Prijskamp met de Bolle Brouwerij De Tijger J0S. DE BLtECKCALlEBAUT. DAT VEmürIETS Uitzet, Bflds m Leuvens bier, Otn niel meer te antwoorden. Als men soms in de eene of andere herberg op den trein of elders in discusie is, over de werkersbelangen, en men treft er aan, die de eischen der werklieden overdreven hesten,die zeggen dat de werkmenschen het goed heb ben, enz. vraag dan eens hoe het komt, dat een bakker met de bestaande machienen voor duizend menschen brood kan bakken per dag, dat een wever en kleermaker, voor minstens 2000 menschen kleederen kunnen bezorgen, en een schoenmaker voor evenveel menschen schoenen, vraag dan, waarom als er zooveel te veel wordt voortgebracht, waarom er dan nog menschen zijn, die geen brood hebben die geene behoorlijke kleederen en schoenen kunnen dragen, waarom er in zooveel over vloed, zooveel armoede woidt geleden. Laat die menschen die vraag beantwoor den, en als zij durven, of als zij willen recht zinnig zijn, zullen zij bekennen,dat de heden- daagsche maatschappij rot is, en dient ver anderd te worden, iets wat de socialisten betrachten. Voor 30 franken 60 centiemen Een en ander. KINDERGROEP. Voer de spinners en draadmakers van het fabriek, Keizerlijke Plaats Overschot 1,49. Die brave Zusferkens van Liefde De katholieken roepen de marmerke- werkers bijeen, om eene vereeniging te stichten. En weet ge wie er tegenwoordig was M. Robert Seps, den bediende van den Anglo-Belge, Tragel, die in de laatste werkstaking alles heeft gedaan om onder kruipers te zoeken, die alles heeft gedaan wat mogelijk was om de staking te doen mislukken En ge meent, vrienden, dat zulke men schen het goed meenen om u te helpen in een strijd Waar ge hun ontmoet, moet ge weten, dat ge bedrogen wordt, want zij kunnen niets anders dan in 't belang werken der heeren. Daarom klaar gezien in 't spel der dom pers, die ni&ts anders is, dan bedriegt den boer. Wie de katholieke vakbonden naar 20 franken, BoudewijnkaaiA A LST heeft Petrus Nichels nu den Staat bedrogen, door het niet aangeven van den gestookten genever, en hierom maken de katholieke bladen zooveel lawijd en zijn zij in den hoogsten hemel, omdat een socialist, eene geheime stokerij had En nu vraagt De Volksstem mij, of ik niet weet, waar Petrus Nichels zijn genever verkocht. Uit genomen inlichtingen blijkt het Volks stem, dat het stoksrijtje maar eenmaal had ge werkt, en men den genever in huis nog heeft gevonden, dus dat er gsenen is verkocht gewor den, maar moest er verkocht zijn, dan zou ik evenmin kunnen weten waar, zoo min als gij Volksstem, die niet kunt zeggen, waar Pastoor X is gevlucht, om zijne 27 jaar en 3 maanden gevang te ontloopen, die hij gekregen had voor walgelijke feiten. Wij verzwijgen hier den naam van dit vuil monster, om de familie niet te krenken, maar zou de katholieke bladen blijven voortgaan in den zin dat ze bezig zijn, dan zullen wij eens een lijst opmaken van al de katholieke famihën onzer stad, in allerhande vuile zaken betrokken; denkelijk zullen De Volksstem en Denderbode dnn voldaan zijn. Zij hebben hst maar te wilier. Toekomende week beginnen stipt delessen als volgt Dijnsdag, om 6 uren stipt, voor al de kinderen Herhalingen der oudeen nieuwe feeststukjes. Woensdag, om 5 uren stipt, voer al de leer lingen der snaai speeltuigen. Donderdag, om 6 uren stip', vooral de kin dei en, les voor nottnleer. Vrijdag, om 6 uren stipt, voor al de kinderen die mede de koorzangen aanleeien. Bij uitzonderingen zullen de lessen geëindigd zijn otn 71/2 uren stiot. Dat de ouders nu meehelpen 0111 de Iceilingen goed Ie doen oppassen, en de reizen zullen als voorheen goed afloopen. Dus vooruit, de kunst veicdeit het volk. Ka rel Van der Meirsch. 1 1 rT1BITiririnTrT^.y-a!-.-vgm.1mw Gezongen bij den baas der Lustige gebumbol- uers door Van de Velde Constant 115 Gezon gen door Coineille Van der Eist, bij Piot 1, to Gezongen docr Polydoor De Schiijver De werkstaking van Gert, bij Nichels Josse 0.36 V.-.n Cornand Camiel o,5o Gezongen door Cor- nelis op het souper bij Stillebaut 1,11 Gezon gen door Lamagie Guslaaf, bij Karei De Smet o,65; Van eeriige weveis van de Pontstraatpoort 1,50 liet 3° van de spinnerij Jelie's 6,80 Ge zongen op Diij koningenavond, bij Van Reriter- ghem door B. T. 0,89 en wat verdei nog gezon gen o,69 Van der Eecken Josse o,5o Spinneis en draadmakers La Gecrgie 11.35 Eetiige weiklieden van het fabiiek Dendauw 3,3o Van drie mannen van den Anglo-Belge 0,70 Van eei ige tabakbewerkeis van Dendauw 2,56 Al is onze daghuur klein, toch willen wij onze bioeders genegen zijn 0,90 Spinnerij Jeiie, tweede, 6,39 Ik duif niet gezongen docr Plas Henri, bij den bult Lancier o,55 Gezon gen door Frans Van den Brenipt bij Frans Van der Eist o,64 De rijken steunen de rijken, dat de werkers de werkers steunen 2,10 Van drie anti socialisten die met pak en zak overgegaan zijn bij de socialisten 0,60 Van de spoelsters die hunne plichten begrijpen, Tragel 3,85 Van de bobij li makers, Tragel 13,75 Spoelders van het tweede 4.48 Van de lustreerders 1,30 Van eenige molenwerkers 1,54 Van acht contenues meisjes 1.16 Omdat de contenues van Borre- aans ook zouden geven 4,58 Onbekend 1,00 Bedienden van Hand aan Hand 3,5o Spoelders van den Tragel 1,80. Te Morbéhan is er eene weesinrichting be stuurd door de zusters van liefde van het kloos ter van Sinte Anna d'Aurav. Er verblijven een 200 weeskens. In dit klooster is er een schandaal ontdekt, dat om wraak roept. Wanneer een kind de regeltucht had over schreden, wordt het seffens en zonder verdedi ging aan de wreede brutaliteit der andere leer lingen en der zusters overgeleverd. Ziehier de verschil!ige straffen of beter gezegd MARTELINGEN die dc arme weeskens te onderstaan hadden. IN DE KUIP. Deze straf, toegepast in alle seizoenen, maar vooral in den winter, be staat hierin dat men het meisje met het lioofd en de schouders herhaalde malen in eene kuip met koud water duwt, meestal tot ze bezwijmt. HET KOUDE STORTBAD. Onmensche- lijk gedurende i5 minuten als straf toegediend (zelfs bij de maandelijksche natuurlijke onge steldheid] aan de ongelukkige meisjes, wanneer zij gedurende de les gesproken hebben, ofwel wanneer zij niet met het hun opgelegde werk na tien uren krachtinspanning gedaan krijgen. Wanneer het kind, uitgeput, versteven, zoekt aan het koude water te ontkomen,als het weent, als het smeekt, brengt men het weldra door stok slagen onder het stortbad terug en wordt zij er ondergehouden totdat zij ophoudt te smeeken. DE NAAKTE SLAAPSTEDE uit niets anders bestaande dan een strooizak, zonder dek sels, zelfs in den wimer. DE GEESELING wordt bijna altijd pubiiek gedaan, ofwel in de tegenwoordigheid der vrien dinner, ofwel voos de bedienden. Eenige der ongelukkige meisjes zijn nog gegeeseid gewor den, bij nnddel van nat linnen of door sandalen. HET CACHOT OF DEN VERGEETHOEK waar het meisje alleen wordt ingezet is onge zond en laag, onder een trap, zonder andere meubeleering dan wat stiooi eri eenige takke- bossen, waar vele kinderen reeds gansclié dagen in doorbi achtenZij konden in die duisiere hokken zich niet staande houden, en waren nochtans verplicht ondanks er lucht en licht ontbraken het hun opgelegde wrrk te vemch- téu. DE SLAGEN EN DE SCHOPPEN Eindelijk, het gedeeltelijk ontnemen der voe dingsmiddelen—opgelegde straf aan de jonge meisjes die te weinig werk verrichtten, maar toch reeds gebroken zijn van vermoeienis en overladen van werk. Verschillige meisjes bevestigen die straffen ondeistaan te hebben. Het is eene ware schande zoo met arme wees kens te beulen, en 't ware te wenschen dat die zusters van liefde hunne welverdiende straf niet ontliepen. in hun doel en werkingen wil leeren kennen, moet heden Zendag na.ar de Voordracht komen luisteren in Hand aan Hand, te houden door gezel Jeseph Loopuit van Amsterdam, om 4 ure namiddag. Woerd en ingang vrij voor eenieder. De Volksstem is kwaad omdat wij weergegeven hebben wat wij geleerd hebben uit de voordracht van Dokter Scharpé,over Kerst vreugde. Dokter Scharpé is een katholieke professor aan de Hoogeschool Van Leuven, en men kan dus dezen niet verdenken, den waren geschie- denis van de H. Maagd te hebben vervalscht. En wij houden staan, dat het heel onwaar schijnlijk voorkom', dat de H. Maagd tijdens haren gezegenden toestand zou geleden hebben aan koude, honger en gebrek, en op het oogen- blik van baren, noch pijn of smart heeft ge voeld. En is dit nu de H. Maagd beleedigen Wij meenen het niet. verdeeld in 2 prijzen ie prijs r5 fr., 2" prijs 5 fr. Inleg 10 centiemen ten voordeele der Fanfaren- Maatschappij Hand aan Hand. Begin 1 p 27 Januari aanstaande, bij Petrus BOEYKENS, Onderwijsstr-aat. H—MM9 Deze Bieren zijn gewaarborgd, uitslui- telijk gebrouwen met Hop en Mout van allereerste hoedanigheid. i

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3