Voor de werkstakers. BESCHAVEN!? 7e Jaar. N° 14. Prijs per nummer 2 centiemen. 7 April 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED IsTIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. ALGEMEENE BESTUURZITTING. Dinsdag 9 April om 8 uren 's avonds, in 't lokaal Hand aan Hand is het algemeene bestuurzitting. Al de bestuurleden van gelijk welken socia- Kstischen groep of vereeniging en al de socia listische bedienden worden opgeroepen. DAGORDE 1e Mei. Niemand ontbreke. Donderdag om 6 lycn na middag, geven de Volkskin deren van Hand aan Hand een kosteloos feest voor de werkstakers en uitgeslote- nen van 't fabriek van den Tragel, Nv B, De kinderen moe ten de repetitiën van Maan dag, Dinsdag en Woensdag goed bijwonen. Leopold II en de Congo. 40 jaar geleden zegde Karl Marx België is het rijk der kapitalisten Sprak hij waarheid Terwijl de beurs- en finantiemannen zich oneerlijk verrijken, zijn Leopold en andere miljoenairs, caoutchou-marchands of miljoen- opsiurpers van winsten, voortkomende van mijnen, nationale bank, enz. Eenige staaltjes Men weet dat Leopold H het maar niet kan verkroppen dat de volksvertegenwoordigers durven eischen, vragen slelien, oar klaaT te zien in de zwarte Congo-zaken die hem, onze koning, jaarlijks miljoenen opbrengen. Onze koning is thans erg verbitterd, omdat zijn eerste lakei, M. de Smet-De Nayer, aan die eischen heeft moeten toegeven, daar hem het mes op de keel werd gezet. Leopold 11 is zinnens zijne Ministers over boord te werpen en andere Ministers te benoe men. Er wordt zelfs gezegd dat men Ministers zou zoeken builen de Kamer en Senaat. Nu, Leopold II is tot alles in staat, al zou nu zoo iets geen I 4 dagen duur hebbes. Nu, een blikje in Congo, om aan te toonen waarom onze koning-negerbeschaver, niet wil dat wij onzen neus in die zwarte zaak steken. In 1885 werd over den lande uitgebazuind dat onze koning, zoo edelmoedig, zoo goeder- tierend, zoo compassieus was, eraan dacht de zwarten in Congo te beschaven. Hem werd door België alsdaa 25 miljoen geleend voor io jaar, zonder intrest. Tien jaar later vervalt de wissel der geleen de 25 miljoen. Hij vraagt uitstel en wordt toe gestaan, meer nog nog 5 miljoen werd hem geleend zonder intrest MAAR ONZE KONING had gezegd Omdat gij zoo braaf zijt mij uwe miljoenen te leenen zonder intrest, geef ik u, België, de Congo zonder eenige voorwaarden en wan neer gij zul'ks wilt. 1903 breekt aan De wissel moest betaald worden maar zie, nu zingt onze koning een heel ander liedje. In 1895 had hij geen knoppen om Congo te besturen en miljoenen te zakken, nu heeft hij miljoenen en miljoenen in het zwarte land gewonnen en zegt hij ja maar, Congo kan ik aan Belgie niet afstaan, zon der dees en dit en dat mij toe te staan, mij te verzekeren, kortom, ik win, met in beschaving te doen, jaar lijks zooveel miljoenen en die wil ik blijven behouden. Begrijpt ge nu waarom onze koning zo« verbitterd is en mordicus niet wil dat wij, Belgen, onzen neus in zijne Congo-zaken ste ken Wat toch goed is te weten is, dat onze koning een stuk van Congo als eigendom wil behouden, 25 keeren zoo groot als Beigtë dat, als hij grond, bosschen of mijnen, aan bijzonderen of naam- looze maatschappijen afstaat, hij eischt dat men hem gratis de helft der uitgegeven actiën overhandigt. Kortom, het stieltje van negerbeschaver door onzen koning bedaebt, heeft hem zoo wat 8o miljoen bijgebracht. Dat kan er nog al door Ook de aandeelhoudars van Congo-ijzeren- weg hebben niet te klagen. Zie maar De actionnairs brachten 13 miljoen bijeen. België gaf insgelijks 15 miljoen. In 1900 won die ijzerenweg omtrent 8 mil joen en de winsten werden verdeeld als volgt België, voor zijn 15 miljoen trok 1,165,000 fr. De actionnairs voor hun 15 miljoen 5,760,000 fr. ergelfjkt Meer nog bij de stichting werden 4800 actiën uitgedeeld aan de actionnairs, omdat zij stichters waren. Zij kregen die als geschenk. Nu heeft elk dier actiën, 000 fiank betaald, heden 15,000 frank waarde of, voor de 4,800 eene gezamentlijke waarde van 72 miljoen frank. Ziet gij nu een weinig klaar in de zwarte Congo-zaken en begrijpt gij nu, waarom Leopold zoo erg verbitterd is I Em vergeet niet deze cijfers De bespreking over de mijnen heeft zoo maar een jaar geduurd 't Is waar. in die wet moest geregeld worden of de kolen ontdekt in Limburg en Antwerpen, zouden ontgind worden dooi den Staat of door bijzonderen. Door de socialisten werd gevraagd de kool mijnen aan den Staat. En hierop antwoordden al de katholieken en veel liberalen Nooit Die kolen zijn onzen eigendom, dat is ons voorrecht. De miljoenen daarmede te winnen moeten, ofwel in onze zakken, ofwel in de zak ken onzer familieleden, vrienden of onzer kliën- te.r (der advokaten) komen en de nationale roof werd gestemd. De 8o miljarden waarde, onder den grond be dolven, geschat volgens M. Dumont, de ontdek ker der kolen in Limburg, aan eenigea ten ge schenke aangeboden. Een staaltje Aan de heeren Raoul Warocqué, liberaal volksvertegenwoordiger, baron Goffinet, die de zakenman is van Leopold II, en Coppée, ban kier, wordt eene concessie verleend. Zij brengen hun geschenk bij de koolmijnen van Bascoup en Mariemont en 10 duizend actiën elk van 500 frank, worden uit gegeven. Dus is hun geschenk, volgens die heeren, 5 miljoen waard. 5 miljoen En zeggen dat, volgens eigen bekentenis dier heeren, zij slechts, breed genomen, 8oo duizend frank daaraan hadden uitgegeven. Dus, een cadeau van 4 miljoen 200 dui zend frank. Onthoudt die cijfers I Aan de Vrije Werker. M. Van Schuylenbergh laat niet los Wij hebben het sacrament der Biecht aangerand en moeten hem feiten laten kennen, zegt hij, ea hij zal het onderzoek doen, en op ONZE verantwoordelijkheid, in zijn blad overdruk ken. Als hij er belang in stelt, om het Sacrament der Biecht in eere te houden, dan moet hij een onderzoek doen, en het afkondigen onder ZIJNE verantwoordelijkheid. Dit gezegd zijnde, verzend ik M. Van Schuy lenbergh naar M. Weekers te Boom dien heer is schandelijk bedrogen geworden, door iemand die men onzen lieven heer zou geven zonder Biechten, en die met die oneerlijke be- drevene daden, is te Biechten gaweest. de ab solutie heeft gekregen en te communiceeren is geweest. Mogelijk zal M. Weekers aan M.Van Schuy lenbergh dezen wel noemen, die in die zaak wordt bedoeld. A NICHELS. RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoneen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoneen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenfr. 0,40 6 0,75 Een jaar 1,50 Buiten Belgie Een jaar 4,oo Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1