Napoleon op de Film. Anecdotes van Beroemdheden. Wie is dit De Tien Geboden voor de Bioscoop. ONS LAND IN WOORD EN BEELD 215 De imposante Abdij van Perck-Heverlee (Leuven). Moissi speelde in Hamburg en. had ge weldig succes. In de hal van het hotel, waar hij kamers had. wachtten hem eiken dag een twintig personen, die een groet, een portret, een handteekening van hem wenschten, c O. ik ben zeer gevleid, zei Moissi met zijn zacht geluid, zijn zoete stem. tnaar ge moet niet zoo om mij heen drin gen... ik stik bijna... werkelijk ik zal een ander hotel moeten nemen om al die hul. de te ontloopen Den volgenden dag hing naast het be- spreekbureel van den schouwburg een biljetje, waarop stotid Ik deel het publiek mede. dat ik el ders mijn intrek heb moeten nemen. Mijn adres is thans Hotel Esplanade. Alexander MOISSI. Den daarop volgenden dag verdron gen zich vijftig personen in de hal van Hotel Esplanade, die allen om een por tret, eene handteekening. een groet bedel den. Moissi kwam. zag de bende en lachte gevleid O. maar ik stik bijna... werkelijk Kleine, bescheiden Moissi st Dit is de eenige badgast, die wij Zon dag in het zilte water van Blankenberghe aantroffen. Daar het seizoen, dank zij onze onvolprezen zomers, elk jaar een maand vroeger afgeloopen is, waren de laatste badgasten tegen het einde der maand Mei vertrokken. Zoo was zij de eenige overgeblevene en waar de een zaamheid soms nogal goede lessen geeft was zij op een pracht-idee gekomen. Zij had zich namelijk afgevraagd waarom de menschen toch niet ineer practisch waren en. zooals zij eens met den zomertijd hadden gedaan, niet ditzelfde systeem op de seizoenen toepasten. Immers er waren geen zomers en geen winters meer. Of liever, wij kregen tegenwoordig zomers in plaats van winters en omgekeerd. Waarom dan niet winterseizoenen en zo merseizoenen ingesteld, waar men toch niet meer van een jaargetijde afhanke lijk was. Wij vonden dit idee zoo schit terend. dat wij haar een gratis abonne ment op Ons Land toezegden, als wij- het gedacht verder mochten ontwik kelen. Zij stond ons dit gaarne toe. maar aangezien zij reeds tien jaar op Ons Land geabonneerd was. kon zij van onze aanbieding geen gebruik maken. Ons Land had haar steeds zulk een aangename verstrooiing geboden, zeide zij. dat zij nimmer haar abonnement ver zaken zou. Integendeel, zij had het zoo juist voor tien jaar hernieuwd Tijdens een gala-voorstelling te Parijs werd onlangs de nieuwe Napoleon-film voor het eerst in de Groote Opera door sommigen al bijgenaamd de Cine- ma-Garnicrmet veel succes opge voerd. Napoleon zeide eens Ik zou mijn eigen nageslacht willen zijn om bij te wonen, wat een dichter mij laat denken, voelen, zeggen. Zou de kleine Caporaal met Gance's visie hebben ingestemd Na al te makkelijke en partijdige af makingen van het historische i monster onderneemt de cineast, voortbordurend op de heldenvereeringen van Carlyle. Michelet en anderen, de apologie dezer geweldige persoonlijkheid. De voorstel ling is natuurlijk eenigszint eenzijdig Napoleon maakt alleen oorlog om vrede te stichten, zijn vrede: Napoleon wordt na Marengo meegesleept door het fataal raderwerk van den strijd; Gancc drukt zelfs als motto af het historische De oorlog is een anachronisme...De overwin ningen zullen zich eens zonder kanon nen en. bajonetten voltrekken. Als Na poleon dit eerder op zichzelf had toege past. waren misschien ettelijke bloedba den voorkomen... Gelukkig, dat Gance in het begin van zijn Napoleon-epos. dat slechts gaat tot 1798. nog niet openlijk partij hoeft tc trekken. De jonge officier, begeesterd door de idealen der Revolutie, schwarmt nog met Rousseau, dc universeele Repu bliek. de Vereenigde Staten van Europa, allerlei dingen, die voortreffelijk strooken met dc platonische idealen van het hui dige republikeinseh bewind, dat Gance's pogingen officieel steunde. Tusschcn de mijlpalen der historische feiten - de onderschriften werden aan de memoires ontleend laat Gance zijn verbeelding vrij gaan. Er is iets van een episch-lyrisch dichter in hem. iets van een Hugo, helaasniet geheel vrij van de romantische gezwollenheid en goedkoope symboliek, die dergelijke ora torische geesten vaak eigen is. Toch leidt het vrije verbeeldingsspel soms tot schitterende vondsten. De chao tische Revolutie en ordebrengende Dic tator tvorden zeker moment contrapun- tisch tegen elkaar gezet. Men ziet het bootje, dat Napoleon uit Corsika terug brengt. heen en weer geslingerd door dc razende zee. simultaan met gelijktijdige stormachtige zitting der Conventie. Over druk van filmbeelden Neen Gance is niet bang het gezichtsveld te verdubbe len. zelfs te verdriedubbelen, om het ge lijktijdige der thema's te laten voelen. Het spreekt van self, dat niet alles van dezelfde hooge orde is. Als cinema-vond- sten valt vooral het gewirwar der me nigte. gezien door de steeds dronkener oogen van den Marseillaise-zanger te ap- precieeren; ook dc Marianne, die als in Rude's relief de scharen vervoerend aan voert. is prachtig gevonden; de ruiterrit om aan de Corsikaanschc vervolgers te ontsnappen, is ook pakkendvender zijn er de groote Revolutie-zittingen, waar na Danton Robespierre en Saint-fust het onderspit delvenverder de gocd-gcoo- serveerde tafereeltjes van Buonaparte als havelooze luitenant, die zelf zijn potje kookt en later dictie-les neemt biTal- ma. om zich bij Josephine tc declareeren eindelijk de aanvoering der Mendiants de la Gloire in den eersten Italiaanschen veldtochtdageraad van zijn roem. Voor dc muziek koos men een aller eerste kracht den jongen geweldenaar Honegger. Maar zooals we vroeger bij Raband en Schmitt opmerkten, ook hier faalt de symphonischc ondergrond. Of men had deze muziek synchronisch bij de beelden moeten laten aansluiten, of vol staan met een algemeene atmosfeer. Momentopnamen. BIDDEN EN BOKSEN De Amerikaansche correspondent van de Berliner Zeitung am Mittag be schrijft in dit blad. hoe hij het begin van den bokswedstrijd tusschen Sharkey en Maloney op verzoek van een scheids rechter het in de duizenden loopende pu bliek als één man van de plaats opstond en in een minuten lang durende stilte bad voor Lindbergh. De combinatie e bidden en boksen is voor Vlaamse he ooren allicht ietwat vreemder aandoend dan voor het Ameri kaansche publiek. KAMELEON-VERF De New York American vertelt van een nieuwe roode verf. die als de temperatuur boven 150 graden Fahren heit stijgt zwart wordt en eerst na afkoe ling weer rood. Het is een uitvinding van Cochran, eep ingenieur der Westinghou- se fabrieken. Mei de nieuwe verfstof ge kleurde machinedcelen verraden den ma chinist. door van kleur te verschieten, waar een deel van zijn machine dreigt te worden oververhit. De uitvinder beweert, dat de samenstelling ook zoo kan ge maakt worden, dat bij een andere tem- peratuur-grens de verandering van kleur plaats heeft. ECHTE VAN VALSCHE DIAMANTEN TE ONDERSCHEIDEN Een scheidkundige te Lyon. Mallaval genaamd, heeft ontdekt, dat men valsche van echte diamanten kan onderscheiden door er met behulp van ultra-violette stralen foto's van te maken Hoe zuiver der de diamant is. hoe helderder het beeld wordt op de plaat, terwijl valsche steenen slechts een donkere vlek geven. Wees net zoo luidruchtig alsthuis Een Amerikaansch filmblad publiceert de volgende tien geboden voor bioscoop bezoekers; adviezen, die niet alleen voor Amerika zin hebben. 1Als ge lachen moet om een film. dqe het dan zoo, dat iedereen merkt hoe ge u amuseert. Juist is het. als ge daarbij met uw handen op uw di)en slaat en voortdurend roept Eenig of Wat n heerlijke nonsens l. Oij natuurof ,lU .«u «en stad moet ge uw buren met luider stem vertellen, dat gij daar óók zijt geweest, want dat staat altijd goed. en alle men schen in de buurt merken dan. dat ge niet alleen rijk. maar ook beschaafd zijt. 3. Als ge de handeling van een film al kent uit den roman, vertel die dan uw buurvrouw luid fluisterend telkens vóór dat het beeld op het doek komt. Ge hebt er geen gedacht van. hoe dankbaar uw geburen u zijn. dat ze uw stem mogen hooren. ■t. Lees ook telkens de opschriften hardop; want er kunnen analphabetcn in de zaal zijn. die ze zelf niet kunnen lezen 5. Als ge hiermee bezig zijt. spreek dan zoo luid dat men van de muziek niets hoort. Ge hebt dan uw doel be reikt de aandacht van al uw buren op u te vestigen. 6. Als ge uw plaats hebt ingenomen, kunt ge gerust een paar maal opstaan om uw overjas uit te doen of iris voor den dag te halen. Uw buren zijn blij als ze zien. dat ge doet alsof ge thuis zijt. 7. Al dweept ge in uw binnenste ook nog zoo zeer met roover-grschirdents- sen. toch moet ge tijdens de voorstelling uiting geven aan uw afkeer van derge lijke films. Het doet u in aller achting stijgen. ft Bijzonder goed is het. met een ste- vige *verkoudhe-.d naar de bioscoop te gaan. Ge onderbreekt niet aireen door uw hoesten en snuiten den vervelenden filmstroom. maar «jeeft anderen ook de gelegenheid, uit -soathle met u de griep te krijgen. 9. Gedraag u over het algero»n in de bioscoop alsof ge thuis zijt. want 10. Thuis gedraagt ge u stellig zóo, dat ieder zich verheugt over de manier, waarop ge rekening houdt met anderen. Noy een zicht der Abdij van Perck-Heverlee (Leuven).

Ons Land | 1927 | | pagina 7