Hf De Oude Burgt en het Tuchthuis van Vilvoorde In 1794 woedde ziekten over het land en een gedeelte van het gebouw werd herschapen in burgerlijk gasthuis. In 1830 werd deze gevangenis voorbehouden aan misdadigers, tot opsluiting veroordeeld. Na dien tijd werd het een tuchthuis voor krijgs- veroordeelden. Nu valt hei gebouw gedeeltelijk in puinen. Met de slooping van dit gedeelte der gevan- Het tuchthuis dat afgebroken wordt en eerlang verdwijnen zal, werd gebouwd op de plaats waar vroeger eens de aloude burgt van Vilvoorde stond, ook deze burgt was destijds eene vermaarde gevangenis. Geleerden in oudheidkunde en onder meer Schayes beweren dat de burgt van Vilvoorde eene merkwaardigheid van militaire bouwkunst is uit de middeleeuwen en vergeleken dit gebouw met de Bastille van Parijs. Dat er ge- Dreef uitgevende op het gebouw dat op het oogenblik als krijgsapotheek ingericht is. Hoofdingang van het Tuchthuis. Verblijf der bewakers en personeel van het tuchthuis. een der schoonste specimen van krijgsbouwkunde uit de middeleeuwen verdween. Het materiaal van den ouden burgt werd gebruikt tot herbouwing van de nieuwe inrichting waarvan het droevig uitzicht slechts de verdienste had wel de voorbestemming ervan te doen uitschijnen. Het droeg den stempel van den strengen karakteristieken gevangenisstijl. In 1776 was het tuchthuis onder dak en de eerste veroor deelden werden er in 1779 opgesloten. Hoek van den boomgaard der inrichting gesteld in 1380 terwijl de burgt nog niet voltooid was. Zijne opvolgers behoorden allen aan geslachten uit het Hrabantsche. Hekken die de gangen afsluiten die op de cellen uitgeven. De oude burgt die in 1772-1773 gesloopt werd. In medaillonSchepen-zegel Vilvoorde (XII eeuw). Binnengezicht op een der gebouwen en der kasmatten. 714 ONS LAND IN WOORD EN BEELD

Ons Land | 1927 | | pagina 10