f dQr^rouiv - In het Vierkantje GOED BEDOELD. MAAR... 218 ONS LAND IN WOORD EN BEELD Een beknopt woord over keukeninrichting. Meer dan eens is mij de vraag gesteld wat moet ik voor mijn keukeninrichting aan schaffen, waarom 't mij niet overbodig lijkt aan dit 'onder werp de aandacht te schenken. Uitvoerig kan ik dit niet bespre ken omdat ik tot op zekere hoogte aan plaatsruimte gebon den ben. Daarom zal ik zeer kort eenige aanwijzingen geven, waarop te letten is bij inkoop. De keuken zelf moet ruim zijn. t geen in de kleinere hui zen haast niet te vinden is, he laas en bovendien licht en goed te ventileeren rijn. De beste lig ging voor dit vertrek is West tot Noord-West. Het plafond en de muren moeten gewit en deze halverwege met tegels be kleed zijn. Langs de wanden moeten planken aangebracht zijn. waaronder eenige haken voor het ophangen van allerlei keukengereedschap. Ook planken waarop pannen ge plaatst kunnen worden. Onder het marmeren of granie ten aanrecht behooren een paar goed sluitende kastjes (zinken aanrechten zijn^goed. kosten echter veel onder houd. waarom ze meer en meer door granieten worden vervangen). De gootsteen moet voorzien zijn van een stankafsluiter, een ruimen, diepen geëmailleerden bak. Zeer aan te bevelen is het. om in den geëmailleerden bak van den gootsteen een lossen verhoogden houten bodem aan te brengen, opdat emmers en bakken niet in hef water behoeven te staan. De vloer kan zijn van marmer, tegels, graniet of hout zonder naden. Een hou ten vloer kan belegd worden met linoleum De ramen moeten goed. liefst naar buiten geopend kunnen worden. Zeer aan te beve len is het. de bovenramen te kunnen ope nen. Het beste is het. de tuimelramen zoo aan te brengen, dat het niet kan inregenen. Voor den vuilnisemmer, alsook voor werkmateriaal, groenten afval en brandstof fen moet buiten in een hok een plaats ge vonden worden. Een porceleinkast met laden voor lepels, vorken en messen, een paar rekjes voor doeken, lepels en eieren, een klokje, een ta fel en een paar stoelen, ook een trapstoeltje maken het meubilair uit. Of men heeft een goed fornuis 't zij een kolen- of gasfornuis, of men heeft eeni ge gastoestellen met een les oventje. Bij t koken op gas is verwarming in de keuken des winters noodzakelijk. Tot het voornaamste keukengereed schap behooren Pannen.' Veel soorten van pannen zijn er in den handel. Bovenal zou ik geëmailleerde pan nen willen blijven aanraden. Ze zijn. als het emaille goed is, onschadelijk en men kan er alle spijzen in bereiden. Is het email- Ie niet goed. dan is het schadelijk voor de gezondheid. Bij inkoop moet dan ook op goede merken gelet worden. Het merk. op 't meeste emaille voorkomende is B K. (Berk-Kampen) en is volkomen betrouw baar. Een duurder doch ook sterker soort is vulcaan-emaille Deze soort van pannen zijn gemaakt van plaatijzer, 't geen buigt bij stooten of val- Jen het email springt er dan af. t geen steeds verder gaat en waardoor splinters in t eten kunnen komen. Van binnen geëmailleerde, doch van buiten zwarte pannen zij de z. g. graniet-emaille pannen Het emaille hiervan is sterker dan van de bovengenoemde, omdat gietijzer ruw is en daardoor t emaille beter vasthoudt. Deze pannen zijn zwaar, doch erg prettig te gebruiken voor vleeschgerechten. stamppotten en melkspijzen. Bij t vallen of stooten barsten ze Heeft men voor vleesch- pan een graniet-emaille, dan komt voor ijzeren pan al leen de koekepan in aanmerking. Indien een geëmailleeerde pan aangezet is. mag er nooit met een mesje in gekrabd worden, t emaille kan dan barstjes krijgen, doch men moet ze uitkoken met zout of soda in t water. Ze worden schoongehouden door ze zoowel van binnen als van buiten te boenen met Brusselsche aarde en daarna te wasschen met zeep sop. Nikkelen pannen zijn over 't algemeen duur. kos ten veel tijd aan onderhoud. Hoewel in goed nikkel alles bereid kan worden, zou ik er nooit zure spijzen in koken, al is dit niet schadelijk voor de gezondheid de kleur van de gerechten wordt er leelijk van en de smaak kan ook minder lijden. Deze dure pannen zijn op den achter grond gedrongen door de Alluminium pannen. Ze zijn licht. laten de warmte gauw door en zijn vrij sterk Ze kosten veel onderhoud, mogen nooit in soda-water ge- wasschen worden. Hoewel in deze pannen alles klaar gemaakt kan worden, vind ik. dat zure spijzen en ook melkspijzen leelijk van kleur worden. Dat deze pannen een tijdlang zoo 'n opgang maakten, is mij 'n raadsel. Aan houten gereedschappen zou ik aanraden hak- boord. vleeschplankje. deegrol, die alle van een harde houtsoort gemaakt moeten zijn, bovendien zoo min mo gelijk naden hebben en droog zijn. Door op het voor werp te kloppen, duidt 'n doffe klank op vochtigheid. Voor lepels raad ik aan compositie lepels (een heel goed soort is alpacca stalen vorken, platte ge- emailleeerde lepels, een rekje met houten lepels, een ge- emailleerde scheplepel (klein soort soeplepel met een tuitje). Aan steengoed n paar kommen, 'n nest met schalen, vuurvaste schotel(s). steenen puddingvormen (voor wirme puddingvorm of een steenen of een geëmailleer de) eenige borden, kleine kommetjes; een rijstrand (liefst van steen of geëmailleerd ze zijn t meest van blik). Nog resteerend keukengereedschap is een weeg schaal. litermaat, een blikken zeef met diverse zeefbo- dems. een paardeharen zeef. vleeschmolen. amandelmo len. citroenpers. kurketrekker. appelboor. Van de meer of mindere uitgebreidheid van de te be reiden gerechten en maaltijden hangt het af of de in ventaris uitgebreid moet worden met taartvormen, spuitjes, soufflépotjes, enz. Moderne Romantiek. In Londensche society-kringen is dezer dagen groot opzien gewekt door het huwelijk van Engeland's rijkste erfgename. Mary Ashley genaamd - een jonge dame. die een vermogen van 10 millioen pond bezit - met een arm, jong officier van eenvoudige familie. De offi cier. kapitein Alex Cunningham Raid, is de man haars harten. Het groote vermogen, dat miss Ashley bezit, heeft zij van grootvaders zijde geërfd. Deze rijk met aardsche goederen gezegende heer was sir Ernest Cas- sell. voormalig hofbankier van koning Edward. Sir Er nest was een financieel genie, die het fantastische ver mogen van 20 millioen pond sterling naliet. Hoe nu deze Pondenprinses er toe kwam om een onvermo gend jonkman tot echtgenoot te kiezen Alex Cunning ham Raid was, tijdens den oorlog, kapitein-vliegenier. Na deo oorlog werd hij uit het legerverband ontslagen en kreeg het baantje van parti culier secretaris bij overste Wil frid Ashley. later minister van het Verkeerswezen in het kabi- net-Baldwin. Te diens huize leer de hij de toentertijd 17-jarige Mary kennen. De beide jonge menschen kregen elkander ouder- wetsch-romantisch lief en op een dag verraste Mary haar papa met de mededeeling. dat ze de vrouw van den secretaris wilde worden. Papa was niet overmatig ver blijd met deze kennisgeving, maar aangezien Mary nog heel jong was. nam hij de zaak niet al te serieus. Spoedig bleek echter, dat het het jonge meisje heilige ernst was. Nu liet de minister zijn se cretaris bij zich komen en ont sloeg hem op staanden voet. Ma ry. hierdoor niet uit het veld ge slagen. liet haar vader daarop koeltjes weten, dat ze geduld zou hebben tot haar meerderjarigheid, om daarna kapitein Raid's vrouw te worden Overste Ashley zond nu zijn dochtertje naar Londen, vast overtuigd dat ze ten huize van lord en lady Louis Mountbatten. in de vermaken en genoegens van het society-leven. haar vliegenier wel vergeten zou. Inderdaad werd Mary met haar 10 millioen pond hier omzweremd door aanbidders uit de jeunesse dorée van Londen. Iedereen geloofde dat Alex Raid uit haar ge dachten verdwenen was. Men hoorde ook niets meer van hem, wist slechts vaag dat hij eerst secretaris eener bouwonderneming was geweest en later tot lid van het Lagerhuis was verkozen Zoodra echter miss Ashley meerderjarig was geworden, werd de verloving met den kapitein publiek en thans zijn de jongelui al op hun huwelijksreis naar Italië vertrokken. De man met de 2,480 schoonmoeders. Mag een acteur tegen het publiek pra ten 1 zoo vraagt een bekend Parijsch thea ter-blad. In Frankrijk komt dit wainig voor. En de Franschen vinden het eigenaardig, wanneer, als in België en ook elders in het buitenland gebeurt, een acteur bijvoorbeeld ter ge legenheid van zijn jubileum een toe spraakje houdt tegen het publiek, waarbij hij zijn hoorders heel genoeglijk onderhoudt met persoonlijke herinneringen en anecdotes. Als een typisch voorbeeld van zoo 'n on benullig jubileums-speechje haalt dat blad aan de toespraak, die een buitenlandsch ac teur tot het publiek richtte, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum. Het is de waarheid, dames en heeren. vijf en twintig jaar geleden heb ik voor het eerst de planken betreden, en sinds dien tijd heb ik 2318 liefdes-eeden gezworen; 1925 jonge meisjes, en 980 weduwen zijn mij trouw gebleven; ik heb mijn eeden 1543 keer gehouden. 775 maal heb ik ze verbro ken; 3250 keer is de oorlog uitgebroken in ons gezin. Aan bruidschatten heb ik 6.900.000 frank ontvangen. 2.560.000 gul dens en 3.897,000 marken, en nog weet ik niet waar al dat geld gebleven is I Eén en kelen keer slechts ben ik uit liefde ge trouwd vraag maar aan mijn vrouw of het niet waar is. Ik ben 3000 keer op feesten uitgenoodigd. ik ben 942 keer de deur uit getrapt; ik ben 170 keer in handen van die ven gevallen, en ik heb... 2480 schoonmoeders gehad! Origineel is het inderdaad Filet-werk. Het is buitengewoon loonend en nu ook het geknoopte filet tegen niet tc hoogen prijs in den handel is. zou ik al wie er tijd en geduld voor over heeft aanraden, er eens de proef mede te nemen. Wc kunnen er, bijvoorbeeld, prachtige gordijnen van maken, die tevens zeer sotiede zijn. Voor het bewerken van het grove netwerk nemen we perlgaren; twee steken heen en weer zijn dar. vol doende om eên gaatje te vullen. We werken met lange draden, die we ten slotte niet afhechten, maar waaraan we telkens weer een nieuwen draad, met een wevers knoop, aanknoopen Voor serre of tuinkamer kunnen we zulke gordijnen fleurig bewerken met bonte wol, terwijl het zwarte filet met helkleurig perlgaren bewerkt ook bijzonder fraai is voor kleedjes, kussens, theemutsen, enz. Filet bewerken we het gemakkelijkst ais we het op een raam spannen, omdat er dan geen gevaar is dat we den draad te strak aanhalen. Zoo 'n raam kunnen we, van vier latjes, gemakkelijk zelf maken. De eenvoudig ste manier is wel, bij de hoeken gaatjes te boren en dan. door middel van touwtjes, de latjes aan elkaar te ver binden. We zetten er het netwerk met punaises op vast. zoodat we het gemakkelijk kunnen verplaatsen naar mate het werk vordert. Een grief, en dikwijls een gegronde, der Vlamen tegen hun regeering en andere offlcieele lichamen is. dat mededeelin- gen. opschriften, circulaires, die ook de Vlamen aangaan, alleen in de Fransche taal worden gegeven. Ter gelegenheid nu van het Internationale Congres van Rotaryclubs te Oostende is er een Belgische postzegel in omloop gebracht met Fransch en Vlaamsch opschrift. De Vlamen konden dus tevreden zijn... als de vertaler van het opschrift ae beteekenis van het woord Convention beter had begrepen. De Fransche tekst van het opschrift is Rotary Inter national Convention dOstende 1927waarachter deze Vlaamsche vertaling staat Internationale Rotary Over eenkomst van Oostende... Dat convention hier bijeenkomstbeteekent. is den vertaler blijkbaar niet duidelijk geweest. (Algemeen Handelsblad.)

Ons Land | 1927 | | pagina 10