een exemplaar kiest, dat ge kunt be houden. Ik ben ervan overtuigd, dat ge natuurlijk de grootste en kostbaarste steenen zult uitzoeken, maar ik zal daar absoluut geen bezwaar tegen maken, daar ik de kleinere steenen toch gemakkelijker kwijt kan raken, terwijl de verkoop der groote exemplaren toch steeds een zeker gevaar voor mij medebrengt. Wanneer ge er geen bezwaar tegen hebt, zal ik u daarna binden met het touw, dat ik in mijn zak heb. Ik mag niet anders zeggen, dan dat uwe handelwijze zeer gentlemenlike is, mompelde de dokter, terwijl hij onverschil lig met zijn vingers op de tafel trommelde en de ander de juweelen sorteerde op het tafelkleed. Welnu, Mr. Dobson, gaat uw gang, zeide hij, toen hij klaar was. Maar denk er goed aan, dat ik nog steeds mijn pis tool heb, zeide hij. De arts boog zich over de juweelen en koos hier en daar een exemplaar eruit, dat hij dan bedaard terzijde legde. Toen de inbreker weder sprak, bemerkte Dobson met genoegen, dat hem dit schijn baar eenige moeite kostte. Zijn bewegingen schenen langzamer te gaan en hij merkte op, dat zijn oogleden zich half sloten. Hij wachtte nog enkele minuten en liep toen langzaam naar den haard, waar de inbre ker stond en keek zijn bezoeker vriendelijk, glimlachend aan. Hm. Mr. Jones, begon hij, uw bezoek hier heden nacht zal, naar ik vrees, wel zeer teleurstellend voor u blijken te zijn. Gij forceerde mijn brandkast en eigende u mijn juweelen toe. Ge soupeerde zoo rij kelijk, dat deze onverstandige zet u een -waren, acuten aanval van asthma veroor zaakte, waaronder ge bijna bezweekt; en nu, na al deze moeite te hebben veroor zaakt. zult ge nog mijn huis moeten verla ten met achterlating van mijn collectie. Zelfs meen ik te mogen veronderstellen, dat de terugkeer naar uw eigen huis wel een aanmerkelijken tijd uitgesteld zal wor den. De telefoon is in de hall, en... Met een zachten kreet strekte de inbre- 'kèr zijn hand uit naar zijn pistool, dat hij op den schoonsteenmantel had gelegd, maar kon het niet meer grijpen en zijn hand viel zwaar langs zijn -zijde. Ha, ha, vriendje schreeuwde de dok ter met een kreet van triomph, toen hij grimmig den man voor hem aankeek. Ik was zoo vrij een weinig hyoscine, een medicijn waarmede ge waarschijnlijk onbekend zijt, bij de andrenaline te voegen. 3ver een minuut, denk ik, zult ge geen vin ger meer kunnen verroeren. Ik zal nu de politie maar opbellen, vindt ge niet?... O. DIE JEUGD Jonge man, zei een oud heer, toen ik op uw leeftijd was, meende ik ook alles te weten, maar nu ben ik tot de conclusie gekomen, dat maar zeer weinig weet. Goede hemel, riep de jonkman, hebt ge daar zoo lang werk over gehad Dat zag ik dadelijk wel aan u. Winter, winterkoude winter. Blaast gij al het loover weg. Dat voorheen de boomen sierde. En de struiken in de heg 1927 Th: Sevens.

Ons Land | 1927 | | pagina 14