Voor Germinal. ONS EZELKEN. De grootste zwakte onzer partij is gelegen in het gemis aan bekwaamheid, aan kennis en begrip van hetgeen hel socialisme zich voor taak heeft gesteld te volbrengen Arbeiders, dit gebrek aan kennis is niet uw eigen schuld, de redeervan moet gevon den worden in het volkomen onvolmaakt lager onderwijs dat gij genoten hebt, in de lange werkuren die men u oplegt en bijzonderlijk in uw te tijdig verschijnen in de werkhuizen en fabrieken, alwaar gij al ras totaal vergeet het weinige dat gij in de school geleerd hebt. Om ons op de hoogte te houden van het doel voor hetwelk het socialisme strijdt, lezen wij het blad Vooruit zal men antwoor den. Zulks is goed, maar niet voldoende. Hel blad Vooruit kan zich niet voldoende bezig houden met de socialistische theorieën uit te leggen, omdat dit blad gedurig zijne ruimte ziet innemen door den dagelijkscheo ekonomi- schen strijd endoor tal van andere behoeften, waaraan het verplicht is voldoening te schen ken. Dusvolgens om grondig het socialisme te leeren kennen zoudt gij gedwongen wezen u lijvige boeken en kostelijke brochuren aan te schaffen, maar daarvoor ontbreekt u hel geld, en den noodigen tijd. Het abonnement Germinal heeft daarin voorzien in die behoefte. Door eene wekelijksche storting van 2 cen tiemen te betalen aan uwen bladverkooper, ontvangt gij al de brochuren door Germi nal uitgegeven, minstens EENE brocbuur per maand, waaronder er zijn van 64 bladen en meer. Deze brochuren behandelen al de verschillige kwestiën die onze partij aanbelan gen, en als men deze regelmatig leest, komt men op de hoogte van wal het socialisme zich als taak heeft gesteld, is mee bekwaam, met kennis van zaken, hel sociaal vraagstuk te be spreken, in een woord, men wordt een bewus- ten socialist. Men kan zich ook rechtstreeks bij de Volks drukkerij, 29, Hoogpoort, Gent, abonneeren, dit kost enkel één frank's jaars, en dan ont vangt men al de brochuren per post. Vrienden, volmaakt uwe kennis aangaande het socialisme Leert grondig de arbeiderszaak kennen Wordt bewuste en gansch overtuigde socialis ten Abonneert u ten spoedigste op Ger minal R. C, VOORUIT is het best ingelicht blad van België, het leent ons de sociale kwestie kennen, het geeft ons uitge breide en onpartijdige kamerverslagen, schoone en leerrijke hoofdartikels, het is een blad, door en voor de werklieden in 't leven geroepen, en is het eenige ware blad. dat strijdt voor de rechten van den kleinen man. Leest allen dus Vooruit het kost slechts 2 centiemen het nummer. Jglke werkman heeft, voor plicht zich te laten vereenigen, omdat hil later in gevallen van strijd, den struikelblok zijner mede makkers niet zou zijn,omdat hij in die gewichtige oogenblikken, niet zou moeten terugdeinzen uit schrik voor den tekort in zijn gezin. TJ vereenigen is u verzekeren tegen werkeloosheid, werksta king, ziektebrand, braak enz. enz-, evenals iemand die zijne meubels laat verzekeren om scha deloos gesteld te worden in ge val van brand. TJ allen vereenigen is de bood schap. Ondersteuning voor de werkstakers van de Filature et Filteries Réunies Hoe men soms zijne eigene vrienden den duivel kan aandoen, met'te schrijven op anders denkenden, terwijl in hun midden het zelfde moet gebeuren. De staakbewerkers winnen veld, hun getal vergroot van dag tot dag en op dit oogenblik telt men van die soort menschen alias staak bewerkers zoowel onder de bestuurleden der liberalen, der katholieken, der christene demo craten en onpartijdigen, als onder deze der soci alisten, want zij zijn ten gevolge van den strijd op den Tragel nu allen vereenigd. Bericht aan de Heeren der Handelskamer als zij nog spreekt van staakbewerkers, aan te dui den welke soort zij bedoeld rooden, blauwen, gelen, groene» of oranje kleur. Het is nu toch toegelaten het af te loten ten voordeele van de stakers Getracht dat elk loten koopt, want dit moet een goeden stuiver op brengen. Het wordt afgelot, Zondag 14 April, om 3 ure namiddag in Hand aan Hand. De Heeren van de Filature et Filteries réunies hebben zich niet gewaardigd een antwoord te zenden, op een beleefd schrijven hen door het Onpartijdig Comiteit gezonden. Een tweede schrijven is nu aanbevolen tot hen gericht en wij hopen dat zij deze maal wat beleefder zullen handelen. Als de vertegenwoordigers van de geheele Aalstersche werkersbevolking met hen in onder handeling willen komen, ten einde den strijd zoowel van de heeren te hooren uiteenzetten als van de werklieden, dan is het toch en meer dan biliijk dat zij dit doen. De socialistische vakbonden 't akkoord met al de andere vakbonden van Viaamsch België hebben eene leening aangegaan van 50,000 fran ken om den strijd te kunnen volhouden. Als de heeren rekenen op de groote uitgaven die moe ten gedaan worden door onzen vakbond om ons te doen toegeven, dan hebben zij het deerlijk mis. •I- Beleefd verzoek aan den heer Gustaaf Leveau wat menschelijker te spreken over de strijders en de socialisten. Hij, die als een werkersvriend wil doorgaan, zou eene les mogen nemen aan zijn vriend M. De Blieck, die het recht aan de stakers toe kent, die dien strijd rechtvaardig vindt en wenscht dat hij overv.onnen wordt. Verschilligen hebben loten van onzen tom bola aangeboden en geen enkel heeft hij willen koopen. Zit hij misschien met wat aandeelen in dit fabriek En strekt zijne liefde voor den werk man enkel tot aan zijn broekzak Wij zullen het u op tijd en stond herinneren, M. Gustaaf. Het werkvolk zou moeten weten dat' de bur gers die opkomen tegen den strijd om meer loon ook niet verdienen een cent van hen te ontvan gen. Boycotteert dus dezen die tegen u zijn en u niet willen helpen. Dat ware meer dan verdiend. Van de Vellenbewerkers op den vetaolder 1,05 Van de droogerij en van de schavers, vellcnfabriek 1,34 Van de tabakbewerkers De Bruyn 5,05; Van eenige vrouwen 2,20; Van eenige wevers 5,40 Van een wever- van De Nay er 1,00 Van de smids 1,52 Gezongen De Commjssionnair door Biebaut, bij Joannes Huylebroeck 0,91 Gezongen door Annette Paljas bij Livinus Bauwens 0,45 Ik ben te oud, door Van de Maele bij de Moor 0,75 Rondgehaald in de bussen g3,23 Een lied door Jan Van der Wielen bij Honoré De Neef i,35 Onbekend 1,25 Een lied door Verbestel bij J. De Brul 1,02 Rondgehaald in 't melkkanneken door Bernard De Smedt in Sedan 0,75 Eea lied gezongen door den Engel bij Van Oost 1,10; Door den zelfden bij den zelfden 0,60 Een lied gezongen door den Enge! bij Constant Bomon 0,77 Een lied gezongen bij Pol. Van den Brempt 0,60 Een lied gezongen bij den zelfden door den Engel 0.41 Te veel in 't pakje van De Wit 1,05 Gegeven door de gezellen van Torley, omdat die heeren van de Filature zelf in een huis van 1,50 fr. zouden wonen 3,15; Rondgehaald in 't lokaal De Roode Leeuw 3,75; Gezongen door Heyvaert Frans, voor eenige strijdmiddelen, in de Kcolstraat bij Louis Boe- laert 2,32 Nog door den zelfden bij den zelfden 0,89 Gezongen door Wasteels Theod. bij Const. Arys 0,97 Gezongen door Martin De Beul. bij Constant Arys 1,01 Gezongen door Wasteels Theod. bij Em. De Ryck 0,92 Gezongen De Zoutstraat, door J. V. D. F., bij Joannes Spaens 1,10; Sanders Jan 2,00 Van Cutsem o,5o; Snel Alexi o,5o De Neef Jan 0,20 Cornand Alfons 0,20 Matthieu 0,25 Rimbaut 0,40; Van den Bossche O. 0,25 De Schutter o,a5 Gits E. 0,50 Luvcx Edm. o,5o De Neef Jaak °)5° Ce Geyter Victor o,5o Van der Meulen o,35 Wevers Marchand 4,20 Van Styvendael Philemon 10,00 Gezongen bij Jan De Neef, door Van den Brempt o,75 Bij den zelfden door den zelfden 0,62 Bij den zelfden door den zelfden 0,58 Gezongen door Jan Casier, In de goeiën wil, Ouden Dendermondschenstrenweg i,3i Van een goede vriend die vurig wenscht dat de werkerskwestie spoedig mocht opgelost zijn en bijzonderlijk in Aalst 0,40 Van den vos o,25 D. Thys 1,50 Ik ben te oud door Dom. Heyvaert, bij Jan De Neef 0,80 De vader met zijn zoon, gezongen door Jan De Neef bij de weduwe Pollyn 0,80 Een zieke die hongerige spijst 0,25 Ik ben te oud, door Victor Buys bij Petrus Strickx 1,10; Een stervend lid op de correctie door Pol. Verdoodt bij Consiatit Van Nièuwenborg 0,92 Gezongen door Martin Van der Speeten en rondgehaald door ADe Neef en A. Wagemans bij Cornand Hortence 0,73 Bij Marcoen 0,87 Bij Péé Katoen o,56 Al is onzen steun klein, toch zijn wij de strijders ge negen 1,26 Van niet gewilde /kaarten 0,20 Van de bambrochen der Filature du Canal voor onze werkbroeders 818; De hespelaars van de Filature du Canal geven om den strijd te doen winnen 3,5i Nieuwen bouw contenues Zoo lang den strijd duurt zullen wij geven 4,61 De carderie uit de Filature du Canal helpt zoolang het noodig is 2,15 Van spinners en draadjes makers van de Filature du Canal 5,50 Clement De Nil o,t5 Van overschot loten 0,35 Door dikken Sooi gezongen bij Podevvn Pol. 1,11 Door Karei Lorie, Het ldoddenplan bij Podevyn Polydore 0,78 Het lied De Vrije Werker, ge zongen in de Groenstraat 0,82 Gezongen door A. Rombaut en rondgehaald door Augustin D'Hondt bij Emie! Coppens, Nieuwerkerken 0,80 Gezongen door M. Van der Speelen bij Petrus Amant 1,00 Cornand Camiel o,5o Ge zongen op den prijskamp bij Petrus Strickx door Gustaaf Roels 1,20. Van niet aanvaarde kaar. ten 0,80. Nog overschot 0,12. Van moedige wevers 3,43. Gezongen bij den Vetten, door den Vetten 0,70. Van de we veis van Marchant 5,80. Van de bambrochen, Keizerlijkeplaats 2,88. Van de Carderie, zelfde fabriek 2,3o- Gezongen door Schockaeit, bij Polle Van Na- rekens 0,70. Trekkers volgt ons voorbeeld, de mannen van den blok geven 4 fr. Gezongen door Rernv Braam, b,ij Benoit Van Vaeren- bergh o,58. In dezelfde herberg door de Vos Plas, Het lied van Woeste te Nieuwerker ken o,g5. Een wever van de Nayer, om ons te volgen 0,25. Manufacture générale de rolles Aalst, Fabriekstraat 2,86. Het strijdlied voor Vermindering van Werkuren, bij Caraiel Bora. beeck, door Emiel Steveney o,65. Een vriend 0,70. Spinners en draadjesmakers, Keizerlijke- p'laats 3,20. Van te veel 0,10.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3