s NELLY'S SNOEPREISJE H ONS LAND IN WOORD EN BEELD 771 ONZE BUITENLANDS-SERIE. Eer, kijkje in de Bernina-Alpen, op de grens van Zwitserland en Italië. HHIIIIIHHIIHHIHIHIIIIIIIHIIHHIIIIIIIIIIIIIIHIIUIIIIIHIIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHI li IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH1 d°°' Willemien Jan. lniiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Nelly stond in verrukking. Kwam dj in een lusthof, of in catacomben waar gefeest werd Daar rechts be vond zich hoog, als was het een Hollandsche molen, de Moulin Rouge met roode lichtjes. Langzaam draai den de wieken als werden zij zacht door den wind in beweging gebracht. FantastischBeelderig Op be bloemde zuilen rustten bakons versierd met guirlandes van roode, gele en blauwe lichtjes. Aan de zoldering prijkten vijf lampen, een groote in het midden en vier kleine aan de kanten. Ze verspreidden met' hun zijden kappen getemperd licht boven de dansers, die, over den gladden vloer in rythmische bewegingen, elkaar volgden O! ze moest dansen, meedoen... Zeeleg de mantel en hoed af en stond in extase tce te kijken. Ze bemerkte niet, dat een heer moeite deed haar aandacht te trekken. Hij zat eenige tafeltjes verder en kuchte. Ze keek hem als bij toeval aan en dacht Wat zou die moeten hebben De dans was geëindigd. Ze zag verwonderd toe, want men ging uit elkaar of een meeting afgeloopen was. De dame werd niet naar haar plaats gebracht. De heer maakte zelfs geen buiging. Weer klonk de muziek. Dames en heeren stonden op, gingen elkaar tegemoet, alsof de dansen besproken waren. Doch een enkele oog- knip, of vragend kijken van den heer, zegde haar ge noeg ze wisten dat de dans voorbehouden was. Ook Nelly zag een heer haar een wenk geven en al vorens zij zelf goed wist, wat hij van haar verlangde, ging ze hem tegemoet. Hun handen omsloten zich en Nellly voelde zijn rech terhand als een steun in haar rug. Zijn adem beroerde haar wang en nu en dan bleef zijn blik op haar geves- tigd. Ze beefde als een riet. Zou het wel gaan Zou ze het er goed afbrengen De vloer was zoo glad Als ze eens viel Een heer naderde, nam haar met gulzige blikken op. Mag ik u thuis brengen vleide hij. Dank u. Mijn hotel is dicht bij. Dus u hebt een kamer Natuurlijk lachte ze nerveus. Hij kwam dicht aan- haar zijde, terwijl ze voortging en fluisterde Mag ik meegaan Er zullen nog wel kamers vrij zijn, sprak ze bemoe digend. Ze vond het zielig dat die man daar liep te dwalen en dat hij geen kamer had. Hij kneep in haar arm. Oolijk ding Je doet, of je mij niet begrijpt. Nelly sprong terug, zei verward Wat, wat wilt u Onbetaalbaarglimlachte hij en dacht zeker een artistje voor bijrolletjes in de Folies-Bergère Ze spreekt zoo zuiver Vlaamsch. Dan, in plotseling begrijpen van zijn weerzinwekkend doel, keek ze hulpeloos rond. Hoe kon ze hem ont- loopen Hij versperde haar den weg, bedelde Vijftig franken voor één zoen van je malsche PZe hijgde van verontwaardiging en gaf hem onbe dacht een klinkende klap in zijn gezicht, duwde hem met forsche hand op zij en rende de leege' Adolf Max- laan door. En telkens even omkijkend, of hij haar niet volgde, haastte ze zich naar het hotel. Morgen zou ze vertrekkenODie man met zijn waterige oogen en naar dTank riekenden adem Ze rilde zou dat zoo iemand zijn, waar Mies over sprak Zorgvuldig sloot ze haar kamer en kroop diep onder het dek. Ze kon den slaap niet vatten, dacht over de geheimen van een wereldstad, waarvan Mies enkele sluiers had opgelicht, ha3T vaag beelden toonend, die zij Doch hij leidde haar. En de lessen, op kostschool en zich nu in haar ware gedaanten kon voorstellen.En uit de die van Mies indachtig, kwam ze in d'en pas. boeken, die ze van Mies kreeg en die ze thuis op de on mogelijkste plaatsen wegmoffelde, bang voor Gerard... Verbeel je, dat die man haar eens in een verdacht huis gebracht? Of verhandeld als blanke slavin?... Dan dacht ze weer aan het prettige dansen, de heerlijke mu ziek. Op haar verzoek werd ze om acht uur gewekt. Neen, ze bleef niet langer. Ze had al genoeg van haar uit stapje O Die nare man van 's nachtsAls ze daar aan dacht, huiverde ze. Vlug aankleeden, ontbijten, de nieuwste dansen, die Toen de muziek ophield en haar danser heenging, stond ze even als een kat in een vreemd' pakhuis, ging daarna, er zich van bewust zijnde, dat ze hevig kleurde, naar haar tafeltje. Telkens weer ruischte muziek en bevond Nelly zich onder de dansers. Zij had zich bij een gezellig groepje aangesloten en voelde er zich weldra bij thuis. Ze brabbelde Nederlandsch en Fransch door elkaar en schaterde het mee uit, als de anderen om haar vreemde uitdrukkingen lachten. En eveneens als allen ze nu kende, koopen en naar den trein. Ongeveer twee, zong ze mee als er gewalst werd Marquitta, Mar quitta Het ging er lustig toe Tango, Fox-trott, Step..., afwisselend met wals en zang van artisten, dan sen door Haïra, la danseuse au serpent en het ballet van de Girls van den Moulin Rouge Wat genoot ze Laat in den nacht, ze zag dat het één uur was, sloop ze als Asschepoester stil weg, bang, dat men haar zou weerhouden tot drie uur, wanneer de dancing moest ge sloten worden. Buiten stond ze bedremmeld even rond te kijken. Welke richting ook weer drie uur kon ze in Nijmegen zijn. Als er eens een brief was van thuis Dan kwam alles uit Neen, zoo gauw zou moeder niet schrijven zij, Nelly, moest immers eerst haar aankomst melden En allen waanden haar veilig onder de hoede van Bertha. V/at n kostelijke grap Ze had het er tot nu toe anders gelukkig afgebracht, want geen enkele kennis, uitgenomen Nora, die voor een maand naar Parijs was, had ze ontmoet. Alles was in orde de muziek had ze op de Adblf Maxlaan kunnen koopen de koffer stond gereed en de nota was betaald. Nelly telde uit, ze hield nog genoeg over voor haar reis naar Nijmegen en Amsterdam. Men bracht haar naar het Noordstation. Ze zou nu in Antwerpen voor Holland moeten overstappen. En stil dook ze in een hoekje bij het venster van het compartiment, tevreden, dat ze nu weer naar de familie ging en in het heerlijk vooruitzicht daar Sint-Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar' te kunnen vieren. Eenige uren nadien viel ze haar züsfcer om den hals, blij een bekend gezicht te zien. En hoe maken ze het thuis vroeg Bertha. O Ja BestDuizend groeten. Je ziet er .vermoeid uit. Nel. Drink een kop thee, dat zal je goed doen. Reizen vermoeit altijd een beetje. Dus weer zonder meid!? Bertha kreeg een kleur. Wat is er Bert? Je verbergt me iets. Was dat dan de reden niét?... O! Nu begrijp ik het, die pekelharing heeft me weer een spaak in het wiel gestoken. En met iets bangs in haar toon Is hij nog niet komen zien, of ik wel hier ben Gerard heeft het goed met je voor, heusch, Nel. Je moet niet met dien jongen en Mies omgaan. Ik heb er genoeg van omdat relaas aan te hooren. Zwijg zwijg in 's hemelsnaam Maar, o, die Gerard Ik zou hem kunnen wurgen Kind toch, wat 'n gezegde. Geef me een siigaret. Bert, als dk je verzoeken mag, om mijn zenuwen te stillen. De mijne heb ik allemaal onderweg opgerookt. In den trein Dat doet een net meisje toch niet Als het nu nog thuis gedaan wordt. Ik ben" ook geen net meisje Toe nou, ik snak er naar. - Je bent zoo overdreven modern... En jij conservatief, nog uit de oude doos, neem me niet kwalijk... Ik eet al die koekjes op, want ik val om van honger. Heb je thuis dan niets gebruikt Thuis O ja natuurlijk Waar is Henk Ziekenbezoek. Wij hadden je al eerdèr verwacht. Nu komt het, dacht Nelly. 'Haar hart klopte. Ze roerde in haar kopje, of ze vischte naar het klontje sui ker. Waarom vroeg ze. Omdat ik drie dagen geleden al schreef. Nelly heramdende. O Is 't anders niet Wat ben je vreemd, Nel. Jij ook, Bert. Je bent vermagerd en toch zie je er welgesteld uit. Je hebt een geheel ander gezicht gekregen. Dat meen je maar... H'm Zeg. die. sigaretten moeten zeker nog ge rold worden?... Nou, laat het maar! Misschien kun jij nu niet tegen rook. H'm In den trein heb ik een dame uit het compartiment gerookt. Zat jij dan in een heeren-coupé Die dame -toch ook, hoe kon ik anders En Nora.. Dat klontje wil niet smelten, zei ze haastig, roerend of ze pap voor aanbranden wilde behoeden. Wat moest ze op haar woorden passen, als Bert nu maar niets vroeg Wat is dat van Nora en wie is Nora V: -

Ons Land | 1927 | | pagina 3