Wal de Klokken vertellen De Blijde Terugkomst 220 ONS LAND IN WOORD EN BEELD Als de zon des morgens haar verblindend goudlicht over de wereld giet. komen de bonzende klokkeklanken uit den toren geborreld, lijk het water van den berg stroom. Helle en volle tonen doorzinderen de lucht en doen alles weergalmen met hun forsche stem, de stem van den plicht, die u toeroept Naar den arbeid En alles herhaalt vroolijk aan de ontwakende menschen Naar den arbeidNaar den arbeid 1 Gedurende den dag verandert de stem der klokken nu eens zal zij tintelen van vroolijk geluk, dan zal zij Tillen van zware smart, of wel zij trilt en doet harten beven van fierheid of doet in stille gods vrucht de trotsche hoofden der menschen buigen voor de stem van hunnen God. Wat sprankels van vurige lief de spatten er uit het kiokkengeluid bij het vieren van een huwelijk Welke darteling van geluk en vroolijkheid spreekt er uit eiken kiokkeslagWat een zaligheid, wat een rijkdom, doet di» twee liefhebbende harten beven, die zich gaan vereenigen om te leven voor elkanders geluk. Maar wat een akelige tegenstel ling vormt die stoet van vreugde en leven met den stoet van droef heid en doodEn de klokken, zij luiden en treuren dof en traag zaam. Zwaar en fel. bonzen zij in machtige gulpen door de bemoste galmgaten, de wijde, ijle lucht in. en zingen een lied van wanhopige smart, welk weerklank vindt in de schokkende harten der men schen. daar beneden in den zwar ten lijkstoet. En toch. er trilt een machtige zege in de breede concentrische golvingen van het klokkenlied, t Is het gedacht aan de eeuwige opstanding in t andere eindeloos gelvkkige leven. En weer opnieuw beuken de hamers tegen de bron zen klokkewanden en jubelklanken, vreugdespranken doen zegevierende menschenharten trillen van geluk. Geen droefheid nu. maar fierheid en edele trots wor den op de klankenvleugels gedragen. Overal bonzen en tampen klokken en klokjes over het gansche vreugde dronken land. De beiaarden, door beroemde meesters bespeeld, klingelen en de teedere tonen huppelen en dartelen van vreugdetrots. over de hobbelige huizen daken Zoo zingen de gulle klokken hun zegelied. Hoor. wat lieflijke tonen er door de luchten zweven. Driemaal drie kleppen kleine klokjes, als zilvergerinkel en kristalgeluid, uit de groene galmgaten van dichter lijke dorpstorens. Als vlekkelooze, blanke duiven stij- (Ver volg) We maken een halven cirkel over het vliegveld en zetten daarna koers naar Parijs, dwars over Brussel heen. dat geheel en al gehuld ligt in de nevelen onzer moderne, onvolprezen Lentes. We zweven over het Gare du Nord en het Palace Hotel, vanwaar we een half uur geleden per auto vertrokken. De Eglise Sainte- Maric tracht er met haar geweldigen groenen koepel doorheen te dringen en slaagt hierin juist genoeg om ons in de gelegenheid te stellen ons te orienteeren. In de "verte doemt, als een baken in zee. de sombere, maar machtige silhouet van het Palais de Justice op. We la ten het trotsche gebouw links van ons liggen, stevenen over de Gare du Midi en volgen het kanaal van Char leroi. Vijf minuten later ligt Brussel als een grijze sil houet achter ons en zweven we boven de diep-groene wijden van Brabant De nevels beginnen op te trekken en we ontdekken heel ver onder ons de omtrekken van een popperig stadje, waarbij een coquet kasteeltje, dat. verscholen in zijn groen en omlijst door een vijvertje, ons tegenschittert als een fijnen smaragd in zilver. De wegen slingeren zich door het landschap als dunne lijn tjes. waarlangs zich traag de voertuigen bewegen. In de verte doemen reeds de torens van Hal op. Even later gen de heerlijke, reine klanken door de heldere ruim ten. De menschen buigen eerbiedig het hoofd en bidden stil Ave Maria De gevleugelde klokketnllingen slieren duizelingwek kend snel. in spiraalvorm, de hoogte in. naar het sier lijke blauwe daarboven. Alles is stil nu. 's Avonds vliegen verlokkelijke hemelboden van schoon klokkengelui door het luchtruim en kondigen het rustuur aan voor de wroetende menschen. Met innig genoegen luistert men er naar. en als het lied geëindigd is, heerscht de eenzaamheid over het hart en een zachte weemoed hangt over de wereld. J. VERBAET. Mei was gedaan. Op een wattig-wit wolkje dreef Ons Lieve Vrouwken naar de hooge, ijzeren hemelpoort. Petrus stond in zijn breeden, grijzen baard te lachen op den drempel. Ave Maria, groette hij hoofdbuigend. Goeie morgen. Petrus, goeie morgen, ze wachten al op mij zeker Ja. Lieve Vrouw, knikte Petrus met het fijnste stemmetje dat hij had. Met kleine, vlugge voetjes stapte ze dan. zijig-ruV schend, door den langen marmergang, heelemaal tot aan het einde, waar een dik. witte, marmeren poort open- zweeft onze machine over de geweldige steengroeven, die het stadje, als een gordel van loopgraven omlijsten. Plotseling zien wij onzen piloot een beweging ma ken. Wij gaan een kijkje nemeé* in de cockpit de plaats van den bestuurder en zien hem zijn lucht net gereed maken voor de draadlooze gesprekken. Hij meldt aan de draadlooze stations in Holland het uur van zijn vertrek uit Brussel en de plaats, waar hij zich momenteel bevindt. Hoe de gesteldheid van het weer is. heeft hij vóór zijn vertrek te Brussel reeds vernomen. De radio-telegrafist op het station in Holland geeft hem bericht van ontvangst en het eerste gesprek is afgeloo- pen Hieronder een foto van de plaats van den bestuur der. Men ziet er het hoogtestuur. het wiel daar achter het stuur voor het roer. dat met de voeten be stond van een enorm-groote zaal. Hier was alle hemelsche pracht bijeengehaald. Aan 't einde der zaal zat de Schep per onder een baldakijn van zuiver goud. Daarboven zweefden en schalmeiden kleine engeltjes dooreen. Enkele trappen lager zat op een eigen bank een oud. mager man de H. Jozef. Links en rechts stonden al de groote heiligen nevens elkaar en vormden alzco de haag van de deur tot aan den troon. Ze schitterden allen in zilver-zijen mantels en hun gelaat was frisch als morgendauw. Daarachter krioelde het var» engelen in witte en blauwe kleeren. met roode roosjes in hun blonde lokken en achter die drukpratende engeltjes stonden eenige bevoorrechte gelukzaligen, in een groen kleed, doodernstig te staren naar al die kleurenpracht. De muren waren behangen met fhiweelblauwe dra perieën, waarop gouden lelies ge borduurd waren. Een schitterend, wit licht danste en wipte tusschen die zuiver, zoete wezens. Aan de deur stonden Raphaël en Gabriël in een wit kleed, dat kaasrecht in stijve plooien hing. Ze reikten ieder Maria een hand zoohaast deze de zaal betrad. Dan schetterde er plots scherpe trom petten door de groote ruimte en een stil. droomerigen zang rolde en dobberde over de hoofden. Ons Lieve Vrouwken kwam binnen in haar wit. zijen-zacht kleedje met den breeden. blauwen sluier en in haar grooten, Mei-blauwen man tel, waarmee ze een maand over de velden had gewandeld. Een geur van rozen en vcrsche lente bloemen zalfde uit haar kleed. Haar blik was lief en van het zui verste blauw dat men indenken kan en op haar wangen kleurde de blos van de jonge Meizon. M#t een bloemrozigen glimlach groette ze heel de familie. Traagskens stapte ze zoo naar voor, haar lan gen mantel over den grond slepend en waar ze ging. allemaal blanke leliën achterlatend Ze nadert God die plechtig rechtstaat en op haar marmerblank voorhoofd een warmen zoen drukt. Dan neemt ze ne vens Hem plaats, onder het baldakijn en wacht tot den zang ophoudt om beginnen te vertellen, wat ze in de Mei. op de wereld, allemaal gezien heeft. Jos. P. Trouwe lezer. HEBT GE DAAR OOK LAST VAN Patient. Dokter, als ik mij voorover buig. mijn armen horizontaal uitstrek en een circuleerende bewe ging maak. voel ik altijd zoo n pijn in mijn linker schouder. Dokter. Maar waarom moet ge zulke zonderlinge bewegingen maken Patient. Weet ge soms een andere manier, dokter, cm een overjas aan te trekken wogen wordt. Verder dc verschillende controle-appa raten. de regulateurs voor de afstemming van het radio- apparaat. de verschillende hefboomen. waarmede het toerental van den motor geregeld wordt, enz., enz. Wie van den grood af de machine hoog in de lucht ziet zweven, die heeft over het algemeen geen idee. wat het lichaam van dezen libel, die zich als een ele gante silhouet tegen de wolken afteekent. inhoudt. De wandelaar hoort het sonoor geluid en ziet den reusach- tigen vogel met geweldige snelheid langs het uitspansel schieten. Maar dat hij. behalve over een hoofd en een krachtig hart. ook over prima zintuigen beschikt, is hem meestal onbekend. Op ingenieuse wijze zijn de ge compliceerde apparaten, waarvan ontelbare draden, als zooveel zenuwen, naar de instrumenten op de plaats van den piloot voeren, ingebouwd. Het eerste elftal der Borgerhoutsche S. K., kampioen der provincie Antwerpen (2* Divisie)

Ons Land | 1927 | | pagina 12