De Werkstaking in de Filature et Teinturerie, Keizerlijke Plaats duurt onveranderd voort. Dinsdag morgend zonden de werklie den opnieuw eene delegatie aan 't bestuur van 't fabriek om hunne vraag te vernieu wen, 't is te zeggen AL de werklieden op nieuw te aanvaarden, dus geene slachtof fers te maken, en nog bleven de heeren bij hun besluit. Hierop zijn de meisjes uit de BAM- BRO CHEN opnieuw vergaderd en met eenparigheid van stemmen besloot men den strijd voort te zetten. Ten gevolge van die stemming zonden wij het hieronderstaande schrijven M MARCHAND, Directeur der Filature et Teinturerie d'Alost. De meisjes uit de Bambrochen, i-.omen op dit oogenblik met EENPARIGHEID van stemmen te besluiten, den strijd voort te zetten, zoolang men het niet opgeeft, slachtoffers te maken, en ziehier waarom In den loop der staking hebt ge enkel vier nieuwe werklieden aanvaard van de mannen uit den Batteur en Carderie heb ben er op dit oogenblik vier werk gevon den, dus uw personeel blijft het zelfde, en niemand hoeft er dus geslachtofferd te worden. Wij meenen dat ge dus heel wijs zoudt handelen, met ons het ja woord te geven, dat elk naar zijn werk mag komen, en reeds van morgen Dinsdag gaat het fabriek in gang. Van harte. VOOR HET SYNDIKAAT De Schrijver, Nichels Alfred. Aalst, den 28 - 1-7 Ge ziet dus, er moet niemand wegge zonden worden, niemand hoeft men broo deloos te stellen, en men wil niet Is dit niet direkt slecht willen zijn Is dit niet den oorlog wenschen En weet ge wat het antwoord op dit beleefd schrijven was Een uitval op Nichels. een uitval regel. Nichels is een gewezen stuk-schrijn werker, die van niets verstand heeft, die niet weet wat hij doet, enz. enz En wie gal' dit antwoord Wel M. Singelyn, ook een gewezen stukschrijnwerker, die het heel wat verder heeft gebracht dan Nichels, met in den goeden tijd, aan de liberale werkmen- schen kleine pintjes bier te mogen ver- koopen aan 6 eens M. Singelyn is nog een van die rare ossen, die op de liberale weide zich vet heeft weten te mesten en nu dit geld kan gebruiken, om die zelfde liberale werk- roenschen den duivel aan te doen. Als men komt van niets tot iets kent men gewoonlijk zijn zelve niet. Is 't niet zoo M. Joseph lofte Ge zult komen werken als de spin ners beginnen. De meisjes hebben daarna eene nieuwe bijeenkomst gehouden en met eenparig heid van stemmen besloten, in die voor waarden het werk niet te hervatten M Marchand is dit besluit bekendge maakt en niettegenstaande dit, heeft hij 't fabriek donderdag morgend toch ge opend, om 6 uren en heett het om 7 uren terug stil moeten leggen. De meisjes uit de Bambrochen werkten niet Enkel dezen die ondersteund zijn geworden in den Katholieken Werkmans kring waren op post, zegt men. Zou men daar soms onderkruipers of redders der Heeren willen vormen Het is nu klaarblijkend de heeren wil len niet Het zij zoo Wij zullen het mogelijke doen, om de strijders te ondersteunen en doen hierom een beroep, op het solidari teitsgevoel der werkliedenen burgers. Openbare omhalingen doen wordt ons verboden door de heeren Burgemeester en Schepenen inderdaad, al zijn zij katholiek en de anderen liberaal, toch zijn zij beide kapitalisten en hierom moe ten zij elkander steunen. Dat de werklieden en kleine burgers ook het zelfde doen en iets afzonderen om hunne werkbroeders en zusters te steu nen. Ondersteuningskaarten zullen er weke lijks verkocht worden, van 0,50, 1 en 2 fr. Dat eenieder het zich als plicht aan schouwen zich wekelijks zoo eene kaart aan te schaffen, aldus zich verbindende eene wekelijksche oorlogschatting te beta len zoolang de staking duurt even als nu de inwoners van Aalst nog altijd mogen betalen voor het afbranden van den toren, iets wat nooit zal eindigen, terwijl het onze ophoudt zoodra de sta king gedaan is. Geeft, steunt, het is noodig, want er zijn toch zooveel onvereenigden. 't Is eene schoone ontmaskering en een klaar bewijs van den vuilen rol die de anti's vervullen. Het werkvolk kent nu hunne genegen heid voor een strijdend en lijdend volk. Met wie houden die anti's den zot In dit zelfde manifest roepen zij de werklieden op, om voor alle gevallen hun loon of werk betreffende, zich naar hun Volkssecretariaat, in 't Brusselsch Hof te wenden, waar zij alle uren van den dag zullen ontvangen en op goeden voet gezet worden Om nu eens iets van hunne inrichting te kennen, gaat er een werkelooze naartoe en virdt er niemand. De baas zendt hem naar de Zonnestraat, bij Van Schuylen- bergh, waar de vrouw is en den man niet. Zij kon met den jongen niets doen. Een paar anderen gaan ook om inlich tingen. Deze gaan regelrecht naar de woning van den zoogezegden secretaris, hij is niet te huis, de vrouw zendt hen, naar den katholieken Werkmanskring hier zendt men ze voort naar 't Brusselsch Hof en daar verzendt men ze naar den Onderpastoor en dezen is naar eene begra fenis Met zoo een Volkssecretariaat en vijf eens Op papier geven ze veel onderstand, in werkelijkheid weinig of niets op papier hebben zij een Volkssecretariaat in wer kelijkheid nietop papier gaan hunne vakbonden goed vooruit, in werkelijkheid is dit zero Worden de anti's niet gewaar dat hun haring niet branden zal en hun te werpen zand in de oogen der werklieden hun eene vreeselijke ontgoocheling kan bezor gen Samenspraak tusschen Jan en Frans. xn Woensdag onderhandelde de delegatie opnieuw en dit maal waren de mannen uit de Carderie en Batteur tot akkoord met de meisjes uit de Bambrochen en zij raadden deze zelf aan het werk te herne men. Er moesten dus 9 slachtoffers zijn Maar toen deze vnenschen zich in den achtermiddag aanboden, om te zien wie er mocht werken en wie niet, dan verna men zij, dat M. Marchand ook dezen wil de slachtofferen die hij in den loop va* den strijd te huis had gelaten met de be- DE ANTI-SOCIALISTEN doen het beter. Ze doen een oproep verleden Zondag tot de stakers en de gedwongene stakers om zich bij hen te komen laten opschrijven, om ondersteund te worden. Dit gebeurt bij middel van manifest, en enkelen trekken er naartoe mogelijk heeft het groot getal dit niet op tijd geweten want om ondersteuning gaan, doet men nog al ras, van daar misschien het klein getal die is opgeschreven. Maar nu Dinsdag was het uitdeeling en wij vonden niets beter dan al de werk lieden van 't fabriek Filature et Teintu rerie om ondersteuning te zenden. Maarzij hadden zonder den waard ge rekend, want de poort die reeds open was, wierd weldra gesloten en de werkmen- schen mochten op straat blijven. Toen zij zich langs de Herberg aanbo den, was ook reeds de deur gesloten, en 't volk bleef op straat. Weldra was er politie om de wacht te houden Ziedaar hoe de anti's ontmaskerd wor den. Als zij er maar enkelen te ondersteunen hebben, dan geven zij altijd meer als de socialisten, die altijd aan elk evenveel ge ven, en dan boffen die katholieken maar als zij eens den bloc krijgen om on derstand te vragen en dit zelfs na op roeping dan sluit men de poort Jan. tlewel, Frans, hebt gij het in ons zondagblad gezien, dat de liberalen van geen kartel in de toekomende gemeentekiezing wil len weten Frans. Ja, Jan, maar wat halen die heeren zoo wel tot hunne verdediging aan, dat zou ik gaarne willen weten. Jan. Hewel, Frans, weinig of niets, z'hebben hunne vrienden geraadpleegd en zij zijn er niet voor. Frans, Zijn mij dat nu vodden, en is dit alles wat ze wisten Jan. Neen, Fians, hetgeen ze nog wisten was van tegen onsen de christene democra ten te zeggen, van ons te onthouden bij de kiezing en alle'n voor hen te stemmen. Frans. Allons done, daarvan kan ik niets geloaven Toe, toe, gij lacht er meö. Jan. Maar Frans, waarom moet ik u nu toch leugens opdisschen, gelooft gij dit niet Frans. Wel, neen. Jan. 't Is nochtans de zuivere waarheid. Frans. Maar Jan, waren die heeren welke ons dit voorstel deden geen oogenblik van hunne zinnen Wie zou aan eene partij zulk voorstel durven doen. Jan. Laat het ons zeggen, dit komt van de officiëeie zijde der liberale pa-rtij niet,want er zijn versehillige en zelfs groote koppen waar ik reeds mede gesproken heb, en welke rechtuit zegden dat er deze maal moest een kartel komen, goed of slecht, al veroveren of met eene minderheid blijven zitten zooals nu. Frans. Maar waren dat kopstukken der partij welke dit zegden Hoe is het dan mo gelijk dat zij nu anders spreken, braaien die mannen hun gedachten misschien gelijk den wereldbol 1

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2