Brouwerij Be Tijger Leest alien, ox> de tweede iblad zijde, het antwoord op het twee de manifest, der Heer en van de Handelskamer. j lieke rcgeering recht te houden om ze voort aan 't bewind te laten, Daar is "de Redding Er wordt in onze stad een nieuw bladje verspreidt waarin ik lees Ik kom tot U als 'nen vriend, die het met U wel meen als er grieven ol onrechtvaardig heden bestaan, zullen het de socialisten niet meer zijn, die er zich zullen van be dienen, enz. Met een woord ik dacht daar is de redding. En oogenblikkelijk dacht ik aan die brave werklieden, die gekoord en gebon den liggen, aan de christene katholieke fabrikanten, die snakken naar vrijheid, en nog vrijheid ik dacht aan die menschen die niet vrij zijn hun brood te koopen waar ze willen, die zich niet mogen ver- eenieen daar waar zij denken vrijheid van spreken en vrijheid van handelen te heb ben, zonder vrees van overdragerij ik dacht aan die menschen die niet vrij zijn hunne zondagcenten te gaan verteeren waar zij willen, en zelfs gedwongen zijn te gaan luisteren naar sermoenen, die zij meenen enkel leugens te bevatten. En als ik aan die menschen dacht dan schoot er mij te binnen, dat dien naam Vrijë Werker moest herdoopt worden, in Gedwongen Werker want dat zoo een naam beter past, aan een blad der Christene Vakbonden, dat voorzeker on dersteund wore t door de Christene uit hongeraarsfabrikanten. die er belang bij hebben dat het werkende volk is verdeeld. Ik draai, ik keer, ik lees en ik herlees dit blad en geene enkele grief vind ik, van geen enkel fabriek maar integendeel een uitval in regel op onzen secretaris En hoe verwonderd keek ik op, toen ik mij moest overtuigen, dat den opsteller van dit bladje, een gewezen christen democraat was, een man die vroeger, ten minste tien jaar het volk heeft wijs ge maakt, dat onze katholieke regeering slecht was, dat er moest eene andere aan 't bewind gezet worden, wanl dat er van die katholieke regeering niets te bekomen is, enz. enz., en dat dien zelfden heer, nu enkel werkt oin die zoo hatelijke katho- ondanks zij nog in niets is verbeterd, voor wat het werkende volk betreft. Enkel laster en verdachtmakingen tegen een jongen wiens eerlijkheid heel wel mag opwegen tegen deze van den gewezen christen democraat. Het is hierom, dat ik onzen vriend Nichels een raad mocht geven, ik zou zeg gen maak u aan een vuiler, pot niet zwart, kameraad. Stel uw geweten tegen over het zijne en de menschen die u en hem kennen, zullen u achten en beminnen en hem den rug toekeeren. Het volk kent hem en dat is voldoende. Een fabriekwerker, s. J- Aan mijne Stieigsnooten Marmerwerkers en Polisseurs. J. V. Wie dagelijks Vooruit leest, het Socialistisch dagblad voor Vlaamsch België, aan 3 centie men het nummer, is op de hoogte van alle politieke gebeurtenis sen, leert de werkerskwestiehet Socialisme in den grond kennen, heeft dagelijks een uitgebreid kamerverslag en heeft het spoe digst, het binnen en buitenlands nieuws. Wekelijks geeft Vooruit een leerzaam, wetenschappelijk ge ïllustreerd bijvoegsel. Hoopt,leest en verspreidt Voor uit, dat door werklieden is opge steld, en de belangen van den arbeidenden stand verdedigt. Het is het best en meest ver spreid centenblad van gansch België. Voor de spinners en draadmakers van het fabriek, Keizerlijke Plaats JOS. DE BUECK-ÊALLEBMJÏ. Boudewijnkaai, AALST. Uitzat, Beek es Leu.veas bier. Alle vooruitziende Werklieden worden lid van hunnen Vakbond, waar zij verzekerd zijn tegen brand, braak, werkeloosheid, werkstaking, ziekte, enz., enz. I)e Socialistische Vakbonden zijn de beste en de werkzaamste in 't voordeel der werklieden. Zij zijn vrij van aHen dwang van kapitalisten en heeren of geestelijken, slaan er niet aan 't hoofd om hen in bedwang te houden. Wie zich dus vereenigt, moet het hij de Socialisten doen men geeft zich aan alle dagen hij de leden of bodens. Voor de vrouwen en meisjes is betook een plicht zich te vereenigen, want ook zij staan bloot aan alle gevaren voor wat den strijd der werkmenschen betreft. Het beste, het goedkoopste en het smakelijkste Brood vindt men in Hand aan Hand. Het Brood weegt 1 1/2 kilogram en kost slechts 10 centiemen voor de leden met 8 centiemen deel en talrijke voordeelcn. Voor de niet-leden 35 centiemen. Wie zijn profijt bemint wordt lid van de Samenwerkende Maatschappij Hand aan Hand die bovendien ook helpt en steunt in geval van strijd.Men aanvaardt koste loos nieuwe leden. Het is waarlijk een schandaal hoe den klerk van een onzer bazen, hier den rol van ver deel er der werklieden speelt. Door zijn» werking met behulp van een werklieden verrader, tracht hij de werkmenschen te doen dansen zooals de ba zen schuifelen, want zijne aanwezigheid is vol doende om zekere werkmenschen lid te doen worden, uit vrees hun werk te verliezen. Het is alzoo dat men tracht een syndikaat te vormen van kruipers die altijd bereid zullen zijn, de grillen van M. te voldoen. Doch geluk- kiglijk lelt de socialistische vakvereeniging der Marmerbewerkers vrijë mannen genoeg die wei nig omkijken naar dezen die hen willen gekoord en gebonden leveren naar hunne meesters. Ge waart te eendrachtig, ge waart hierdoor te mach tig, en hierom moest men trachten verdeeldheid te brengen. De werkingen der socialistische syr.dikaten zijn te schoon, te edel, zij willeVi niet dat de arbeiders hongeren, terwijl de rijken luieren op het zweet van liet volk, cn dat stuit de dompers tegen de borst. Gelukkiglijk bijten de werklieden niet in het lokaas hen door de knechten der heeren fabri kanten geworpen en zullen deze later oogsten wat zij nu hebben gezaaid. Daarom stielgenooten met meer iever dan ooit geweikt, gezorgd voor nieuwe leden, gezorgd voor d'eendracht in onze rangen, want alleen in onze socialistische vakvereeniging zal er doel matig gewerkt worden, om vei beternis in ons lot voor honger Iconen en een beter leven te be komen. Uw spelgenoot, Het lied gezongen De oude mecaniek door Wauters B. bij Wauters August 0,49. Een.lied door 'nen zot bij denzelfden o,5i. De bediende» van Hand aan Hand 2.25. Er is geen God, door Palmyre Van de Steen bij Th. Vergej'len 0,46. Op de begrafenis van den beddepisser bij Jan 1,20. Deze Bieren zijn gewaarborgd, uitslui- telijk gebrouwen met Hop en Mout van allereerste hoedanigheid. Uitgever: P.De Neef.St.-Vincentiusstr. 5. Aalst. Aalst drukkerij der geh-. Boevkens. Varkensm.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 4