DE WERKSTAKING Re Tooneelvertooning van verleden Zondag is goed afgeloopen. Bruiloft is meesterlijk opgevoerd, de spelers hebben om te best hun rol vervuld. Eene melding aan de jongegezellin Leonie De Geyter die den rol van bruid vervuld heeft. Als ze zoo voort gaat, zal ze sterk worden. De werkzaamheden onzer Kamerleden. Dijnsdag, den 22 dezer, zijn de Kamers geopend, vijf weken nadien gaan de kamer leden in Paaschvacantie. Voor de gemeente-kieswet hebben al de liberalen twee voorstellen gedaan. Eerste voorstelBekomen 1 stem al die j 25 jaar oud zijn met een jaar verblijfplaats en bekomen eene tweede stem al de gehuwde personen die 35 jaren geworden zijn zonder minste cijns te moeten belalen. Tweede voorstel De volledige evenredige vertegenwoordiging voor de gemeentekiezing. Doordien de sociale-democraten in het par lement geen voorstel (in dezen zittijd) voor de j nieuwe kieswetten hebben nedergelegd, laat j alles veronderstellen dat de twee linkerzijden zich 't akkoord hebben gesteld op de voor- melde kieswet voorstellen. Het blijspel De viool van den Duivel die altijd een lief stukje is, was bij de op voering niet al te rolvast. En onze sym- phonie, dat de bestuurder, gezel Karei, wat meer repetitiën houdt en van uitvoe ring zal ze niet moeten onderdoen voor de gene der burgerij. En nu voor heden zondag, dat de par- tijgenooten die eene kostelooze kaart ont vangen hebben, oppassen en komen zien. Ook zijn er nog ingangskaarten te beko men aan 25 centiemen. Weldra zal het goevernement en zijne meer- derheid eene verklaring moeten afleggen. Door de hardnekkige tegenwerkingen van M Woeste en zijne gezinden kan het gebeuren dat de verklaring of de openbare discussie zal i vertraagd worden. De jonge katholieke rechterzijde met MM. Beernaert, Helleputte, Mélot, enz aan 't hoofd benevens al de katholieke gekozenen van Brussel, willen voor goed een einde stellen aan alle kiesagitatiën die er in 't land zich zouden kunnen voordoen en ongetwijfeld zul len losbreken indien de Woestisten blijven tegen worstelen. Onder de katholieken zelf, bestaal er eene zeer aanzienlijke meerderheid, die bongré malgré er gedaan wil mede maken. S it dit al vermoeden de oudste democrati sche strijders van Brussel, dat al de kieswet ten thans zullen gevormd en toegepast wor den, even als voor het huidige stelsel der kamerkiezingen. Gansch de oppositie, het'is te zeggen libe ralen. socialisten en MDaens hebben voor plicht daar tegenover een einde te brengen. Deze alleen kunnen het land redden. Dat ze het voorbeeld geven, het land staat gereed Nooit geene redding zonder Algemeen Stemrecht, hetzij met 1 of hoogstens 2 stem men voor alle kiezingen, met volledige toe passing der Evenredige Vertegenwoordiging per provintievoor de Kamers en Evenredige Vertegenwoordiging voluit vvor provintie- en gemeente kiezingen. V. S. Eene duurzame les. De noodzakelijkheid der Vereeniging. Een en ander. in de Filature et Tcinturerie ie Aalst, heeft deze weekgvoote uitbreiding genomen. De meisjes uit de BAMBROCHEN hebben maandag uok het werk gestaakt, omdat zij eer stens ook veel verlet hadden door de staking der spinners en tweedens uit solidariteitsgevoel voor hunne stakende broeders. M. Marchand heeft alsdan geheel het fabriek stil gelegd en er zijn nu rond de 400 MEN - SCHEN WERKELOOS, dus ook bioodeloos. Zooals eenieder in ons manifest zal gezien hebben, vrijdag aan de bevolking van Aalst uit gedeeld, wil men de spinners en diaadmakers voldoening geven met de onderkruipers uit de spinnerij te doen en den tarief, binnen de veer tien dagen, volgens den eisch der spinners te voldoen. Maar men wil deze uit den BATTEUR en CARDERIE, die ook uit solidariteit gestaakt hadden,niet weer terug aanvaarden,omdat hunne plaats ingenomen is door anderen. Van daar weigering der meisjes uit de BAM BROCHEN teiug aan 't werk te gaan. Die strijd duurt tot heden onveranderd voort en daar er nu meer dan 25o gedwongene werk stakers zijn, waarvan het grootste getal onver- eenigd is, is er hier hulp, veet steun noodig. Eene delegatie der gedwongen stakers wareu vrijdag naar het SCHEPEN COLLEGE gegaan om de toelating te vragen met bussen omha lingen te mogen doen en het antwoord was NEEN Moet het ons verwonderen De katholieke fabrikanten doen samen met de liberale heeren om geene werklieden weik te vei schaffen, waarom zouden onze katholieke gemeente vaders met hunne liberale vrienden en confraters niet doen Er moet toelating gegeven worden om om halingen te doen ten voordeele van arme gedwongene werkeloozen. Er moet toelating gegeven worden om brood te zoeken voor arme hongerlijdende kinderen en dat kunnen de rijke menschen niet toestaan. Maar terwijl men dit weigert, terwijl men belet omhalingen te doen voorarme weikei s- gezinnen, laat men tcch toe openbare omha lingen te doen voor den St.-Pieterspenning, voor eenc nieuwjaarsgift aan den Paus, voor de Geloovige Zielen, voor St.-Antonius, voor eene Volks(?)venster, enz., enz. Enkel zijn de openbare schooierijën toege laten als het maar dient voor de rijke machtige kerk Voor arme werklieden, niets Durft, en ge wordt gestraft. 't Zijn de rijke menschen die elkander hel pen. De werklieden moeten het ook doen. Om u een gedacht te geven wpt een bijleg bij het loon waard is, diene enkel 't volg. nde in overweging genomen te worden. In de BAMBROCEIEN krijgen de meisjes alle veertien dagen een bijleg van één frank, maar als zij door ziekte of andere noodzake lijkheid gedwongen zijn, al was het maar een paar uren, te verletten, dan zijn zij dien prime kwijt. Hoe zou M. Marchand dan handelen met de spinners en draadmaket s om hnnnen bijleg te kunnen afnemen Deze die vroeger het goede gedacht hebben opgevat zich te vereenigen, zullen nu ondervin den, hoe goed het is vereenigd te zijn. Door de koppigheid der heeren moeten er nu zooveel werkmenschen de straat oploopon, en cr zijn zooveel onvereenigden. Laat u allen opschrijven, want heigeen nu gebeurt met het fabriek der liberalen, kan ook met andere voorvallen. Wie naar dezen raad 1 iet luistert, loopt gevaar het zich later te beklagen. Vele menschen denken maar al te dikwijls en ten onrechte, dat zij nooit in werkstaking zullen moeten gaan, dat zij wel staan met hun heer, dat zij geen reden tot klagen hebben, en het dus niet noodig is, dat zij zich vereenigen. Welnu de menschen die zoo spieken, vragen wij een oogenblik ernstig te willen nadenken, nu voeralzij zulke goede les, zulk schoon voorbeeld hebben, met hetgeen er voorvalt in 't fabriek Filature et Teinturerie Keizerlijke plaats. De spinners slaken hun werk en geheel het fabriek lijdt er doorde banibrochen leggen stil en geheel het fabriek valt werkeloos. Zonder het ie willen, motten er ten minste 25o werkmenschen vedetten, omdat eene wei k- plaats niet wil werken. Zegt u dit niet, dat men ten allen tijde kan gedwongen worden te staken, zijn werk te ver letten, zonder dat men er zelfs de minste goesting voor heeft Zegt u dit niet, dat ge om die reden, u moet vereenige», 't is te zeggen een appeltje sparen tegen den dorst,' en dart doen al dezen die zich laten vereenigen bij de socialisten. DEN DERBODE schrijvende over do weiks-aking in de Filature et Teintureiie,Kei zerlijke Plaats, noemt eenvoudig weg de meis jes uit de BAMBROCHEN, DE DAMES aldus met lieu willende spotten. Neen Denderbode het zijn geene DAMES het zijn werkmeisjes, die mei neerstig ie wer ken hun broodje verdienen. Wat ge DAMES zoudt mogen noemen, dit zijn de dochters van den drukker dei-kiezers lijsten, die zich rijkelijk kunnen kleeden met de 5oo franken die hun vader j lijl.sch als radeau van onze stad huisbazen ontvangt. Er is geene kwestie, Denderbode van 8 wei klit den buiten te doen die aan den arbeid zijn gebleven, er is kwestie van 9 mannen leug te aanvaarden uit den BATTEUR en CARDERIE, die hunne werkbroecers hebben meenen dienstig te zijn met ook te staken. Met deze die in hunne plaats zijn aanvaard, doet mijnheer wat hij wil hij kan ze wel werk verschaffen in zoo een groot fabriek. 't Wil eens lukken dat Denderbocie tegen de werkmenschen is 't Is maar als het gaat kiezing worden dat men de werklieden vleitenkel om hunne stem 't Zal niet eeuwig lukken. WERKLIEDEN die zich veieenigen bij de katholieken moeten toch al ziende 't water in locpen. Zij vei eenigen zich om verbeternis in hunnen toestand ie brengen, en dit kan mei het besten het zekerst bij middel van de wet. Welnu de katholieken hebben de wetgeving in handen, zij doen al wat zij willen, zij ziin de meesters. Als het dus niet gaat naar den zin der werk lieden, dan is het de schuld der katholieken, die de macht hebben alle werkersvvetten te maken en Let maai met willen doen. HET REGENT DEMISSIES in Hand aan Hand, schrijft Klokke Roeland. Ja, als het zoo blijft demissies regenen, dan zuilen wij op den duur nog verplicht zijn, ook den redacteur van dit blad als lid op te schrijven want weldra zijn alle werklieden bij de socialist ten. Zouden wij hem willen vraagt et mij een lid. Dat hangt af van d'omstandigheden. Ja, als hij rechtzinnig wil bekennen, dat hij in 't voordeel der rijke mensche-, de werk lieden heeft verdeeld en tot inkeer komt, niet waar De gewezen christen democraat denkt, dat het een vreemdeling was, die hem (e woord wilde staan in 't Brusselsch Hof. Het is een armen fabriekwerker die sinds vele jaren te Aalst woont, en zich van jongs af mot de syndikale kwestie heeft bezig geJiouden, en klaar ziet in 't dompc-rsspel. Maar voor een geleerde en bekwame jongen als dien heer is het toch manr kleingeestig niet te willen discuieeren met esn fabriekjongen, en zich weg te steken achter den rug van men schen die onder de bewaking stonden van hun nen lieer er. meester. Als men de waatheid verkondigt en niets slecht in 't zin heeft ontloopt men de tegen spraak niet, en dit doet dat manneken sedert lang. Hij had bijzonder eens de gelegenheid om de socialisten uit den nest te pakken en hij duifde zich niet verdedigen tegen een fabriek jongen Neen hij muisde er liever van onder 1... en kwam terug als hij alleen was met de brave slaven.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3