HEï AKKOORD der r«jke menschen. Het hieronderslaande schrijven is door de zorgen van het Onpartijdig Comitcit, tot stand gekomen om den strijd der werkmenschen in de Filature et Filteries Reünies te doen-lukken, aan hel Stedelijke Schepen-college gezonden Aan de heeren Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst. .MIJNE HEEREN, Bij deze nemen wij de eerbiedige vrijheid UEd. te verwittigen, dal Dinsdag 2 April eerstkomend eene delegatie der werkstakers van de Filature et Filteries Réunies U een be zoek zal brengen, ten einde uwe tusschen- komst te eischen in het ontstane conflict ten tweede vragen oen bijleg van 't Werke- loozenfonds aan de gedwongene stakers te doen uitbetalen, zooals het tol heden was geschiedt; ten derde ons de toelating te geven, open bare leesten in te riebtei., ten einde dien rechtvaardigen strijd te ondersteunen en •penbare omhalingen te doen. Hopende dat deze delegatie een gunstig antwoord zal ontvangen, bieden wij UEd. de uitdrukking onzer oprechte gevoelens. Voor het Onpartijdig Comitejt, bestaande uit Socialisten, Katholieken, Christene demo craten, Liberalen en Onparlijdigen. tie Schrijver, NICHELS Alfred N. R De delegatie die zich tot het. Sche pen-college zal wenden, bestaat mt afgevaar digden van alle politieke partijën en Onpar tijdige!). Aalst, den 3(' Maart IÜ07 Be bijeenkomst met 't Schepen-college zou plaats hebben, om 11 uren 's morgens. De delegatie van stakers en gedwongene stakers is beleefd door die heeren afgescheept geworden. Niets van al hetgeen er wierd gevraagd is toegestaan geworden. De delegatie had schoon te wijzen dal hun strijd rechtvaardig was, dat het Schepen-col lege de to-lating zou moeten geven, om open bare omhalingen te doen, want dat bet wel de toelating geeft lol schooiërijëri voor volksven sters, voor normen en paters, voor St-Pieters- penning, voor nieuw'jaarsgiften aan den Paus enz. enz en dat het nu ecus arme werksta kers betreft, die strijden om centiemen per dag meer te winnen, die slrijdeu voor een boterham voor mouw eu kiudeiei. Niets te doen, die heeren mochten die toestemming niet geven, er mochten geeue omhalingen worden gedaan, of geene openbare feesten gegeven Schande, beeren van 't Schepen-college, driedubbele schande over zulke lage daad. G'hadt nu eens afgevaardigden van alle po litieke partijën die lot U, hunnen toevlucht namen, om in naam van al de stakers en ge dwongene stakers de toelating te bekomen, zooveel onderstand mogelijk bijeen te garen. Maar T waren allen werklieden, en omdat het werklieden zijn die vredelievend tot U komen, die kalm maar vastberaden hun loon verdedigen, hierom zer.dtgii ze wandelen De werklieden kunnen van U niets bekomen, omdat ge U aan de zijde schaart van de rijke fabrikanten, van de rijke kapitalisten. Ha moesten de werklieden wat luidruch tig roepen, een paar malen, naar 'l fabriek gaan manifesteeren, spoedig, zoudt ge uwe politie en gendarmen zenden, om die rijke heereB te beschermen Nu als zij ko men vragen, gelden te mogen inzamelen, om den strijd door den honger niet te moeten op geven, dan wordt hun dit geweigerd, en dit omdat Gij heeren van 't Schepen-college de knechten en dienaars zijt van de priesters, van de kerk, waarvoor ge alles toelaat, en van het kapitalisme dat uw lieveling is. Werklieden, onthoudt dit Het zijn nu niet alleen de socialisten die wandelen worden ge zonden van ons katholiek Schepen-college, maar ook gij katholieke vrienden, die hen zeifs hebt helpen kiezen, ook gij wordt ver- stooten door die brave heeren. Onthoudt dit werkmenschen in 't algemeen, en besluit hieruit, dat gij noch voor iiberaal, noch voor katholiek moogt stemmen, omdat die altijd de v»rdedigers zijn van de rijken, en als het hunne belangen betreft, twee handjes op een buikje. Andere lijden, andere zeden. Briefwisseling, Solfègelessen. Ze zijn ook eene Werklieden-Partij Hebben de socialisten liet eerst het gedacht opgevat, de weiklieden te vereenigen, hun doen te «paren om in gunstige oogenblikken over de middelen te beschikken om hun loon te verhoo gcti, een beter leven te eischen, nu worden zij hierin gevolgd door alle andere politieke partijen en dit sedert de werklieden hun stukje stemt echt hebben veroverd, waarmede zij als zij willen eendrachtig opmatcheeren zich kunnen mees ter maken van de wetgeving. De socialisten waten vioeger de opstokers, de opruiërs, de visschers in troebel waier, en laatst nog, de st akbewerbers in percent, stijl der rijke heeren van de Handelskamer. Nu dit stieltje moet benijdenswaardig zijn ge worden, want de priesters doen om zoo te zeg gen nu in 't algemeen er aan mede. Te Nieuwerkerken stichtte men eene veree- nlg'ng> aan 't hoofd staat den ondeipastoor nu te Hofstade geven de priesters zelf een rnani festje uit, het werkvolk oproepende om zich te veieenigen, dit met het oog om het verwoes tingswerk der socialisten tekeer te gaan, enz. Het feit staat vast, dat de katholieken en ook de libera.en -zich gedwongen gevielen ook vakbonden op te richten, en zich met de belangen van 't werkvolk moeten bezig houden. Vroeger was dit niet het geval en dit is zoo waar, dat een bestuurlid der k: tholieken, op onze eerste vergadering der stakers in Hand aan Hand verklaarde dat de katholieke Werkmanskring geen lokaal was om stakers in te vergaderen dat hun bestuur het vroeger had gezegd, er bij voegende, dat zij op een openbaar plein konden vergaderen, maar dat het moge lijk nu kon veranderd zijn i 'it is door al de stakers ei' staakstersgehoord geworden. Welnu, nu vergadeien alle dagen een aantal stakers en staaksters ook in den Katholieken Werkmanskring om hunne belangen ie bespre ken en tot heden werken zij goed mede om den strijd tot een goed einde te biengen. Andere tijden, andere zeden, zeggen wij, en ook de geestelijkheid plooit zich naar gelang der omstandigheden, zij richt de zeilen naar den wind. De werkende klas is eene macht geworden, die alles kan, als zij maar wil, en hierom nek ken dezen die het bewind aan de burgerspartijen willen laten zich het lot der werklieden aan, om hert aldus te verdeelen, onder oogpunt van ge loof, aldus hunne macht verzwakkende. Zij die er zich aan laten beet nemen, zijn er het ergste aan toe en zullen het meest worden getopt. Alle Zondagen om 10 1/2 ure 's morgens, solfègelessen voor de volwassenen die reeds muziek kennen, in 'l lokaal Hand aan Hand. Karei Van der Meirsch. VRIEND OPSTELLER, Met genoegen heb ik reeds gezien,dat Recht en Vrijheid zich niet alleen ten dienste stelt voor 's werkers loonen, maar ook een plaatsken weet te verschaffen voor ons aller gezondheid, niet alleen op de fabrieken maar ook in 0112e werk-erswijken, en juist hierom richten wij ons tot ons blad. Sedert langen tijd, ontslaat er op den Ouden Dendermondschensteenweg, achter de verlaten kapel van wijlen den heer Frans Van de Maele, een mesiplein, die wekelijks grooter om grooter wordt, uit oorzaak dat de mannen van den rei- nigheidsdier.st niet verplicht zijn (volgens hun zeggen) tor daar te komen. Voegt daarbij, vrien den lezers, een oude bevuilde gracht, die vroe ger nog eens door de stadswerkliedea wierd ge- gekuischt en waar er heden niet meer aan ge dacht wordt. Voegt er ook nog bij, de om zoo te zeggen opene beirputten van een op 't invallen boerenhof en gij zult u allen een gedacht kunnen vormen (wanneer die walgelijke plaats door de warmte der lentezon wordt ontbonden) van die verpestende uitwassemingen, welke het broeinest zijn van besmettelijke ziekten. Wij, werklieden, inwoners der huizen Van de Maele, zijn het spelleken moede, om door dien huismeester van Herodus naar Pilatus ge zonden te worden wij ook hebben or,s blad, dat onze achting en vertrouwen meer dan ver dient. Wij doen dus door deze een beroep op de bevoegde overheid, om zeer dadelijk verlost te worden uit dit soort van Mekka, opdat men niet zou moeten betreuren dat de ziekte onzewer- kerswoninger; Kpme teisteren en niet later zullen moeten zeggen'; ha Heeren, nu gaat gij den pu; vullen als liet kalf verdronken is. Ten tijde van kiezing hoort men de liberalen pochen met hunne liefde tot den werkman zij rijn de ware verdedigers van het werkende volk, och at me Lees hunne bladen, en telken male de werkmenschen in strijd zijn, zult ge er mets in vinden. In De Volksgazet het liberaal orgaan van het Arrondissement Aalst, heeft men nog geen woord gerept over de zoo rechtvaardige loons- beweging, die nu ontstaan is in het groot fabriek de Filaiure et Filteries réunies te Aalst, alwaar de werkmenschen vragen om 25 centiemen per dag meer te winnen. Hiervoor hebben de heeren geen tijd, hier voor is er geen plaats in hun blad, hunne lezers dienen dit niet te weten I. Maar wei hebben zij tijd, wel is er plaats in dit blad oin schaudige artikelen te Scfnijven, aan het adicsvan dez&n, die zij staakbe'vverkers noemen, aan he t adres van menschen die zich met de werkersbelaugen bezig houden. Op werkmenschen schelden, dat is't wat zij kunnen, wanneer zij denken er de rijken mede te behagen. En zij noemen zich werkersgezind I... Op tijd en stond zal dit wei hei innerd wor den. Maar terwijl De Volksgazet» nu uitvalt op de staakbevverkeis, terwijl zij gebaart niets van zoo een gewichtigen strijd te weten een strijd die in 't voordeel is, van burgers en werklieden, om dat een goed ioor voor de werklieden, d» bur gerij beter laat leven doet het Werkeloozen- fonds der liberalen tot heden mede, om dien strijd tot een goed einde te brengen, en zijn middelerwijl hunne afgevaardigden nu ook te rekenen onder het getal staakbewer'-e's wa-nt ook zij waren tot akkoord, vóór de staking uit brak, dat er drie werkplaatsen waren in dit fa briek cfie te slecht betaald wierden, en aan wien zij ook de toelating hebben gegeven om te sta ken en na dat de staking toch was uitgebro ken, ook de eischen der andere stakers als recht vaardig hebben verklaard.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2