Schrikkelijke toestanden onzer Aalstersche huisvaders. Dus 18 franken 41 centiemen per week. Overdenkt ook eens neringdoeners, hoe het mogelijk kan zijn dat die zelfde huisvaders en moeders bij U. kunnen komen koopen. Zijn het dus de machtige fabrikanten niet, die alle rijkdommen opslorpen (door den arbeid van het volk geschon ken) tot groot nadeel van alle nering doeners der stad zelve Prijskamp met de ksart bij Alexander Cornand, Bier- straatfOp Zondag JanuarUQO7? ten voordeele der socialisische fanfare Hand aan Hand »j Het Debat Anseele-Woste. dat verleden Zondag moest plaatsheb ben, is moeten uitgesteld worden. Door een groot ongeval te Quaticnt, meenden de vrienden van Aalst, da het voor Anseele heel moeiëltjk zou gelest zijn naar Aalst te komen, en zij zolen hem een telegram, waarin zij herdn- lichtingen vroegen. Hij zondt onmiddelijk een antwo<j en vroeg hem oogenblikkelijk te wij antwoorden of de meeting plaats hi en dan kwam hij met den express uren af. Ongelukkiglijk is het antwoord he, maar om 3 1/2 uren toegekomen, dif als den trein reeds weg was. De meeting met Anseele-Woeste is dut moeten uitgesteld worden tot op Zondag 27 Januari, om 3 1/2 ure namiddag, in de Zaal Wellekens. Wie c VOORUIT leest wordteen ontwikkelde werkman, leert de sociale toestanden kennen en de middelen die er moeten aangewend worden om ver betering en verzachting van ons lot te bekomen. Werklieden, leestVOORUIT sjm .ixtu +x&r. Vestigen wij onze aandacht op onze huisva ders die twee franken en eenige centiemen per dag winnen. Ons gemeentebestuur die sedert 1872 alhier aan het bewind is, zou vooral een oog dienen te werpen over den schrikkelijken toestand der groote meerderheid onzer werkeis, doch de be- stuurwijze, het gemis van sociale denkbeelden en den klassenhaat waarmede ons klerikaal ge meentebestuur bezield is, laat ons veronderstel len dat er nooit eene tusschenkomst of oplossing ten voordeele dier huisvaders zal ontstaan. Een gemeentebestuur kan veel als het maar wil. Voor de sociale vraagstukken zal maar enkel ons gemeentebestuur handelend optreden, dan van hot oogenblik dat er bekwame socirie de- mokraten in den raad even als in ons parlement zullen plaats nemen. Hier in Aalst ware het te wenschen dat de liberale minderheid ten gepaste tijde mede in het strijdperk ten voordeele der voormelde huisva ders zou treden. Diensaangaaride bezit ik reeds de verzekering dat ee-n edelmoedig hart onzer stad eene storting van 1000 franken zal doen van hetoogt nblik d«t die werkende huisvadeis het hoofd zullen oprichten. Weldra zal het uur klinken dat recht zal ge schieden. Niemand zal die stroom tegenhouden Thans doe ik een beroep op het menschelijk hart van d«egene die den ongelukkigen toestand onzer huisvaders kunnen doen ophouden of ten minste merkelijk kunnen verbeteren. Wanneer men beseft wat eenen werkman met vrouw en twee kinderen wekelijks noodig heeft om te kunnen blijven leven, dan zou niet eenen m tar alle fabrikanten dadelijk moeten handelend op-rede», om de onverdiende ellende dier wer kers te doen eindige Ziehier een overzicht wat een huisgezin met man, vrouw en 2 kinderen per week noodi® heeft Huishuur Licht Patatten 18 kilos aan 0,07 Kolen oin te warmen, te koken en te wnssc.be n Brood 21 kilos Koffie en peën Melk Margarine boter 1/2 kilo Vet 1/2 kilo Botermelk 21 pinten Rijst t/2 kilo Bloem 1 kilo Zout 1 kilo Groenten 4 centen per dag Vermicel 1/4 kilo Zeep, Souda Zondag noenmaal 3/4 kilo marktvleesch dus 1 maal per week vleesch Kleeren, inbegrepen blokken, kousen met onderhoud Tabak en barbier Vakvereenigang 2,00 0,20 1,26 i,4» 5,04 L'S 0.35 0,96 0,90 0,42 0,18 o,3o 0,07 o, 56 0,12 0,35 1,20 i,5o 0,20 0.25 fr. 18,41 Overdenkt dus eens, geachte lezers, hoe er moet geleefd worden in al die huisgezinnen, waar de huisvaders slechts van 12 tot 13 fran ken per week verdienen. Honderden zijn er te Aalst die liever zouden dood zijn, dan zoo een leven te moeten verdu ren. Ik vraag aan alle huisvaders en moedens, die voldoende genot in het huisgezin bezitten, wat zouden teweeg brengen, moesten ze in deze samenleving in den voormelden toestand ge doemd zijn Overdenkt eens wat een leven het is 1 Slechts 1 maal per week vleesch et"n. Geen eitje voor de kindeitjes, geen suiker voor welke bereidin gen ook. Geen kaas, geen vleesch, geen visch, geen natuurboter, geen behoorlijk slaapgoed, geene behoorlijke kleederen enz. enz. te lang om te melder., in een woord, alle dagen ontberingen ondergaan waarop nochtans de mensrh recht heeft en dit vooral in den vollen bloei van het leven, ja, van het ontstaan van het kind zelve. Zoo geknakt worden in den vollen bloei van het leven en in vollen arbeid is eene schande voorde samenleving en moet eene knaging zijn in t geweten van diegene die zoo eenen toestand scheppen en behouden. Op onze bevolking van 3o duizend inwoners zijn er meer dan 10 duizend die door de welda digheid dagelijks ondersteund moeten worden. Wie is er de schuld van Vele zullen zeggen (maar dit zijn maar lieden die niet beseffen wat ontbering of armoede be- teekent) dat de werklieden niets te kort hebben, dat ze veel en zelfs te veel geld winnen, dat ze leven als visschen in 't water. Ja, vele zijn er die thans geene armoede raeer bezitten, maar het zijn juist diezelfde die in het sterkste hunner jeugd en dit gedurende de noodige krasheid die de zeer vele jaien van het huwelijksleven uitmaken, die de meeste ar moede beproefd hebben. Spreekt met die huisvaders en moeders over hunne geledene armoede, beproevingen en dies meer en uw bloed zal trillen. In die gezinnen werken thans de kinderen mede, en zoo komt het dat aldaar veel mindere armoede geleden wofdt. Zoo opvolgentlijk komen die kinderen tot hunne meerderjarigheid, trede 1 in den huwelij ken staat, doorworstelen dezelfde armoede als hunne ouders en zoo blijft eene gansche wer- kersmass. gedoemd tot de armste der armsten. Dat men in de gezinnen der gehuwden gaat ondei zoenen die van 12 a t3 franken per week winnen, bij diegene die van 22 tot 35 jaren oud zijn omringd met 2, 3, 4 of meer kleine, waar van het jongste 1 of 2 jaren oud en het oudste nog de eerste communie niet heeft gedaan, ja, gaat in die gezinnen en ge zult zuchten. In die huisgezinnen zal men alles ontwaren waarover vroedvrouwen, apothekers en doktors dagelijks de dramatischste toestanden bestatigen. Wat bestatigt men in ai die gezinnen 1) Geen onderwijs, dus weinig besef van ee.' of menschenwaarde. 2) Gezinnen gansch ten prooi geworpen voor de schamele of openbare weldadigheid die door de lastenbetalers gedekt worden. 3) Weinige of geene bekwaamheid in het vak die ze zouden dienen te kennen, zoo voor de verheffing van hem als voor de grootheid der landelijke nijverheden zelve. 4) Vroegtijdige sterften van het jong geslacht waarvoor op ons vergroote kerkhof eene afzon derlijke plaats is bestemd, eenig in België. 5. Geen besef van politieke waarde waardoor des te gemakkelijker de politieke denkbeelden te verpanden zijn en waar tegenover de Aalster- sche klerikale koterie in alle kiesperioden de walgelijkste bewijzen levert en tbans wederom dezelfde monsterachtigheden in de bras- en zuippartijen (die men kiezersvergaderingen durft noemen) op de ongeleerde arme massa exploi teert. Om het lot dier werkers te verbeteren, heeft ons klerikaal bestuur nog niets ingevoerd,enkel heeft het eene groove massa helpen kweeken die van domheid en onbekwaamheid getuigt. Wat zijn er de gevolgen van Die massa is een gevaar en grooter dan een ieder wel denki 11... Dien wreeden toestand zal maar verbeteren, in een woord, eindigen dan van 't oogenblik dat het klerikaal goevernement in handen eener volksgezinde meerderheid zal berusten. De sociale democraten strijden voor de stof felijke en geestes-opbeuring van het volk, deze zullen met AL de volksgezincen van goeden wil de dringendste sociale vraagstukken oplos sen en de gansche bevolking zal er vrede en welstand mede ontmoeten. Om te sluiten zeg ik, gij machtigen,raadpleegt de gevoelens van het menschenhart, denkt op het leven' van uwe dienaars, raadpleegt het tafe reel welke 10 u voor oogen leg, overweegt wat een arbeider die m et werken om te kunnen le ven wel noodig heeft en uw besluit zal niet twij felend zijn. Gij zult geene lage l®onen willen betalen, gij zult ten minste het bestaan van die groote voormelde weikersschaar verzekeren, van die huisvaders zeg ik, dis van 's morgens vroeg tot avonds laat binnen de muren uwer nijver heidsgestichten zich offeren. In afwachting zal de sociale democratie zich oiganiseeren, ten einde te volbren- gen wat er dient verwezenilijkt te worden, in een woord, om een behoorlijk leven aan den mensch te verzekeren. Tegenover willekeurigheid die gansch de haiteloosheid uitmaakt, zal de macht van het bewustzijnde volk weldra zich laten voelen, tegenover de reactie van waar komend ook, tegenover alle klerikale besturen zal de Volks macht storm loopen en overwinnen 1 Eenigen zullen over het leven van duizenden niet blijven beschikken. De overwinning zal te danken zijn door den stroom der sociale democratie, door de solida riteit van het democratiscn volt- ,-an Je gan. sche wereld. Weikers, beieidt U sterk in uwe vakveree- nigingen. Uwe verheffing is nakend V. D. I

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2