'Vasten PAROCHIEBLAD FEBRUARI-MAART 1936 stad welke zoo schilderachtig gelegen is op de helling van den berg Subasio en zulk een heerlijk gezicht heeft op de melodieuze en schoone vlakte van Umbriëin andere steden van Italië Arezzo, Peruggia, Sie na heeft hij, door zijn ontroerende predi king en den onweerstaanbaren invloed van zijn persoonlijkheid den vrede terugge bracht en weder doen bloeien tusschen de hoogere en lagere standen der bevolking. Dat de H. Franciscus van Assisië uit al zijn krachten geijverd heeft voor den vrede tusschen de Christenen van zijn stad en van zijn land, kan niemand verwonderen. Met zoo te handelen, handelde hij volgens den geest van Onzen Heer Jezus-Christus en bracht hij de menschen tot een volmaak ter onderhouden van de groote wet van den Goddelijken Meester "Gij zuil uw naas te beminnen gelijk u zeiven. Helaastusschen menschen van verschil lende landen, of van verschillende gods dienstige opvatting zelfs, wat veel erger is, tusschen Christenen, tusschen leden van dezelfde Katholieke Kerk, heerschen maar al te dikwijls twist en tweedracht. In twist en tweedracht staan onder Christenen leden van dezelfde familie tegen elkanderin twist en tweedracht staan burgers van dezelfde stad of van hetzelfde land de eenen tegenover de anderen. Nu is het om deze reden, door deze oorzaak dan om een andere reden, door een andere oorzaak. En hoe geweldig zijn soms die twist en tweedracht. Zij uiten zich in beleedigingen, beschimpingen, verwijten. Zij leiden tot laster en kwaadsprekerij. Zij brengen som migen er toe zooveel kwaad mogelijk te doen, in ieder opzicht, aan dezen voor wie ze haat of vijandschap gevoelen. Allen, wie ze ook zijn, dienen twist en tweedracht te vermijden. Maar bovenal moeten Christenen het doen. Christenen moeten twist en tweedracht, tusschen elkander vermijden, omdat ze, én in hun eigen, én door hun vaak droevige gevolgen, tegenstrijdig met de naastenlief de zijn. De liefde is geduldig zegt de H. Paulus, "de liefde is goedertieren... han delt niet leelijk.... wordt niet toornig, wrokt niet over kwaad... alles verdraagt zij Door twist en tweedracht doet men kwaad aan den evenmensch, ver van hem goed |te bezorgen. Daarna, de menschen zijn allen kinderen van denzelfden Hemelschen Vader, van God. Ze zijn dus broeders onder elkander, Christenen zijn het bovendien om een bij zondere reden, namelijk omdat ze door de heiligmakende genade leden van het mys tiek lichaam van Jezus-Christus, van Gods eigen Zoon, mensch geworden, zijn. Ook langs dien kant is God hun Vader en zijn ze werkelijk broeders ondereen. Maar betaamt het dat broeders met elkan der twisten, dat ze elkander twisten, dat ze elkander als ware verscheuren Blijkbaar neen. Eindelijk twist en tweedracht zijn on vruchtbaar. Ze hebben nooit iets goeds voortgebracht, ze hebben integendeel veel kwaad veroorzaakt. Reeds de Goddelijke Zaligmaker zegde Ieder rijk dat inwen dig verdeeld is, wordt eenzaam en ieder stad of huis dat inwendig verdeeld is, zal niet blijven bestaan Het is door een dracht, door eendrachtig samenwerken dat de meeste groote, schoone en goede dingen op aarde tot stand kwamen. Onchristelijk en onredelijk zijn twist en tweedracht plicht en wijsheid daarom is het voor christenen alles te doen ten einde ze te vermijden, of er een einde aan te stel len. O mocht de Goddelijke Voorzienigheid een nieuwen Franciscus, een apostel, die de heiligheid en de aantrekkingskracht van den Heiligen van Assisië zou bezitten, op aarde verwekken, om aan de menschen en in 't bijzonder aan de Christenen het groo te, het christelijke woord te herhalen "Pax Vrede. om hun te zeggen, in den naam van Jezus -Christus, hun God en Zaligma ker "Vergeet alle vijandschap verzoent u met elkanderlaat den vrede weder tusschen u opbloeien Indien gij geen boetvaardigheid doet, zult gij allen eveneens omkomen (Woorden van O. H. Jezus-Christus). Op het einde der maand Februari begint

Parochieblad | 1936 | | pagina 4