7e Jaar. N° 6. Prijs per nummer 2 centiemen. 3 0 Februari 1007. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Wij berichten De Kiezingen in Duitschland. Door de ontbinding van den Reichs- tag gevolg van het verwerpen der kre dieten voor de voortzetting van den oorlog in de duitsche koloniën van Zuid Afrika, hebben er op 25 Januari algcmeer.e her kiezingen plaats gehad, in al de kiesom schrijvingen van Duitschland. Voor die kiezingen is er door al de regeeringspartijën een uiterst hevigen strijd gevoerd tegen de sociaal-democratie, alle invloedsmiddelen, dreigementen en belof ten werden gebruilst om de partij der drie millioen stemmen, zooals aldaar onze- partij genoemd wordt, te verslaan. Te beginnen met den keizer tot den kaagsten beambte, allen beijverden zich om het meest om propaganda ten voor deeleder regeering te maken. Voor wat den keizer betreft, willen wij hier ecnige der middelen aanhalen, de welke hij gebruikte om de burgerij te ver plichten voor zijne kandidaten te stem men. I11 Berlijn liet hij verklaren dat hij zijn paleis in die stad zou verlaten, indien de socialist gekozen werd in het distrikt waar hij zijne verblijfplaats heeft. In zijn distrikt komt de socialist in bal loteering. In de vijl overige distrikten van Berlijn werden de socialisten gekozen met verpletterende meerderheid. Voor wat zijne residentie van Potsdam betreft, liet hij dezelfde bedreigingen doen Wiesbader, moet dezen zomer zijn nieuw Kurhaus Casino, inhuldigen. De keizer had beloofd aan die feestelijk heden deel te nemen, maar voor de kie zing liet hij berichten, dat hij van zijne belofte zou afzien, indien in Wiesbaden de socialist de overhand had. Nog tal van dergelijke middeltjes werden gebruikt. Eene bijzondere inspanning werd ge daan om de onverschilligen, zij die riet stemmen, en voorzeker geen socialisten zijn, naar de stemmingsbureelen te bren gen. Het bewijs dat zulks lukte, vindt men in de groote vermeerdering der uit gebrachte stemmen. Zooals men het straks zal zien, beko men bijna al de partijen eeae verhooging van stemmen. Toen de eerste uitslagen alhier toekwa men schreven al de burgersbladen, libe rale zoowel als katholieke, met eene on verhalen vreugde, dat de socialisten in Duitschland eene belangrijke klopping hadden bekomen. Nu dat wij in het bezit zijn der offici- ëele cijfers, kunnen wij bestatigen dat onze tegenstrevers wel wat vroeg triomf hebben geschreeuwd. Door het samen- strijden van verschillij busgerspartijen tegen de socialisten,zijn zij er wel is waar, in gelukt onseenige zetels te ontnemen, maar ons stemmental blijft onaangeroerd, is zelfs met 240,238 stemmen vermeerderd. De partij der drie millioen is op marsch voor de nier millioen. Onze partij is ver de sterkste van Duitschland. Zij heeft bekomen S32513005 stemmen, en de partij die haar hst dichtst bij komt, het centrum, heeft er enkel 2,274,097. Ziehier de cijfers Over 7 jaar behaalden wij 2,113,536 stemmen, men kan dus bestatigen dat ons lege* met meer dan Een Millioen getrouwe mannen is gestegen. Mer. moet opmerken dat de 20 per honderd van onverschilligen die nu aan de kiezingen hebben deelgenomen, voor de burgers gestemd hebben Men ziet dus, dat de burgersbladen wat min luid zouden mogen triomf roepen. Zij hebben niet de minste overwinning op de socialisten behaald. De toekomst zal aan de duitsche bur gerij nog onaangename verrassingen brengen. R. Clerebaut. Wij zijn de verdeelers Zoo lees ik in het pas geboren blad, De Vrijë... Werker, zoogezegd gesticht om de belangen der.werklieden te verdedigen, maar waarvan de redactie in handen is van een Volks... gezinden Werkers... 'jongen. Daar van heeft hij het bewijs geleverd, toen hij om eenige zilverlingen zijne partij heeft verra den. In 't voorbij gaan gezegd, hij is nu secreta ris van Pater Rutten, wordt nu ook be taald met de centen van de werkmenschen, kan nu ook sigaren rooken en wandelen gaan. iets wat hij onzen secretaris altijd heeft be nijdt, en wordt bovendien nog veel vetter be taald da,n een onzer bedienden. T Als wij de vergadering der marmer bewerkers bijwoonden om mede te redekave len ever de vakvereenigingen, was het om te verdeelen Neen. wij waren gekomen om de verdee ling te belette», om aan die menschen te too- nen, dat zij misleid wierden. Wij meenen daar gedeeltelijk in gelukt te zijn, want het zoo een grappiger) vooruitgang daarstellen, indien Petrusken eens wildeaf- kondigen hoeveel betalende leden hij nog heeft van de 23 ingeschrevene marmerbe werkers. 't Zal zeker wel poverkens zijn, hé Petrus Was het om eeedracht onder de werk menschen te brengen, dat ge de poort hebt doen sluiten, toen nu eens al de werklieden van't fabriek op de Keizerlijke plaats zich in den Katholieken kring aanboden Nogthans hij ons was elk welkom, is eenie der altijd welkom geweest en zijn de omge haalde gelden altijd in 't algemeen uitgedeeld, zelfs dan nog als er vereenigde leden van de katholieke syndikaten bij waren. I>al is eerlijk zijn, elk geven wat hem toe komt en eendracht brengen onder de werk lieden, terwijl de katholieken altijd trachten verdeeldheid te zaaiën. Wij zouden wel eens willen weten, waarom de dompers die in de fabrieken ronden in richten, dit zoo openbaar doen, zelfs onder de ©ogen van hunien meester Er was zelfs een domper dieaan zijn meester zegde het zal hiermede nu allemaal gedaan zijn. Wat wilde hij hiermede zeggen Was dit aiet om direktde omhalingen te doen verbie den Ziedaar hoe men de katholieken kweekt, en kel om te belette» dat er omhalingen worden gedaan voor arme werkeloozen, en om de werkmenschen nog meer en meer te verdeelen Ja, ja, de socialisten zijn de werkersver- deelers, want Petrus en Cie zeggen 'took II. F. Werkeloozenfonds. I RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen oi strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 iwe, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICKELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereeaigiwgen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 o,y5 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. AAGEMEENE BEST UURZITTING. Morgen maandag om 10 uren voormiddag, i» 't lokaal Hand aan Hand. onze talrijke klantwn en leden, dat de winkel zal open zijn van na Carnaval, op de volgen de dagen en uren. 's Maandags, van 7 uren 's morgens tot 5 *ren namiddag. 's Dinsdags, van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds. 's Woensdags, van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds. 's Donderdags, van 7 uren 's morgens tot 7 taren 's avonds. 's Vrijdags, van 7 uren '9 morgens tot 8 1/2 uren 's avonds. 's Zaterdags, van 7 uren's morgens tot S 1/2 uren 's avonds. 's Zondags van 8 uien 's morgens tot 11 3/4 nren 's vooimiddags. Het buvsel van Podevy» zal open zijn, van 7 uren 's morgens tot 6 uren 's avonds. De winkel en bureelen zullen des middags van 12 tot 2 uren gesloten zijn. Wij bidden onze talrijke leden en klanten, zich van na Carnaval, aan deze regeling te wil len sekikken. 1903 1906 Winst 210,654 1,124,923 371,205 360.747 96,235 739,099 200,870 iii,458 20,241 1,507,836 245,981 2,274,097 398,005 44§,8i8 102.034 Behouders 914,269 Vrije behouders 374.578 Liberale Unie 264,512 Progressisten 538,229 Democraten van het Zuid 91,217 Nationaal-Liberalen 1,324,855 Centrum 1876,092 Polen 347*784 Socialisten 3,011.771 3,251,005 240,238 Het Bestuur van het Stedelijk Hulpfonds tegen de werkelooshtid,b:eiiitt ter kennis van do belanghebbenden, dat bet bedrag van den bijleg voor de maand Februaii 1907, vastgesteld is op zestig per honderd (0,60 p. 100). Voor vrouwen en leerjongens werd de bijleg bepaald op veertig per honderd (0,40 p. 100). Daar het bestuur beschikbare middelen bezit zullen de vergoedingen voor langdurige werke loosheid insgelijks uitbetaald worden. (Regie ment van inwendige- en dienstorde, art. 43 tot 53)- I

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1