No. 29 Vrij naar het Engelsch van CHARLES GARVICE 708 ONS LAND IN WOORD EN BEELD TvVWVW \Y\YWW ONZE BUITENLAND-SERIE Buenos Ayres, de hoofdstad van Argentinië is een der mooiste plaatsen van de Zuid-Amerikaansche republieken. Hierboven een afbeelding van het Congres-paleis dat gelegen is aan een reusachtig, fraai met beelden en bloempotten versierd plein. HET VERHAAL TOT NU TOE. Dc heer B. Chalfont is een der rijkste en geëerdste zakenlieden van Londen. Op zekeren dag noodigt hij een zekeren Jack Chalfonte. .een bijna-naamgenoot van hem. uit. bij hem in dienst te komen als secretaris, waarvoor hij hem een rijke positie aanbiedt. Hij behandelt hem geheel als zijn zoon en is van plan hem tot zijn erfgenaam te maken. Norton, een vroegere goudgraver uit Australië, herkent in hem den man. die hem jaren geleden heeft bestolen van het gevonden goud en eischt van hem. dat hij zijn dochter tot zijn erfgenaam maakt, wat Chalfont uit vrees, dat zijn vroeger leven bekend zal worden, doet. Den vol genden morgen wordt Chalfont dood gevonden en zijn dochter Nora wordt erfgenaam. Chalfonte komt bij haar als rentmeester. In een der huisjes op het landgoed woont Maud Delman met haar moeder. Jack ontmoet het meisje, en die vraagt hem. of hij haar wil helpen om aan het tooneel te komen, wat Jack belooft. Als zij afscheid neemt van Jack. komt juist Nora in haar rijtuig voorbij en ziet hen vertrouwelijk met elkaar spreken. Onderweg breekt er iets aan haar rijtuig en Lord Eerndale. die met z'n gebrekkige zuster, lady Blanche, hen op den weg ziet staan, neemt haar en haar chapcrone mevr. Feitham mee naar zijn kasteel Bentham Abbey, waar zij vriendelijk worden ontvangen en Nora een uitstekenden indruk maakt, vooral op de zuster, die als zij vertrokken zijn. haar broer, die wel edelman, maar zeer arm is. suggereert Nora ten huwelijk te vragen om met haar geld zijn naam meer luister te kunnen bijzetten. Lord Ferndale antwoordt echter met een „Ik trouw nooit Chalfonte weet Maud inderdaad een plaats aan het tooneel te bezorgen en voor zij daar heen gaat. draagt zij in het bosch hem. iets voor. Hij luistert in bewondering en om haar dankbaarheid te toonen. kust zij hem op de hand. Als hij weg is. ontmoet Maud een ouden vriend Stephen Fleming, die haar en Jack bespionneerd heeft, en haar zijn liefde voor haar bekent. Zij wijst hem echter botweg af. Hij werpt haar dan voor de voeten, dat ze Jack probeert het hof te maken, waarna hij zich ver- Nora wendde zich om en keek opnieuw in het vertrek rond haar blik bleef rusten op het bed, waarop Jack had gelegen^ vech tend met den dood, en inwendig benijdde zij de vriendelijke verpleegster, die het voor recht had mogen smaken, hem in dien zwaren strijd te helpen. En dan werd het haar plotseling weer angstig te moede bij de gedachte,.... dat die strijd nog niet gewonnen was Op dat oogenblik werd dc deur van de hut open geworpen en een klein meisje snelde naar binnen, opgewonden roepend BillMoeder zegt dat er twee dames gekomen zijn om je te bezoeken, en een van haar is de mooiste dame, die zij ooit heeft gezienO!" Zij bleef plotseling staan toen zij Nora zag en keek de beide dames aan met een blik waarin verlegenheid en bewondering te fezen stonden. „Ik dacht, dat Bill hier was „Neen, hij is hier niet, Molly," zeide Nora, het kind bij de hand nemend. „Je ziet, dat ik weet wie je bent. Bill is een goede vriend van je, nietwaar? Je houdt immers veel van hem?" „Ja, heel veel," antwoordde het kind terstond en met de grootste openhartigheid. „U toch zeker ook Een enkel oogenblik was Nora werkelijk ver legen. „Iedereen die.... Bill kent, houdt van hem, wijdert. Jack ontmoet Nora in dc hall. Ze gaan samen naar de stallen, want Nora zal gaan paardrijden. Hij laat dan zijn groote be zorgdheid voor haar blijken cn wanneer hij haar bij haar terugkomst als zij uit het zadel springt, in zijn armen opvangt, snelt zij naar haar kamer en begrijpt wat Jack voor haar beteekent: ze wil hem echter vooral mets laten blijken. Ook ?a<-k besluit zich in te houden en zijn liefde niet te verraden. Op een ritje met lord Ferndale en diens zuster ontmoet Nora Jack met Maud Delman. Nora denkt dat Jack op Maud verliefd is. Jack denkt hetzelfde van Nora ten opzichte van Lord Fern dale. waardoor tusschen het tweetal een koele houding ontstaat. Jack woont het eerste optreden van Maud, die den tooncelnaam Grace Lawles heeft aangenomen, bij en gaat na afloop der voorstelling met haar soupeeren. In het restaurant ziet ook Lord Fci ndalc hen. Eenigen tijd later houdt Fleming Jack aan en verwijt hem. dat hij Maud Delman heeft geschaakt en wil haar adres hebben, wat Jack weigert, waarna een worsteling volgt, die Jack wint. Uit wraak maakt Fleming Jack bij Miss Norton verdacht, door te vertellen dat hij Maud Delman in Londen verborgen houdt. Nora gelooft dit aanvankelijk, doch als Fleming den anderen morgen wegens dronkenschap wordt opgepikt, begint ze te twijfelen, vooral ook wijl Mevrouw Feitham met grooten lof over Jack spreekt. Als Nora echter weer bij de Ferndalc's op bezoek gaat. vertelt lady Blanche van haar broers bezoek aan het Carlton restaurant in Londen en vertelt tévens van het meisje dat bij hem was. Nora denkt dat Chalfonte haar niet bemint cn als Ferndale haar een huwelijksaanzoek doet. neemt zij dat aan. Als Jack dat verneemt, gaat hij weg en laat de boodschap achter, dat hij ergens anders een betrekking heeft gevonden, wat echter nog niet het geval is. Maud Delman komt dan van hem afscheid nemen en bekent hem bij die gelegenheid haar liefde voor hem. die hij. verliefd op Nora, niet kan beantwoorden. Om in zijn onderhoud te kunnen voorzien, wordt Jack. onder den naam Bill Jones kadewerker op het eiland Wcnfleet. Hij sluit vriend schap met het 8-jarig dochtertje Molly van den opzichter Ryan. Op zekeren dag komt Fleming op het eiland, die hem herkent cn hem met Molly," zeide zij toen. „En vooral die dame daar. Weet je waar Bill naar toe is gegaan.?" vroeg zij, terwijl mevrouw Feitham bet kind naar zich toe trok en hartelijk kuste. „Neen, mevrouw," antwoordde Molly, terwijl zij met zichtbare bewondering mevrouw Feltham's pelsmantel bekeek. „Ik was naar moeder gegaan om iets te halen en Bill bleef hier. Hij zal zijn gaan wandelen, maar dat moest hij toch eigenlijk niet doen, want ik geloof, dat hij daarvoor nog niet sterk genoeg is. Netleen kind, zegt moeder telkens.". Nora wendde zich weer om Cn ging naar het venster. De vrouwelijke passagier, die zij in de boot had gezien, was aan land gegaan en kwam nu naar de hut toe. De gestalte kwam Nora bekend voor, en toen de vrouw eenmaal dicht genoeg bij was om te kunnen worden herkend, klemde Nora plotseling haar vingers stijf om het gordijn. Het meisje dat elk oogenblik naderbij kwam, was.... Maud Delman. Nora kreeg plotseling een gevoel, alsof een ijs koude hand haar in het hart greep zij kon niet spreken en was tot geen enkele beweging in staat. Er werd een oogenblik later op de deur geklopt. Molly opende ze haastig en riep opgewonden uit „Alwéér een dame Maud Delman bleef op den drempel staan en opende haar lippen om te spreken. Op hetzelfde eén hevigen slag op het hoofd bewusteloos slaat. Nora denkt steeds aan Jack en wordt telkens door alterlei kleinigheden aan hem herrinnerd eens vroeg o.a. de oude Fleming haar. of zij eens wilde laten onder zoeken waar zijn zoon zat, die verliefd was op Maud Delman. die haar door een ander was weggekaapt. Nora belooft dit. Bij een onder houd met Ferndale bekent deze haar. dat hij in zijn jeugd in het ge heim getrouwd is met een burgermeisje, dat het huwelijk een mislukking was en dat zijn vrouw een paar weken geleden in een krankzinnigen gesticht was gestorven, daarom was hij eerst onlangs met zijn huwelijks aanzoek gekomen. Liefde had Nora nooit voor hem gevoeld nu verdween ook haar achting. Kort daarna wordt brand ontdekt; een paneel achter de brandkast heeft vlam gevat en toen de brandkast was weggenomen, vond Nora daarachter een met stof bedekt papierhet testament, waarbij de heer Chalfont zijn heele vermogen aan Jack naliet. Nora voelt zich door die ontdekking feitelijk verlicht; nu kan zij Ferndale verklaren.dat zij hem niet lief heeft het geld met meer heeft om Bentham Abbey te laten restaureeren. zooals zij hem beloofd had. Het is nu maar de vraag, welk der beide testamenten het laatst is geteekend. Nora kan dit niet schelen, zij wil afstand doen ten behoeve van Jack. maar notaris Horton onderzoekt eerst en de getuigen, die beide testamenten onder- tcekenden, verklaren dat van Jack het laatst geteekend te hebben. On middellijk wil Nora Jack laten waarschuwen maar waar hem tt vinden Inmiddels verbreekt zij de verloving met Lord Ferndale. Jack wordt door zijn kameraden gevonden, badend in zijn bloed en na een langdurige verpleging in een ziekenhuis herstelt hij. maar stort weer in. de dokter meent dat hieraan te moeten wijten, dat hem iets hindert niets iets lichamelijks, maar een of ander groot verdriet. Stephen Fleming ziet Maud in den schouwburg, wacht haar op en zegt. haar nog lief te hebben. Ir» zijn roes verraadt hij. Jack te hebben doodgeslagen. Intusschen hoort ook Nora dat hij gewond op het eiland Wenfleet vertoeft, waar zij onmiddellijk met mevrouw Feitham heen gaatzij komen daar aan de hut die hij bewoont, maar vinden hem niet thuis en wachten zijn terugkeer af. oogenblik echter stond zij als een steenen beeld, staarde van Nora naar mevrouw Feitham, terwijl haar oogen vonken schoten en haar gelaat beurtelings rood en bleek werd. „Miss Norton!" zeide zij eindelijk. „U hier! U hebt het dus óók gehoord Zij keek het vertrek rond. „Waar is hij? Toch niet.... De dames raadden het woord, dat zij blijkbaar niet kon uitspreken, en Nora schudde ontkennend het hoofd, terwijl zij zich trotsch en hooghartig af wendde. „U zult zich wel afvragen, waarom ik hier ben," zeide Maud langzaam. „Ik wist het eerst gister avond en kon niet eerder weg, en ik moest voor een plaatsvervangster zorgen voor het geval, dat ik dezen avond niet terug zou zijn. Waar is hij „Als u mijnheer Chalfonte bedoelt...." begon mevrouw Feitham op koelen toon. Voordat zij den zin kon voltooien, werd de stilte buiten verbroken door een luiden kreet de kreet van een man, welke niet zoozeer een roep om hulp als wel een uiting van toorn was. Gedurende één enkel oogenblik bleven de drie vrouwen roerloos staan. „Dat Is de stem van Bill!" riep Molly toen uit, en alsof door die woorden een soort van betoovering plotseling werd verbroken, stootte Nora Maud

Ons Land | 1927 | | pagina 4