II 600.000 Frank - PER MAAND C-pDe voordeelige paraplu^,] 600.000 frank per maand 600.000 frank per maand ONS LAND IN WOORD EN BEELD 775 Toen mijnheer Smit zijn boterham met plokworst in partjes had gesneden, en zijn vrouw een kop thee had ingeschonken, bleef zij lachend voor haar man staan. Hartelijk gefeliciteerd met uw verjaardag Jan, sprak ze, en jnog vele jaren Mevrouw Smit boog zich over hem heen, sloeg haar arm om zijn hals en kuste hem. Ik heb ook nog een verrassing voor u Mevrouw ging naar de kast, onderwijl mijnheer een hapje brood met plokworst in zijn mond stak. Kijk eens Mevrouw hield een paraplu in papieren foudraal voor uit. Het is een duur paraplutje van zeventig. Maar het is er dan ook een voor uw leven. Ge hadt er een broodnoodig, he met den laatsten storm waren van uwe oude twee baleinen geknapt, en de stof was gescheurd en te veel verteerd om nog te maken. Wees met deze paraplu maar zuinig. Zijn botrham etende, haalde mijnheer Smit de nieuwe paraplu uit het papier, trok haar vervolgens uit het zij den foudraal en bekeek de paraplu schijnbaar aandach- Een mooi paraplutje. Ik dank u wel voor het geschenk. Daarna veegde hij zijn mond af, ging naar zijn vrouw toe en gaf haar een kus. Mijnheer Smit zette het ontbijt voort. Zijn vrouw schonk hem een tweeden kop thee in, waarna zij zijne boterhammen voor twaalf uur klaar maakte en in pakte. mijnheer en zij sneed hem direct verdere woerden af met te zeggen O, heel vriendelijk van u, dank u zeer. Wat zal mijn man blij zijn. De heer lachte, dopte en ging héén. Mevrouw Smit was nog niet goed en wel boven of er werd weer gebeld. Hier is toch de Valkstraat, 123, waar een paraplu verloren is vroeg een burgerman voorzichtig. Ja, antwoordde mevrouw. Ik heb hier een paraplu... Eerst aarzelde mevrouw Smit. Maar als kloeke vrouw was ze vlug over die aarzeling heen. Deze para plu zag er al veel beter uit, dan die ze zoo even in ont vangst had genomen. Heel vriendelijk van u, Wat zal mijn man blij zijn. Ik zal even een sigaar voor u halen. Meteen toog mevrouw met de gevonden paraplu naar boven... Het bleek mevrouw Smit al heel spoedig, dat er in een groote stad dagelijks heel wat paraplu's verloren worden, en ook, dat er nog heel veel eerlijke menschen zijn. Den heelen morgen en den heelen middag door ging de bel en telkens stond er iemand met een gevon den paraplu aan de deur. Mevrouw bleef vriendelijk. Ze nam de paraplu's in ontvangst, dankte en waar het zoo uitkwam, gaf zij een dubbeltje fooi. Maar de ver-. Toen de klok half negen sloeg, stond mijnheer Smit haastig op. Staande dronk hij zijn kop thee leeg, waarna hij de gang in ging om zijn jas aan te trekken en zijn hoed op te zetten. Zijn twaalfuurtje stak hij in zijn jaszak en de paraplu, die tegen een stoel aan stonid, nam hij in de hand. 't Is vandaag nog al drui lerig weer, zoodat ik uw ge schenk misschien noodig zal hebben. Wees er maar zuinig op Natuurlijk, met zoo een paraplu, en dan wel een ge schenk van u, ben ik vanzelf voorzichtig Mijnheer nam afscheid van zijn vrouw, liep vlug de kamer uit, de trap af en een oogen- blik later hoorde mevrouw de straatdeur dicht slaan. Toen mijnheer Smit dien middag om zes uur thuis kwam, was hij zeer ontdaan. loren paraplu van haar man, de mooie nieuwe van Dag Truda, zei hij en zijn vrouw zag direct dat zeventig frank, was er nog steeds niet bij, Het elftal der Hasseltsche Voetbal vereeniging, Kampioen van Limburg 1926-1927 dat a.s. seizoen in promotie zal optreden. Van links naar rechtsstaande Louis Swaab, Pierre Dirix (kap.)7 Lam bert Beulen, Charles De Bruyn, Louis Saenen, Louis Dirix; geknield Pierre Thys, Pierre Hermans, Emile de Condé, Gérard Venken et Pierre de Condé. er iets gaande was. Wat is er gebeurd vroeg zij, gij zijt heelemaal niet op uw gemak. t Is niet prettig om het u te vertellen, Truda, ik ben er heelemaal van overstuur. Maar de paraplu ben ik kwijt. Wat zegt ge daar Die nieuwe paraplu Toen mijnheer dien middag thuis kwam, bleef hij verbaasd staan kijken naar een berg paraplu's in den hoek van de kamer. Wat is dat allemaal vroeg hij verbaasd. Dat zijn allemaal verloren paraplu's, die vandaag hier gebracht zijn op uw advertentie die ge geplaatst hebt. Maar uwe paraplu is er niet bij. Daaruit ziet ge. Ja, die nieuwe paraplu. En 't is niet zoozeer om de dat lang niet alle vinders eerlijke vinders zijn. Ik paraplu, dan wel omdat het een geschenk van u is. En waar zijt ge der kwijt geraakt Dat weet ik nietHet was van morgen erg druk en ik moest verschillende boodschappen deen. Ik ben haar kwijt geraakt of in hét postkantoor, of in de tram. of bij een kiosk. Ik heb maar direct een advertentie op gegeven en ik hoop, dat we er nog iets van hooren. Zoo..., ja 't is erg jammer, 't Was een dure para plu. En nu nog die advertentiekosten erbij. Hoeveel kostte die advertentie Vijftien franken. Ik heb heel kort geadverteerd Paraplu verloren postkantoor, tram of kiosk. Terug te bezorgen Valkstraat, 123. Hm. Gelukkig dus niet tegen ruime belooning. Want anders zijt ge daaraan ook nog vijftien frank kwijt. Leg maar een sigaar op den schoorsteen voor als die wordt terug gebracht. Mevrouw Smit ging weer naar ce keuken, om de pudding uit den vorm te schudden, de extra-tractatie wegens den verjaardag van haar man. Den anderen morgen om half tien reeds werd er gebeld. Mevrouw ging naar beneden en zij opende de deur voor een deftig heer... Mevrouw, deze paraplu heb ik gisteren gevonden op het achterbalkon van lijn zes. Dit is zeker... Mevrouw Smit was niet van gistereen. Ze zag direct, dat de gevonden paraplu niet die was van haar man. Maar ze dacht bij zich zeiven gij hebt die paraplu gevonden, dus van u is die ook niet. En daarom nam ze meteen de paraplu uit de hand van den vriendenlijken heb ze zoo even geteld, en het zijn er vijf-en-dertig. Vijf-en-dertig... Ja, vijf-en-dertig. Daar waren dus heel wat para plu's op een regenachtigen dag verloren, en gij zijt niet de eenigste. Maar als mijn paraplu er niet bij is, begrijp ik niet, dat ge die allemaal hebt aangenomen. - Ik redeneerde zoo die zoo 'n paraplu bracht, had haar gevonden, en was te eerlijk om haar te houden. Had ik ze geweigerd, dan hadden die menschen mis schien niet geweten wat ze er meé doen meesten en Waren misschien oneerlijk geworden. Voelt ge wel, ,k mocht ze niet weigeren. Allemaal goed en wel, maar dacht gij dan dat gij ze wel mocht houden Foei Jan, wat denkt ge wel Geen sprake van. Ik zal natuurlijk de eigenaars opspeuren, maar ik denk ver der dan gij. Ik zie er het middel in om uw paraplu terug te krijgen Dat begrijp ik niet. Neen, natuurlijk niet. Mannen begrijpen nooit zoo gauw iets. Maar laat dat maar aan mij over. Ik heb beneden door de telefoon de kleine advertentie al opge geven Paraplu gevonden Terug te bekomen Valk straat, 123, tegen vergoeding van advertentiekosten. Begrijpt ge me nu of begrijpt ge me niet Neen, ik begrijp u niet. Nu, dan zult ge dat morgen wel zien. Den volgenden dag bleek, dat er heel wat menschen gaarne hun verloren paraplu terug willen hebben en er de vergoeding van advertentiekosten voor over hebben ook. Mevrouw Smit toonde zich ook buitengewoon scherpzinnig. Ze vroeg maar even naar den vorm van den knop en naar een of ander herkenningsteek en en dan haalde zij uit de massa meteen de juiste paraplu. De advertentiekosten hadden vijftien franken bedragen en daarbij loog ze niet. De menschen, die hun paraplu terug ontvingen, betaalden zonder meer vijftien franken en bedankten nog bovendien. Het bleek, dat er veel meer dan vijf-en-dertig menschen hun paraplu hadden verlo ren. De bel stond dien dag niet stil. En tegen drie uur in den middag had mevrouw Smit de vijf-en-dertig para plu's aan de rechtmatige eigenaars kunnen teruggeven. Zeker een twintigtal had zij moeten wegsturen, omdat zoovele paraplu's in handen waren gevallen van oneer lijke vinders. O Jan riep ze dien middag, toen ze haar man de trap op hoorde komen, 't Is om er een zaakje van te beginnen. De paraplu's zijn vlot van de hand gegaan en ze betaalden gaarne de advertentiekosten Vijf honderd vijf-en-twintig franken heb ik ontvangen Vijf honderd vijf-en-twintig franken? en de adver tentie kostte maar vijftien franken O, onnoozele bloedWisten die menschen dan van elkaar, dat er nog andere paraplu's waren gevonden dan de hunne En wie van de vijf-en-dertig had ik dan de advertentiekosten moeten laten betalen Ze gaven me alle maal ongëvraagd die vijftien franken, 't Ging van een leien dakje, 't Is maar goed, dat al die paraplu's in een eerlijke hand waren terecht gekomen. Wij hebben werkelijk een goed en verdienstelijk werk ge daan..., ik ben nu heelemaal niet meer boos, dat gij uw pa raplu hebt verloren. Wat mij betreft.moogt ge gerust vandaag of morgen nog eens hier of daar uw paraplu neerzetten en vergeten. Vijf honderd vijf-en- twintig frankenDertig fran ken advertentiekosten en nu, dat begrijpt ge en nu begrijpt ge zeker ook wat ik gisteren bedoelde, hebben we uw para- plu ook terug. Morgen ga ik er direct op uit, om een nieu we te koopen. Dan heb ik aan uw paraplu al twee honjderd zeventig franken verdiend uw paraplu vrij. O, maar dat is niet noo dig, lieve. Ik bemerkte juist vanmiddag, dat mijn paraplu nog op het kantoor stond! Toen ik gisteren mijn bood schappen deed, had ik zelfs heelemaal vergeten, haar mee te nemenIk begreep cck a' niet, dat ik zoo slordig en na latig had kunnen zijn Ik heb mijn paraplu heelemaal niet verloren gehad Maar dan zijt gij een boven-beste manDan heb ik aan uw paraplu al vier honderd vijf-en-zeventig franken verdiend Ge zijt een schatHier hebt ge een extra kus... Op uw paraplu behoeft ge heelemaal niet zuinig te zijn hoorWe weten nu, hoe wij haar terug kunnen krijgen! Het verliezen van een paraplu is ge woon een winstje En lachend begaf mevrouw zich naar de keuken. Martin BERDEN. is de titel van het nieuwe mengelwerk dat weldra in ONS LAND zal verschijnen. Vrij naar het fransch vertaald van Jean Dreault door Tone Mersmans, is de groot ste film-creatie van het jaar en waarvan het uitgeversrecht speciaal aan ONS LAND,, voorbehouden werd. in boeiende taal en op leuke wijze geschre ven, bezorgd veel genoegen bij het lezen en gaat een ongekend succes te gemoet.

Ons Land | 1927 | | pagina 7