GEO VERMEIRE ALOUDE VLAAMSCHE BOUWEIGENAARDIGHEID ONS LAND IN WOORD EN BEELD 781 De Tentoonstelling ran Wij geven hierbij enkele afbeeldingen van de werken van den bekenden Bel gischen kustenaar Geo Vermeire. die onlangs met zijn doeken op de tentoon stelling der Galerie des Artistes -Fran cais zulk een schitterend succes be haalde. Hare Majesteit de Koningin, verge zeld door Gravin d'Oultremont en haar secretaris du Traux de Wardin bracht onlangs den Heer Vermeire een lang durig bezoek. Onze gracieuse vorstin, wier critischen zin men kent kon niet nalaten den kunstenaar hare levendig ste bewondering te kennen te geven. De tentoonstelling bracht een schit terende verzameling van olieverfschil derijen. aquarellen en losse schetsen. In zijn werken vindt men steeds den strijd tusschen lyrische expansie en nuchtere waarheid, doch Vermeire is sensitief genoeg om de ziel van zijn on derwerpen te verstaan en wellicht geeft juist dit in zijn werken het zoo verras sende iroponeerende effect. Nooit geeft hij een copie van het onderwerp, dat hem interesseert, doch men vindt er steeds die persoonlijke noot in terug, die de hand van den waarachtigen kunste naar verraadt, het visioen van den dich ter. den man. die iets te zeggen heeft. Wij houden vooral van het werk van Vermeire. omdat hij steeds een voudig blijft in zijn kunst, iets wat in dit tijdperk van bluf en speculatie op goedkoop succes, niet genoeg gewaar deerd kan worden. In het vlaarasche land vindt men hier en daar nog aan de voordeur der landelijke woningen een open portaal met klein afdak opgetimmerd. lovie op sommige plaatsen genoemd. Eerw. H. Claerhout, de zoo gewaardeerde oudheid kundige, in een geleerde en diep ingestudeerde bij drage, (zie „handelingen", deel IV, jaargang 1924, van den Gèschied- en Oudh. Kring, Kortrijk), bewijst dat deze eigenaardige voorportalen eene traditie in stand houden die opklimt tot onze verste voorouders en doen terugdenken aan het portaal van de primitieve indo europeesche woning. Derge lijke portalen zijn thans dun gezaaid de oor log vernietigde er sommige in de westvlaamsche streek. Wij geven hieronder eenige afbeeldingen van de nog bestaande eigen aardige lovies in Zuid Westvlaanderen. Wij geloo- ven niet dat ze vroeger ergens werden gereproduceerd vooral niet gezamenlijk, 't Is te hopen dat ze als vrome herinnerin gen uit vervlogen eeuwen, trouw zullen voo tbewaard blijven en aan de huidige moderniseeringsplaag zullen mogen ontsnap pen... Zij geven aan het vlaamsche platteland een eigenaardig opvallend uitzicht en verdienen onzen eerbied. Lod. V. Hierboven Het voor portaal van het gemeen tehuis te Vuurne. Het werd door den oorlog erg gehavend doch de bewoner herstelde het piëteitvol. Zulks ve dient aangestipt. HiernaastDe lovie te Heule-Sinte-Katha- rina, herberg «De Yser» DE „LOVIE" TE KORTRIJK (gehucht „Walle" Nr34.) Gedurende den oorlog begonnen de Duitschers, op zeker oogenblik, eene vernielende hand te leggen op het eerbiedwaardig portaal. Door krachtdadige tusschenkomst der bewoners kon het echter gespaard blijven. Een ander portaal stond voor enkele jaren nog aan de herberg „De Truiel", buiten de Brugsch'e Poort, doch is thans jammer genoeg, gansch verdwenen. De lovievóór het drankhuis «Het Molenwalletje;», Kortrijksche baan, nr 42, te Gulleghem.

Ons Land | 1927 | | pagina 13