IN DEN KRUIDTUIN a Maria - viering a 1 a in Vlaanderen a J 778 ONS LAND IN WOORD RN BEELD Een schilderachtig: hoekje met verschillende soorten palmen. B 1 1 Hoe heerlijk en aangenaam als men bij winterdag in de plantengalerij van den Kruidtuin wandelt. Niets voelt men er van het guur koud weer daarbuiten, de tempe ratuur is er zoo zacht als in warme landen en het weel derig diverse escotisch struik- en plantgewas geeft de illusie als wandelde men in eenen lusttuin uit verre streken en als bij tooverslag vergeet men dat het bui ten wintert 1 1 1 J|lllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllll!lllllllllllllllll!lllllllllllllllllllll||l|ll||||||||||j^ ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimir De sierlijke nis met het mooie beeld in den buiten gevel van het gasthuis, te Kortrijk. Over talrijk bestaan nog in Vlaamderen de a'oude kapel letjes en Mariabeelden die wij verschuldigd zijn aan den vromen godsdienstzin onzer voorouders. Meestal is er eene roerende of eigenaardige legende aan verbonden. Omtrent bovenstaand beeld verhaalt Eerw. P. Fr, Schou- tens in zijn boeiend werk Maria s Westvlaanderen het volgende De eerbied weerdige Maarten of Mar- tinus, te Kortrijk geboren, was wever van stiel en voor zijne bekeering een groot dronkaard. Niettegenstaande zijn zondig leven, had hij een diepen eerbied voor Maria/ en liet nooit na haar beeld te groeten, zeggende Wees gegroet Maria vol van gratie. Doch zekeren keer, onder den invloed van den drank, veroorloofde hij zich jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ^llllllllllllllllllillllllllKllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllIilllllllllllllllllllllllllllIF de volgende spotternij, en zegde in het voorbijgaan Wee gegroet Maria, vol van gratie, maar ik ben vol van bier. Alsdan, zegt de volkslegende, gaf het beeld hem eenen kaakslag. Maarten verschrikt, werd in eens nuchter en begon zijne spotternij bitter te beweenen. Hij leidde nadien een heilig en verstorven leven en bracht gansche dagen door zonder voedsel te nutten. Hij hing zijn eten voor zich aan zijn getouw en als hij honger kreeg, bezag hij het. en zegde Maarten, Maarten, dat is het uwe, maar ge krijgt het nog niet.Hij stierf zalig en werd in de Sint-Maartenkerk begraven. Langen tijd nadien, toen men eens den grond omwerkte om een nieuwen vloer te leggen, vond men gansch zijn lichaam onbedorven terug Binnen in het gasthuis, bewaart men nog verschei dene merkwaardige aloude kunstwerken. Wij komen daar later met woord en beeld wel eens op terug. Euphorbia Bloeiend in de Canarische eilanden in Zuid- Afrika. Livistona palm voortkomend uit China en Japan. De bladen van deze plant worden gebruikt tot hetvlechten van tapijten en man den, ook voor het touwwerk be nuttigd en dient tot het ver- vaardigen van waaiers. Een gezicht op een der mooie lanen in de sierlijke planten-galery van den kruidtuin. Hiernaast links Opuntia - Pilifera, zeldzame plant, afkomstig uit Mexico. Hierboven Echinocactus Crusonn, uit Mexico voorkoment. De plant is meer dan 100 jaar oud. Hiernaast rechts Gathea - boomen, die uit de zand vlakten van Afrika voortkomen.

Ons Land | 1927 | | pagina 10